Kategori

Jawatan Popular

1 Bronkitis
Lilin Viburkol dan adakah mereka beroperasi pada suhu?
2 Laryngitis
Bagaimana dan bagaimana untuk menurunkan suhu dalam orang dewasa di rumah
3 Pencegahan
Penyedutan sakit tekak: "untuk" dan "melawan"
Image
Utama // Pencegahan

Tablet ibuprofen 400 mg, 20 pcs.


Carian dadah - Ibuprofen di farmasi

Nama Bukan Antarabangsa Nama Ibuprofen

Nama Latin ubat Ibuprofen

Apakah ibuprofen?

Ibuprofen adalah ubat anti-radang nonsteroid (NSAID), ia berfungsi dengan mengurangkan hormon yang menyebabkan keradangan dan rasa sakit di dalam badan.
Ibuprofen digunakan untuk mengurangkan suhu dan merawat kesakitan dan keradangan yang disebabkan oleh banyak keadaan, seperti sakit kepala, sakit gigi, sakit belakang, arthritis, kekejangan haid, atau kecederaan kecil.
Maklumat yang paling penting yang perlu anda ketahui mengenai ubat adalah bahawa ubat ini boleh berbahaya bagi peredaran jantung dan darah, termasuk serangan jantung atau strok, terutama semasa penggunaan untuk masa yang lama. Ibuprofen tidak boleh digunakan sebelum atau selepas pembedahan pintasan jantung (pembedahan pintasan arteri koronari, atau CABG). Ia perlu untuk menjalani rawatan perubatan kecemasan jika ada kesakitan di dada, kelemahan, sesak nafas, ucapan telah menjadi meleset atau terdapat masalah dengan penglihatan.
Ubat ini boleh menyebabkan kesan serius ke perut atau usus, termasuk pendarahan atau perforasi (pembentukan lubang). Keadaan ini boleh membawa maut, terutama pada orang tua.
Hubungi doktor anda sekiranya anda mengalami gejala pendarahan atau sembelit lambung, batuk darah atau muntah, menyerupai kawasan kopi.

Penggunaan serentak dengan inhibitor mengurangkan kesannya, tidak disyorkan untuk menggunakan Ibuprofen bersama-sama dengan aspirin, kerana risiko kenaikan sampingan meningkat. Ibuprofen, berinteraksi dengan diuretik, furosemide dan thiazides, mengurangkan tahap tindakan mereka.

Huraian borang dos

Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk tablet putih untuk pentadbiran lisan, disalut dengan gula atau filem, lebih moden, kulit. Terdapat dalam farmasi dengan dos 200 mg, 400 mg, 600 mg dan 800 mg.

Tindakan farmakologi

Tablet ibuprofen mengandungi bahan aktif yang sama (Ibuprofen), iaitu serbuk putih dengan titik lebur sebanyak 75 ° C, sukar untuk larut dalam air, tetapi sempurna larut dalam bahan organik, etanol dan aseton.

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID), yang terdiri daripada pengeksport: silikon dioksida koloid, natrium croscarmellose, magnesium stearate, selulosa mikrokristalin, polietilen glikol, alkohol polivinil, kanji pregelatinized, talc dan titanium dioksida.

Tablet adalah analgesik dan antipiretik, mekanisme tindakan yang dikaitkan dengan perencatan synthetase prostaglandin.

Kajian telah menunjukkan bahawa Ibuprofen lebih berkesan daripada Propoxyphene, yang digunakan untuk melegakan sakit episiotomi, selepas prosedur pergigian dan gejala dysmenorrhea primer.

Petunjuk dadah

Sebelum anda mula menggunakan tablet Ibuprofen, anda perlu berhati-hati menimbang berapa banyak yang diperlukan dan risiko yang terkena badan anda. Adalah disyorkan, jika boleh, untuk menggunakan dos yang paling rendah dan untuk meminimumkan tempoh ubat, bergantung kepada keparahan penyakit dan preskripsi doktor.

Pertama sekali, Ibuprofen ditunjukkan untuk mengurangkan kesakitan dan menormalkan suhu badan semasa selsema dan penyakit berjangkit. Ia juga ditetapkan untuk melegakan gejala rheumatoid arthritis dan osteoartritis, untuk rawatan dysmenorrhea primer.

Tanda-tanda untuk penggunaan Ibuprofen adalah sakit - otot, sakit kepala, rheumatoid, pergigian, dalam tempoh selepas operasi dan selepas trauma. Proses keradangan yang disertai oleh demam, sensasi yang menyakitkan bersama-sama dengan penyakit lain mungkin memerlukan penggunaan Ibuprofen.

Contraindications

Ibuprofen tidak sepatutnya diberikan kepada pesakit dengan hipersensitiviti terhadap ubat, orang yang mempunyai asma, urtikaria, alah kepada aspirin. Dengan ulser peptik, kolitis dan lesi saraf optik. Sekiranya anda mempunyai trombosis kardiovaskular, anda mengalami serangan angin ahmar atau serangan jantung pada masa lalu, maka ubat ini boleh memberi kesan negatif pada tubuh. Jarang sekali, tetapi ada kematian. Pesakit sedemikian hendaklah berada di bawah pengawasan ketat doktor jika mereka ditetapkan Ibuprofen.

Senarai kontraindikasi juga termasuk tindak balas kulit - dermatitis, sindrom Stevens-Johnson (SJS) dan necrolysis epidermis (PET), yang boleh membawa maut. Pada penampilan pertama ruam atau tanda hipersensitif lain, rawatan dengan Ibuprofen harus dihentikan.

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Ibuprofen harus digunakan dengan berhati-hati semasa mengandung dan menyusu.

Mengambil dadah dalam tiga bulan terakhir kehamilan boleh menyebabkan kemudaratan kepada bayi yang belum lahir. Apabila menggunakan Ibuprofen, anda harus memberi amaran kepada doktor jika anda hamil atau merancang untuk mempunyai bayi. Tidak diketahui sama ada Ibuprofen menyusu susu ibu dan sama ada ia membahayakan bayi yang disusukan. Oleh itu, anda tidak boleh mengambil ubat semasa menyusu sendiri, tanpa berunding dengan doktor, atau memberikan Ibuprofen kepada anak.

Kesan sampingan dadah

Bersama-sama dengan simptom yang paling umum dalam saluran pencernaan, sensasi yang tidak menyenangkan dalam perut, mual dan muntah, tekanan darah dan kadar denyutan jantung mungkin berubah, jadi pesakit hipertensi harus berhati-hati dengan Ibuprofen. Sesetengah pesakit mengalami kegagalan jantung kongestif, bengkak, yang dicetuskan oleh penghapusan cecair dari tubuh, pendarahan mungkin berlaku, dan perut perut, usus kecil atau besar mungkin berlaku. Ibuprofen mempunyai kesan buruk pada hati, kadang-kadang pesakit mempunyai anemia, perubahan fungsi platelet, bronkospasme, penglihatan kabur, meningitis aseptik.

Berlebihan

Overdosis Ibuprofen boleh membawa kepada nekrosis papillary buah pinggang dan kecederaan lain, kegagalan buah pinggang. Dengan dos berlebihan dalam dua jam pertama, lavage gastrik dan pengambilan karbon aktif dan minuman beralkali berat ditetapkan. Pakar harus dihubungi untuk mendapatkan bantuan jika gejala seperti sakit perut, muntah, metabolisme, koma, kehilangan kesedaran, perhatian yang terganggu, kelemahan, sakit kepala dan kemurungan pernafasan berlaku.

Dos dan pentadbiran

Secara tradisinya, Ibuprofen disyorkan untuk mengambil tidak lebih daripada empat kali sehari, selepas makan, minum banyak cecair. Regimen dos dipilih secara individu, dengan mengambil kira umur, keterukan penyakit dan sindrom kesakitan pesakit. Tetapi dos harian dadah tidak boleh melebihi 2.4 g, ia terpakai dalam kes penyakit yang teruk.

Biasanya, apabila kesan terapeutik Ibuprofen dapat dilihat, dos harian dikurangkan.

Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun ditetapkan 0.2-0.4 g Ibuprofen 3-4 kali sehari. Kanak-kanak dari 1 tahun hingga 12 tahun, dos dikira bergantung kepada berat badan, secara purata, ditetapkan 20 mg setiap 1 kg, juga dalam lawatan 3-4 setiap hari.

Arahan khas

Ibuprofen tidak boleh diambil sebaik selepas makan, kerana ini menyebabkan penurunan kadar penyerapan dadah. Ketersediaan bio dari ubat ini berbeza-beza dengan kombinasi makanan.

Terma dan syarat penyimpanan

Ibuprofen disarankan untuk disimpan selama 2 tahun dari tarikh pembuatan yang ditunjukkan pada bungkusan, dari jangkauan kanak-kanak, kering dan dengan suhu tidak melebihi 25 ° C.

IBUPROFEN

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - bank-bank kaca gelap (1) - kadbod pek.

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - kaleng polimer (1) - pek kadbod.

NSAIDs. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Mengurangkan faktor anti-radang, mengurangkan pengagregatan platelet. Ia menghalang cyclooxygenase 1 dan 2 jenis, melanggar metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin dalam kedua-dua tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, menghalang fasa keradangan dan proliferatif proliferatif. Mengurangkan sensitiviti rasa sakit dalam keradangan. Menyebabkan kelemahan atau kehilangan sindrom kesakitan, termasuk dengan kesakitan pada sendi pada rehat dan dengan gerakan, pengurangan kekakuan pagi dan bengkak sendi, meningkatkan pelbagai gerakan.
Kesan antipiretik akibat penurunan keceriaan pusat dikawal suhu diencephalon

Ibuprofen dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal, iaitu Cmaks dalam plasma mereka dicapai dalam 1-2 jam selepas pengambilan, dalam cecair sinovial - dalam 3 jam, ia dikaitkan dengan protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. T1/2 daripada plasma, ia mengambil masa 2-3 jam. Ia dikumuhkan oleh buah pinggang sebagai metabolit (tidak lebih daripada 1% dikeluarkan tidak berubah), dan lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen sepenuhnya dihapuskan dalam masa 24 jam.

- ketegangan sakit kepala dan migrain;

- kesakitan, kesakitan otot,

- kesakitan di belakang, belakang belakang, sciatica;

- kesakitan dengan kerosakan ligamen;

- Demam dengan pilek, selesema;

- Rheumatoid arthritis, osteoarthrosis.

NSAID bertujuan untuk terapi gejala, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada masa penggunaan, tidak menjejaskan perkembangan penyakit.

- Perubahan erosif dan ulser membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;

- penyakit radang usus dalam fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;

- Data Anamnestic mengenai serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);

- kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;

- Kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;

- hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;

- dalam tempoh selepas grafting arteri koronari;

- kehamilan (trimester III);

- Umur kanak-kanak: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;

- hipersensitiviti ke mana-mana ramuan yang membentuk dadah.

Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).

Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.

Tablet perlu ditelan dengan air, sebaik-baiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.

Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari.

Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berunding dengan doktor.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam

Dalam dos yang disyorkan, ubat biasanya tidak menyebabkan kesan sampingan.

Di bahagian sistem pencernaan: NSAID-gastropathy (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan), cirit-birit, kembung perut, sembelit; ulser mukosa gastrousus, yang dalam beberapa kes rumit
perforasi dan pendarahan; kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut, sakit di mulut, ulser membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Di bahagian sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Di bahagian indra: gangguan pendengaran: kehilangan pendengaran, deringan atau tinnitus; Kerosakan visual: kerosakan toksik kepada saraf optik, penglihatan kabur, skotoma, kekeringan dan kerengsaan mata, edema konjungtiva dan kelopak mata (alahan asal).

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Sejak sistem kardiovaskular: kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Di bahagian sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alahan, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis.

Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya erythematous atau urticaria), pruritus, angioedema, tindak balas anaphylactoid, kejutan anaphylactic, bronkospasme atau dyspnea, demam, eritema multiforme (termasuk edema sindrom erythema (termasuk sindrom SJS termasuk demam, distrofi, eritema dan erythema, Lyell), eosinofilia, rinitis alergi.

Dari sisi organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), thrombocytopenia dan purpura thrombocytopenic, agranulocytosis, leukopenia.

Lain-lain: berkeringat meningkat.

Dari penunjuk makmal: masa pendarahan (mungkin meningkat), kepekatan glukosa serum (mungkin berkurangan), pelepasan kreatinin (mungkin berkurang), hematokrit atau hemoglobin (berkurang), konsentrasi kreatinin serum (mungkin meningkat), aktiviti transaminase hepatic ).

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, tekanan darah menurun, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, kegagalan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (hanya dalam masa satu jam selepas pentadbiran), karbon diaktifkan, minum alkali, dipaksa diuretik, terapi gejala (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan darah).

Pada dos terapeutik, ibuprofen tidak memasuki interaksi yang signifikan dengan ubat yang digunakan secara meluas.

Penunjuk enzim pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol, barbiturates, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko menghasilkan mabuk yang teruk. Inhibitor oksidasi microsomal - mengurangkan risiko tindakan hepatotoxic.

Mengurangkan aktiviti hiperensif vasodilators dan kesan natriuretic furosemide dan hydrochlorothiazide.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Ia meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan).

Menguatkan kesan sampingan kortikosteroid mineral, glukokortikosteroid (meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hypoglycemic derivatif sulfonylurea.

Antacids dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan darah digoxin, persediaan lithium dan methotrexate.

Pelantikan serentak NSAID yang lain meningkatkan kekerapan kesan sampingan.

Kafein meningkatkan kesan analgesik (analgesik).

Dengan pelepasan serentak ibuprofen mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (mungkin untuk meningkatkan insidensi koroner akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic kecil sebagai agen antiplatelet selepas memulakan ibuprofen).

Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, asid valproic, plykamytsin meningkatkan kejadian hypoprothrombinemia dengan pelantikan serentak.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.

Cyclosporine dan persiapan emas meningkatkan kesan ibuprofen pada sintesis prostaglandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoxicity. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Dadah yang menghalang rembesan tiub, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.

Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Ibuprofen

Arahan untuk menggunakan Ibuprofen

Bahan aktif: ibuprofen 200 mg;

Pengecualian: croscarmellose natrium 28 mg; talc 4.8 mg; magnesium stearate 2.4 mg; Aerosil (silikon dioksida koloid) (A-380) 4.8 mg;

Komposisi gelatin gelatin keras No. 1: gelatin, air, titanium dioksida, oksida besi kuning, indigo carmine.

Petunjuk untuk menggunakan Ibuprofen

  • kesakitan ringan dan sederhana pelbagai etiologi (sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, sakit postoperative, sakit pasca trauma, haid yang menyakitkan, myalgia, sakit reumatik sendi dan tulang belakang (rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, osteoartritis, arthritis gouty)
  • demam dengan selesema dan selsema.

Ubat ini bertujuan untuk terapi gejala, mengurangkan rasa sakit dan keradangan pada masa penggunaan, tidak menjejaskan perkembangan penyakit.

Contraindications ibuprofen

  • hipersensitif kepada ibuprofen (termasuk sejarah) dan / atau mana-mana komponen dadah;
  • Luka erosive dan ulcerative dari organ saluran pencernaan (termasuk ulser gastrik dan ulser duodenal (ulser duodenal) di peringkat akut, pendarahan gastrousus, penyakit usus radang (penyakit Crohn, kolitis ulseratif dalam fasa akut);
  • komplikasi lengkap asma bronkial, poliposis hidung berulang dan sinus sinus paranasal dan intoleransi terhadap asid asetilsalicylic (ASA) dan / atau NSAID lain (termasuk sejarah);
  • pelanggaran pembentukan darah etiologi yang tidak diketahui;
  • gangguan pembekuan darah (termasuk hemofilia, memanjangkan masa pendarahan, kecenderungan pendarahan, diatesis hemoragik);
  • pendarahan serebrovaskular atau lain-lain (termasuk pendarahan intrakranial);
  • kegagalan buah pinggang yang teruk (pelepasan kreatinin kurang daripada 30 ml / min); penyakit buah pinggang progresif;
  • hiperkalemia yang disahkan;
  • kegagalan hati yang teruk dan / atau penyakit hati yang aktif;
  • tempoh selepas pembedahan pintasan arteri koronari;
  • kegagalan jantung yang teruk, kegagalan jantung decompensated;
  • kanak-kanak sehingga 6 tahun;

Dengan berhati-hati

Kegagalan jantung kronik (CHF); hipertensi arteri; penyakit jantung iskemia (CHD); penyakit serebrovaskular; dislipidemia / hyperlipidemia; diabetes; penyakit arteri periferal; sirosis hati dengan hipertensi portal; sejarah penyakit hati; hepatic porphyria; hiperbilirubinemia; ulser peptik dan ulser duodenal (dalam sejarah); gastrik; enteritis; kolitis; hepatik dan / atau kegagalan buah pinggang dengan pelepasan kreatinin 30-60 ml / min; sindrom nefrotik; kehadiran jangkitan Helicobacter Pulori; penggunaan NSAID yang berpanjangan dan penggunaan NSAID yang serentak; penyakit somatik teruk; pentadbiran glucocorticosteroid oral secara serentak (termasuk prednisolone), antikoagulan (termasuk warfarin), agen antiplatelet (termasuk ASA dan clopidogrel), perencat reaktif serotonin (SSRIs) yang terpilih (termasuk citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline); Penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), gangguan pembekuan darah, sistemik lupus erythematosus (SLE), penyakit tisu penyambung sistemik; penurunan yang ketara dalam jumlah darah yang beredar (termasuk pembedahan); serta pesakit asma, demam hay, dengan polip hidung atau penyakit pulmonari obstruktif kronik; usia lanjut (lebih 65 tahun), kanak-kanak berumur 6-12 tahun; merokok; penggunaan alkohol yang kerap.

Cadangan untuk digunakan

Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: 200 mg 3 kali sehari. Kapsul harus ditelan dengan air, sebaiknya semasa atau selepas makan. Untuk mencapai kesan terapeutik yang pesat, dos dapat ditingkatkan hingga 400 mg (2 kapsul) 3 kali sehari. Apabila kesan terapeutik dicapai, dos harian ubat dikurangkan kepada 600-800 mg. Maksimum dos harian dadah tidak melebihi 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 kapsul dalam masa 24 jam). Dos berulang tidak mengambil masa lebih daripada 4 jam. Jika aduan berterusan selama lebih daripada 4 hari, berjumpa doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berunding dengan doktor. Kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun: 1 kapsul tidak lebih daripada 4 kali sehari; dadah hanya boleh digunakan jika berat badan kanak-kanak lebih daripada 20 kg. Jeda antara mengambil ubat sekurang-kurangnya 6 jam (dos harian tidak melebihi 30 mg / kg).

Ibuprofen digunakan semasa mengandung dan menyusu

Penggunaan ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan ketiga. Dalam trimester I dan II

kehamilan semula, dan semasa penyusuan adalah hanya mungkin jika manfaat yang berpotensi kepada ibu melebihi risiko risiko janin.

Ibuprofen dan metabolitnya memasuki susu ibu dalam kuantiti yang kecil. Oleh kerana tiada kesan buruk kepada kanak-kanak telah diperhatikan setakat ini, biasanya tidak perlu berhenti menyusu apabila mengambil masa yang singkat. Sekiranya perlu, penggunaan ubat-ubatan jangka panjang semasa penyusuan susu ibu perlu memutuskan penamatan penyusuan.

Farmakodinamik

Nonsteroidal anti-radang dadah (NSAIDs); Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang kerana blokade bukan selektif daripada cyclooxygenase-1 (COX-1) dan cyclooxygenase-2 (COX-2). Mekanisme tindakan ibuprofen adalah disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin (PG) - mediator sakit, keradangan dan tindak balas hiperthermik. Kesan analgesik paling ketara untuk kesakitan keradangan. Ia mempunyai kesan hambatan pada pengagregatan platelet.

Farmakokinetik

Baik diserap dari saluran gastrointestinal (GIT). Penyerapan sedikit berkurangan apabila mengambil ubat selepas makan. Masa untuk mencapai kepekatan maksimum (Cmax) apabila diambil pada perut kosong adalah 45 minit, apabila diambil selepas makan adalah 1.5-2.5 jam, dalam cecair sinovial diperlukan 2-3 jam (di mana ia menghasilkan kepekatan yang lebih besar daripada plasma).

Komunikasi dengan protein plasma adalah kira-kira 90%. Dalam cecair serebrospinal mendapati kepekatan ibuprofen yang lebih rendah berbanding dengan plasma darah. Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, tetapi bertelur dalam tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma darah.

Bertetuk di hati. Selepas penyerapan, kira-kira 60% daripada bentuk R-bentuk ibuprofen yang tidak aktif secara farmakologi perlahan-lahan berubah menjadi bentuk S-aktif. Isenzyme CYP2C9 terlibat dalam metabolisme dadah.

Mempunyai kinetik dua fasa penghapusan dengan separuh hayat 2-2.5 jam. Separuh hayat (T1/2) dari plasma darah adalah 2-3 jam. Sehingga 90% daripada dos boleh dikesan dalam air kencing seperti metabolit dan konjugasi mereka. Dieksperimen oleh buah pinggang (dalam bentuk tidak berubah, tidak lebih daripada 1%) dan lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen sepenuhnya dikeluarkan dalam masa 24 jam.

Pesakit yang lebih tua tidak menunjukkan perbezaan ketara dalam profil farmakokinetik ubat berbanding dengan pesakit yang lebih muda.

Dalam kajian terhad, ibuprofen tidak dapat dikesan.

Kesan sampingan ibuprofen

Kekerapan kesan sampingan dinilai seperti berikut: sangat kerap (> 1/10); sering (> 1/100, 1/1000, 1/10000,

  • Ibuprofen, Jadual. p / o filem 400 mg nombor 50

    Ibuprofen

    400 mg pil bersalut filem; balang (balang) polimer 50, satu pek kadbod 1; № LP-000125, 2011-01-11 dari Sintez OAO (Rusia)

    Nama Latin

    Bahan aktif

    Kumpulan farmakologi

    Petunjuk dadah

    Untuk pentadbiran lisan: penyakit keradangan dan degeneratif sistem muskuloskeletal, termasuk arthritis rheumatoid, osteoarthritis, psoriatic arthritis, sindrom artikular dengan peningkatan kesakitan, ankylosing spondylitis (penyakit Bechterew), spondylosis, sindrom Barre-Lieu (migrain serviks, sindrom arteri vertebra). Sindrom nyeri, termasuk lumbodynia, sciatica, toraks radicular syndrome, myalgia, amyotrophy sakit saraf, neuralgia, arthralgia, ossalgia, bursitis, tendonitis, tenosynovitis, regangan ligamen, lebam, radang trauma tisu lembut dan sistem otot, sakit postoperative, diiringi oleh keradangan, migrain, sakit kepala dan sakit gigi, operasi pembedahan dalam rongga mulut. Kondisi demam pelbagai genesis (termasuk selepas imunisasi), dengan influenza dan ARVI. Sebagai bantuan: penyakit berjangkit dan keradangan saluran pernafasan atas (tonsillitis, sakit tekak, laryngitis, sinusitis, rhinitis), bronkitis, pneumonia, proses keradangan dalam pelvis, adnexitis, batuk kering, panniculitis, sindrom nefrotik (untuk mengurangkan keterukan proteinuria).

    Untuk kegunaan luaran: penyakit keradangan dan degeneratif sistem muskuloskeletal: arthritis (rheumatoid) lumbago, sciatica; sakit otot, kecederaan tanpa menjejaskan integriti tisu lembut (termasuk kehelan, peregangan atau robek otot dan ligamen, perut, edema tisu pasca trauma).

    Untuk pentadbiran iv (hanya untuk bayi yang baru lahir): rawatan saluran arteri terbuka hemodynamically signifikan pada bayi prematur dengan usia kehamilan kurang dari 34 minggu.

    Untuk penggunaan rektum (untuk kanak-kanak dari 3 bulan hingga 2 tahun): sebagai febrifuge - jangkitan pernafasan akut, jangkitan virus pernafasan akut, influenza, penyakit berjangkit dan radang yang lain, disertai oleh demam; tindak balas selepas vaksin. Sebagai ubat penahan sakit - sindrom kesakitan yang lemah atau sederhana (termasuk sakit kepala, sakit gigi, migrain, neuralgia, sakit di telinga dan tekak, sakit semasa keseleo).

    Contraindications

    Hypersensitivity. Bagi pentadbiran lisan: yg menyebabkan hakisan dan ulser penyakit gastrousus dalam fasa akut (termasuk perut dan penyakit ulser duodenum, penyakit Crohn, ulser kolitis, ulser peptik), "Aspirin" asma bronkial, urtikaria, rinitis, provokasi oleh pengambilan salisilat atau NSAID lain; gangguan pembekuan (termasuk hemofilia, hypocoagulation, diatesis berdarah), penyakit saraf optik, scotoma, mata malas, penglihatan warna terjejas, asma, leukopenia, thrombocytopenia, diatesis berdarah, mengesahkan hyperkalemia, kemerosotan hepatik yang teruk atau penyakit hati aktif, teruk kegagalan buah pinggang (pelepasan kreatinin 1/10 - thrombocytopenia, neutropenia.

    Dari sistem saraf:> 1/100, 1/10 - displasia bronkopulmonary; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - peningkatan kepekatan kreatinin dalam darah, penurunan kepekatan natrium dalam darah.

    Untuk kegunaan luaran

    Kerengsaan kulit dalam bentuk kemerahan, bengkak, ruam atau gatal-gatal; dengan penggunaan yang berpanjangan - tindak balas buruk sistemik.

    Langkah berjaga-jaga keselamatan

    Rawatan ibuprofen perlu dijalankan dalam dos berkesan minimum, kursus pendek yang paling singkat. Semasa rawatan jangka panjang, adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

    Memandangkan kemungkinan mengembangkan NSAIDs-gastropathy, ia disusun dengan berhati-hati kepada orang tua, dengan riwayat ulser gastrik dan penyakit gastrousus lain, pendarahan gastrousus, dengan terapi serentak dengan glucocorticoid, NSAID lain, dan untuk terapi jangka panjang. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan (termasuk menjalankan esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin, hematokrit, dan ujian darah okultisme fecal). Untuk mencegah perkembangan NSAIDs, gastropathy disyorkan untuk digabungkan dengan ubat PGE (misoprostol).

    Peringatan diberikan kepada pesakit yang mengalami gangguan hati dan fungsi buah pinggang (pemantauan secara tetap terhadap tahap bilirubin, transaminase, kreatinin, kepekatan ginjal) adalah mandatori, hipertensi dan kegagalan jantung kronik (pemantauan harian diuretik, berat badan, BP). Jika penglihatan berlaku, kurangkan dos atau hentikan ubat.

    Pengambilan alkohol semasa rawatan tidak digalakkan.

    Tidak mustahil untuk memohon pada permukaan luka terbuka, kulit yang cedera; Elakkan mendapatkan krim, gel atau salap di mata dan membran mukus.

    Keadaan penyimpanan ubat Ibuprofen

    Jauhkan daripada kanak-kanak.

    Ibuprofen

    Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid yang berasal daripada asid propionik. Ia mempunyai spektrum tindakan yang luas, oleh itu ia digunakan dalam rawatan gejala pelbagai proses keradangan dan untuk penghapusan sindrom kesakitan.

    Tertunjuk untuk digunakan dengan:

    • proses keradangan dan degeneratif dalam sistem muskuloskeletal: rematik, arthritis, arthrosis, radiculitis, gout, spondylitis ankylosis, migrain serviks dan lain-lain)
    • sindrom nyeri (neuritis, neuralgia, osteochondrosis, lumbargia, sciatica, myalgia, bursitis, hematomas dan kecederaan tisu lembut)
    • sindrom kesakitan selepas bersalin
    • sakit kepala dan sakit gigi, migrain, dalam amalan pergigian - selepas operasi pembedahan
    • demam dan demam, termasuk penyakit pernafasan akut dan influenza

    Ciri ubat:

    Ubat Ibuprofen adalah salah satu ubat penghilang rasa sakit dan antipiretik yang paling berkesan, dengan spektrum tindakan yang luas. Terdapat dalam beberapa bentuk - tablet, salap untuk kegunaan luaran, penyelesaian untuk suntikan intramuskular dan suppositori rektum. Bergantung pada gejala dan umur pesakit, bentuk dan dos yang paling optimum dari ubat dipilih. Boleh digunakan oleh orang dewasa dan kanak-kanak.

    Perlu membeli ibuprofen di Moscow? Harga di farmasi Moscow untuk ubat-ubatan tersebut sangat dipandang remeh. Anda boleh memesan ubat yang anda perlukan di kedai dalam talian kami dengan harga yang lebih baik dengan pembelian.

    Harga ubat Ibuprofen dari 30,80 P, ulasan dan ketersediaan

    Harga dari 30.80 R hingga 91.50 R

    Arahan Ibuprofen untuk digunakan

    Kumpulan

    Ejen anti-keradangan - derivatif asid propionik.

    Komposisi Ibuprofen

    Bahan aktif:

    Pengilang

    Akrikhin HFC (Rusia), Belmedpreparaty (Belarus), Biosintez OAO (Rusia), Perbadanan Persediaan Perubatan Borisov (Belarus), Bryntsalov (Rusia), Pengeluaran Kanonpharm (Rusia), Marbiofarm OAO (Rusia), Moskhimpharmpreparaty. N.A. Semmelko (Rusia), Sintez OAO (Rusia), Loji Farmasi Tallinn (Estonia), Tatkhimpharmpreparaty (Rusia), Tanaman Kimia dan Farmasi Tyumen (Rusia), Loji Vitamin Schelkovsky (Rusia)

    Tindakan farmakologi

    Anti-radang, analgesik, antipiretik.

    Non-selektif menghalang dua isoenzim siklooksigenase. Kepekatan maksimum dibuat dalam 0.5-1 jam.

    Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, tetapi bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

    Kesan anti-radang dikaitkan dengan penurunan kebolehtelapan vaskular, peredaran mikro yang lebih baik, pengurangan pembawa perantara keradangan dari sel, dan penindasan bekalan tenaga proses keradangan.

    Kesan analgesik adalah disebabkan oleh penurunan intensitas keradangan, penurunan dalam pengeluaran bradykinin dan algogenicitynya.

    Pengurangan keceriaan pusat pengawalan haba diencephalon menyebabkan kesan antipiretik.

    Dengan dos tunggal, kesannya berlangsung sehingga 8 jam.

    Ia mempunyai kesan antipiretik, keparahan yang bergantung kepada suhu badan awal dan dos.

    Secara beransur-ansur menghalang agregasi platelet.

    Kesan Sampingan Ibuprofen

    Gangguan dyspeptik (mual, pedih ulu hati, anoreksia, muntah, ketidakselesaan epigastrik, kembung perut, cirit-birit, sembelit), luka-luka erosi dan ulseratif saluran gastrousus dengan tanda-tanda pendarahan gastrousus, sakit kepala, pening, tinnitus, insomnia, (tudung sebelum mata, perubahan penglihatan warna), pengekalan cecair, edema, tekanan darah tinggi, trombositopenia, granulositopenia, anemia hemolitik, angioedema, sindrom broncho-menghalang, tindak balas alergi kulit.

    Petunjuk untuk digunakan

    Rheumatoid arthritis, synovitis reaktif dengan ubah bentuk osteoarthritis, psoriatic arthritis, arthritis akut dengan gout, ankylosing spondyloarthritis (nephros), nephros, spondylosis serviks, spondylosis serviks, spondylosis serviks, tendovaginitis, myalgia, amyotropi neuralgik, neuralgia occipital dan intercostal, kelenjar radas ligamentous, hematomas, kecederaan, sakit di kawasan luka operasi, sakit gigi, pembedahan ke lantai osteus, pannerulitis, tonsillitis, pharyngitis, radang paru-paru, sinusitis, rhinitis, bronkitis, radang paru-paru, proses radang pelvik, disalgomenorrhea, selesema biasa, ARVI, keadaan demam, hipotensi postural apabila mengambil ubat antihipertensi, sindrom nefrotik (untuk pengurangan ekspresi untuk sindrom nefrotik)

    Kontraindikasi Ibuprofen

    Hipersensitiviti, ulser gastrik dan ulser duodenum dalam kolitis ulser akut, "Aspirin" asma, leukopenia, thrombocytopenia, diatesis berdarah, hati yang teruk dan fungsi buah pinggang, tekanan darah tinggi portal, hipertensi arteri, kegagalan jantung, penyakit saraf optik, scotoma, amblyopia, penglihatan warna yang cacat, kehamilan, menyusu.

    Dosis dan Pentadbiran

    Di dalam, selepas makan, dewasa 400-600 mg 3-4 kali sehari.

    Dalam artritis reumatoid - 800 mg 3 kali / hari.

    Kanak-kanak berusia lebih 12 tahun - 20-40 mg / kg dalam dos dibahagikan (3-4 kali sehari); untuk mengurangkan suhu badan 39.2 ° C dan lebih tinggi - pada kadar 10 mg / kg, jika suhu di bawah 39.2 ° C - 5 mg / kg.

    Dengan dismenorea - 400-600 mg dengan selang 4-6 jam.

    Berlebihan

    Tanda-tanda:

    • sakit perut
    • mual
    • muntah
    • kelesuan
    • mengantuk
    • tertekan
    • sakit kepala
    • bunyi bising di telinga,
    • metabolik acido,
    • com,
    • kegagalan buah pinggang akut
    • hipotensi
    • bradycardi
    • tachycardi
    • fibrilasi atrium dan penangkapan pernafasan.

    Rawatan:

    • lavage gastrik (hanya pada jam pertama selepas pengingesan,
    • karbon diaktifkan (untuk mengurangkan penyerapan,
    • minuman alkali,
    • dipaksa diuretik dan terapi gejala (pembetulan keadaan asid-asas,
    • tekanan darah
    • pendarahan gastrousus).

    Interaksi

    Mengurangkan aktiviti antihipertensi perencat ACE, natriuretik - furosemide dan hypothiazide.

    Boleh meningkatkan ketoksikan methotrexate dan persediaan litium.

    Apabila digabungkan dengan penggunaan anticoagulants jenis coumarin dan alkohol meningkatkan risiko komplikasi hemorrhagic, dengan glukokortikoid tablet - risiko pendarahan gastrointestinal.

    Tidak disyorkan untuk digunakan serentak dengan asid acetylsalicylic atau NSAID lain, ubat antidiabetes, phenytoin dan kontraseptif hormon.

    Meningkatkan konsentrasi digoxin dalam plasma.

    Kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen.

    Arahan khas

    Memandangkan kemungkinan perkembangan NSAIDs-gastropathy, orang tua perlu ditetapkan dengan berhati-hati jika mereka mempunyai sejarah ulser gastrik dan penyakit gastrousus lain, pendarahan gastrousus, dengan terapi serentak dengan glucocorticoid, dan sebagainya.

    NSAID dan untuk terapi jangka panjang.

    Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan (termasuk menjalankan esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin, hematokrit, dan ujian darah okultisme fecal).

    Untuk mencegah perkembangan NSAIDs, gastropathy disyorkan untuk digabungkan dengan ubat PGE (misoprostol).

    Perhatian diberikan kepada kanak-kanak (sehingga 12 tahun), pada pesakit dengan fungsi hati dan buah pinggang yang teruk (pemantauan secara teratur bilirubin, transaminase, kreatinin, kepekatan buah pinggang) diperlukan, hipertensi dan kegagalan jantung kronik (kawalan harian diuretik, berat badan tekanan darah).

    Jika penglihatan berlaku, kurangkan dos atau hentikan ubat.

    Pengambilan alkohol semasa rawatan tidak digalakkan.

    Syarat penyimpanan

    Di tempat yang gelap di suhu bilik.

  • Top