Kategori

Jawatan Popular

1 Pencegahan
Hidung yang paling berkesan jatuh dari sejuk untuk kanak-kanak sehingga setahun
2 Klinik
Apa yang perlu dilakukan jika suara itu hilang?
3 Bronkitis
Tsiprolet
Image
Utama // Laryngitis

Paracetamol - arahan untuk digunakan


Paracetamol adalah ubat antipiretik. Ia mempunyai kesan analgesik yang jelas, tindakan anti-radang antipiretik dan lemah. Paracetamol adalah sebahagian daripada pelbagai ubat analgesik dan beberapa ubat yang digunakan untuk melegakan gejala ARVI.

Borang pelepasan dan komposisi ubat

Paracetamol ubat ini boleh didapati dalam beberapa bentuk dos. Tablet paracetamol untuk kegunaan lisan dikemas dalam lepuh 10 atau 12 keping dalam kotak kadbod dengan keterangan terperinci dilampirkan.

Satu tablet ubat mengandungi 250, 325 atau 500 mg bahan aktif aktif Paracetamol, serta tambahan bahan tambahan.

Sifat farmakologi

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan lemah anti-radang di badan. Apabila pil memasuki saluran gastrointestinal, bahan aktif diserap ke dalam aliran darah umum. Prinsip tindakan Paracetamol didasarkan pada penekanan sintesis prostaglandin - bahan yang menghambat proses peradangan dan menyakitkan di dalam tubuh.

Ubat itu cepat dan sepenuhnya diserap dalam saluran pencernaan, terutamanya dalam usus kecil. Komunikasi dengan protein plasma tidak penting secara klinikal. Diabolisme di hati untuk membentuk glukuronida dan paracetamol sulfat. Metabolit pertengahan yang terbentuk semasa pengoksidaan di hati terkumpul semasa berlebihan dan adalah hepatotoxic. Dieksperimen oleh buah pinggang, terutamanya dalam bentuk produk konjugasi, kurang daripada 5% diekskresi tidak berubah. Separuh hayat adalah 1-4 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Tablet paracetamol ditetapkan kepada pesakit dalam keadaan berikut:

  • Sakit yang berlainan intensiti dan asal - sakit kepala, sakit gigi, sakit haid, sakit telinga, sakit otot, sakit pasca trauma, migrain;
  • Neuralgia;
  • Demam dengan penyakit virus dan berjangkit.
  • Demam dengan selsema dan selesema

Contraindications

Sebelum menggunakan ubat, pesakit dinasihatkan supaya membaca arahan untuk ubat. Tablet-tablet yang dikontraindikasikan dalam kes berikut:

  • Intoleransi individu untuk Paracetamol;
  • Fungsi hati yang teruk dan fungsi buah pinggang yang teruk;
  • Kegagalan hepatik;
  • Usia kanak-kanak di bawah umur 3 tahun;
  • Kehamilan dalam 1 trimester;
  • Alkoholisme kronik.

Dengan berhati-hati, ubat ini digunakan dalam 2 dan 3 trimester kehamilan dan dalam tempoh memberi makan bayi dengan susu ibu.

Dos dan pentadbiran

Dos tunggal dan harian ubat ditentukan oleh doktor bergantung kepada umur, berat badan pesakit, keparahan sindrom kesakitan atau haba.

Orang dewasa, termasuk orang tua dan kanak-kanak berusia lebih 12 tahun

Pada 0.5-1 g, 1-2 jam selepas makan dengan sejumlah besar cecair selepas 4-6 jam, dos harian maksimum adalah sehingga 4 g sehari.

Jeda antara dos mestilah sekurang-kurangnya 4 jam. Jangan mengambil lebih daripada 8 tablet dalam masa 24 jam.

Pada pesakit dengan fungsi hati atau buah pinggang yang merosot, dengan sindrom Gilbert, pada pesakit tua, dos harian perlu dikurangkan dan selang antara dos perlu dilanjutkan.

Dos untuk kanak-kanak

Paracetamol dikontraindikasikan untuk digunakan pada kanak-kanak sehingga 3 tahun. Dos ubat dikira berdasarkan umur dan berat badan kanak-kanak:

  • Dos harian dari 3 hingga 6 tahun (dari 15 hingga 22 kg) - 1 g,
  • sehingga 9 tahun (sehingga 30 kg) - 1.5 kg,
  • sehingga 12 tahun (sehingga 40 kg) - 2 g.

Pelbagai pelantikan - 4 kali sehari; selang antara pengambilan setiap sekurang-kurangnya 4 jam. Jika simptom berlarutan, rujuklah doktor.

Cadangan am untuk mengambil dadah

Tablet paracetamol boleh diambil tanpa mengira makanan, dengan jumlah cecair yang diperlukan. Jangan melebihi dos yang ditetapkan. Sekiranya anda mengambil dos yang melebihi dos yang dicadangkan, dapatkan bantuan perubatan walaupun anda berasa sihat. Lebih dos parasetamol boleh menyebabkan kegagalan hati.

Ubat tidak disyorkan untuk lebih daripada lima hari sebagai anestetik dan lebih daripada tiga hari sebagai antipiretik tanpa preskripsi dan susulan oleh doktor. Meningkatkan dos harian dadah atau tempoh rawatan hanya mungkin di bawah pengawasan perubatan.

Gunakan semasa mengandung dan menyusu

Pada trimester pertama kehamilan, tablet Paracetamol, seperti mana-mana ubat lain, dilarang diambil, kerana ini boleh menjejaskan perkembangan intrauterin janin.

Dalam trimesters kedua dan ketiga kehamilan, penggunaan Paracetamol hanya mungkin berdasarkan tanda-tanda di bawah penyeliaan seorang doktor dan hanya dalam keadaan ketika faedah yang dijangkakan untuk ibu hamil melebihi risiko yang mungkin bagi seorang kanak-kanak yang sedang tumbuh di rahim.

Penggunaan dadah semasa menyusu harus diselaraskan dengan doktor. Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu, jadi jika anda memerlukan penyusuan rawatan, disarankan untuk mengganggu.

Kesan sampingan

Semasa penggunaan tablet Paracetamol, pesakit mungkin mengalami kesan sampingan berikut:

  • Di bahagian saluran pencernaan - loya, muntah, cirit-birit, sakit perut, pembengkakan usus, hati yang diperbesar, fungsi gangguan, peningkatan aktiviti transaminase hepatik;
  • Di bahagian sistem kardiovaskular - peningkatan kadar denyutan jantung, perubahan dalam parameter tekanan darah, takikardia;
  • Di bahagian sistem darah - anemia, penurunan jumlah platelet dan leukosit;
  • Di bahagian organ kencing - pyuria, nefritis interstitial, glomerulonefritis, fungsi buah pinggang terjejas, dalam kes-kes yang teruk, perkembangan kegagalan buah pinggang;
  • Reaksi alahan - angioedema, ruam pada kulit jenis urtikaria, kemerahan.

Dengan perkembangan kesan sampingan terhadap penggunaan Paracetamol, pesakit perlu berunding dengan doktor.

Berlebihan

Dengan penggunaan tablet dalam dos yang besar, pesakit dengan cepat mengembangkan gejala overdosis.

Tanda-tanda berlebihan

Pallor kulit, anoreksia, loya, muntah; hepatonecrosis (keterukan nekrosis bergantung kepada tahap overdosis). Jika anda mengesyaki berlebihan, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan. Kesan toksik ubat dalam orang dewasa adalah mungkin selepas mengambil lebih daripada 10-15 g paracetamol: peningkatan aktiviti transaminases hati, peningkatan masa prothrombin (12-48 jam selepas pentadbiran); Satu gambaran klinikal kerosakan hati muncul selepas 1-6 hari. Jarang sekali, disfungsi hati berkembang dengan kelajuan kilat dan mungkin rumit oleh kegagalan buah pinggang (nekrosis tiub).

Rawatan

Mangsa harus melakukan lavage gastrik semasa 4 jam pertama keracunan, mengambil penyerap (karbon diaktifkan) dan berunding dengan doktor, pengenalan SH donator dan prekursor sintesis glutathione - methionine 8-9 jam selepas berlebihan dan N-asetilcysteine ​​- selepas 12 termasuk keperluan untuk langkah-langkah terapeutik tambahan (pengenalan methionine, dalam pengenalan N-asetilcysteine) ditentukan bergantung pada kepekatan paracetamol dalam darah, serta masa berlalu setelah mengambilnya.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan secara serentak dengan induk enzim microsomal hati, agen dengan kesan hepatotoksik, terdapat risiko meningkatkan kesan hepatotoksik paracetamol.

Dengan penggunaan secara serentak dengan antikoagulan, kemungkinan peningkatan prothrombin yang sedikit atau sederhana di atas mungkin.

Pentadbiran serentak dengan agen antikolinergik mengurangkan penyerapan paracetamol.

Penggunaan serentak dengan kontraseptif oral boleh mengurangkan kesan analgesik paracetamol.

Apabila digunakan serentak dengan agen urikosurik, keberkesanannya dikurangkan.

Karbon teraktif mengurangkan ketoksikan paracetamol.

Terdapat laporan tentang kemungkinan meningkatkan kesan myelodepressive zidovudine dengan penggunaan serentak dengan paracetamol. Satu kes kerosakan hati toksik teruk dijelaskan.

Kes manifestasi tindakan toksik paracetamol dengan penggunaan serentak dengan isoniazid diterangkan.

Apabila menggunakan colestyramine untuk tempoh kurang daripada 1 jam selepas mengambil paracetamol, penyerapan yang terakhir dapat dikurangkan.

Pelepasan paracetamol berkurang dengan pentadbiran bersamaan dengan probenecid, dan meningkat dengan pentadbiran serentak dengan rifampicin dan sulfinpyrazone.

Dengan penggunaan secara serentak dengan ethinyl estradiol meningkatkan penyerapan paracetamol dari usus.

Arahan khas

Orang yang mempunyai sejarah penyakit hati yang teruk harus selalu berunding dengan doktor sebelum memulakan terapi dan disarankan untuk menjalani ujian darah untuk menentukan aktiviti transaminase hepatik.

Jika perlu, penggunaan ubat jangka panjang, pesakit harus memantau petunjuk gambar klinikal darah.

Dalam amalan pediatrik, Paracetamol digunakan dalam bentuk penggantungan mulut untuk kanak-kanak dari 2 bulan.

Analogi ubat Paracetamol

Analogi Paracetamol adalah ubat berikut:

  • Panadol;
  • Efferalgan;
  • Coldrex;
  • Ferwex;
  • Astracitron;
  • Pharmacytron;
  • Ferbidol;
  • Ifimol;
  • Opradol

Sebelum menggantikan dadah yang ditetapkan dengan salah satu daripada analog yang disenaraikan, anda perlu menyemak dengan doktor satu larangan dos dan umur, di samping itu, sebahagian daripada dana ini digabungkan dan mempunyai beberapa kontraindikasi dan sekatan.

Syarat cuti dan penyimpanan

Tablet paracetamol boleh dibeli di farmasi tanpa preskripsi doktor. Suhu optimum untuk menyimpan ubat adalah 25 darjah. Jauhkan diri daripada kanak-kanak di tempat yang gelap dan sejuk. Hayat rak tablet adalah 36 bulan dari tarikh tarikh pengeluaran, yang ditunjukkan pada pakej. Jangan gunakan dadah selepas tarikh tamat tempoh.

Di farmasi di Moscow, harga purata tablet Paracetamol adalah 35 rubel setiap plat 10 cakera.

Ubat antipiretik yang berkesan untuk orang dewasa

Peningkatan suhu adalah tindak balas semula jadi badan kepada virus dan bakteria, tetapi jika kadar meningkat dengan cepat, mencapai tahap yang kritikal, anda mesti mengambil ubat. Orang dewasa antipiretik akan membantu dengan cepat mengatasi gejala negatif, anda hanya perlu mematuhi dos, ambil perhatian tentang kontraindikasi dan kemungkinan kesan sampingan yang mungkin.

Ubat antipiretik membantu mengurangkan suhu badan yang tinggi

Pada suhu apa minum orang dewasa antipiretik?

Doktor tidak mempunyai pendapat umum mengenai penunjuk apa yang seharusnya mula menurunkan suhu orang dewasa, nilai yang disyorkan adalah 38-39 darjah, semuanya bergantung kepada keadaan umum, kehadiran penyakit kronik dan yang berkaitan. Di samping itu, perlu mengambil lebih banyak minuman panas, kerap mengudarakan bilik.

Peraturan am untuk mengambil pil terhadap suhu:

  • cuba untuk tidak mengurangkan suhu kurang daripada 39 darjah antipiretik;
  • untuk patologi kronik jantung, saluran darah, sistem saraf pernafasan dan pusat, tablet perlu diambil apabila termometer mencapai 38 darjah;
  • dengan intoleransi hiperthermia, konvulsi yang kerap, ubat harus diminum, dipandu oleh perasaan sendiri, dan cadangan doktor;
  • Tanpa pelantikan pakar, adalah mungkin untuk minum antipiretik selama tidak lebih dari 3 hari.

Secara berasingan, anda boleh menurunkan suhu kepada 40 darjah, dengan nilai yang lebih tinggi dalam tisu dan otak, proses tidak dapat dipulihkan mula berlaku.

Memohon antipiretik disyorkan pada suhu 39 darjah

Senarai antipiretik yang baik untuk orang dewasa

Ubat antipiretik dimasukkan ke dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid, dikeluarkan dalam pelbagai bentuk - untuk pengurangan suhu kecemasan adalah lebih baik untuk menusuk ubat, serbuk dan lilin bertindak dengan cepat, tablet - sedikit lebih perlahan.

Generasi I persiapan berdasarkan fenilbutazone, indomethacin, diclofenac, ibuprofen dan asid acetylsalicylic dan paracetamol, sebagai tambahan kepada tindakan antipiretik, mempunyai kesan anestetik. Tetapi mereka mempunyai banyak kesan sampingan, yang dengan cepat melepasi, bermakna menyumbang kepada perkembangan ulser, tindak balas yang sama berlaku pada kira-kira 4 pesakit.

Ibuprofen - ubat dari suhu tinggi generasi ke-1

Ubat suhu tinggi berasaskan parasetamol

Dadah yang mengandungi paracetamol sebagai bahan aktif mempunyai kesan antipiretik yang jelas, tetapi tidak dapat mengatasi keradangan dengan baik. Pada masa yang sama, bilangan kesan sampingan agen-agen ini adalah minima berbanding dengan NSAID lain. Agar perubatan berfungsi lebih cepat, lebih baik untuk mengambilnya dalam masa 1-2 jam selepas makan.

Senarai ubat:

  1. Paracetamol adalah ubat murah, yang dihasilkan dalam tablet dan suppositori. Pil perlu mengambil 1-2 keping. 2-4 kali sehari. Sebelum pengenalan supositori, perlu membersihkan usus, menyuntik 1 lilin ke dubur 1-4 kali sehari. Kos tablet ialah 17-20 rubel, lilin - 40-50 rubel.
  2. Theraflu - ubat gabungan, mengandungi paracetamol, phenylephrine, pheniramine, asid askorbik, boleh didapati dalam bentuk serbuk untuk penyediaan minuman ubat, tablet, konvensional dan untuk penyerapan. Oleh kerana kehadiran dalam komposisi beberapa bahan aktif, ubat ini membantu mengatasi batuk dan hidung berair, mempunyai sedikit kesan sedatif. Selain kontraindikasi utama, alat ini tidak boleh diambil dalam diabetes, glaukoma, hiperplasia prostatik, bronkitis kronik, masalah tiroid, tekanan darah tinggi. Kandungan kantong itu harus dibubarkan dalam 180-220 ml air, anda boleh meminumnya tidak lebih dari sekali setiap 4 jam, dan tidak lebih dari 4 sachets per hari. Tablet mengambil 2 buah. setiap 4 jam, tetapi tidak lebih daripada 12 pil setiap hari. Harga - 220-240 rubel.
  3. Efferalgan adalah tablet effervescent yang murah dan suppository rektum yang mengandungi paracetamol. Tablet diambil secara lisan, mereka mesti terlebih dahulu dibubarkan dalam 220 ml air suam, dos adalah 1-2 pil setiap 4-6 jam, tidak lebih daripada 8 keping sehari. Arahan penggunaan lilin - 500 mg 1-4 kali / hari Harga - 160-180 rubel.
  4. Ibuklin - ubat gabungan, dibebaskan dalam tablet, mengandungi paracetamol dan ibuprofen. Narkoba bertindak dengan cepat, kesan terapi berlangsung sehingga 8 jam. Kontraindikasi - ulser, pendarahan dalaman, patologi buah pinggang, hati, saraf optik, sistem peredaran darah, asma bronkial, trimester III kehamilan. Rawatan regimen - 1 tablet tiga kali sehari dengan selang sekurang-kurangnya 4 jam, anda perlu mengambil ubat sebelum makan, atau 2-3 jam selepas makan, pil tidak perlu dihancurkan atau dikunyah. Harga - 160-170 rubel.

Jika anda menghancurkan Paracetamol atau Aspirin menjadi serbuk, ini akan membantu dengan cepat menghilangkan jerawat, anda boleh mengambil ubat selama 7-10 minit.

Paracetamol adalah rawatan haba yang berpatutan.

Maksud yang paling selamat untuk mengurangkan suhu

Doktor percaya bahawa sekurang-kurangnya kemudaratan kepada tubuh disebabkan oleh ubat-ubatan, asasnya yang mengandung ibuprofen dan diclofenac.

Ibuprofen mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas daripada paracetamol, mengurangkan suhu lebih cepat, bertindak lebih lama, jadi disyorkan untuk mengambilnya pada kadar kritikal. Diclofenac berkesan menghilangkan rasa sakit dan keradangan.

Senarai ubat:

  1. Nurofen - salah satu cara terbaik untuk menghapuskan pemberian dan demam, pil berdasarkan ibuprofen, mula bertindak selepas setengah jam, anda boleh mengambilnya, tanpa mengira makanan itu. Nurofen Express mengandungi dos dua bahan aktif, Nurofen Long - penyediaan kombinasi berdasarkan ibuprofen dan paracetamol. Kontraindikasi - ulser di peringkat akut, kegagalan jantung, hipertensi teruk, penyakit saraf optik, patologi hati dan buah pinggang, pendarahan. Dadah tidak boleh diambil dalam trimester III kehamilan, semasa menyusu. Rejimen pengambilan - 1 tablet 3-4 kali sehari, untuk kesan yang cepat, anda boleh mengambil 2 pil tiga kali sehari. Harga adalah 100-150 rubel.
  2. Ibuprofen - tablet dan kapsul yang mengandungi bahan yang sama sebagai bahan aktif. Kontraindikasi - hakisan, ulser, pendarahan dalam saluran pencernaan, kegagalan buah pinggang dan hati, hiperkalemia, ubat tidak boleh diambil selepas pembedahan pintasan arteri koronari. Dos - 1-2 tablet 3-4 kali sehari, tetapi tidak lebih daripada 6 pil sehari, dos pertama perlu diambil sebelum sarapan pagi, maka anda perlu minum ubat selepas makan. Harga - 20-150 rubel.
  3. Diclofenac - tablet, suppositori, penyelesaian suntikan dengan kesan anti-radang, analgesik, cepat mengurangkan suhu walaupun sangat tinggi. Kontraindikasi - ulser, perut dinding perut, pendarahan dan proses radang saluran pencernaan, intoleransi aspirin, gangguan yang ditandakan di dalam hati, buah pinggang, hati, kehamilan dan tempoh menyusu, suppositori tidak boleh digunakan untuk proctitis. Dos - penyelesaian untuk suntikan ditadbir 25-50 mg 2-3 kali sehari, tetapi tidak lebih daripada 2 hari, tablet dan suppositori - 50-150 mg sehari dalam 3 dos dibahagikan, pil harus diambil dengan makanan atau selepas makan. Harga - 50-130 rubel.

Diclofenac - pil haba yang berkesan

Ubat dengan kesan analgesik yang jelas

Suhu boleh dikawal dengan persediaan paracetamol dan ibuprofen, walaupun bahan-bahan aktif ini dianggap ubat antipiretik yang paling popular. Tetapi jika peningkatan suhu disertai dengan sakit yang teruk, lebih baik mengambil ubat yang mempunyai sifat analgesik.

Senarai ubat:

  1. Aspirin - pil yang paling murah untuk memerangi keradangan dan kepanasan, ia membantu dengan baik dengan sakit otot dan sendi, mengandungi asid acetylsalicylic. Terdapat pil effervescent diperkaya dengan vitamin C, tetapi kosnya sepuluh kali lebih tinggi. Kontraindikasi - asma, patologi kronik buah pinggang, perut, duodenum, diabetes, gout, masa mengandung dan menyusu, tidak boleh diambil serentak dengan antikoagulan. Dos - 1-2 pil setiap 4-8 jam, anda perlu minum ubat selepas makan, minum susu dan mencium. Harga Aspirin biasa adalah 10-15 rubel, tablet effervescent berharga 290-300 rubel.
  2. Analgin - tablet, larutan suntikan berdasarkan natrium metamizol, mempunyai kesan analgesik yang jelas, bertindak dengan cepat, tetapi kesan terapeutik tidak melebihi 3-4 jam. Untuk pengurangan haba kecemasan, suntikan diberikan dengan Analgin dan Dimedrol. Kontraindikasi - asma aspirin, agranulositosis, sumsum tulang dan patologi hematopoietik, anemia hemolitik kongenital, porphyria, hipotensi. Dos pil adalah 0.5-2 pil setiap 8-12 jam, dan penyelesaian - 1-2 ml 1-3 kali sehari. Harga - 20-100 rubel.
  3. Nise adalah agen antipiretik yang kuat dengan kesan anti-radang dan analgesik yang ketara. Terdapat dalam tablet, bahan aktif utama ialah nimesulide. Kontraindikasi - ulser peptik, disfungsi buah pinggang dan hati, tempoh kehamilan dan penyusuan. Dia menanamkan pengambilan - 1 tablet pada waktu pagi dan petang, adalah lebih baik untuk minum ubat sebelum makan. Harga - 220-230 rubel.

Aspirin adalah ubat yang terkenal untuk demam

Adakah mungkin febrifuge dengan antibiotik

Ubat antipiretik dan antibakteria tergolong dalam kumpulan farmaseutikal yang berlainan, mengikut mekanisme tindakan mereka tidak mempunyai persamaan.

Antibiotik perlu diambil dengan radang paru-paru, bronkitis, otitis, dan patologi lain yang disebabkan oleh bakteria, dengan ARVI dan selesema, ubat-ubatan ini tidak berguna. Semasa mengambil ubat, bilangan patogen berkurangan, proses patogen di dalam badan mereda, yang membawa kepada pengurangan suhu secara beransur-ansur.

Tetapi jika kadar yang sangat tinggi, mereka tidak berkurangan untuk masa yang lama, terapi anti-bakteria boleh ditambah dengan ubat antipiretik, tetapi anda harus mengambil ubat pada selang waktu sekurang-kurangnya setengah jam.

Apabila digabungkan dengan antibiotik dan ubat antipiretik meningkatkan beban pada hati dan buah pinggang.

Ubat antipiretik sangat diperlukan untuk selesema, penyakit virus dan bakteria, selepas campur tangan pembedahan. Mereka mesti diambil dengan jelas mengikut arahan atau cadangan daripada doktor yang menghadiri, kerana ubat-ubatan bukan sahaja agak berkesan tetapi juga mempunyai banyak kontra dan kesan sampingan.

Rate artikel ini
(3 penilaian, purata 5.00 daripada 5)

Top 15 Antipiretik

Penilaian Ciri

Demam adalah kejadian biasa di kalangan orang dewasa dan kanak-kanak. Ia disebabkan oleh jangkitan badan dengan penyakit berjangkit, kemunculan proses keradangan, dan lain-lain. Gangguan thermoregulation disertai oleh sensasi yang tidak menyenangkan dan menyebabkan ketidakselesaan pada manusia. Untuk menyingkirkan suhu yang digunakan ejen antipiretik khas. Mereka tidak melawan jangkitan dan tidak melegakan keradangan, tetapi hanya membantu untuk merasa lebih baik untuk masa yang tertentu. Seringkali kali ini sudah cukup untuk menentukan punca kejadiannya dan bahkan menghalangnya.

Semua antipiretik dibahagikan kepada dua kumpulan:

  1. Dadah berasaskan paracetomol dianggap paling biasa. Mereka mengurangkan suhu untuk tempoh kira-kira 4 jam, ditunjukkan dalam penyakit virus, tetapi mempunyai kesan sampingan;
  2. Ubat berasaskan ibuprofen lebih berkesan untuk mengurangkan demam, mula bertindak lebih pantas, tetapi boleh menyebabkan lebih banyak tindak balas yang lebih buruk. Disyorkan untuk keradangan dan demam.

Untuk menggunakan ubat antipiretik hanya dalam kes-kes tertentu: jika suhu meningkat melebihi 39 darjah, jika disertai dengan sakit kepala, kerapuhan yang tidak menyenangkan dan demam. Doktor melarang penggunaan dana sedemikian untuk pencegahan. Jangan lupa bahawa penggunaan mana-mana ubat memerlukan konsultasi terlebih dahulu dengan pakar. Terutama apabila ia datang kepada kanak-kanak itu, kerana Tidak semua antipiretik sesuai untuk kanak-kanak.

Bermakna untuk mengurangkan suhu mempunyai beberapa kontraindikasi:

  • Pengambilan satu kali antipiretik yang serupa sekaligus;
  • Alergi kepada komponen utama;
  • Tempoh kehamilan dan laktasi (untuk beberapa ubat).

Di peringkat kami adalah antipiretik terbaik untuk kanak-kanak dan orang dewasa.

Antipiretik yang terbaik untuk orang dewasa

5 Paracetamol

Cara yang paling boleh dipercayai untuk menghilangkan suhu tinggi pada orang dewasa dengan pasti penggunaan Paracetamol. Ia dibebaskan tablet, di mana tidak ada komponen tambahan. Satu pek 20 keping 500 mg kos kira-kira 20 rubel. Ia dijual di setiap farmasi dan tidak memerlukan preskripsi doktor. Sejak mengambil pil, ia biasanya mengambil masa kira-kira 40 minit sebelum suhu mula jatuh. Tetapi kesannya bertahan sehingga 4 jam. Daripada kontraindikasi, hanya intoleransi terhadap bahan dan alkoholisme kronik hadir. Pil ini bukan sahaja menormalkan termoregulasi badan, tetapi juga mempunyai kesan anti-radang yang lemah, serta melegakan sindrom kesakitan. Dadah "Paracetamol" telah lama dianggap sebagai cara "tradisional" untuk menghilangkan demam. Pada masa yang sama, ia mempunyai kos yang paling rendah, tidak seperti rakan-rakannya.

  • Harga terbaik;
  • Kecekapan terbukti sepanjang tahun;
  • Beberapa kontraindikasi.
  • Menyebabkan peluh berlebihan.

4 Citramon II

Dadah gabungan tindakan, bahan aktif utama yang merupakan simbiosis asid asetilsalicylic dan paracetamol. Komponen ini cenderung dengan cepat mengurangkan suhu badan, sakit dan mengelakkan pembekuan darah di dalam kapal. Selain itu, kerana kehadiran kafein dalam komposisi, nada vaskular otak dikawal selia, yang akan menjejaskan pecutan pemulihan dan akan melegakan kesedaran yang kabur. Dalam forum perubatan, doktor hanya meninggalkan maklum balas yang positif, dengan mengatakan bahawa "Citramon P" sepatutnya berada di setiap dada perubatan rumah. Walau bagaimanapun, perlu diperhatikan bahawa ubat itu meningkatkan tekanan darah, jadi hipertensif dikontraindikasikan. Secara standard, "Citramon P" diambil setiap 4 jam sebelum atau selepas makan, kadar yang dibenarkan harian ialah 3-4 tablet, kursus tidak boleh bertahan lebih dari 8 hari. Untuk membeli juga boleh menarik harga bajet.

  • Menghalang pembekuan darah di dalam kapal;
  • Menghapuskan kabur;
  • Banyak maklum balas positif daripada doktor;
  • Harga rendah.

3 ibuklin

"Ibuklin" - ubat yang unik berdasarkan tindakan paracetamol dalam kombinasi dengan ibuprofen. Selalunya, ubat antipiretik hanya mempunyai satu daripada komponen ini. Alat tindakan ganda mempunyai kesan analgesik yang sangat baik dan menormalkan suhu badan orang dewasa. Terdapat dalam tablet, kadar penyerapan yang kira-kira 40 minit. "Ibuklin" selama bertahun-tahun berturut-turut telah menjadi pemimpin kajian. Tertunjuk untuk digunakan dengan sakit gigi, neuralgia, lebam, selesema atau selesema. Terdapat kontraindikasi dan kesan sampingan yang dinyatakan dalam arahan. Suhu optimum dikekalkan selama 6 jam selepas mengambil pil. Ia dilarang untuk digunakan semasa mengandung dan tempoh penyusuan.

  • Maklum balas positif;
  • Gabungan dua komponen yang berkesan.
  • Banyak kontraindikasi.

2 Coldact Plus

Kapsul tindakan kompleks dan berpanjangan tidak mempunyai satu komponen tetapi beberapa aktif: paracetamol (200 mg), phenylephrine (25 mg) dan chlorpheniramine (8 mg). "Coldact Plus" berkesan membiak dan mengetuk suhu, ia tidak menyebabkan reaksi alahan dan sebaliknya berlaku pergaduhan terhadap manifestasi seperti bersin, mengoyak dan gatal-gatal mata. Pengilang mendakwa bahawa 1 kapsul direka untuk 12 jam tindakannya, iaitu, lebih daripada cukup untuk mengambil, contohnya, pagi dan petang pada kapsul. Dalam masa setengah jam selepas menggunakan ubat, anda akan dapat melihat penindasan gejala seperti hidung berair, sakit kepala, sakit yang disebabkan oleh proses keradangan di tekak dan, sememangnya penurunan suhu badan. Sirup dan tablet juga dijual, tetapi bentuk pembebasan ini tidak meluas.

  • Kepekatan paracetamol yang lembut;
  • Menyekat tindak balas alahan;
  • Tindakan terpanjang (12 jam).

1 Voltaren

Seorang wakil ubat anti-radang nonsteroid yang terkenal ialah pengeluar popular "Voltaren" lilin Novartis. Komponen utama adalah natrium diclofenak, yang tidak hanya secara aktif melawan terhadap suhu tinggi, tetapi juga berkesan mengurangkan kesakitan dan juga mempunyai kesan anti-radang yang kuat. Inilah yang membezakan Voltaren daripada ubat antipiretik yang lain. Terima kasih kepada kelajuan sedutan yang cepat, lilin mula bertindak dalam masa 5-10 minit. Disarankan untuk digunakan walaupun dengan sakit teruk (rematik, migrain, neuralgia, dan lain-lain). Pembeli hanya meninggalkan maklum balas positif daripada permohonan itu. Ia mempunyai banyak kontraindikasi, termasuk ulser peptik, proctitis, asma, dsb.

  • Ia mula bertindak dalam masa 5-10 minit;
  • Melegakan kesakitan yang teruk;
  • Melegakan keradangan;
  • Disyorkan oleh pakar;
  • Ulasan hebat.
  • Kesan sampingan yang serius.

Antipiretik terbaik untuk kanak-kanak

5 Cefecone D

Dadah "Cefecon D" boleh didapati dalam bentuk suppositori rektum. Ia disyorkan untuk digunakan dari 3 bulan hingga 12 tahun, tetapi dengan resep digunakan pada usia yang lebih muda. Lilin sangat mudah kerana mereka boleh diberikan walaupun kepada bayi yang tidur, dan mereka mempunyai kesan pengurangan demam selepas 20 minit (tidak seperti bentuk lain). Dos itu berbeza-beza bergantung pada usia kanak-kanak, contohnya, satu lilin 100 mg setahun digunakan, dan pada 3 tahun dos 250 mg sudah dibenarkan. Kelebihan penting alat ini adalah kos rendah dan serba boleh tindakan. Selain mengurangkan suhu, Tsefekon D mempunyai kesan anti-radang dan analgesik (menghilangkan sakit kepala, sakit gigi, dan sebagainya). Komponen utama adalah paracetamol. Kontraindikasi adalah umur kurang daripada 1 bulan dan alahan komponen.

  • Borang pelepasan yang mudah;
  • jangka hayat lama (2 tahun);
  • Harga rendah;
  • Keberkesanan yang terbukti;
  • Ulasan bagus.

4 Efferalgan

Efferalgan yang diiklankan paling baik, dengan bahan aktif utama paracetamol (30 mg setiap 1 ml), boleh dipanggil yang terbaik dalam kualiti, dengan harga yang rendah. Ia boleh digunakan untuk kanak-kanak dari bulan pertama kehidupan, dengan berat badan 4 kg. Satu botol 90 ml cukup untuk kursus penuh, yang, dengan cara itu, tidak boleh melebihi 3 hari - sebagai febrifuge dan 5 hari - sebagai ubat penahan sakit. Dalam ulasan, mereka perhatikan bahawa suhu mula jatuh dalam masa 15 minit selepas pengingesan. Set itu datang tidak standard, tetapi sudu mengukur yang selesa. Selalunya orang tua dihadapkan dengan keperluan untuk mengira dos ubat dengan usia dan berat serbuk, tetapi pengilang telah menyelesaikan masalah ini dengan membuat tanda berat berdasarkan sudu. Sirap warna telus, yang menunjukkan ketiadaan pewarna. Dan rasa karamel pasti akan menggembirakan pesakit kecil. Pada jualan anda juga boleh mencari bentuk pelepasan lain: suppositori rektum dan tablet effervescent.

  • Dibenarkan dari bulan pertama kehidupan;
  • Sudu pengukur yang mudah;
  • Tidak mengandungi pewarna;
  • Rasa yang menyenangkan;
  • Harga belanjawan.

3 Maxicold

Sirap over-the-counter yang disyorkan untuk kanak-kanak oleh Pertubuhan Kesihatan Sedunia, Maxixold, memerangi gejala seperti menggigil, demam dan sakit. Ia direalisasikan dalam 4 bentuk pelepasan: serbuk, tablet, semburan dan sirap (strawberi dan oren) secara langsung dengan konsistensi optimum. Diluluskan untuk kegunaan kanak-kanak dari 3 bulan hingga 12 tahun. Penggantungan berkesan dalam pelbagai: penghapusan serangan demam, sakit kepala, menghentikan bengkak tisu lembut. Pada 5 ml sirap akaun untuk 100 mg ibuprofen - bahan aktif utama. "Maxicold" mempunyai kesan antipiretik yang tahan lama, selepas pengambilan, sirap mula menekan gejala penyakit selepas 15 minit dan berlangsung hingga 8 jam, yang akan membantu bayi anda tidur dengan manis, serta menghapuskan keperluan untuk sering menggunakan penggantungan.

  • Dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan;
  • Tidak mengandungi pewarna, gula, alkohol;
  • Sah sehingga pukul 8 malam.

2 Panadol

Panadol adalah ubat yang disukai oleh ramai ibu bapa. Ia menjimatkan apabila sakit kepala timbul, gigi, demam. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang cepat. Ia mempunyai bentuk penggantungan dengan rasa yang menyenangkan. Bahan utama adalah paracetamol. Ia mula bertindak selepas 40 minit dan mengekalkan suhu rendah untuk purata 4 jam. Ia dibenarkan untuk digunakan pada mana-mana umur kanak-kanak sejak tiga bulan. Sebelum ini hanya dibenarkan selepas berunding dengan doktor. Ia berfungsi dalam penyakit berjangkit seperti campak, cendawan, serta selesema dan selesema. Tidak menjejaskan perut. Seperti mana-mana alat lain, saiz dos bergantung kepada umur. Bayi berumur satu tahun diberikan maksimum 16 ml sehari, pada 3 tahun jumlahnya meningkat kepada 40 ml, dan pada 12 hingga 80. Satu set termasuk alat pancut pengukur yang mudah.

  • Pasti melegakan kesakitan;
  • Kos yang optimum;
  • Rasa yang menyenangkan dan aroma.
  • Banyak kontraindikasi;
  • Perasa dalam komposisi.

Ubat antipiretik tidak mengandungi paracetamol. Ubat penahan sakit, antipiretik dan anti-radang

Ubat antipiretik tidak diambil untuk mengurangkan suhu per se, tetapi untuk menghilangkan ketidaknyamanan dan kesakitan yang disertakan. Ubat antipiretik diperlukan dengan demam "pucat" (lihat), serta dengan sejuk yang kuat. Jangan mengambil antipiretik pada latar belakang rawatan antibiotik. Ejen antipiretik menanggalkan antibiotik yang tidak berkesan.

Perkara utama apabila memilih antipiretik adalah keselamatan, bukan kekuatan kesannya. Sebaiknya, ubat antipiretik dengan cepat mengurangkan suhu dan jarang menyebabkan kesan sampingan. Hanya 2 ubat sesuai dengan parameter ini - paracetamol dan ibuprofen. Paracetamol adalah berpatutan, manakala ibuprofen lebih mahal dan menyebabkan lebih banyak kesan sampingan.

Paracetamol - ejen antipiretik utama pada zaman kanak-kanak

Dos paracetamol. Satu dos di dalam paracetamol adalah 15 mg / kg. Dos yang dianjurkan sebelum ini 10 mg / kg mungkin tidak memberi kesan yang diingini, yang, jika berulang kali, akan menyebabkan berlebihan. Selepas mengambil paracetamol, suhu mula turun selepas kira-kira 30 minit, mencapai minimum selepas 2 jam dan naik semula selepas 3-4 jam. Dalam bayi baru lahir, pembebasan paracetamol dari badan adalah perlahan, jadi ubat harus diberikan dengan selang waktu 8-12 jam.

Satu lagi (tetapi akan datang - selepas 2-3 jam) kesan mempunyai paracetamol dalam lilin. Dos tunggalnya boleh mencapai sehingga 20 mg / kg, kerana kepekatan ubat dalam darah pada masa yang sama hanya mencapai had yang lebih rendah dari pelbagai terapeutik.

Untuk mengurangkan suhu dengan lebih cepat, segera ambil ubat itu melalui mulut, dan dos seterusnya boleh diberikan sebagai lilin dalam 2-3 jam, yang akan memberikan kesan antipiretik lagi.

Dos harian paracetamol ne harus melebihi 60 mg / kg.

Kesan sampingan Paracetamol tidak menjejaskan sistem hemostatik dan, tidak seperti ibuprofen dan NSAID lain, tidak menyebabkan reaksi yang tidak diingini dari perut. Kesan sampingan paracetamol sangat jarang berlaku, ini termasuk pening, kerengsaan, ketajaman penglihatan, urticaria, eritema polimorf, purpura. Hipotermia, biasa ketika mengambil analgin (dan, lebih jarang, ibuprofen) ketika mengambil paracetamol praktis tidak dijumpai. Laporan kes bronchospasm jarang berlaku, walaupun paracetamol sering diresepkan kepada kanak-kanak dengan asma bronkial. Paracetamol berinteraksi dengan warfarin, metoclopramide, blocker beta-adrenoreceptor.

Paracetamol meningkatkan tempoh pemisahan virus, contohnya, dengan cacar air.

Berlebihan Paracetamol disingkirkan dari badan dengan cepat. Kesan toksik paracetamol pada hati ditunjukkan hanya pada dos yang sangat tinggi (lebih daripada 15 g sehari pada orang dewasa dan 150 mg / kg / hari pada kanak-kanak). Apabila penyakit hati dan pengambilan alkohol meningkatkan ketoksikan paracetamol. Kes teruk terjejas nekrosis tiub akut dan kegagalan buah pinggang, trombopenia, hyper- dan hypoglycemia, asidosis metabolik, dan gangguan pembekuan darah apabila mengambil dos tinggi paracetamol dijelaskan.

Penawar spesifik untuk paracetamol adalah V-asetilcysteine ​​pada dos 300 mg / kg secara intravena selama 20 jam.

Ibuprofen adalah satu-satunya HBBC yang diluluskan untuk digunakan sebagai febrifuge pada kanak-kanak

Ibuprofen diserap dengan baik dalam saluran gastrousus. Kepekatan darah puncak dicapai dalam masa 1 jam selepas mengambil ibuprofen.

Dos yang disyorkan: 6-10 mg / kg 3-4 kali sehari (20-40 mg / kg sehari). Ibuprofen boleh diberikan dalam bentuk lilin (lilin selama 60 mg untuk kanak-kanak). Ibuprofen tidak disyorkan untuk digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 3 bulan (berat kurang dari 7 kg), serta pada pesakit cacar air (terdapat bahaya streptokokus fasciitis).

Ibuprofen mempunyai lebih banyak kesan sampingan daripada paracetamol.

Ibuprofen sebagai antipiretik pilihan kedua digunakan dalam situasi berikut:

  • dengan jangkitan dengan komponen keradangan yang ketara;
  • apabila suhu disertai oleh tindak balas sakit yang teruk.

Berlebihan Kesan sampingan ibuprofen lebih biasa daripada dengan paracetamol. Ibuprofen menjejaskan mukosa gastrik, jadi apabila mengambil ibuprofen, sakit perut, mual, muntah, cirit-birit, dan pendarahan dari saluran gastrousus atas adalah biasa. Kemungkinan pengurangan ketajaman penglihatan, nystagmus, sawan, sangat jarang - koma, serta peningkatan kadar kreatinin, agranulositosis, anemia hemolitik.

Rawatan overdosis ibuprofen terdiri daripada mengambil karbon aktif, tidak ada penawar yang spesifik.

Skim Antipiretik Gabungan

Beberapa ubat termasuk paracetamol dan ibuprofen. Kesan antipiretik ubat-ubatan tersebut lebih tinggi dari ketika menggunakan ubat tunggal. Walau bagaimanapun, ubat-ubatan ini tidak boleh digunakan kerana ia boleh menyebabkan kegagalan buah pinggang akut (akumulasi produk oksidasi paracetamol dalam tisu ginjal di bawah keadaan iskemianya di bawah pengaruh ibuprofen) dan juga meningkatkan risiko hipotermia dan jangkitan streptokokus yang berpanjangan pada pesakit cacar air.

Dadah antipiretik utama adalah paracetamol. Ibuprofen digunakan untuk demam, disertai oleh sakit otot. Penggunaan kedua-dua ubat ini pada masa yang sama mengancam kerosakan buah pinggang.

Cara lain digunakan dalam demam

Ubat anti-radang bukan steroid mempunyai sifat antipiretik, tetapi kerana ketoksikannya yang lebih besar, mereka tidak digunakan sebagai agen antipiretik.

Campuran liat. Gabungan chlorpromazine (aminazine) dan promethazine (pipolfen) 0.5-1.0 ml daripada penyelesaian 2.5% sebelum ini digunakan sebagai antipiretik "kecemasan" kerana kemampuan chlorpromazine untuk memindahkan titik penetapan termostat hipotalamik ke tahap yang lebih rendah. Penyejukan permukaan badan memotensi kesan chlorpromazine dan boleh menyebabkan hipotermia dan hipotensi postur. Sekiranya demam "pucat" dengan sentralisasi peredaran darah yang jelas, penggunaan droperidol adalah wajar (0.1 ml / kg penyelesaian 0.25%).

Vasodilators digunakan untuk demam "pucat" dalam bentuk suntikan intramuskular 1% penyelesaian asid nikotinik - 0.2 ml setahun dalam kehidupan kanak-kanak. Satu dos 0.05 ml setahun yang dicadangkan dalam beberapa manual nampaknya tidak mencukupi. Penggunaan Drotaverine (no-shpa - 0.1 ml setahun hidup kanak-kanak dengan penyelesaian 2%), bersama-sama dengan antipiretik, tidak memberi kesan yang ketara.

Pelebaran kulit dengan nicotinamide (5-10 mg dua kali sehari) membantu mengurangkan suhu tanpa berjangkit jangka panjang.

Anti-histamine kadang-kadang digunakan bersama analgin "untuk perlindungan" - rasional untuk penggunaan chlorpromazine dan promethazine (lihat di atas).

Steroid mempunyai kesan antipiretik, yang ditunjukkan dalam tindak balas suhu yang lebih rendah pada pesakit yang mengambilnya untuk masa yang lama. Ini disebabkan oleh kesan anti-radang steroid - penindasan rembesan interleukin-1 oleh makrofag dan pembebasan prostaglandin, serta pengurangan aktiviti limfosit. Penindasan reaksi demam berlangsung sehingga 3 hari selepas pengeluaran steroid. Steroid, bagaimanapun, digunakan dalam fasa akut demam hanya sebagai ubat anti-radang untuk petunjuk ketat.

Rawatan ubat demam yang bebas

Ranjang katil tidak menjejaskan tahap dan kelajuan normalisasi suhu.

Jika, pada suhu yang sangat tinggi, ubat antipiretik tidak berfungsi, mereka lap pada suhu bilik dengan air. Menggosok perlu dilakukan dengan memberi kanak-kanak antipiretik untuk menurunkan titik penentuan thermoregulation. Penggunaan air sejuk tidak boleh diterima, kerana ia dapat menyebabkan penyempitan saluran kulit dan menyebabkan penularan otot dan peningkatan suhu badan, dan itu tidak menyenangkan bagi seorang kanak-kanak.

Antipiretik, tidak digunakan pada kanak-kanak

Ia dilarang untuk menggunakan asid asetik (Aspirin) dan nimesulide (Nise, Nimulid), serta metamizole natrium (Analgin) pada kanak-kanak.

Sebagai antipiretik amidopyrine, antipyrine dan phenacetin telah lama dilarang.

Aspirin (asid acetylsalicylic) dikecualikan daripada senarai antipiretik, kerana penggunaannya dalam influenza dan cacar air membawa kepada perkembangan sindrom Ray - ensefalopati hepatik yang teruk. Pendapat awal bahawa sindrom Ray berkembang hanya pada anak-anak kecil telah ditolak - ia juga berlaku pada remaja, dan dos asid asetilsalicylic tidak penting.

Sejak asid acetylsalicylic dimasukkan ke dalam kumpulan ubat gabungan "anti-sejuk", sebelum anak-anak pelantikan mereka harus memeriksa dengan teliti komposisi. Jangan gunakan Cefecone H yang mengandungi salicylamide pada kanak-kanak dan suppositori.

Analgin (metamizole natrium) sebagai febrifuge tidak dibenarkan kerana ketoksikan, keupayaan untuk menyebabkan hipotermia dan keadaan collaptoid, serta agranulocytosis (dengan kekerapan 1: 1700). Selalunya, kanak-kanak yang menerima ubat ini mempunyai neutropenia. Kejutan anaphylactic dengan hasil yang teruk dalam 50% kes dan juga sindrom Stevens-Johnson berkembang lebih kerap.

Analgin (metamizole natrium) digunakan dalam keadaan kecemasan (terutamanya dalam perkhidmatan ambulan) dalam bentuk penyelesaian 50% intramuskular (0.1 ml setiap tahun kanak-kanak). Walau bagaimanapun, seperti yang ditunjukkan oleh kajian terkini, penggunaan parasetamol atau ibuprofen di dalam akan memberikan kesan antipiretik yang tidak kurang. Oleh itu, natrium metamizol tidak termasuk dalam senarai ubat antipiretik di negara maju dan banyak negara membangun.

Nise, Nimulide (Nimesulide) - inhibitor cyclooxygenase-2 (COX-2) - hanya digunakan untuk penyakit reumatik, dan juga sebagai analgesik pada orang dewasa.

Malangnya, buku rujukan masih mengekalkan tanda-tanda penggunaan nimesulide untuk mengurangkan suhu, dan di farmasi ia dicadangkan dalam bentuk kanak-kanak dan kepada kanak-kanak, walaupun ia telah diharamkan sejak tahun 2005 sebagai nimesulide. Larangan penggunaan nimesulide sebagai antipiretik, terutamanya pada kanak-kanak, dikaitkan dengan kerosakan hati (kekerapan 4 daripada 1000 orang). Kematian dalam penggunaan nimesulide terpaksa mengeluarkannya sebagai antipiretik pada kanak-kanak, walaupun di beberapa negara di mana ia pada asalnya dibenarkan.

Demam, atau demam, adalah gejala penting pelbagai penyakit. Di samping itu, keadaan ini membawa ketidakselesaan, sering disertai oleh kelemahan. Sudah tentu, dalam kebanyakan kes, suhu mesti ditembak jatuh, tetapi ubat antipiretik, sering digunakan dan tidak terkendali, hanya boleh membahayakan, yang membawa kepada akibat yang tidak dapat diramalkan. Sebelum anda melawan penyakit ini, anda perlu tahu beberapa peraturan penting.

Sekiranya orang dewasa tidak mempunyai sebarang penyakit kronik dan toleransi suhu secara normal, ia tidak disyorkan untuk menurunkannya; pengecualian mungkin menaikkannya melebihi 39 darjah. Apabila pesakit mempunyai sejarah paru-paru atau penyakit kardiovaskular yang teruk, tablet antipiretik perlu diambil pada 38 darjah.

Perhatian yang teliti harus diberikan kepada kanak-kanak semasa demam. Dalam kebanyakan kes, tidak disyorkan untuk menurunkan suhu jika tidak melebihi 38.5 darjah. Walau bagaimanapun, jika bayi itu mengadu sakit kepala atau rupa kejang mungkin, maka demam sesat pada nombor yang lebih rendah.

Pertama sekali, anda perlu mendapatkan bantuan perubatan yang berkelayakan. Sekiranya anda perlu menunggu untuk beberapa lama, anda perlu menggunakan cara fizikal untuk menurunkan suhu: memampatkan, menyingkirkan, banyak minuman hangat. Hanya jika ini tidak membantu, dan juga selepas berunding dengan doktor, anda boleh mengambil ubat-ubatan yang mengurangkan demam.

Ubat-ubat ini boleh didapati dalam pelbagai bentuk - kapsul, syrup, lilin. Sebagai contoh, pilihan terakhir adalah lebih baik untuk bayi, tetapi orang dewasa boleh menggunakan tablet yang lebih biasa dan mudah untuk disimpan. Dalam kes-kes yang sukar, adalah mungkin untuk membuat suntikan antipiretik, yang bertindak lebih pantas dan mengekalkan kesannya lebih lama. Walau bagaimanapun, sebelum ini, pastikan anda berunding dengan doktor.

Harus diingat bahawa hampir semua ubat mempunyai kesan sampingan, jadi mereka hanya diambil sebagai bantuan simtomatik, dengan tidak lebih dari 5 hari. Tablet antipiretik harus digunakan dengan ketat dalam dos yang ditentukan dalam arahan atau disyorkan oleh doktor.

Oleh itu, paracetamol dan agen yang asasnya adalah bahan aktif (dadah "Panadol", "Koldakt", "Efferalgun", dan sebagainya), jika mereka melebihi norma, boleh menyebabkan perkembangan orang dewasa. Pada masa yang sama, dadah berasaskan paracetamol dianggap sebagai yang paling selamat dan paling sering dirawat untuk rawatan sindrom febrile pada kanak-kanak.

Tablet antipiretik "Analgin" (metamizol) tidak disyorkan untuk kanak-kanak, tetapi mungkin sesuai untuk orang dewasa. Perlu diingat bahawa mereka mempunyai sejumlah besar kesan sampingan dan kontraindikasi. Ubat "Aspirin" juga tidak memberi kepada kanak-kanak sehingga 15 tahun. Pada orang dewasa, ubat ini tidak digunakan untuk jangkitan virus, termasuk influenza. Dos dari ubat-ubatan ini adalah individu, dan juga kegunaan pelbagai. Adalah penting untuk diingat bahawa anda tidak boleh menggunakannya untuk masa yang lama sebagai febrifuge atau

Selalunya, doktor mengesyorkan tablet antipiretik "Nurofen", bahan aktif di mana ibuprofen. Ubat ini agak selamat berbanding dengan orang lain. Pada masa yang sama, banyak orang mencatatkan kesan cepat selepas mengambilnya, yang, lebih-lebih lagi, berlangsung lama (sebagai perbandingan, dengan paracetamol). Salah satu bentuk ubat ini adalah tablet effervescent untuk larut dalam air. Anda perlu tahu bahawa mereka disyorkan untuk kanak-kanak yang tidak berusia lebih awal dari 6 tahun dan beratnya sekurang-kurangnya 20 kg (sirap khas dihasilkan untuk kanak-kanak). Bagi orang dewasa terdapat juga kontraindikasi, jadi anda perlu berhati-hati mengkaji ringkasan atau berkonsultasi dengan doktor.

Apakah ubat jualan terbaik di dunia? Jawapannya agak diramal - ubat penahan sakit dan antipiretik. Populariti mereka berkembang dengan bermulanya musim sejuk. Mari cuba cari ubat mana yang disyorkan untuk memilih untuk mengurangkan suhu pesakit. Doktor menawarkan pil, syrup, tembakan ini. Dan, memandangkan kita sering melakukan ubat sendiri dalam kes ini, perlu ada maklumat. Mari bermula dengan ubat-ubatan seperti pil antipiretik.

Adakah perlu untuk mengurangkan suhu

Apa yang menyebabkan suhu pesakit meningkat? Tubuh ini mula menahan penyakit ini. Ia menghasilkan interferon, yang melawan jangkitan. Jika anda mula mengurangkan suhu, maka pengeluarannya ditindas, masing-masing, rintangan badan juga akan berkurangan. Oleh itu, adalah salah untuk mengambil pil antipiretik atau cara lain, dan kemudian imunomodulator untuk pengeluaran interferon. Ini tidak masuk akal dan tidak masuk akal. Di negara-negara maju, tidak ada ubat semacam itu, badan itu sendiri mesti, pada tahap tertentu, memerangi penyakit itu. Sekurang-kurangnya, sehingga 38-38.5 o C. Tetapi jika suhu yang tinggi disebabkan oleh jangkitan bakteria, anda tidak bertolak ansur, maka, tentu saja, ubat tidak boleh dielakkan. Juga, mula mengambil febrifuge pada suhu demam, yang disertai dengan kekejangan.

Ubat-ubatan apa yang membuat suhu menjadi jauh

Terdapat banyak daripada mereka. Ubat gabungan yang mengandungi paracetamol, yang mengurangkan gejala sejuk, telah menjadi di seluruh dunia. Ini bermakna "Ferveks", "Coldrex", "TeraFlyu" dan lain-lain. Terdapat banyak ubat yang serentak dengan penurunan suhu mempunyai kesan anti-radang dan analgesik. Mereka membentuk sekumpulan cara nonsteroid. Ubat-ubat ini bukanlah hormon dan tidak mempunyai ciri-ciri sampingan steroid. Bagaimanapun, adalah penting untuk memahami bahawa ubat-ubatan antipiretik hanya membuang gejala-gejala penyakit dan memudahkan perjalanannya. Jadi SARS atau selesema masih akan berlangsung selama tujuh hari. Terdapat begitu banyak ubat-ubatan yang boleh diambil dalam kes kita bahawa kita akan kehilangan banyak masa hanya pada pemindahan mereka, oleh itu dalam artikel ini kita akan menyebut hanya yang paling terkenal. Mereka dibahagikan kepada dua kumpulan - lama dan baru. Yang pertama adalah ubat berikut: Citramon, Aspirin, Nurofen, Ibuprofen, Diclofenac, Voltaren, Metindol, Butadione, dan lain-lain. Yang kedua muncul dalam 15-20 tahun yang lalu. Ini adalah: "Movalis", "Nimesil", "Celebrex", "Arcoxia". Semasa mengambil mana-mana ubat-ubatan ini, ingat kesan sampingan mereka dan ketahui bahawa ubat generasi kedua lebih kurang daripada mereka. Dalam kes di mana kes itu tidak terhad kepada rawatan gejala, anda harus berunding dengan doktor. Satu lagi perkara: kebanyakan medik menganggap Paracetamol sebagai ubat antipiretik yang terbaik. Ia tidak mempunyai sebarang kesan sampingan, dan anda boleh mengambilnya tanpa konsekuensi untuk badan. Anda perlu mempunyai buah pinggang dan hati yang sihat sahaja.

Sebab mengapa anda perlu mengalahkan suhu

Walaupun kenaikan suhu dianggap sebagai tindak balas normal badan kepada penyakit, kadang-kadang perlu dan segera membawanya, mengambil tablet antipiretik atau ubat-ubatan lain. Ini mesti dilakukan apabila suhu meningkat melebihi 38.5 ° C. Selanjutnya, perjuangan imun tidak akan semakin intensif, dan hati perlu bekerja dalam keadaan yang sangat sukar. Ini adalah benar terutamanya dalam kes-kes di mana terdapat penyakit sistem kardiovaskular, dengan penyakit neurologi, terutamanya dalam epilepsi. Kadang-kadang perlu untuk menurunkan suhu dengan cepat. Dalam kes sedemikian, buat suntikan antipiretik.

Suntikan

Selalunya, mereka perlu rawatan kanak-kanak, kerana badan kanak-kanak paling mudah terdedah kepada suhu tinggi. Terutama jika sejarah kejang dengan kehilangan kesedaran dalam keadaan yang sama sudah ada. Walaupun perlu segera mengurangkan suhu, untuk permulaan, adalah wajar untuk memberikan tablet antipiretik atau sirap kanak-kanak. Namun, tidak hairanlah suntikan itu dianggap operasi pembedahan yang kecil. Untuk kesan terbaik kepada ubat "Paracetamol" tambahkan alat "No-silo" dalam tablet. Jika tidak ada hasil, maka selepas dua jam, sebagai pengecualian, anda boleh membuat suntikan lain. Yang berikutnya dibenarkan hanya selepas enam jam. Lebih baik lagi, hubungi ambulans.

Suhu badan standard adalah dari 35.5-37.0 darjah. Walaupun, jika anda melihat tanda 37 darjah - ini adalah sebab untuk mula membimbangkan. Jika ini bukan ciri individu, kemungkinan besar terdapat proses radang tersembunyi di dalam badan.

Dalam penerbitan ini, kami menganggap agen antipiretik yang berkesan dan selamat pada suhu tinggi yang boleh digunakan oleh kanak-kanak, orang dewasa dan wanita yang membawa anak.

Nonsteroidal anti-radang dadah (selepas ini - NSAIDs) dianggap kategori yang paling popular. Suatu ketika dahulu mereka benar-benar menggantikan analgesik opioid, dan sejak itu mereka telah menikmati populariti yang mencemburui.

NSAID mempunyai kesan ringan ke atas badan, mereka mempunyai kesan sampingan yang jauh lebih sedikit daripada ubat-ubatan generasi lama. Pertimbangkan dadah secara terperinci:

  1. Generasi pertama. Obat-obatan ini termasuk analgin, citramon, nurofen, ibuprofen, dan lain-lain. Mereka juga mempunyai kesan analgesik yang jelas.
  2. Generasi kedua Ini termasuk lebih banyak ubat moden yang telah dijual sejak lewat 90-an. Obat-obatan ini termasuk Nimesil, Movalis, Nise, dll.

Ia tidak digalakkan untuk menggunakan ubat generasi pertama yang tidak terkawal untuk masa yang lama. Mengikut perangkaan, setiap 4 orang yang telah menggunakan ubat pelan sedemikian untuk jangka masa yang lama akan mengalami kesan sampingan yang tidak diingini.

Ubat generasi kedua mempunyai kesan sampingan yang lebih sedikit. Tetapi, walaupun pakar mendapati kesan negatif mereka terhadap sistem kardiovaskular.

Ubat yang berkesan pada suhu: keterangan terperinci

Pertama sekali, perlu diingatkan bahawa ubat antipiretik untuk kanak-kanak perlu dipilih dengan penjagaan khas, kerana terdapat risiko yang tinggi tidak hanya kesan sampingan, tetapi juga tindak balas alergi. Pilihan terbaik bukan untuk mengubat sendiri, tetapi untuk berunding dengan doktor anda.

Pertimbangkan senarai produk yang paling popular dan dicari yang membantu menurunkan suhu dengan baik.

Terdapat dalam bentuk tablet dan sirap. Bahan aktif utama dalam ubat ini adalah paracetamol. Pil boleh digunakan oleh kanak-kanak dari 6 tahun. Narkoba yang berkesan untuk jangkitan virus, adalah penting untuk menggunakan otot, sakit kepala, sakit haid. Sirap biasanya ditetapkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan hingga 12 tahun. Boleh digunakan jika kanak-kanak demam selepas vaksinasi.

Satu ubat yang berkesan yang mempunyai analgesik, diandaikan antiviral dan kesan antipiretik. Perlu diperhatikan bahawa pengekstraksinya dalam komposisi mereka tidak mengandungi bahan tambahan kimia, pewarna dan bahan lain yang mungkin menjejaskan tubuh, yang mencetuskan kemunculan alergi.

Perlu diingat bahawa Dr Komarovsky telah berulang kali menyatakan bahawa Paracetamol adalah ejen antipiretik terbaik untuk kanak-kanak. Hujah besi adalah tidak toksik dan tidak berbahaya, walaupun dengan peningkatan tiga kali ganda dalam dos. Anda boleh mula menggunakan alat ini dari 3 bulan. Dalam kes ini, dos perlu dikira berdasarkan berat badan, bukan umur. Sekiranya kanak-kanak berusia di bawah 3 tahun, terapi boleh bertahan tidak melebihi 3 hari, jika lebih tua, sehingga 5 hari.

Ia agak berkesan dalam kesakitan yang teruk, demam dan rhinorrhea. Berikan, sebagai peraturan, dengan selesema, jangkitan virus pernafasan akut, selsema. Borang pembebasan - kapsul. Kanak-kanak yang belum berumur 12 tahun, tidak menetapkan dadah. Kursus terapi menggunakan Coldact tidak boleh melebihi 5 hari.

Ubat ini mempunyai kelemahan yang ketara - ini adalah senarai kontraindikasi yang banyak. Yang utama adalah hipertensi, kekeringan membran mukus yang berlebihan, pengekalan kencing, kehadiran reaksi alergi, dan sebagainya. Apabila penyusuan susu ibu dan ubat kehamilan tidak ditetapkan.

Ini adalah standard paracetamol, oleh itu, mempunyai semua fungsi yang sama. Perbezaan dalam bentuk pelepasan - dalam industri farmaseutikal boleh didapati ubat dalam bentuk tablet effervescent, suppositori rektum, kapsul, penggantungan, dll. Alat ini dipilih secara individu, dengan mengambil kira kategori umur pesakit, serta kemungkinan kontraindikasi (baca dengan teliti arahan sebelum digunakan).

Menghilangkan sakit dan rhinorrhea. Bahan aktif utama adalah paracetamol, oleh itu, adalah selamat untuk mengatakan bahawa ubat mempunyai kesan anti-radang dan antipiretik. Ubat ini boleh digunakan tidak lebih daripada 5 hari, usia pesakit - sekurang-kurangnya 15 tahun.

Merujuk kepada sekumpulan agen antiplatelet. Ia mempunyai kesan pendarahan, menghilangkan rasa sakit, mengurangkan suhu. Ideal untuk merawat orang-orang yang telah meningkatkan pembekuan darah disebabkan oleh fakta bahawa pada suhu tinggi, darah cenderung menebal, dan ini penuh dengan pembentukan gumpalan darah. Senarai kontraindikasi juga banyak, mereka tidak ditetapkan untuk wanita hamil di bawah 15 tahun, untuk penyakit gastrointestinal (ulser, gastritis).

Bagi orang dewasa dengan patologi hati, Aspirin juga tidak disyorkan untuk digunakan. Kursus rawatan adalah maksimum 3 gram sehari, manakala tempoh tidak lebih dari 3 hari. Walau bagaimanapun, ramai pakar berpendapat bahawa jika tiada contraindications, ubat ini sangat berkesan untuk digunakan sebagai pencegahan strok.

Terdapat dalam bentuk serbuk dan tablet konvensional. Digunakan dalam rawatan influenza, rhinorrhea, sakit kepala yang teruk. Menurut arahan, bahan aktif utama ubat ini juga paracetamol. Di samping itu, ia mengandungi kafein, vitamin C, phenylephrine hydrochloride, dan sebagainya. Pesakit yang belum 12, ubat tidak ditetapkan. Terapi tidak melebihi 5 hari.

Alat yang sangat berkesan yang dapat mengurangkan suhu dan menghapuskan gejala sakit. Dua bahan aktif utama adalah ibuprofen, serta paracetamol. Berikan algomenorrhea, myalgia, sakit sendi yang sejuk dan teruk. Ubat ini boleh diterima dengan baik - ini dibuktikan dengan banyak ulasan pesakit. Walau bagaimanapun, tidak digalakkan mengambil ubat untuk penyakit darah, usus gastrousus. Alat ini tidak digunakan untuk rawatan pesakit yang beratnya tidak mencapai 40 kilogram, serta pesakit yang belum berusia 12 tahun.

Komposisi ini mengandungi paracetamol, tetapi alat ini dihasilkan dalam bentuk suppositori rektum, sirap dan tablet effervescent. Ia adalah alat yang berkesan, adalah penting untuk mengambil orang yang sakit tekak, jangkitan virus pernafasan akut, selesema, selesema disertai oleh demam dan kesakitan.

Kami telah menyediakan anda senarai ubat antipiretik, berdasarkan maklum balas mereka dari pesakit, serta doktor. Walau apa pun, pertama sekali, adalah dinasihatkan untuk berunding dengan doktor anda, dan hanya mula menggunakan dadah - kerana hakikat bahawa mereka semua mempunyai senarai kontraindikasi dan kesan sampingan.

Bagaimana untuk menghilangkan suhu tinggi pada kanak-kanak?

Setiap ibu bapa perlu tahu apa yang perlu dilakukan sebelum menyertai pakar kanak-kanak, jika bayi itu tiba-tiba mempunyai kenaikan suhu yang mendadak. Sekiranya dia belum berusia setahun, Paracetamol dan Ibuprofen dianggap terbaik. Anak-anak yang lebih tua bentuk pelepasan dipilih secara individu, tetapi keperluan terkecil untuk menurunkan suhu persiapan dalam bentuk lilin atau penggantungan.

Sejak bayi menjalani penyesuaian ke seluruh dunia luar dan persekitaran pada masa kanak-kanak, ubat itu mesti dipilih secara individu oleh pakar pediatrik. Jika anda perlu menurunkan suhu dengan segera - dalam hal ini anda harus memberi perhatian kepada suppositori yang dipanggil Cefecon D, mereka sering digunakan oleh doktor ambulans.

Ubat popular seperti:

  1. Dari satu bulan - Paracetamol, Tsefekon, Efferalgan, Ibufen, Viburkol.
  2. Dari tiga bulan - Paracetamol, Panadol, Calpol, Nurofen.

Sebelum memberi ubat kepada kanak-kanak, perlu berhati-hati mempelajari arahan, dan ikuti dengan jelas - untuk mengelakkan kesan yang tidak diingini. Sekiranya perlu, anda boleh menggunakan ubat-ubatan rakyat - kami akan memberitahu mereka di bawah.

Dr. Komarovsky mengenai ubat antipiretik

Suhu wanita hamil: bagaimana untuk melawan?

Semasa mengandung, setiap wanita adalah penyusunan semula badan. Ada kemungkinan sistem imun akan lemah, dan faktor ini akan mencetuskan peningkatan suhu badan. Suhu tinggi seorang wanita yang membawa kanak-kanak boleh menjadi berbahaya, jadi ia mesti dikeluarkan secepat mungkin.

Bagaimana tidak untuk membahayakan kanak-kanak, apakah yang dimaksudkan untuk memilih untuk ini?

Salah satu cara yang paling berkesan ialah Paracetamol. Ia boleh digunakan untuk sakit tekak, selesema, keradangan paru-paru dan penyakit lain yang boleh mencetuskan demam. Ia boleh digunakan sepanjang tempoh keseluruhan.

Sekiranya dadah mengandungi paracetamol tulen, maka selamat untuk wanita hamil. Jika, sebagai tambahan kepada komponen utama ini, terdapat juga phenylephrine, kafein - ubat-ubatan tersebut dilarang.

Ibuprofen juga boleh digunakan, tetapi untuk tempoh 14 hingga 27 minggu. Berkesan dalam kesakitan dan suhu tinggi.

Sama sekali, istilah untuk bayi ibu masa depan dilahirkan boleh digunakan dengan lilin Vibrucol. Mereka selamat walaupun dengan ancaman keguguran.

Adalah lebih baik untuk tidak mengambil rawatan sendiri dalam tempoh ini, sama berlaku untuk meningkatkan dos ubat. Adalah lebih baik untuk berunding dengan doktor, jika tidak, apabila mengambil ubat-ubatan yang menyalahi undang-undang boleh menyebabkan kehamilan terganggu.

Antipiretik rakyat pada suhu tinggi

Ramai orang menulis ubat tradisional yang sangat berkesan. Di samping itu, semua resipi tersebut terdiri daripada bahan semula jadi, tidak mengandungi kekotoran berbahaya, dan mempunyai kesan sampingan yang minimum. Sekiranya dikehendaki, terapi boleh menjadi rumit - contohnya, penggunaan Paracetamol bersamaan dengan resipi ubat tradisional.

Oleh itu, pertimbangkan alat yang paling popular yang membolehkan anda mengawal pemindahan haba.

Sebagai kesimpulan, saya ingin ambil perhatian bahawa agen yang mempunyai kesan antipiretik tidak boleh digunakan mengikut corak yang sama seperti antibiotik (contohnya). Jika ada suhu - dalam kes ini, penting untuk menggunakan alat ini, tidak ada suhu - anda tidak perlu meminumnya. Jika pesakit masih agak kecil, maka dalam hal ini adalah yang terbaik untuk mendapatkan nasihat dari pakar pediatrik, dia akan membantu anda mencari pilihan yang selamat.

Dan sedikit mengenai rahsia.

Jika anda atau anak anda sering sakit dan dirawat dengan antibiotik sahaja, ketahui bahawa anda merawat hanya kesan, bukan punca.

Jadi anda hanya "mengalirkan" wang ke farmasi dan syarikat farmaseutikal dan mendapatkan lebih kerap.

STOP! berhenti makan sesiapa yang tidak jelas. Anda hanya perlu menaikkan imuniti dan anda lupa apa yang menyakitkan!

Top