Kategori

Jawatan Popular

1 Rhinitis
Apa yang perlu dilakukan - kelenjar meradang: penyebab, kaedah rawatan dan komplikasi yang mungkin
2 Rhinitis
Punca muntah pada kanak-kanak semasa sejuk
3 Rhinitis
Sekiranya suhu adalah 36 apa maksudnya
Image
Utama // Rhinitis

Paracetamol dan analognya


Ahli terapi dan ahli pediatrik sering merintis paracetamol. Walau bagaimanapun, tidak semua pesakit, ia bertindak dengan kekuatan yang sama. Adakah terdapat analogi ubat ini?

Paracetamol dan analog

Nama kedua untuk paracetamol ialah acetaminophen. Ia tergolong dalam kelas ubat anti radang nonsteroid (NSAIDs), sekumpulan anilida.

Paracetamol adalah prekursor ubat yang dipanggil phenacetin, tetapi disebabkan oleh kesan sampingan yang serius (phenacetin nephropathy), ia telah ditarik balik dari jualan.

Tidak seperti NSAID lain, paracetamol tidak mempunyai tindakan anti-radang. Ia digunakan terutamanya sebagai analgesik dan antipiretik.

Ubat ini boleh diterima dengan baik dan jarang menyebabkan kesan buruk. Ia dibenarkan untuk digunakan untuk demam pada bayi baru lahir, wanita hamil dan wanita semasa penyusuan.

Paracetamol adalah ubat kekuatan purata. Tetapi ia boleh digabungkan dengan NSAID lain, kerana ubat ini tidak menjejaskan sistem pembekuan darah dan tidak meningkatkan risiko pendarahan.

Walau bagaimanapun, kita tidak sepatutnya lupa bahawa asetaminophen tergolong dalam kumpulan hepatotoxin langsung. Dalam kuantiti tertentu, ia mula memusnahkan sel-sel hati. Kesan ini bergantung kepada dos. Lebih banyak tablet pesakit yang diambil, lebih tinggi risiko kerosakan organ dan lebih banyak komplikasi.

Paracetamol analog adalah ubat-ubatan anti-radang bukan steroid berikut:

  • asid acetylsalicylic;
  • ibuprofen;
  • diclofenac;
  • nimesulide;
  • meloxicam.

Acetylsalicylic acid

Acetylsalicylic acid dikenali dengan semua nama Aspirin. Ini adalah salah satu ubat anti-radang nonsteroid yang paling terkenal.

Aspirin telah digunakan untuk masa yang lama dengan tujuan antipiretik, anti-radang dan analgesik. Walau bagaimanapun, pada masa ini penggunaan ubat adalah terhad.

Dalam pediatrik, asid acetylsalicylic telah diharamkan selama beberapa dekad pada masa lalu disebabkan oleh risiko tinggi sindrom Reye. Jika anda menggunakan ubat ini untuk jangkitan virus atau selesema, kerosakan hati mungkin berlaku, yang menyebabkan encephalopathy. Otak dalam sindrom Ray menderita. Bentuk sindrom yang teruk tidak dapat diterima dengan terapi dan boleh mengakibatkan kematian.

Pada orang dewasa, rawatan dengan Aspirin juga mempunyai batasannya. Ubat ini mempunyai kesan ke atas sistem pembekuan darah, dalam dos kecil yang digunakan dalam kardiologi untuk mencegah trombosis. Walau bagaimanapun, overdosis Aspirin boleh menyebabkan pendarahan di saluran gastrousus.

Di samping itu, ia mempunyai kesan ulserogenik yang kuat - keupayaan untuk menyebabkan pembentukan erosions dan ulser di saluran penghadaman. Asid Acetylsalicylic tidak sesuai dengan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid yang lain kerana potentiasi kesan sampingan.

Tetapi dengan demam dan penyakit keradangan, sindrom kesakitan pada pesakit dewasa, Aspirin masih dapat menggantikan paracetamol.

Ibuprofen

Analog yang paling terkenal ialah paracetamol dan ibuprofen. Yang kedua mempunyai kesan antipiretik dan analgesik yang lebih jelas. Walaupun kepekaan badan terhadap dadah adalah keperibadian individu, dan mana-mana NSAID memberi kesan kepada orang sakit dengan cara yang berbeza.

Ibuprofen, tidak seperti acetaminophen, mempunyai kesan anti-radang, jadi pelbagai aplikasinya lebih luas.

Ubat ini juga dibenarkan pada bayi, tetapi bermula dari umur 4-6 bulan. Ia tidak disyorkan pada trimester kehamilan ketiga kerana kemungkinan keracunan kardiopulmonari dan kesan negatif ke atas proses bersalin.

Ubat ini biasanya diterima dengan baik, walaupun kesan penipisan ulserogenik dan darah lebih jelas di dalamnya. Demam tinggi SARS, dibenarkan untuk menggabungkan ibuprofen dengan parasetamol dalam urutan keutamaan. Jeda antara ubat-ubatan perlu sekurang-kurangnya 4 jam.

Di farmasi, ibuprofen dikenali dengan nama-nama dagang berikut:

Diclofenac

Diclofenac adalah salah satu daripada wakil NSAID yang paling terkenal dan kuat. Ia adalah bahan aktif ubat seperti:

Paracetamol adalah analog diclofenak untuk kesan analgesik dan antipiretik. Walau bagaimanapun, dalam ubat-ubatan, ubat ini lebih kerap digunakan sebagai ubat anti-radang (acetaminophen dilarang daripada kesan ini).

Diclofenac dianggap standard rawatan emas dalam rheumatologi, terutama untuk penyakit sendi. Mengikut keterukan kesan sampingan, ia adalah dekat dengan asid acetylsalicylic. Pembentukan ulser dan pendarahan gastrointestinal semasa terapi dengan diclofenac tidaklah biasa.

Tetapi jika perlu, dia mungkin bertindak sebagai analog paracetamol - membiak dan mengurangkan suhu.

Nimesulide

Nimesulide, seperti diclofenac, mempunyai kesan anti-radang. Ia digunakan untuk arthritis dan penyakit keradangan lain.

Walau bagaimanapun, kesan terkuatnya adalah antipiretik. Nimesulide dapat mengatasi hampir demam mana-mana dan dalam hal ini ia lebih kuat daripada paracetamol.

Tetapi ubat ini juga tidak tanpa cacat. Nimesulide mengetuk suhu terlalu cepat - contohnya, dari 39 darjah hingga 36.6. Pada pesakit, ini biasanya menyebabkan kelemahan teruk, kehilangan kekuatan, dan kadang-kadang juga kemerosotan dalam kesejahteraan.

Pada masa ini, nimesulide tidak digunakan untuk menghentikan demam pada kanak-kanak disebabkan kemungkinan perkembangan nefropati. Pesakit dewasa, dia sudah biasa dengan nama berikut:

Nimesulide juga mempunyai kesan analgesik yang kuat dan mengatasi masalah sakit kepala dan sakit gigi.

Meloxicam

Meloxicam adalah agen anti-radang bukan steroid terpilih. Ini bermakna kesan sampingannya kurang jelas. Walau bagaimanapun, dengan penyalahgunaan ubat ini, ia mula menunjukkan semua sifat negatif NSAIDs.

Selalunya, meloxicam digunakan untuk tujuan anti-radang, kerana kesan terapeutiknya disebut dan tahan lama. Tetapi jika anda perlu menghilangkan kesakitan atau mengatasi panas, meloxicam mungkin menggantikan paracetamol. Walaupun kosnya biasanya lebih tinggi.

Persediaan berikut yang mengandungi meloxicam diketahui:

  • Aroksikam;
  • Melbeck;
  • Loxidol;
  • Zeloxim;
  • Melox;
  • Meloxam;
  • Meloxic;
  • Movalis;
  • Revmalgin;
  • Revmoksikam;
  • Recox.

Walaupun meloxicam dianggap ubat yang agak selamat, penggunaan jangka panjang mungkin menjejaskan kesihatan sistem kardiovaskular.

Sinonim paracetamol

Jika farmasi tidak betul-betul paracetamol, anda boleh bertanya mengenai kehadiran sinonimnya. Ini adalah ubat-ubatan yang mengandungi bahan aktif yang sama, tetapi berbeza dengan nama dagang.

Sinonim paracetamol adalah:

Di samping itu, ia sering dimasukkan dalam gabungan ubat-ubatan sejuk - Ferveksa, Coldreksa, Theraflu.

Pada masa ini, terdapat banyak analog parasetamol. Tetapi adalah wajar bahawa doktor melakukan pembetulan terapi, kerana semua NSAID berbeza-beza dalam kekuatan dan keamatan kesan utama mereka.

Analogues ubat Parasetamol kanak-kanak

Mengapa farmasi tamak menyembunyikan alat ini dengan lebih baik Exoderil sebanyak 39 kali? Ternyata menjadi tebal Soviet.

Bahan aktif

Analog

Malah hati yang paling mati dibersihkan dengan ubat ini!

Elena Malysheva: "Para oker itu diam tentang ini! Cara mudah untuk mendapatkan 100% penglihatan anda kembali dalam masa beberapa hari."

Ahli Kardiologi: "Jangan merosakkan jantung dengan pil! Minum secawan mudah pada waktu malam."

Nama antarabangsa

Gabungan kumpulan

Borang Dos

Tindakan farmakologi

Petunjuk

Contraindications

Kesan sampingan

Reaksi alergi (termasuk ruam kulit, gatal-gatal, angioedema).

Jarang - gangguan darah (anemia, trombositopenia, methemoglobinemia).

Permohonan dan dos

Di dalam, dengan banyak cecair, 1-2 jam selepas makan (mengambil segera selepas makan menyebabkan kelewatan dalam permulaan tindakan).

Dewasa dan remaja lebih 12 tahun (berat badan lebih daripada 40 kg) dos tunggal - 500 mg; dos tunggal maksimum - 1 g. Pelbagai pelantikan - sehingga 4 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 4 g; Tempoh maksimum rawatan ialah 5-7 hari.

Kanak-kanak: dos harian maksimum untuk kanak-kanak sehingga 6 bulan (sehingga 7 kg) ialah 350 mg, dari 6 bulan hingga 1 tahun (sehingga 10 kg) - 500 mg, 1-3 tahun (sehingga 15 kg) - 750 mg, 3-6 (sehingga 22 kg) - 1 g, 6-9 tahun (sehingga 30 kg) - 1.5 g, 9-12 tahun (sehingga 40 kg) - 2 g Sebagai penggantungan: kanak-kanak 6-12 tahun - 10-20 ml (dalam 5 ml - 120 mg), 1-6 tahun - 5-10 ml, 3-12 bulan - 2.5-5 ml. Dos untuk kanak-kanak berumur 1 hingga 3 bulan ditentukan secara individu. Pelbagai pelantikan - 4 kali sehari; selang antara setiap dos tidak kurang dari 4 jam.

Tempoh maksimum rawatan tanpa berunding dengan doktor adalah 3 hari (apabila diambil sebagai ubat antipiretik) dan 5 hari (sebagai analgesik).

Secara rasional. Dewasa - 500 mg 1-4 kali sehari; dos tunggal maksimum - 1 g; dos harian maksimum - 4 g.

Kanak-kanak berusia 12-15 tahun - 250-300 mg 3-4 kali sehari; 8-12 tahun - 250-300 mg 3 kali sehari; 6-8 tahun - 250-300 mg 2-3 kali sehari; 4-6 tahun - 150 mg 3-4 kali sehari; 2-4 tahun - 150 mg 2-3 kali sehari; 1-2 tahun - 80 mg 3-4 kali sehari; dari 6 bulan hingga 1 tahun - 80 mg 2-3 kali sehari; dari 3 bulan hingga 6 bulan - 80 mg 2 kali sehari.

Arahan khas

Dengan sindrom febrile yang berterusan dengan penggunaan paracetamol selama lebih dari 3 hari dan sindrom kesakitan selama lebih daripada 5 hari, rundingan dengan doktor diperlukan.

Risiko untuk membangunkan kerosakan hati meningkatkan pesakit dengan penyakit hati alkohol.

Membantah prestasi ujian makmal dalam penentuan kuantitatif glukosa dan asid urik dalam plasma.

Semasa rawatan jangka panjang, adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati.

Pentadbiran serentak dengan etanol tidak disyorkan.

Sirap mengandungi 0.06 XE sukrosa dalam 5 ml, yang harus dipertimbangkan ketika merawat pesakit diabetes.

Interaksi

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Penggunaan paracetamol yang bersamaan dengan dos yang tinggi meningkatkan kesan ubat antikoagulan (mengurangkan sintesis faktor prokoagulan dalam hati).

Induktor pengoksidaan mikrosom dalam hati (phenytoin, barbiturat, rifampisin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic), etanol dan ubat hepatotoxicik meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang memungkinkan untuk membasmi mabuk yang teruk walaupun dengan overdosis yang kecil.

Penggunaan ubat barbitur yang berpanjangan mengurangkan keberkesanan paracetamol.

Ethanol menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut.

Inhibitor pengoksidaan microsomal (termasuk cimetidine) mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik.

Penggunaan parasetamol dan NSAID lain yang berlanjutan meningkatkan risiko mengembangkan nefropati "analgesik" dan nekrosis papillary renal, permulaan kegagalan buah pinggang peringkat akhir.

Pentadbiran jangka panjang paracetamol dalam dos yang tinggi dan salicylates meningkatkan risiko membina kanser buah pinggang atau pundi kencing.

Diflunisal meningkatkan kepekatan plasma paracetamol sebanyak 50% - risiko mengembangkan hepatotoxicity.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.

Paracetamol - arahan untuk digunakan

Paracetamol adalah ubat antipiretik. Ia mempunyai kesan analgesik yang jelas, tindakan anti-radang antipiretik dan lemah. Paracetamol adalah sebahagian daripada pelbagai ubat analgesik dan beberapa ubat yang digunakan untuk melegakan gejala ARVI.

Borang pelepasan dan komposisi ubat

Paracetamol ubat ini boleh didapati dalam beberapa bentuk dos. Tablet paracetamol untuk kegunaan lisan dikemas dalam lepuh 10 atau 12 keping dalam kotak kadbod dengan keterangan terperinci dilampirkan.

Satu tablet ubat mengandungi 250, 325 atau 500 mg bahan aktif aktif Paracetamol, serta tambahan bahan tambahan.

Sifat farmakologi

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan lemah anti-radang di badan. Apabila pil memasuki saluran gastrointestinal, bahan aktif diserap ke dalam aliran darah umum. Prinsip tindakan Paracetamol didasarkan pada penekanan sintesis prostaglandin - bahan yang menghambat proses peradangan dan menyakitkan di dalam tubuh.

Ubat itu cepat dan sepenuhnya diserap dalam saluran pencernaan, terutamanya dalam usus kecil. Komunikasi dengan protein plasma tidak penting secara klinikal. Diabolisme di hati untuk membentuk glukuronida dan paracetamol sulfat. Metabolit pertengahan yang terbentuk semasa pengoksidaan di hati terkumpul semasa berlebihan dan adalah hepatotoxic. Dieksperimen oleh buah pinggang, terutamanya dalam bentuk produk konjugasi, kurang daripada 5% diekskresi tidak berubah. Separuh hayat adalah 1-4 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Tablet paracetamol ditetapkan kepada pesakit dalam keadaan berikut:

  • Sakit yang berlainan intensiti dan asal - sakit kepala, sakit gigi, sakit haid, sakit telinga, sakit otot, sakit pasca trauma, migrain;
  • Neuralgia;
  • Demam dengan penyakit virus dan berjangkit.
  • Demam dengan selsema dan selesema

Contraindications

Sebelum menggunakan ubat, pesakit dinasihatkan supaya membaca arahan untuk ubat. Tablet-tablet yang dikontraindikasikan dalam kes berikut:

  • Intoleransi individu untuk Paracetamol;
  • Fungsi hati yang teruk dan fungsi buah pinggang yang teruk;
  • Kegagalan hepatik;
  • Usia kanak-kanak di bawah umur 3 tahun;
  • Kehamilan dalam 1 trimester;
  • Alkoholisme kronik.

Dengan berhati-hati, ubat ini digunakan dalam 2 dan 3 trimester kehamilan dan dalam tempoh memberi makan bayi dengan susu ibu.

Dos dan pentadbiran

Dos tunggal dan harian ubat ditentukan oleh doktor bergantung kepada umur, berat badan pesakit, keparahan sindrom kesakitan atau haba.

Orang dewasa, termasuk orang tua dan kanak-kanak berusia lebih 12 tahun

Pada 0.5-1 g, 1-2 jam selepas makan dengan sejumlah besar cecair selepas 4-6 jam, dos harian maksimum adalah sehingga 4 g sehari.

Jeda antara dos mestilah sekurang-kurangnya 4 jam. Jangan mengambil lebih daripada 8 tablet dalam masa 24 jam.

Pada pesakit dengan fungsi hati atau buah pinggang yang merosot, dengan sindrom Gilbert, pada pesakit tua, dos harian perlu dikurangkan dan selang antara dos perlu dilanjutkan.

Dos untuk kanak-kanak

Paracetamol dikontraindikasikan untuk digunakan pada kanak-kanak sehingga 3 tahun. Dos ubat dikira berdasarkan umur dan berat badan kanak-kanak:

  • Dos harian dari 3 hingga 6 tahun (dari 15 hingga 22 kg) - 1 g,
  • sehingga 9 tahun (sehingga 30 kg) - 1.5 kg,
  • sehingga 12 tahun (sehingga 40 kg) - 2 g.

Pelbagai pelantikan - 4 kali sehari; selang antara pengambilan setiap sekurang-kurangnya 4 jam. Jika simptom berlarutan, rujuklah doktor.

Cadangan am untuk mengambil dadah

Tablet paracetamol boleh diambil tanpa mengira makanan, dengan jumlah cecair yang diperlukan. Jangan melebihi dos yang ditetapkan. Sekiranya anda mengambil dos yang melebihi dos yang dicadangkan, dapatkan bantuan perubatan walaupun anda berasa sihat. Lebih dos parasetamol boleh menyebabkan kegagalan hati.

Ubat tidak disyorkan untuk lebih daripada lima hari sebagai anestetik dan lebih daripada tiga hari sebagai antipiretik tanpa preskripsi dan susulan oleh doktor. Meningkatkan dos harian dadah atau tempoh rawatan hanya mungkin di bawah pengawasan perubatan.

Gunakan semasa mengandung dan menyusu

Pada trimester pertama kehamilan, tablet Paracetamol, seperti mana-mana ubat lain, dilarang diambil, kerana ini boleh menjejaskan perkembangan intrauterin janin.

Dalam trimesters kedua dan ketiga kehamilan, penggunaan Paracetamol hanya mungkin berdasarkan tanda-tanda di bawah penyeliaan seorang doktor dan hanya dalam keadaan ketika faedah yang dijangkakan untuk ibu hamil melebihi risiko yang mungkin bagi seorang kanak-kanak yang sedang tumbuh di rahim.

Penggunaan dadah semasa menyusu harus diselaraskan dengan doktor. Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu, jadi jika anda memerlukan penyusuan rawatan, disarankan untuk mengganggu.

Kesan sampingan

Semasa penggunaan tablet Paracetamol, pesakit mungkin mengalami kesan sampingan berikut:

  • Di bahagian saluran pencernaan - loya, muntah, cirit-birit, sakit perut, pembengkakan usus, hati yang diperbesar, fungsi gangguan, peningkatan aktiviti transaminase hepatik;
  • Di bahagian sistem kardiovaskular - peningkatan kadar denyutan jantung, perubahan dalam parameter tekanan darah, takikardia;
  • Di bahagian sistem darah - anemia, penurunan jumlah platelet dan leukosit;
  • Di bahagian organ kencing - pyuria, nefritis interstitial, glomerulonefritis, fungsi buah pinggang terjejas, dalam kes-kes yang teruk, perkembangan kegagalan buah pinggang;
  • Reaksi alahan - angioedema, ruam pada kulit jenis urtikaria, kemerahan.

Dengan perkembangan kesan sampingan terhadap penggunaan Paracetamol, pesakit perlu berunding dengan doktor.

Berlebihan

Dengan penggunaan tablet dalam dos yang besar, pesakit dengan cepat mengembangkan gejala overdosis.

Tanda-tanda berlebihan

Pallor kulit, anoreksia, loya, muntah; hepatonecrosis (keterukan nekrosis bergantung kepada tahap overdosis). Jika anda mengesyaki berlebihan, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan. Kesan toksik ubat dalam orang dewasa adalah mungkin selepas mengambil lebih daripada 10-15 g paracetamol: peningkatan aktiviti transaminases hati, peningkatan masa prothrombin (12-48 jam selepas pentadbiran); Satu gambaran klinikal kerosakan hati muncul selepas 1-6 hari. Jarang sekali, disfungsi hati berkembang dengan kelajuan kilat dan mungkin rumit oleh kegagalan buah pinggang (nekrosis tiub).

Rawatan

Mangsa harus melakukan lavage gastrik semasa 4 jam pertama keracunan, mengambil penyerap (karbon diaktifkan) dan berunding dengan doktor, pengenalan SH donator dan prekursor sintesis glutathione - methionine 8-9 jam selepas berlebihan dan N-asetilcysteine ​​- selepas 12 termasuk keperluan untuk langkah-langkah terapeutik tambahan (pengenalan methionine, dalam pengenalan N-asetilcysteine) ditentukan bergantung pada kepekatan paracetamol dalam darah, serta masa berlalu setelah mengambilnya.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan secara serentak dengan induk enzim microsomal hati, agen dengan kesan hepatotoksik, terdapat risiko meningkatkan kesan hepatotoksik paracetamol.

Dengan penggunaan secara serentak dengan antikoagulan, kemungkinan peningkatan prothrombin yang sedikit atau sederhana di atas mungkin.

Pentadbiran serentak dengan agen antikolinergik mengurangkan penyerapan paracetamol.

Penggunaan serentak dengan kontraseptif oral boleh mengurangkan kesan analgesik paracetamol.

Apabila digunakan serentak dengan agen urikosurik, keberkesanannya dikurangkan.

Karbon teraktif mengurangkan ketoksikan paracetamol.

Terdapat laporan tentang kemungkinan meningkatkan kesan myelodepressive zidovudine dengan penggunaan serentak dengan paracetamol. Satu kes kerosakan hati toksik teruk dijelaskan.

Kes manifestasi tindakan toksik paracetamol dengan penggunaan serentak dengan isoniazid diterangkan.

Apabila menggunakan colestyramine untuk tempoh kurang daripada 1 jam selepas mengambil paracetamol, penyerapan yang terakhir dapat dikurangkan.

Pelepasan paracetamol berkurang dengan pentadbiran bersamaan dengan probenecid, dan meningkat dengan pentadbiran serentak dengan rifampicin dan sulfinpyrazone.

Dengan penggunaan secara serentak dengan ethinyl estradiol meningkatkan penyerapan paracetamol dari usus.

Arahan khas

Orang yang mempunyai sejarah penyakit hati yang teruk harus selalu berunding dengan doktor sebelum memulakan terapi dan disarankan untuk menjalani ujian darah untuk menentukan aktiviti transaminase hepatik.

Jika perlu, penggunaan ubat jangka panjang, pesakit harus memantau petunjuk gambar klinikal darah.

Dalam amalan pediatrik, Paracetamol digunakan dalam bentuk penggantungan mulut untuk kanak-kanak dari 2 bulan.

Analogi ubat Paracetamol

Analogi Paracetamol adalah ubat berikut:

  • Panadol;
  • Efferalgan;
  • Coldrex;
  • Ferwex;
  • Astracitron;
  • Pharmacytron;
  • Ferbidol;
  • Ifimol;
  • Opradol

Sebelum menggantikan dadah yang ditetapkan dengan salah satu daripada analog yang disenaraikan, anda perlu menyemak dengan doktor satu larangan dos dan umur, di samping itu, sebahagian daripada dana ini digabungkan dan mempunyai beberapa kontraindikasi dan sekatan.

Syarat cuti dan penyimpanan

Tablet paracetamol boleh dibeli di farmasi tanpa preskripsi doktor. Suhu optimum untuk menyimpan ubat adalah 25 darjah. Jauhkan diri daripada kanak-kanak di tempat yang gelap dan sejuk. Hayat rak tablet adalah 36 bulan dari tarikh tarikh pengeluaran, yang ditunjukkan pada pakej. Jangan gunakan dadah selepas tarikh tamat tempoh.

Di farmasi di Moscow, harga purata tablet Paracetamol adalah 35 rubel setiap plat 10 cakera.

Analog dan sinonim paracetamol

Paracetamol

Bahan aktif:

Kumpulan farmaseutikal:

Arahan:

Kumpulan klinikal dan farmakologi

23.029 (Ubat yang digunakan dalam sindrom pramenstruasi)
03.009 (Antipiretik analgesik)
03.012 (Spasmoangetic)
03.007 (Gabungan dadah dengan kesan analgesik)
12.001 (ubat bronkodilator)
12.046 (ubat untuk rawatan gejala penyakit pernafasan akut)
10.003 (Ubat untuk etiotropik dan rawatan simptom jangkitan virus pernafasan)
05.006 (NSAID digabungkan dengan analgesik antipiretik)
03.010 (Komposisi gabungan antipiretik analgesik)

Tindakan farmakologi

Antipiretik analgesik. Ia mempunyai tindakan anti-radang analgesik, antipiretik dan lemah. Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan sintesis prostaglandin, kesan utama pada pusat thermoregulation dalam hypothalamus.

Selepas pengambilan, paracetamol cepat diserap dari saluran pencernaan, terutamanya dalam usus kecil, terutamanya oleh pengangkutan pasif. Setelah satu dos 500 mg Cmax dalam plasma, ia dicapai dalam 10-60 minit dan kira-kira 6 μg / ml, kemudian secara beransur-ansur berkurangan dan selepas 6 jam ia adalah 11-12 μg / ml.

Ia diedarkan secara meluas dalam tisu dan terutamanya dalam cecair badan, kecuali tisu adiposa dan cecair cerebrospinal.

Pengikat protein kurang dari 10% dan sedikit meningkat dengan overdosis. Metabolit sulfat dan glucuronide tidak mengikat protein plasma walaupun dalam kepekatan yang agak tinggi.

Paracetamol dimetabolismang terutamanya di hati dengan konjugasi dengan glucuronide, konjugasi dengan sulfat dan pengoksidaan dengan penyertaan oksidase hati campuran dan cytochrome P450.

Metabolit yang bertindak-negatif dengan hidroksilasi, N-asetil-p-benzoquinone imine, yang terbentuk dalam jumlah yang sangat kecil di hati dan buah pinggang di bawah pengaruh oksidasi bercampur dan biasanya detoksifikasi dengan mengikat glutathione, boleh dipanaskan oleh overdosis paracetamol dan menyebabkan kerosakan tisu.

Pada orang dewasa, kebanyakan paracetamol dikaitkan dengan asid glucuronic dan lebih rendah dengan asid sulfurik. Metabolit ini konjugasi tidak mempunyai aktiviti biologi. Bayi pramatang, bayi baru lahir dan tahun pertama kehidupan dikuasai oleh metabolit sulfat.

T1 / 2 adalah 1-3 jam. Pada pesakit dengan sirosis, T1 / 2 sedikit lebih besar. Pembersihan buah pinggang paracetamol adalah 5%.

Dikumpulkan dalam air kencing terutamanya dalam bentuk konjugasi glukuronida dan sulfat. Kurang daripada 5% dikumuhkan sebagai paracetamol yang tidak berubah.

Di dalam atau secara tepat, pada orang dewasa dan remaja beratnya lebih dari 60 kg, mereka digunakan dalam satu dos 500 mg, sehingga 4 kali sehari. Tempoh maksimum rawatan ialah 5-7 hari.

Dos maksimum: tunggal - 1 g, setiap hari - 4 g.

Dos tunggal untuk pentadbiran lisan untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 120-250 mg, dari 3 bulan hingga 1 tahun - 60-120 mg, sehingga 3 bulan - 10 mg / kg. Dos tunggal untuk penggunaan rektum pada kanak-kanak berusia 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 125-250 mg.

Kekerapan penggunaan adalah 4 kali / hari dengan selang sekurang-kurangnya 4 jam. Tempoh maksimum rawatan ialah 3 hari.

Dos maksimum: 4 dos tunggal sehari.

Dengan penggunaan secara serentak dengan induk enzim microsomal hati, agen dengan kesan hepatotoksik, terdapat risiko meningkatkan kesan hepatotoksik paracetamol.

Dengan penggunaan secara serentak dengan antikoagulan, kemungkinan peningkatan prothrombin yang sedikit atau sederhana di atas mungkin.

Dengan penggunaan agen antikolinergik serentak dapat mengurangkan penyerapan paracetamol.

Dengan penggunaan secara serentak dengan kontraseptif oral mempercepatkan penyingkiran paracetamol dari badan dan boleh mengurangkan tindakan analgesiknya.

Apabila digunakan serentak dengan agen urikosurik, keberkesanannya dikurangkan.

Dengan penggunaan serentak karbon aktif secara berkurangan, bioavailabiliti paracetamol.

Dengan penggunaan serentak dengan diazepam, adalah mungkin untuk mengurangkan ekskresi diazepam.

Terdapat laporan tentang kemungkinan meningkatkan kesan myelodepressive zidovudine dengan penggunaan serentak dengan paracetamol. Satu kes kerosakan hati toksik teruk dijelaskan.

Kes manifestasi tindakan toksik paracetamol dengan penggunaan serentak dengan isoniazid diterangkan.

Dengan penggunaan serentak dengan carbamazepine, phenytoin, phenobarbital, primidone, keberkesanan paracetamol menurun, yang disebabkan oleh peningkatan metabolisme (glucuronization dan proses pengoksidaan) dan penghapusan dari tubuh. Kes-kes hepatotoxicity dengan penggunaan paracetamol dan phenobarbital serentak diterangkan.

Apabila menggunakan colestyramine untuk tempoh kurang daripada 1 jam selepas mengambil paracetamol, penyerapan yang terakhir dapat dikurangkan.

Dengan penggunaan serentak dengan lamotrigine secara sederhana meningkatkan penghapusan lamotrigine dari badan.

Dengan penggunaan secara serentak dengan metoclopramide dapat meningkatkan penyerapan paracetamol dan meningkatkan konsentrasi dalam plasma darah.

Dengan penggunaan probenecid secara serentak, pelepasan paracetamol dapat dikurangkan; dengan rifampicin, sulfinpyrazone - kemungkinan peningkatan pelepasan paracetamol disebabkan peningkatan metabolisme di hati.

Dengan penggunaan secara serentak dengan ethinyl estradiol meningkatkan penyerapan paracetamol dari usus.

Paracetamol menembusi halangan plasenta. Sehingga kini, tiada kesan negatif paracetamol pada janin pada manusia telah diperhatikan.

Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu: kandungan susu adalah 0.04-0.23% daripada dos yang diambil oleh ibu.

Jika paracetamol digunakan semasa kehamilan dan menyusu (menyusu), manfaat terapi untuk ibu dan potensi risiko kepada janin atau bayi perlu ditimbang dengan teliti.

Dalam kajian eksperimen, kesan embrotoxic, teratogenik dan mutagenik paracetamol tidak ditubuhkan.

Di bahagian sistem pencernaan: jarang - dispepsia, dengan penggunaan jangka panjang dalam dos yang tinggi - kesan hepatotoksik.

Dari sisi sistem hematopoietik: jarang - thrombocytopenia, leukopenia, pancytopenia, neutropenia, agranulocytosis.

Reaksi alergi: jarang - ruam kulit, gatal-gatal, urticaria.

Sindrom nyeri dari intensiti rendah dan sederhana pelbagai genesis (termasuk sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, myalgia, algomenorrhea, sakit dengan kecederaan, luka bakar). Demam dalam penyakit berjangkit dan radang.

Alkohol aktif kronik, hipersensitiviti kepada paracetamol.

Ia digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan fungsi hati dan buah pinggang yang merosot, dengan hiperbilirubinemia jinak, serta pada pesakit tua.

Dengan penggunaan paracetamol jangka panjang, adalah perlu untuk mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati.

Ia digunakan untuk merawat sindrom ketegangan premenstrual dalam kombinasi dengan pamabrom (diuretik, xanthine derivative) dan mepyramine (histamine H1 blocker receptor).

Ahli terapi dan ahli pediatrik sering merintis paracetamol. Walau bagaimanapun, tidak semua pesakit, ia bertindak dengan kekuatan yang sama. Adakah terdapat analogi ubat ini?

Nama kedua untuk paracetamol ialah acetaminophen. Ia tergolong dalam kelas ubat anti radang nonsteroid (NSAIDs), sekumpulan anilida.

Paracetamol adalah prekursor ubat yang dipanggil phenacetin, tetapi disebabkan oleh kesan sampingan yang serius (phenacetin nephropathy), ia telah ditarik balik dari jualan.

Tidak seperti NSAID lain, paracetamol tidak mempunyai tindakan anti-radang. Ia digunakan terutamanya sebagai analgesik dan antipiretik.

Ubat ini boleh diterima dengan baik dan jarang menyebabkan kesan buruk. Ia dibenarkan untuk digunakan untuk demam pada bayi baru lahir, wanita hamil dan wanita semasa penyusuan.

Paracetamol adalah ubat kekuatan purata. Tetapi ia boleh digabungkan dengan NSAID lain, kerana ubat ini tidak menjejaskan sistem pembekuan darah dan tidak meningkatkan risiko pendarahan.

Walau bagaimanapun, kita tidak sepatutnya lupa bahawa asetaminophen tergolong dalam kumpulan hepatotoxin langsung. Dalam kuantiti tertentu, ia mula memusnahkan sel-sel hati. Kesan ini bergantung kepada dos. Lebih banyak tablet pesakit yang diambil, lebih tinggi risiko kerosakan organ dan lebih banyak komplikasi.

Paracetamol analog adalah ubat-ubatan anti-radang bukan steroid berikut:

  • asid acetylsalicylic;
  • ibuprofen;
  • diclofenac;
  • nimesulide;
  • meloxicam.

Acetylsalicylic acid dikenali dengan semua nama Aspirin. Ini adalah salah satu ubat anti-radang nonsteroid yang paling terkenal.

Aspirin telah digunakan untuk masa yang lama dengan tujuan antipiretik, anti-radang dan analgesik. Walau bagaimanapun, pada masa ini penggunaan ubat adalah terhad.

Dalam pediatrik, asid acetylsalicylic telah diharamkan selama beberapa dekad pada masa lalu disebabkan oleh risiko tinggi sindrom Reye. Jika anda menggunakan ubat ini untuk jangkitan virus atau selesema, kerosakan hati mungkin berlaku, yang menyebabkan encephalopathy. Otak dalam sindrom Ray menderita. Bentuk sindrom yang teruk tidak dapat diterima dengan terapi dan boleh mengakibatkan kematian.

Pada orang dewasa, rawatan dengan Aspirin juga mempunyai batasannya. Ubat ini mempunyai kesan ke atas sistem pembekuan darah, dalam dos kecil yang digunakan dalam kardiologi untuk mencegah trombosis. Walau bagaimanapun, overdosis Aspirin boleh menyebabkan pendarahan di saluran gastrousus.

Di samping itu, ia mempunyai kesan ulserogenik yang kuat - keupayaan untuk menyebabkan pembentukan erosions dan ulser di saluran penghadaman. Asid Acetylsalicylic tidak sesuai dengan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid yang lain kerana potentiasi kesan sampingan.

Tetapi dengan demam dan penyakit keradangan, sindrom kesakitan pada pesakit dewasa, Aspirin masih dapat menggantikan paracetamol.

Analog yang paling terkenal ialah paracetamol dan ibuprofen. Yang kedua mempunyai kesan antipiretik dan analgesik yang lebih jelas. Walaupun kepekaan badan terhadap dadah adalah keperibadian individu, dan mana-mana NSAID memberi kesan kepada orang sakit dengan cara yang berbeza.

Ibuprofen, tidak seperti acetaminophen, mempunyai kesan anti-radang, jadi pelbagai aplikasinya lebih luas.

Ubat ini juga dibenarkan pada bayi, tetapi bermula dari umur 4-6 bulan. Ia tidak disyorkan pada trimester kehamilan ketiga kerana kemungkinan keracunan kardiopulmonari dan kesan negatif ke atas proses bersalin.

Ubat ini biasanya diterima dengan baik, walaupun kesan penipisan ulserogenik dan darah lebih jelas di dalamnya. Demam tinggi SARS, dibenarkan untuk menggabungkan ibuprofen dengan parasetamol dalam urutan keutamaan. Jeda antara ubat-ubatan perlu sekurang-kurangnya 4 jam.

Di farmasi, ibuprofen dikenali dengan nama-nama dagang berikut:

Diclofenac adalah salah satu daripada wakil NSAID yang paling terkenal dan kuat. Ia adalah bahan aktif ubat seperti:

Paracetamol adalah analog diclofenak untuk kesan analgesik dan antipiretik. Walau bagaimanapun, dalam ubat-ubatan, ubat ini lebih kerap digunakan sebagai ubat anti-radang (acetaminophen dilarang daripada kesan ini).

Diclofenac dianggap standard rawatan emas dalam rheumatologi, terutama untuk penyakit sendi. Mengikut keterukan kesan sampingan, ia adalah dekat dengan asid acetylsalicylic. Pembentukan ulser dan pendarahan gastrointestinal semasa terapi dengan diclofenac tidaklah biasa.

Tetapi jika perlu, dia mungkin bertindak sebagai analog paracetamol - membiak dan mengurangkan suhu.

Nimesulide, seperti diclofenac, mempunyai kesan anti-radang. Ia digunakan untuk arthritis dan penyakit keradangan lain.

Walau bagaimanapun, kesan terkuatnya adalah antipiretik. Nimesulide dapat mengatasi hampir demam mana-mana dan dalam hal ini ia lebih kuat daripada paracetamol.

Tetapi ubat ini juga tidak tanpa cacat. Nimesulide mengetuk suhu terlalu cepat - contohnya, dari 39 darjah hingga 36.6. Pada pesakit, ini biasanya menyebabkan kelemahan teruk, kehilangan kekuatan, dan kadang-kadang juga kemerosotan dalam kesejahteraan.

Pada masa ini, nimesulide tidak digunakan untuk menghentikan demam pada kanak-kanak disebabkan kemungkinan perkembangan nefropati. Pesakit dewasa, dia sudah biasa dengan nama berikut:

Nimesulide juga mempunyai kesan analgesik yang kuat dan mengatasi masalah sakit kepala dan sakit gigi.

Meloxicam adalah agen anti-radang bukan steroid terpilih. Ini bermakna kesan sampingannya kurang jelas. Walau bagaimanapun, dengan penyalahgunaan ubat ini, ia mula menunjukkan semua sifat negatif NSAIDs.

Selalunya, meloxicam digunakan untuk tujuan anti-radang, kerana kesan terapeutiknya disebut dan tahan lama. Tetapi jika anda perlu menghilangkan kesakitan atau mengatasi panas, meloxicam mungkin menggantikan paracetamol. Walaupun kosnya biasanya lebih tinggi.

Persediaan berikut yang mengandungi meloxicam diketahui:

  • Aroksikam;
  • Melbeck;
  • Loxidol;
  • Zeloxim;
  • Melox;
  • Meloxam;
  • Meloxic;
  • Movalis;
  • Revmalgin;
  • Revmoksikam;
  • Recox.

Walaupun meloxicam dianggap ubat yang agak selamat, penggunaan jangka panjang mungkin menjejaskan kesihatan sistem kardiovaskular.

Jika farmasi tidak betul-betul paracetamol, anda boleh bertanya mengenai kehadiran sinonimnya. Ini adalah ubat-ubatan yang mengandungi bahan aktif yang sama, tetapi berbeza dengan nama dagang.

Sinonim paracetamol adalah:

Di samping itu, ia sering dimasukkan dalam gabungan ubat-ubatan sejuk - Ferveksa, Coldreksa, Theraflu.

Pada masa ini, terdapat banyak analog parasetamol. Tetapi adalah wajar bahawa doktor melakukan pembetulan terapi, kerana semua NSAID berbeza-beza dalam kekuatan dan keamatan kesan utama mereka.

Terkait dengan nama:

"Paracetamol" (sebatian sintetik para-acetaminophenol) adalah analgesik bukan narkotik dari kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Selama bertahun-tahun, dia telah memimpin majoriti ubat-ubatan yang ditetapkan kepada orang dewasa dan kanak-kanak untuk apa-apa manifestasi sejuk dan selesema. Akibatnya, sesiapa sahaja boleh memilih analog "Paracetamol", di mana kepekatan bahan aktif akan lebih rendah.

Kelebihan utama ubat ini adalah ketidakhadiran ketoksikan yang hampir lengkap, sehingga ia dianggap sebagai salah satu yang paling tidak berbahaya bagi tubuh ubat-ubatan dan dispensasi di farmasi tanpa preskripsi. Bagaimanapun, walaupun ini, anda masih perlu berunding dengan doktor sebelum menggunakan, kerana penggunaan jangka panjang Paracetamol atau mana-mana analognya mungkin memberi kesan negatif terhadap kerja buah pinggang dan hati.

Walaupun arahan untuk "Paracetamol" mengatakan bahawa ia boleh digunakan untuk mengurangkan suhu kanak-kanak sejak tiga bulan, kebanyakan doktor tidak menyarankan untuk memberikan ubat ini kepada kanak-kanak prasekolah, dan menasihatkan untuk menggunakan analog "Paracetamol" sebaliknya. Oleh kerana pelbagai ubat yang mengandungi paracetamol, sesiapa yang ingin dapat, selepas berunding dengan pakar, memilih ubat yang sesuai untuk harga dan komposisi.

Atas sebab yang sama, tidak perlu menggabungkan Paracetamol dengan ubat-ubatan lain tanpa terlebih dahulu berunding dengan doktor anda, memandangkan penggunaan serentak ubat di atas dengan ubat-ubatan yang mengandungi paracetamol yang serentak boleh mencetuskan overdosis dan menyumbang kepada perkembangan beberapa penyakit.

Apabila ubat yang mengandungi paracetamol ditelan, kepekatan maksimum bahan aktif dalam darah akan dicapai dalam masa setengah jam, dan dengan itu kesan yang dijangkakan dari pengambilan akan menjadi ketara selepas beberapa jam. Pada masa ini, paracetamol memasuki hati, di mana ia dipecah menjadi produk metabolik pertengahan - metabolit. Pada masa yang sama, sesetengahnya dicirikan oleh tahap ketoksikan yang lebih tinggi, kerana ubat-ubatan kumpulan ini tidak boleh digunakan untuk orang yang berpenyakit buah pinggang atau hati.

Ingatlah bahawa ubat yang kita pertimbangkan tidak menghilangkan penyakit ini, tetapi hanya meredakan gejala utama, oleh itu, dengan perkembangan kesakitan pada sendi dan otot, serta rasa sakit, akibat daripada kecederaan dan lebam, anda tidak boleh mengambil Paracetamol.

Analog, sinonim, ia sering mempunyai kesan yang sama pada badan. Sebagai contoh, komponen utama dalam Paracetamol MS, seperti dalam bentuk ubat biasa, adalah para-acetaminophenol. Dalam kebanyakan kes, satu-satunya perbezaan antara analog terletak pada kepekatan bahan aktif dan bahan tambahan, memberikan ciri-ciri unik dadah. Terima kasih kepada pembebasan dalam pelbagai bentuk dos, jika perlu, anda boleh mendapatkan kesan terapi secepat mungkin. Ia hanya akan cukup untuk menggantikan tablet "Paracetamol" yang biasa dengan analogi dadah dalam bentuk sirap, penggantungan atau suppository.

Selalunya analog "Paracetamol" menjejaskan tubuh lebih cepat daripada yang asal. Walau bagaimanapun, disebabkan oleh ubat-ubatan dalam kebanyakan kes mempunyai kesan terapeutik yang sama, tanda-tanda dan kontraindikasi mereka sangat serupa.

Seperti Paracetamol sendiri, analog adalah disyorkan untuk digunakan dalam demam yang disebabkan oleh kenaikan suhu badan yang berpanjangan semasa selesema, selesema, jangkitan virus pernafasan akut dan jangkitan pernafasan akut, serta semasa pergigian, sakit kepala, sakit otot. Di dalam pediatrik, ubat, sebagai tambahan kepada tujuan utama, boleh digunakan untuk melegakan kesakitan di dalam gusi apabila gigi dalam bayi.

Tablet Peated "Paracetamol" sering digunakan sebagai ubat yang berkesan untuk jerawat. Untuk melakukan ini, ia perlu dibasahkan dengan sedikit air dan digunakan untuk kawasan masalah selama 5-10 minit. Sebagai tambahan, dalam kes di mana ubat tidak boleh diambil dengan mulut dengan cara yang biasa, sebagai contoh, sebaik sahaja selepas pembedahan, apabila sakit dan keradangan perlu dikeluarkan secepat mungkin, Paracetamol dapat diberikan secara intravena.

Perkara utama yang perlu diingat ialah Paracetamol bukan antibiotik. Ia direka untuk mengurangkan manifestasi negatif penyakit, dan bukan untuk menghapuskan punca akar mereka. Walau bagaimanapun, tanpa mengira gejala, tempoh rawatan tidak boleh melebihi satu minggu.

Memberi analog daripada "Paracetamol" (untuk kanak-kanak terdapat banyak cara) bayi boleh, dari umur tiga bulan. Walau bagaimanapun, ingat bahawa sebelum memberi kanak-kanak mana-mana ubat yang mengandungi paracetamol, adalah penting bukan sahaja untuk membaca arahan, tetapi juga untuk berunding dengan pakar pediatrik.

Agar tidak mengganggu kesan antipiretik dan analgesik, ubat dan penggantinya perlu diambil secara eksklusif selepas makan dengan banyak air.

Pastikan anda ingat bahawa jika anda mempunyai penyakit hati atau buah pinggang, ia perlu mengambil masa sekurang-kurangnya 8 jam selepas dos ubat terakhir. Hanya dengan cara ini anda boleh mengambil Paracetamol dan analognya tanpa membahayakan buah pinggang.

Tablet disediakan untuk kanak-kanak dari dua tahun sahaja dalam kes-kes khas. Dalam kes ini, penerimaan mereka harus berada di bawah pengawasan perubatan yang ketat.

  • Bagi kanak-kanak di bawah umur 12 tahun, dos harian dadah ialah 60 mg / kg.
  • Bagi pesakit yang berumur 12 tahun ke atas dan berat lebih daripada 40 kg, elaun harian tidak boleh melebihi 500 mg. Ubat harus diambil pada kadar tidak lebih dari tiga tablet setiap 4 jam. Kadar harian apabila mengambil analog Paracetamol, dibuat dalam bentuk tablet, boleh ditingkatkan menjadi 1 g pada satu-satu masa sahaja sebagai usaha terakhir, tetapi sebelum anda meningkatkan dos, anda harus selalu berunding dengan doktor anda.

Pengurangan suhu selepas menggunakan lilin diperhatikan lebih cepat daripada selepas mengambil pil. Walau bagaimanapun, anda perlu mengambil kira bahawa mereka tidak boleh digunakan selama lebih daripada tiga hari dengan demam dan 5 hari - semasa penghapusan gejala kesakitan.

  • Bayi dari 5 bulan hingga setahun - 0.5 lilin.
  • Pesakit 1-3 tahun - 1.5 lilin.
  • Bagi kanak-kanak 3-5 tahun - 2 lilin.
  • Pesakit 5-10 tahun - tidak lebih daripada lilin 3.5.
  • Kanak-kanak 10-12 tahun - sehingga 5 lilin.

Bagi merawat pilek dalam kanak-kanak berusia satu tahun, doktor paling kerap menggunakan bentuk cecair ubat Paracetamol (sirap). Analogi ubat, misalnya, "Paramosh", tidak kurang popular, kerana mereka tidak mengandungi gula dalam komposisi mereka dan boleh digunakan untuk merawat selesema dan selesema pada bayi berusia tiga bulan. Walau bagaimanapun, anda harus mengambil kira bahawa apa pun sirap berasaskan paracetamol yang anda pilih untuk merawat anak anda, anda harus selalu berunding dengan pakar pediatrik anda sebelum memberikannya kepada bayi anda.

Dos tunggal untuk kanak-kanak:

  • Dari tiga bulan hingga setahun - 1 sudu teh.
  • Dari tahun ke 6 tahun - tidak lebih daripada dua sudu.
  • Dari 6 hingga 14 tahun - 4 sudu.

Pada masa yang sama, perlu diingat bahawa jika dos di atas tidak memberikan kesan yang diharapkan, anda harus, setelah berunding dengan doktor anda, pilih analog Paracetamol dengan jumlah bahan aktif yang berlainan dan beberapa komponen tambahan.

Ia perlu untuk menggunakan ubat dari satu hingga empat kali sehari. Pada masa yang sama, perlu untuk mengekalkan selang waktu sekurang-kurangnya 3-4 jam antara jamuan. Adapun penggantungan itu, ia digantung mengikut prinsip yang sama.

Dalam jadual di bawah, anda boleh membiasakan diri dengan ubat-ubatan yang mengandungi paracetamol yang paling biasa dan pilih sendiri pilihan komposisi dan harga yang paling sesuai.

Walaupun kepelbagaian ubat-ubatan ini, bahan aktif adalah sama untuk semua - paracetamol.

Analog (lebih murah daripada Paracetamol domestik adalah sukar untuk mencari ubat, tetapi sekarang ia adalah ubat yang lebih mahal) akan mempunyai kesan hampir sama, jadi anda tidak harus membayar lebih untuk ubat yang sama. Di samping itu, perlu diingat bahawa ubat-ubatan yang sama mungkin berbeza-beza dalam kos di dalam farmasi yang berbeza - ini bergantung kepada dasar harga titik jualan, pengeluar, rantau ini.

Tidak rahsia lagi bahawa rawatan yang kompleks membolehkan anda mencapai hasil yang lebih cepat. Itulah sebabnya kebanyakan doktor mengesyorkan menggabungkan atau menggantikan penerimaan "Paracetamol" dengan ubat lain.

Dadah yang paling sering digabungkan dengan "Paracetamol":

  • Kafein. Mendapatkan dengan menggabungkan bahan-bahan dadah ini telah menggandakan kuasa dan mempunyai kesan kuat pada badan. Ia adalah sebatian yang paling berkesan untuk digunakan daripada sakit kepala, pada orang yang mempunyai tekanan darah rendah. Bagi mereka yang tidak mahu mengambil dua jenis pil sekaligus, terdapat ubat "Panadol Extra", di mana bahan-bahan ini adalah yang utama.
  • "Tiada-shpa". Kompaun yang diperolehi mengatasi dengan baik dengan sakit kepala dan suhu, oleh itu ia sering diresepkan kepada anak-anak muda.
  • "Analgin". Kompaun yang dihasilkan tidak boleh digabungkan dengan ubat-ubatan anti-radang yang lain. Analgin mempunyai mekanisme yang serupa dengan paracetamol pada badan, tetapi ia mempunyai banyak kontraindikasi, menyebabkan kerengsaan mukosa gastrik pada kebanyakan orang.
  • "Ibufen" atau "Nurofen". Kompaun dengan cepat menurunkan suhu dan mempunyai kesan analgesik yang kuat.
  • "Suprastin." Tandem, yang paling sering digunakan untuk melegakan gejala demam pada orang yang terdedah kepada reaksi alergi. Di samping itu, "Paracetamol" dan "Suprastin" ditetapkan semasa tempoh vaksinasi, jika suhu badan selepas vaksin mula meningkat.

Arahan untuk ubat itu mengatakan bahawa ia dapat menyeberang plasenta. Dalam kes ini, lebih banyak janin menjadi, semakin tinggi risiko ubat itu akan memberi kesan negatif ke atasnya. Sebagai contoh, penggunaan analog Paracetamol tertentu atau ubat itu sendiri pada bulan-bulan terakhir kehamilan meningkatkan kemungkinan mempunyai bayi dengan asma, gangguan pernafasan, atau pelbagai reaksi alergi.

Di samping itu, pada peringkat ini, penggunaan produk berasaskan paracetamol boleh menyebabkan perkembangan kecacatan pada organ dalaman janin atau bahkan menimbulkan keguguran. Itulah sebabnya anda perlu berhati-hati dalam merawat ubat-ubatan ini, menggunakannya hanya dalam keadaan kecemasan dan ketat di bawah pengawasan perubatan.

Analog yang paling popular dari "Paracetamol" untuk kanak-kanak:

Doktor mengesyorkan analogi kanak-kanak yang bergantian. Pada masa yang sama, persoalan bentuk ubat mana yang akan ditetapkan adalah diputuskan secara individu, bergantung pada bagaimana perasaan anak. Perhatikan bahawa tanpa berunding dengan doktor, tempoh rawatan dengan persediaan paracetamol tidak boleh melebihi lima hari. "Paracetamol" untuk kanak-kanak, yang analognya disenaraikan di atas, mempunyai tahap rendah bahan aktif, supaya beberapa bentuk ubat dapat digunakan untuk merawat selesema dan selesema pada anak-anak yang telah mencapai umur tiga tahun.

Sekiranya kanak-kanak mempunyai tindak balas negatif terhadap latar belakang rawatan dengan ubat-ubatan yang disebutkan di atas, anda perlu segera menghubungi ambulans. Jika selepas peperiksaan, doktor menentukan bahawa tanda-tanda ini benar-benar menimbulkan overdosis paracetamol, kanak-kanak itu segera diberikan enterosorbent, yang dengan ketara mengurangkan peratusan penyerapan bahan aktif dalam darah, dan dalam kes kecemasan, mula membasuh perut, kemudian menyuntik penawar ke dalam badan.

"Paracetamol" tidak boleh digunakan dalam kes berikut:

  • dalam penyakit buah pinggang dan hati;
  • dengan tahap alkohol darah tinggi;
  • dengan alahan kepada dadah;
  • pada bulan-bulan terakhir kehamilan.

Sebelum anda mula menggunakan analog Paracetamol atau ubat itu sendiri, pastikan anda membaca arahan dan berunding dengan doktor anda. Hanya dengan cara ini anda boleh melindungi diri anda dari tindak balas negatif dan mendapat manfaat maksimum dari ubat dan kesan yang diingini. Selamatkan awak!

"Paracetamol" (sebatian sintetik para-acetaminophenol) adalah analgesik bukan narkotik dari kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Selama bertahun-tahun, dia telah memimpin majoriti ubat-ubatan yang ditetapkan kepada orang dewasa dan kanak-kanak untuk apa-apa manifestasi sejuk dan selesema. Akibatnya, sesiapa sahaja boleh memilih analog "Paracetamol", di mana kepekatan bahan aktif akan lebih rendah.

Kelebihan utama ubat ini adalah ketidakhadiran ketoksikan yang hampir lengkap, sehingga ia dianggap sebagai salah satu yang paling tidak berbahaya bagi tubuh ubat-ubatan dan dispensasi di farmasi tanpa preskripsi. Bagaimanapun, walaupun ini, anda masih perlu berunding dengan doktor sebelum menggunakan, kerana penggunaan jangka panjang Paracetamol atau mana-mana analognya mungkin memberi kesan negatif terhadap kerja buah pinggang dan hati.

Walaupun arahan untuk "Paracetamol" mengatakan bahawa ia boleh digunakan untuk mengurangkan suhu kanak-kanak sejak tiga bulan, kebanyakan doktor tidak menyarankan untuk memberikan ubat ini kepada kanak-kanak prasekolah, dan menasihatkan untuk menggunakan analog "Paracetamol" sebaliknya. Oleh kerana pelbagai ubat yang mengandungi paracetamol, sesiapa yang ingin dapat, selepas berunding dengan pakar, memilih ubat yang sesuai untuk harga dan komposisi.

Atas sebab yang sama, tidak perlu menggabungkan Paracetamol dengan ubat-ubatan lain tanpa terlebih dahulu berunding dengan doktor anda, memandangkan penggunaan serentak ubat di atas dengan ubat-ubatan yang mengandungi paracetamol yang serentak boleh mencetuskan overdosis dan menyumbang kepada perkembangan beberapa penyakit.

Apabila ubat yang mengandungi paracetamol ditelan, kepekatan maksimum bahan aktif dalam darah akan dicapai dalam masa setengah jam, dan dengan itu kesan yang dijangkakan dari pengambilan akan menjadi ketara selepas beberapa jam. Pada masa ini, paracetamol memasuki hati, di mana ia dipecah menjadi produk metabolik pertengahan - metabolit. Pada masa yang sama, sesetengahnya dicirikan oleh tahap ketoksikan yang lebih tinggi, kerana ubat-ubatan kumpulan ini tidak boleh digunakan untuk orang yang berpenyakit buah pinggang atau hati.

Ingatlah bahawa ubat yang kita pertimbangkan tidak menghilangkan penyakit ini, tetapi hanya meredakan gejala utama, oleh itu, dengan perkembangan kesakitan pada sendi dan otot, serta rasa sakit, akibat daripada kecederaan dan lebam, anda tidak boleh mengambil Paracetamol.

Analog, sinonim, ia sering mempunyai kesan yang sama pada badan. Sebagai contoh, komponen utama dalam Paracetamol MS, seperti dalam bentuk ubat biasa, adalah para-acetaminophenol. Dalam kebanyakan kes, satu-satunya perbezaan antara analog terletak pada kepekatan bahan aktif dan bahan tambahan, memberikan ciri-ciri unik dadah. Terima kasih kepada pembebasan dalam pelbagai bentuk dos, jika perlu, anda boleh mendapatkan kesan terapi secepat mungkin. Ia hanya akan cukup untuk menggantikan tablet "Paracetamol" yang biasa dengan analogi dadah dalam bentuk sirap, penggantungan atau suppository.

Selalunya analog "Paracetamol" menjejaskan tubuh lebih cepat daripada yang asal. Walau bagaimanapun, disebabkan oleh ubat-ubatan dalam kebanyakan kes mempunyai kesan terapeutik yang sama, tanda-tanda dan kontraindikasi mereka sangat serupa.

Seperti Paracetamol sendiri, analog adalah disyorkan untuk digunakan dalam demam yang disebabkan oleh kenaikan suhu badan yang berpanjangan semasa selesema, selesema, jangkitan virus pernafasan akut dan jangkitan pernafasan akut, serta semasa pergigian, sakit kepala, sakit otot. Di dalam pediatrik, ubat, sebagai tambahan kepada tujuan utama, boleh digunakan untuk melegakan kesakitan di dalam gusi apabila gigi dalam bayi.

Tablet Peated "Paracetamol" sering digunakan sebagai ubat yang berkesan untuk jerawat. Untuk melakukan ini, ia perlu dibasahkan dengan sedikit air dan digunakan untuk kawasan masalah selama 5-10 minit. Sebagai tambahan, dalam kes di mana ubat tidak boleh diambil dengan mulut dengan cara yang biasa, sebagai contoh, sebaik sahaja selepas pembedahan, apabila sakit dan keradangan perlu dikeluarkan secepat mungkin, Paracetamol dapat diberikan secara intravena.

Perkara utama yang perlu diingat ialah Paracetamol bukan antibiotik. Ia direka untuk mengurangkan manifestasi negatif penyakit, dan bukan untuk menghapuskan punca akar mereka. Walau bagaimanapun, tanpa mengira gejala, tempoh rawatan tidak boleh melebihi satu minggu.

Memberi analog daripada "Paracetamol" (untuk kanak-kanak terdapat banyak cara) bayi boleh, dari umur tiga bulan. Walau bagaimanapun, ingat bahawa sebelum memberi kanak-kanak mana-mana ubat yang mengandungi paracetamol, adalah penting bukan sahaja untuk membaca arahan, tetapi juga untuk berunding dengan pakar pediatrik.

Agar tidak mengganggu kesan antipiretik dan analgesik, ubat dan penggantinya perlu diambil secara eksklusif selepas makan dengan banyak air.

Pastikan anda ingat bahawa jika anda mempunyai penyakit hati atau buah pinggang, ia perlu mengambil masa sekurang-kurangnya 8 jam selepas dos ubat terakhir. Hanya dengan cara ini anda boleh mengambil Paracetamol dan analognya tanpa membahayakan buah pinggang.

Tablet disediakan untuk kanak-kanak dari dua tahun sahaja dalam kes-kes khas. Dalam kes ini, penerimaan mereka harus berada di bawah pengawasan perubatan yang ketat.

  • Bagi kanak-kanak di bawah umur 12 tahun, dos harian dadah ialah 60 mg / kg.
  • Bagi pesakit yang berumur 12 tahun ke atas dan berat lebih daripada 40 kg, elaun harian tidak boleh melebihi 500 mg. Ubat harus diambil pada kadar tidak lebih dari tiga tablet setiap 4 jam. Kadar harian apabila mengambil analog Paracetamol, dibuat dalam bentuk tablet, boleh ditingkatkan menjadi 1 g pada satu-satu masa sahaja sebagai usaha terakhir, tetapi sebelum anda meningkatkan dos, anda harus selalu berunding dengan doktor anda.

Pengurangan suhu selepas menggunakan lilin diperhatikan lebih cepat daripada selepas mengambil pil. Walau bagaimanapun, anda perlu mengambil kira bahawa mereka tidak boleh digunakan selama lebih daripada tiga hari dengan demam dan 5 hari - semasa penghapusan gejala kesakitan.

  • Bayi dari 5 bulan hingga setahun - 0.5 lilin.
  • Pesakit 1-3 tahun - 1.5 lilin.
  • Bagi kanak-kanak 3-5 tahun - 2 lilin.
  • Pesakit 5-10 tahun - tidak lebih daripada lilin 3.5.
  • Kanak-kanak 10-12 tahun - sehingga 5 lilin.

Bagi merawat pilek dalam kanak-kanak berusia satu tahun, doktor paling kerap menggunakan bentuk cecair ubat Paracetamol (sirap). Analogi ubat, misalnya, "Paramosh", tidak kurang popular, kerana mereka tidak mengandungi gula dalam komposisi mereka dan boleh digunakan untuk merawat selesema dan selesema pada bayi berusia tiga bulan. Walau bagaimanapun, anda harus mengambil kira bahawa apa pun sirap berasaskan paracetamol yang anda pilih untuk merawat anak anda, anda harus selalu berunding dengan pakar pediatrik anda sebelum memberikannya kepada bayi anda.

Dos tunggal untuk kanak-kanak:

  • Dari tiga bulan hingga setahun - 1 sudu teh.
  • Dari tahun ke 6 tahun - tidak lebih daripada dua sudu.
  • Dari 6 hingga 14 tahun - 4 sudu.

Pada masa yang sama, perlu diingat bahawa jika dos di atas tidak memberikan kesan yang diharapkan, anda harus, setelah berunding dengan doktor anda, pilih analog Paracetamol dengan jumlah bahan aktif yang berlainan dan beberapa komponen tambahan.

Ia perlu untuk menggunakan ubat dari satu hingga empat kali sehari. Pada masa yang sama, perlu untuk mengekalkan selang waktu sekurang-kurangnya 3-4 jam antara jamuan. Adapun penggantungan itu, ia digantung mengikut prinsip yang sama.

Dalam jadual di bawah, anda boleh membiasakan diri dengan ubat-ubatan yang mengandungi paracetamol yang paling biasa dan pilih sendiri pilihan komposisi dan harga yang paling sesuai.

Top