Efferalgan 500 mg - arahan * rasmi untuk digunakan
Setiap tablet mengandungi 500 mg parasetamol. Asid sitrik tanpa asid, natrium karbonat anhydrous, natrium bikarbonat, sorbitol tepung, sakarin (garam natrium), docodium natrium, natrium benzoat hadir sebagai bahan tambahan.
Analgesik (melegakan kesakitan).
Ejen antipiretik (menurunkan suhu). Seperti yang ditunjukkan oleh kajian klinikal, apabila mengambil Efferalgana, tablet effervescent, 500 mg, kesan analgesik berlaku 2 kali lebih cepat daripada ketika mengambil tablet konvensional yang mengandungi paracetamol.
Petunjuk untuk digunakan
- kesakitan pelbagai asal (sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, haid yang menyakitkan);
- suhu badan meningkat untuk selesema dan penyakit berjangkit dan radang yang lain;
- ubat ini bertujuan untuk orang dewasa dan kanak-kanak yang lebih tua daripada 15 haiwan peliharaan (dengan berat badan 50 kg atau lebih)
- hipersensitiviti kepada paracetamol;
- pelanggaran berat hati dan buah pinggang yang teruk;
- kekurangan genetik glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
- penyakit darah
Sekiranya fungsi hati atau buah pinggang terjejas, anda harus berunding dengan doktor sebelum mengambil ubat.
Pesakit yang mengikuti diet garam atau garam rendah perlu ingat bahawa setiap tablet ubat mengandungi 412.4 mg natrium, dan diambil kira apabila mengira pengambilan garam harian.
Interaksi dengan ubat lain
UNTUK MENGHINDARI INTERAKSI ZAMAN YANG MUNGKIN MAKLUMAT DOKTOR PADA KEMASUKAN PERMUKAAN PERUBATAN LAIN
Apabila melakukan ujian untuk penentuan asid urik dan tahap gula darah harus memberitahu doktor tentang mengambil ubat.
Oleh kerana ubat ini mengandungi paracetamol, untuk mengelakkan daripada melebihi dos harian maksimum, jangan ambil dadah dengan ubat lain yang juga mengandungi paracetamol.
KOMPONEN, PRESENSI YANG HARUS DIPERLUKAN UNTUK PERMOHONAN PENCEGAHAN PENYEDIAAN PADA KUMPULAN PERTAMA PATIEN - Garam natrium (setiap tablet effervescent mengandungi 412.4 mg natrium) - Asid benzoik (natrium benzoat)
Kehamilan dan penyusuan
Semasa mengandung dan menyusu tentang pengambilan dadah, berjumpa dengan doktor anda.
Penyalahgunaan alkohol
Orang yang menyalahgunakan alkohol, sebelum mengambil ubat harus berunding dengan doktor anda. Paracetamol mungkin mempunyai kesan merosakkan pada hati.
Dos dan pentadbiran
Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun beratnya 50 kg atau lebih
Dos harian maksimum ialah 4 g.
1-2 tablet, jika perlu, ulangi selepas 4 jam.
Ambil tidak lebih daripada 8 tablet sehari.
Pil / tablet larut dalam segelas air.
Kekerapan dan masa kemasukan
Jeda antara dos individu ubat harus sekurang-kurangnya 4 jam.
Dalam kegagalan buah pinggang yang teruk, selang antara dos ubat harus sekurang-kurangnya 8 jam.
Pematuhan dengan cara mengambil ubat ini membolehkan anda untuk mengelakkan kenaikan suhu yang tajam dan mengurangkan keamatan kesakitan. Tempoh rawatan
Jika, semasa mengambil ubat selama 5 hari, sakit atau selama 3 hari, demam terus bertambah atau bertambah teruk, serta gejala lain, air mata perlu dihentikan dan doktor perlu dirujuk.
Pada dos terapeutik, ubat ini biasanya diterima dengan baik. Kadang-kadang alahan kulit adalah mungkin. Jarang - gangguan sistem darah (trombositopenia, leukopenia, agranulositosis). Dengan pentadbiran jangka panjang dalam dos yang tinggi, kesan hepatotoxic dan nefrotoxic mungkin.
Tanda-tanda keracunan akut termasuk rasa mual, muntah, dan sakit perut. Mangsa harus melakukan lavage gastrik selama 4 jam pertama keracunan, menetapkan penyerap dan berunding dengan doktor.
KETIGA SEBARANG KESAN SAMPING YANG DILAKUKAN DAPAT DIBERIKAN DENGAN DOKTOR
4 tablet dalam jalur. 4 atau 25 jalur dalam kotak kadbod.
Simpan di tempat yang kering pada suhu tidak melebihi 30deg.
Jauhkan daripada kanak-kanak.
Jangan gunakan dadah selepas tarikh luput yang dicetak pada pakej.
Efferalgan 500 mg: arahan untuk digunakan
Komposisi
1 tablet effervescent mengandungi:
Bahan aktif: paracetamol 500 mg.
Pengeksport: asid sitrik anhydrous 1114.00 mg, natrium hidrokarbonat 942.00 mg, natrium karbonat anhydrous 332.00 mg, sorbitol 300.00 mg, natrium sacarinatin 7.00 mg, sodium dokuzat 0.227 mg, povidone 1.287 mg, natrium benzoat 60,606 mg.
Penerangan
Bulat, rata dengan tepi serong dan berisiko pada satu sisi tablet berwarna putih. Apabila dibubarkan di dalam air, evolusi gelembung gas yang intensif diperhatikan.
Kumpulan farmakoterapi
agen bukan narkotik analgesik
Parasetamol (derivatif para-aminophenol) mempunyai kesan anti-radang analgesik, antipiretik dan lemah. Mekanisme tepat kesan anestetik dan antipiretik parastamol belum ditubuhkan. Nampaknya ia termasuk komponen pusat dan persisian. Blok dadah cyclooxygenase I dan II terutamanya dalam sistem saraf pusat, yang memberi kesan kepada pusat kesakitan dan thermoregulation. Dalam tisu yang meradang, peroksidase selular meneutralkan kesan paracetamol pada cyclooxygenase, yang menjelaskan ketiadaan hampir kesan anti-radang. Ubat ini tidak menjejaskan metabolisme garam air (pengekalan natrium dan air) dan mukosa saluran gastrointestinal kerana kekurangan kesan pada sintesis prostaglandin dalam tisu periferi.
Apabila diambil secara lisan
Parasetamol diserap dengan cepat dan sepenuhnya. Cmax (kepekatan maksimum paracetamol dalam plasma) dicapai 10 hingga 60 minit selepas pentadbiran.
Paracetamol diedarkan dengan pantas di semua tisu. Konsentrasi dalam darah, air liur dan plasma adalah sama. Mengikat protein plasma diabaikan.
Paracetamol terutamanya dimetabolisme di hati. Terdapat dua laluan metabolik utama dengan pembentukan glukuronida dan sulfat. Yang terakhir ini digunakan terutamanya jika dos parasetamol diterima melampaui terapeutik.
Sebilangan kecil paracetamol dimetabolisme oleh isoenzyme cytochrome P450 untuk membentuk N-asetilbenzoquinoneimine pertengahan, yang dalam keadaan normal mengalami detoksifikasi cepat dengan glutation dan diekskresikan dalam air kencing selepas mengikat kepada sistein dan mercaptopuric acid; Walau bagaimanapun, dengan mabuk besar, kandungan metabolit toksik ini meningkat.
Ia dijalankan terutamanya dengan air kencing; 90% daripada dos paracetamol yang dikeluarkan oleh buah pinggang dalam masa 24 jam, terutamanya dalam bentuk glucuronide (60 hingga 80%) dan sulfat (dari 20 hingga 30%). Kurang daripada 5% dipaparkan tidak berubah. Separuh hayat adalah kira-kira 2 jam.
Farmakokinetik dalam Kumpulan Pesakit Khas
Dalam fungsi buah pinggang terjejas teruk (pelepasan kreatinin kurang daripada 30 ml / min) perkumuhan paracetamol dan metabolitnya tertunda.
Petunjuk untuk digunakan
- Sindrom nyeri yang sederhana atau sederhana (sakit kepala, sakit gigi, sakit perut, neuralgia, sakit otot, sakit belakang belakang, sakit akibat kecederaan dan luka bakar, sakit tekak, haid yang menyakitkan);
- Meningkatkan suhu badan untuk selsema dan lain-lain penyakit berjangkit dan keradangan.
Contraindications
- Hipersensitiviti kepada paracetamol, propacetamol hydrochloride (paracetamol prodrug) atau mana-mana komponen dadah lain.
- Gagal hati yang teruk atau penyakit hati yang terleput di peringkat akut.
- Kekurangan saraf / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa.
- Kehamilan (I dan III trimester) dan laktasi.
- Kanak-kanak berumur sehingga 12 tahun.
Kegagalan buah pinggang yang teruk (pembersihan, kreatinin
Kesan sampingan
Apabila menggunakan ubat, kesan-kesan sampingan berikut telah dinyatakan (kekerapan tidak ditubuhkan): Reaksi alergi: tindak balas hipersensitiviti, pruritus, ruam pada kulit dan membran mukus (erythema atau urticaria), edema Quincke, eksijatif eritema multiforme (termasuk sindrom Stephen-Johnson), narkat epidermis toksik (sindrom Lyell), kejutan anaphylactic, pustus exanom akut umum. Dari sistem saraf pusat dan periferal: (apabila mengambil dos yang tinggi) pening, gangguan psikomotorik dan gangguan orientasi dalam ruang dan waktu Dari organ-organ pencernaan: loya, cirit-birit, sakit epigastrik, peningkatan aktiviti enzim "hati", biasanya tanpa perkembangan penyakit kuning, hepatonecrosis (kesan yang bergantung kepada dos) dari sistem endokrin: hypoglycemia koma hipoglikemik Dari sisi organ pembentuk darah: anemia (sianosis), sulfohemoglobinemia, methemoglobinemia (sesak nafas, sakit hati), anemia hemolitik (terutama pada pesakit dengan kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase), trombositopenia, neutropenia, hercapia Lain-lain: menurunkan tekanan darah (sebagai gejala anafilaksis), perubahan masa prothrombin dan nisbah normal antarabangsa (INR).
Berlebihan
Sekiranya berlebihan, mabuk adalah mungkin, terutamanya pada kanak-kanak, pesakit dengan penyakit hati (disebabkan oleh alkoholisme kronik), pesakit dengan kekurangan zat makanan, serta pesakit yang mengambil indikator enzim, di mana fulminant hepatitis, kekurangan hepatik, hepatitis kolestatik, hepatitis sitolitik, dalam kes-kes di atas - kadang-kadang maut.
Gambaran klinikal overdosis akut berkembang dalam masa 24 jam selepas mengambil paracetamol.
Tanda-tanda: gangguan gastrousus (mual, muntah, hilang selera makan, rasa tidak selesa abdomen dan / atau sakit perut), kulit pucat, berpeluh, tidak sedap. Apabila satu langkah pengenalan dewasa dan lebih daripada 7.5 g atau anak-anak lebih daripada 140 mg / cytolysis kg hepatosit berlaku dengan nekrosis lengkap dan tidak boleh diubah pembangunan hati daripada kekurangan hepatik, asidosis metabolik dan encephalopathy, yang boleh membawa kepada koma dan kematian. Selepas 12-48 jam selepas pengenalan parasetamol, peningkatan dalam aktiviti transaminase "hepatik", laktat dehidrogenase, kepekatan bilirubin dan penurunan kepekatan prothrombin diperhatikan. Gejala klinikal kerosakan hati muncul 1-2 hari selepas dos berlebihan dadah dan mencapai maksimum 3-4 hari.
- Penentuan kandungan kuantitatif parasetamol dalam plasma darah sebelum memulakan rawatan pada masa yang paling awal selepas berlebihan;
- Pengenalan penyumbang SH-kumpulan dan prekursor sintesis glutation - methionine dan acetylcysteine dalam masa 8 jam selepas dos berlebihan. Keperluan untuk langkah-langkah terapeutik tambahan (diperkenalkan pengenalan metionin, pengenalan acetylcysteine intravena) ditentukan bergantung kepada kepekatan paracetamol dalam darah, serta pada masa berlalu selepas pengenalannya;
- Ujian hati perlu dilakukan pada awal rawatan dan kemudian setiap 24 jam. Dalam kebanyakan kes, aktiviti transaminase hepatik dinormalkan dalam masa 1-2 minggu. Dalam kes yang sangat teruk, pemindahan hati mungkin diperlukan.
Phenytoin mengurangkan keberkesanan paracetamol dan meningkatkan risiko hepatotoxicity. Pesakit mengambil
phenytoin, penggunaan parasetamol yang kerap perlu dielakkan, terutamanya dalam dos yang tinggi.
Probenecid hampir dua kali mengurangkan pelepasan paracetamol, menghalang proses konjugasi dengan asid glucuronic. Dengan pelantikan serentak harus mempertimbangkan untuk mengurangkan dos paracetamol.
Awas perlu dilakukan dengan penggunaan serentak paracetamol dan induk enzim hati microsomal (contohnya,
etanol, barbiturat,
isoniazid
rifampicin
carbamazepine, antikoagulan,
zidovudine,
amoxicillin + asid clavulanic,
phenylbutazone, antidepresan tricyclic).
Penggunaan serentak barbiturat yang berpanjangan mengurangkan keberkesanan paracetamol.
Salicylamide boleh meningkatkan separuh hayat paracetamol.
INR perlu dipantau semasa dan selepas penggunaan serentak paracetamol secara serentak (terutama dalam dos yang tinggi dan / atau untuk masa yang lama) dan coumarins (contohnya, warfarin), kerana
paracetamol, apabila diambil dalam dos 4 g / hari selama sekurang-kurangnya 4 hari, boleh meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung dan meningkatkan risiko pendarahan. Sekiranya perlu, lakukan penyesuaian dos antikoagulan.
Arahan khas
Untuk mengelakkan berlebihan, mengambil kira kandungan parasetamol dalam ubat-ubatan lain yang diambil oleh pesakit pada masa yang sama dengan Efferalgan® Mengambil paracetamol pada dos yang lebih tinggi daripada yang disyorkan boleh menyebabkan kerosakan hati yang teruk Dengan sindrom febrile yang berterusan dengan penggunaan paracetamol selama lebih dari 3 hari dan sindrom kesakitan - lebih daripada 5 hari, perundingan doktor diperlukan. Penerimaan ubat Efferalgan® boleh memesongkan keputusan ujian makmal dalam penentuan kuantitatif glukosa dan m asid chevoy dalam plasma.
Untuk mengelakkan kerosakan toksik pada hati
paracetamol tidak boleh digabungkan dengan pengambilan minuman beralkohol, serta diambil oleh orang yang terdedah kepada penggunaan alkohol kronik.
Risiko kerosakan hati meningkat pada pesakit dengan hepatosis alkohol.
Penggunaan ubat yang berpanjangan adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati.
Paracetamol boleh menyebabkan reaksi kulit yang serius, seperti sindrom Stephen-Johnson, necrolysis epidermis toksik, pustules exantmatous yang umum, yang boleh membunuh. Pada manifestasi pertama ruam atau tindak balas hipersensitif lain, penggunaan ubat harus dihentikan.
Juga, penggunaan paracetamol harus dihentikan jika pesakit mempunyai hepatitis virus akut.
Efferalgan® mengandungi 412.4 mg natrium setiap tablet, yang mesti diambil kira oleh pesakit dengan diet garam rendah yang ketat.
Sejak ubat mengandungi
Sorbitol, ia tidak boleh digunakan dalam kes kekurangan sucrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa.
Pengaruh keupayaan memandu kenderaan
Kesan keupayaan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme belum dipelajari.
Sekiranya pesakit mengalami pening, gangguan psikomotor dan orientasi orientasi di ruang angkasa dan pada masa yang sama, dia tidak digalakkan memandu kereta dan mekanisme lain semasa rawatan dengan ubat.
Borang pelepasan
Tablet usus besar 500 mg.
Pada 4 tablet dalam jalur (aluminium foil / polyethylene). Pada 4 jalur bersama dengan arahan aplikasi dalam pek kadbod.
Syarat penyimpanan
Simpan di tempat yang kering pada suhu 15-30 ° C.
Jauhkan daripada kanak-kanak!
Hidup rak
Jangan memohon selepas tarikh tamat tempoh.
Terma jualan farmasi
Pemegang Sijil Pendaftaran
Pemegang Sijil Pendaftaran: Bristol-Myers Squibb
BRISTOL-MYERS SQUIBB Pejabat Perwakilan Perancis: BRISTOL-MAYERS SKVIBB, LLC
Efferalgan (500 mg) Paracetamol
Arahan
- Rusia
- азақша
Nama dagang
Nama bukan antarabangsa antarabangsa
Borang Dos
Tablet 500 mg berkesan
Komposisi
Satu tablet mengandungi
bahan aktif: paracetamol - 500 mg,
bahan tambahan: asid sitrik anhydrous, natrium hidro karbonat, natrium karbonat anhydrous, sorbitol E 420, docodium natrium, povidone, natrium saccharin E 954, natrium benzoat.
Penerangan
Tablet putih dengan tepi yang berliku-liku dan berisiko, larut dalam air. Apabila larut dalam air, gelembung gas diperhatikan.
Kumpulan farmakoterapi
Analgesik dan antipiretik. Anilides Paracetamol.
Kod ATX N02BE01
Sifat farmakologi
Farmakokinetik
Apabila diambil secara lisan, penyerapan paracetamol adalah cepat dan lengkap. Kepekatan plasma maksimum dicapai dalam masa 30-60 minit selepas pentadbiran. Paracetamol cepat dan teragih di semua tisu. Mengikat protein plasma lemah. Paracetamol dimetabolismekan terutamanya di hati. Ubat ini dikumuhkan terutamanya dalam air kencing. 90% daripada dos yang diambil diekskrimen oleh buah pinggang dalam tempoh 24 jam, terutamanya dalam bentuk konjugasi glukuron (60-80%) dan konjugat sulfat (20-30%). Kurang daripada 5% dipaparkan tidak berubah. Separuh hayat adalah kira-kira 2 jam.
Kegagalan buah pinggang: dalam kes kegagalan buah pinggang yang teruk (pelepasan kreatinin kurang daripada 10 ml / min.), Penguraian paracetamol dan metabolitnya perlahan.
Bagi warga tua, keupayaan untuk konjugasi tidak berubah.
Farmakodinamik
Kesan analgesik tablet effervescent datang lebih cepat daripada ketika mengambil tablet konvensional yang mengandungi paracetamol. Efferalgan (paracetamol), mempunyai kesan analgesik dan antipiretik, yang dikaitkan dengan kesannya pada pusat thermoregulation di hipotalamus dan keupayaan untuk menghalang sintesis prostaglandin, menghilangkan sakit kepala dan lain-lain jenis sakit, mengurangkan demam.
Petunjuk untuk digunakan
Sindrom nyeri yang lemah atau sederhana, termasuk: sakit kepala dan sakit gigi, sakit radikulitis, sakit otot dan reumatik, neuralgia, algomenorrhea, kesakitan dalam kes kecederaan dan luka bakar, sakit tekak dalam kes penyakit "sejuk".
"Dingin" (jangkitan pernafasan akut, influenza), dan penyakit berjangkit lain, disertai oleh demam.
Dos dan pentadbiran
Benar-benar membubarkan tablet dalam segelas air dan minuman.
Bentuk pembebasan ini bertujuan untuk orang dewasa dan kanak-kanak yang beratnya melebihi 50 kg (15 tahun ke atas).
Parasetamol dos harian yang disyorkan adalah 60 mg / kg / hari. Dos harian hendaklah dibahagikan kepada 4 atau 6 dos, iaitu: kira-kira 15 mg / kg setiap 6 jam atau 10 mg / kg setiap 4 jam.
Dos tunggal maksimum adalah 2 tablet 500 mg. Maksimum harian - 8 tablet. Anda harus sentiasa mengamati selang waktu 4 jam antara dos.
Dalam kes kegagalan buah pinggang yang teruk, selang antara dos perlu sekurang-kurangnya 8 jam dan dos harian tidak boleh melebihi 3 g paracetamol setiap hari.
Tempoh rawatan tanpa pengawasan perubatan tidak boleh melebihi 3 hari, apabila ditetapkan sebagai febrifuge dan 5 hari sebagai ubat penahan sakit.
Kesan sampingan
- loya, muntah, sakit perut,
- ruam kulit, urtikaria, angioedema, angioedema, angioedema, sindrom Lyell, sindrom Stevenson-Johnson.
Dengan penggunaan yang berpanjangan:
- anemia, agranulositosis, trombositopenia, leukopenia, hemolitik dan anemia aplastik.
Dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos yang besar:
- Disfungsi hati,
- nefritis interstitial, disfungsi buah pinggang, oliguria, anuria.
Contraindications
- hipersensitiviti kepada parasetamol dan komponen lain ubat,
- gangguan darah, termasuk anemia,
- kekurangan enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase,
- kehamilan, penyusuan,
- umur kanak-kanak sehingga 15 tahun.
Interaksi dadah
Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik. Penggunaan bersamaan paracetamol dalam dos yang tinggi meningkatkan kesan agen antikoagulan (pengurangan sintesis faktor prokoagulan di hati). Induktor pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol, barbiturat, rifampisin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic), etanol, dan hepatotoksik meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang memungkinkan untuk mabuk yang teruk untuk berkembang walaupun dengan overdosis yang kecil. Penggunaan ubat barbitur yang berpanjangan mengurangkan keberkesanan paracetamol. Ethanol menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut. Inhibitor pengoksidaan microsomal (termasuk cimetidine) mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik. Penggunaan bersama paracetamol dan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid lain meningkatkan risiko nefropati analgesik dan nekrosis kapilari ginjal, permulaan kegagalan buah pinggang peringkat akhir. Pentadbiran jangka panjang paracetamol dalam dos yang tinggi dan salicylates meningkatkan risiko membina kanser buah pinggang atau pundi kencing. Diflunisal meningkatkan kepekatan plasma darah paracetamol sebanyak 50% - risiko mengembangkan hepatotoksisiti.
Arahan khas
Dengan sindrom febrile yang berterusan dengan penggunaan paracetamol selama lebih dari 3 hari, dan sindrom kesakitan selama lebih daripada 5 hari, rundingan dengan doktor diperlukan.
Risiko kerosakan hati meningkat pada pesakit dengan hepatosis alkohol. Membantah prestasi ujian makmal dalam penentuan kuantitatif glukosa dan asid urik dalam plasma.
Semasa rawatan jangka panjang, adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati.
Penyediaan ini mengandungi 412.4 mg natrium per tablet, yang harus diambil kira oleh orang-orang dengan diet garam rendah yang ketat. Oleh kerana dadah mengandungi sorbitol, ia tidak boleh digunakan untuk intoleransi fruktosa, glukosa miskin dan penjerapan galaktosa, dan kekurangan isomaltosis.
Perhatian diberikan kepada pesakit dengan sindrom Gilbert, dengan hiperbilirubinemia jinak, serta pesakit tua. Paracetamol adalah bekas metogoglobin. Dengan kemunculan kesan sampingan perlu berhenti mengambil ubat.
Ciri-ciri kesan ubat keupayaan memandu kenderaan dan jentera berbahaya
Memandangkan kesan sampingan dadah, penjagaan perlu diambil semasa memandu kenderaan atau mesin yang berbahaya.
Berlebihan
Gejala: loya, muntah, anoreksia, pucat, sakit perut biasanya muncul dalam 24 jam pertama.
Berlebihan lebih daripada 10 g paracetamol pada satu masa pada orang dewasa dan 150 mg / kg berat pada satu masa pada kanak-kanak boleh menyebabkan cytolisis hepatosit, yang boleh menyebabkan nekrosis lengkap dan tidak dapat dipulihkan, dengan perkembangan kegagalan hati, asidosis metabolik, encephalopathy, yang boleh menyebabkan koma atau kematian.
Pada masa yang sama, terdapat peningkatan dalam transaminase hati, laktat dehidrogenase, bilirubin dan tahap prothrombin yang dikurangkan dalam masa 12-48 jam selepas overdosis.
Rawatan: lavage gastrik, mengambil arang aktif, induksi muntah, pentadbiran penyumbang SH-kumpulan dan prekursor sintesis glutation-methionine 8 hingga 9 jam selepas berlebihan, dan N-asetilcysteine - 12 jam.
Borang pelepasan dan pembungkusan
4 tablet ditempatkan dalam pembungkusan tanpa selembar (jalur) kerajang aluminium dengan lapisan polietilena.
4 bungkusan kontur tanpa bingkai (jalur) bersama-sama dengan arahan untuk kegunaan perubatan dalam bahasa Kazakh dan Rusia ditempatkan dalam kotak kadbod.
Syarat penyimpanan
Simpan di tempat yang kering pada suhu tidak lebih tinggi daripada 30 ° C.
Jauhkan daripada kanak-kanak!
Hidup rak
Jangan gunakan selepas tarikh tamat tempoh.
979 Avenue de Pyrene, 47520 Le Passage, Perancis.
Pemegang Sijil Pendaftaran
3 rue Joseph Monier, 92500 Ruy-Malmazon, Perancis.
Nama dan alamat organisasi di wilayah Republik Kazakhstan yang menerima tuntutan (cadangan) mengenai kualiti produk ubat daripada pengguna, yang bertanggungjawab untuk pemantauan selepas pendaftaran keselamatan produk Perwakilan produk perubatan Delta Medical Promotions AG (Switzerland),
050040, Almaty, daerah Bostandyk, st. Bayzakova, d. 280,
EFFERALGAN ® (EFFERALGAN ®) arahan untuk digunakan
Pemegang sijil pendaftaran:
Maklumat hubungan:
Borang Dos
Borang pelepasan, pembungkusan dan komposisi Efferalgan®
Tablet kuat putih, bulat, rata, dengan tepi serong dan berisiko pada satu sisi; apabila dibubarkan di dalam air, evolusi sengit buih gas diperhatikan.
Pengeluar: asid sitrik anhydrous - 1114 mg, natrium bikarbonat - 942 mg, natrium anhidrat karbonat - 332 mg, sorbitol - 300 mg, natrium sacarinatin - 7 mg, natrium duster - 0.227 mg, povidone K30 - 1.287 mg, natrium benzoat - 60.606 mg.
4 keping - jalur (4) - kadbod pek.
Tindakan farmakologi
Paracetamol mempunyai kesan anti-radang analgesik, antipiretik dan sangat lemah, yang dikaitkan dengan kesannya pada pusat thermoregulation dalam hipotalamus dan keupayaan yang dinyatakan lemah untuk menghalang sintesis prostaglandin dalam tisu periferi.
Ubat ini tidak menjejaskan metabolisme garam air (pengekalan natrium dan air) dan mukosa gastrointestinal kerana kekurangan kesan pada sintesis prostaglandin dalam tisu periferi.
Farmakokinetik
Apabila ditelan, parasetamol diserap dengan cepat dan sepenuhnya. Denganmaks (kepekatan maksimum paracetamol dalam plasma) dicapai 10-60 minit selepas pentadbiran.
Paracetamol diedarkan dengan pantas di semua tisu. Konsentrasi dalam darah, air liur dan plasma adalah sama. Ia menembusi halangan darah-otak. Kurang daripada 1% dos paracetamol yang diambil oleh ibu penjagaan melepasi susu ibu. Kepekatan berkesan terapi paracetamol dalam plasma dicapai dengan pelantikannya dalam dos 10-15 mg / kg. Mengikat protein plasma diabaikan.
Paracetamol terutamanya dimetabolisme di hati. Terdapat dua laluan metabolik utama dengan pembentukan glukuronida dan sulfat. Yang terakhir ini digunakan terutamanya jika dos parasetamol diterima melampaui terapeutik.
Sebilangan kecil paracetamol dimetabolisme oleh isoenzyme sitokrom P450 untuk membentuk imine N-acetylbenzoquinone pertengahan, yang dalam keadaan biasa mengalami detoksifikasi cepat dengan glutation dan diekskresikan dalam air kencing selepas mengikat kepada sistein dan mercapturic acid. Walau bagaimanapun, dengan mabuk besar, kandungan metabolit toksik ini meningkat.
Ia dijalankan terutamanya dengan air kencing. 90% daripada dos paracetamol yang dikeluarkan oleh buah pinggang dalam tempoh 24 jam, terutamanya dalam bentuk glucuronide (dari 60% hingga 80%) dan sulfat (dari 20% hingga 30%). Kurang daripada 5% dipaparkan tidak berubah. T1/2 adalah kira-kira 2 jam
Farmakokinetik dalam Kumpulan Pesakit Khas
Dalam fungsi buah pinggang terjejas teruk (pelepasan kreatinin (CC) kurang daripada 30 ml / min) perkumuhan paracetamol dan metabolitnya tertunda.
Tanda-tanda ubat Efferalgan®
- sebagai febrifuge untuk jangkitan pernafasan akut dan lain-lain penyakit berjangkit dan keradangan, disertai oleh demam;
- sebagai anestetik untuk kesakitan lemah atau sederhana: arthralgia, myalgia, neuralgia, migrain, sakit gigi dan sakit kepala, algomenorrhea, sakit akibat kecederaan dan luka bakar.
Rejimen dos
Dadah diambil secara lisan. Tablet perlu dibubarkan dalam segelas air (200 ml). Jangan mengunyah atau menelan tablet.
Biasanya digunakan dalam 1-2 tab. 2-3 kali / hari pada selang waktu tidak kurang dari 4 jam
Dos maksimum ialah 2 tab. (1 g), maksimum harian - 8 tab. (4 g), yang sepadan dengan dos tunggal 10-15 mg / kg berat badan, dos harian maksimum ialah 75 mg / kg berat badan.
Sebagai peraturan, tidak perlu melebihi dos harian yang disyorkan paracetamol yang sama dengan 3 g. Dos harian boleh ditingkatkan kepada maksimum (4 g) hanya jika kesakitan teruk.
Sekiranya fungsi buah pinggang terjejas, selang masa antara dos ubat harus sekurang-kurangnya 8 jam dengan QC kurang daripada 10 ml / min, sekurang-kurangnya 6 jam - dengan QC 10-50 ml / min.
Pada pesakit dengan penyakit hati aktif yang kronik atau diberi pampasan, terutamanya yang diiringi oleh kegagalan hati, pada pesakit dengan alkoholisme kronik, kekurangan zat makanan yang kronik (glutation yang tidak mencukupi di hati), sindrom Gilbert (hyperbilirubinemia keturunan), dehidrasi, atau berat badan kurang daripada 50 kg mengurangkan atau meningkatkan selang antara dos. Dos harian tidak boleh melebihi 2 g, i.e. 4 tab.
Ubat harus digunakan dengan hati-hati pada anak-anak dan pesakit dengan berat badan kurang dari 50 kg untuk menghapuskan risiko melebihi dos yang dianjurkan.
Rejimen dosanya pada kanak-kanak berumur 12 tahun dan seberat lebih daripada 43 kg adalah sama seperti orang dewasa, dan selang masa sebaiknya 6 jam (ketat tidak kurang daripada 4 jam).
Tempoh rawatan tanpa berunding dengan doktor tidak lebih daripada 5 hari apabila ditetapkan sebagai anestetik dan 3 hari sebagai antipiretik.
Kesan sampingan
Apabila menggunakan ubat, kesan sampingan berikut telah dinyatakan (frekuensi tidak ditetapkan).
Reaksi alergi: tindak balas hipersensitiviti, pruritus, ruam pada kulit dan membran mukus (erythema atau urticaria), edema Quincke, eritema multiforme exudative (termasuk sindrom Stevens-Johnson), necrolysis epidermis (sindrom Lyell), sindrom anaphylactic pustus exantmatous generik akut.
Di bahagian sistem pernafasan: bronkospasme.
Dari sistem saraf (apabila mengambil dos yang tinggi): pening, gangguan psikomotor dan orientasi orientasi dalam ruang dan masa.
Pada bahagian sistem pencernaan: loya, cirit-birit, sakit epigastrik, peningkatan aktiviti enzim hati, biasanya tanpa perkembangan penyakit kuning, hepatonecrosis (kesan bergantung kepada dos), hepatitis, tenesmus, kegagalan hati.
Di bahagian buah ginjal dan saluran kencing: peningkatan kreatinin.
Di bahagian sistem endokrin: hypoglycemia, sehingga koma hypoglycemic.
Di bahagian sistem hematopoietik: anemia (sianosis), sulfohemoglobinemia, methemoglobinemia (disfungsi, sakit jantung), anemia hemolitik (terutama pada pesakit dengan kekurangan dehidrogenase glukosa-6-fosfat), trombositopenia, neutropenia, leukopenia.
Lain: penurunan tekanan darah (sebagai gejala anafilaksis), perubahan masa prothrombin dan nisbah normal antarabangsa (INR).
Contraindications
- kegagalan hati yang teruk atau penyakit hati yang terdepresiasi di peringkat akut;
- kekurangan sukrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa;
- umur kanak-kanak sehingga 12 tahun.
- hipersensitiviti kepada paracetamol, propacetamol hydrochloride (paracetamol prodrug) atau mana-mana komponen ubat lain.
Dengan penjagaan: kegagalan buah pinggang yang teruk (CK ®. Mengambil paracetamol dalam dos yang lebih tinggi daripada yang disyorkan boleh menyebabkan kerosakan teruk pada hati.
Dengan sindrom febrile yang berterusan dengan penggunaan paracetamol selama lebih dari 3 hari, dan sindrom kesakitan selama lebih daripada 5 hari, rundingan dengan doktor diperlukan.
Ubat Efferalgan ® boleh memutarbelitkan prestasi ujian makmal dalam penentuan kuantitatif glukosa dan asid urik dalam plasma.
Untuk mengelakkan kerosakan toksik pada hati, paracetamol tidak boleh digabungkan dengan pengambilan minuman beralkohol, dan juga diambil oleh orang yang terdedah kepada penggunaan alkohol kronik.
Risiko kerosakan hati meningkat pada pesakit dengan hepatosis alkohol. Pada pesakit dengan kekurangan pemakanan (glutathione hati yang rendah), paracetamol harus digunakan dengan berhati-hati, mengurangkan dos harian dan / atau meningkatkan selang antara dos.
Penggunaan ubat yang berpanjangan adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati.
Paracetamol boleh menyebabkan reaksi kulit yang serius, seperti sindrom Stevens-Johnson, necrolysis epidermis toksik, pucus exantmatous umum yang akut, yang boleh membawa maut. Pada manifestasi pertama ruam atau tindak balas hipersensitiviti lain, penggunaan ubat harus dihentikan.
Penggunaan paracetamol harus dihentikan jika pesakit didiagnosis dengan hepatitis virus akut.
Efferalgan ® mengandungi 412.4 mg natrium setiap 1 tablet, yang mesti diambil kira oleh pesakit dengan diet garam rendah yang ketat.
Oleh kerana dadah mengandungi sorbitol, ia tidak boleh digunakan dengan ketiadaan sucrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa.
Pengaruh keupayaan untuk memacu mekanisme pengangkutan dan kawalan motor
Apabila menggunakan paracetamol dalam julat dos yang disyorkan, kesan pada kepekatan dan kelajuan tindak balas psikomotor tidak ditubuhkan. Sekiranya pesakit mengalami pening, gangguan psikomotor dan orientasi orientasi di ruang angkasa dan pada masa yang sama, dia tidak digalakkan memandu kereta dan mekanisme lain semasa rawatan dengan ubat.
Berlebihan
Sekiranya berlebihan, mabuk adalah mungkin, terutamanya pada kanak-kanak, pesakit dengan penyakit hati (disebabkan oleh alkoholisme kronik), pesakit dengan kekurangan zat makanan, serta pesakit yang mengambil indikator enzim, di mana fulminant hepatitis, kekurangan hepatik, hepatitis kolestatik, hepatitis sitolitik, dalam kes-kes di atas - kadang-kadang maut. Gambaran klinikal overdosis akut berkembang dalam masa 24 jam selepas mengambil paracetamol.
Tanda-tanda: gangguan gastrousus (mual, muntah, hilang selera makan, rasa tidak selesa abdomen dan / atau sakit perut), kulit pucat, berpeluh, tidak sedap. Dengan pentadbiran serentak sebanyak 7.5 g atau lebih kepada orang dewasa atau kanak-kanak melebihi 140 mg / kg, sitokimia hepatosit berlaku dengan nekrosis hati yang lengkap dan tidak dapat dipulihkan, perkembangan kegagalan hati, asidosis metabolik, dan ensefalopati, yang boleh menyebabkan koma dan kematian. Selepas 12-48 jam selepas pentadbiran paracetamol, terdapat peningkatan dalam aktiviti transaminase hepatik, laktat dehidrogenase, kepekatan bilirubin dan penurunan kepekatan prothrombin. Gejala klinikal kerosakan hati muncul 1-2 hari selepas dos berlebihan dadah dan mencapai maksimum 3-4 hari.
Rawatan: kemasukan segera; penentuan kandungan kuantitatif paracetamol dalam plasma darah sebelum memulakan rawatan pada masa yang paling awal selepas berlebihan; lavage gastrik; pengenalan penderma SH-kumpulan dan prekursor sintesis glutation - methionine dan acetylcysteine - dalam masa 8 jam selepas berlebihan. Keperluan untuk langkah-langkah terapeutik tambahan (diperkenalkan pengenalan metionin, pengenalan acetylcysteine intravena) ditentukan bergantung kepada kepekatan paracetamol dalam darah, serta pada masa berlalu selepas pengenalannya; rawatan gejala; Ujian hepatik perlu dilakukan pada permulaan rawatan dan kemudian setiap 24 jam. Dalam kebanyakan kes, aktiviti transaminase hepatik dinormalkan dalam masa 1-2 minggu. Dalam kes yang sangat teruk, pemindahan hati mungkin diperlukan.
Interaksi dadah
Pengaruh microsomal enzim hati atau bahan-bahan berpotensi hepatotoxic (mis, etanol, rifampicin, isoniazid, hipnotik dan ubat anti-epileptik termasuk phenobarbital, phenytoin dan carbamazepine) meningkatkan ketoksikan acetaminophen dan boleh membawa kepada kerosakan hati walaupun pada dos yang bukan toksik paracetamol, bagaimanapun perlu memantau fungsi hati.
Phenytoin mengurangkan keberkesanan paracetamol dan meningkatkan risiko hepatotoxicity, oleh itu, pesakit yang mengambil phenytoin harus mengelakkan penggunaan parasetamol yang kerap, terutama dalam dos yang tinggi.
Paracetamol mengurangkan keberkesanan ubat uricosuric.
Paracetamol boleh meningkatkan risiko meningkatkan kepekatan chloramphenicol dan, sebagai akibatnya, risiko pertumbuhan neutropenia dapat meningkat, dan oleh itu parameter hematologi perlu dipantau. Penggunaan serentak kedua-dua ubat ini hanya mungkin selepas berunding dengan doktor.
Probenecid mengurangkan hampir 2 kali pelepasan paracetamol, yang memerlukan pengurangan dos parasetamol.
Pengambilan paracetamol berulang selama lebih dari 4 hari meningkatkan kesan anticoagulan. Nisbah dinormalisasi antarabangsa (INR) perlu dipantau semasa dan selepas penggunaan serentak paracetamol secara serentak (terutama dalam dos yang tinggi dan / atau untuk masa yang lama) dan derivatif coumarin. Sekiranya perlu, lakukan penyesuaian dos antikoagulan. Paracetamol yang tidak teratur tidak mempunyai kesan yang signifikan terhadap kesan antikoagulan.
Propanthelin dan ubat lain yang melambatkan pemindahan perut, mengurangkan kadar penyerapan paracetamol, yang mungkin melambatkan atau mengurangkan kesan awal.
Metoclopramide dan domperidon meningkatkan kelajuan penyerapan paracetamol dan, dengan itu, permulaan kesan analgesik dan antipiretik.
Penggunaan ubat barbitur yang berpanjangan mengurangkan keberkesanan paracetamol.
Ethanol menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut.
Penggunaan parasetamol dan NSAID lain yang berlanjutan meningkatkan risiko nefropati analgesik dan kegagalan buah pinggang.
Pentadbiran jangka panjang paracetamol dalam dos yang tinggi dan salicylates meningkatkan risiko membina kanser buah pinggang atau pundi kencing.
Diflunisal meningkatkan kepekatan plasma paracetamol sebanyak 50% - risiko mengembangkan hepatotoxicity.
Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.
Salicylamide boleh meningkatkan T1/2 paracetamol.
Arahan Efferalgan 500 mg
Apteka84.kz adalah farmasi dalam talian yang menawarkan ubat pelanggan, kosmetik perubatan dan hiasan, makanan tambahan, vitamin, makanan bayi, produk seks dewasa, peralatan perubatan dan beribu-ribu produk perubatan dan kosmetik yang lain pada harga yang rendah.
Semua data yang dibentangkan pada Apteka84.kz adalah untuk tujuan maklumat sahaja dan bukan pengganti untuk rawatan perubatan profesional.
Apteka84.kz sangat mengesyorkan agar anda membaca dengan teliti arahan untuk digunakan dalam setiap pakej ubat dan produk lain. Sekiranya anda mempunyai gejala penyakit sekarang, anda harus mendapatkan bantuan perubatan. Anda mesti memberitahu doktor atau ahli farmasi tentang semua ubat yang anda ambil. Jika anda merasakan anda memerlukan bantuan tambahan, sila rujuk ahli farmasi tempatan anda atau hubungi pengamal umum kami secara dalam talian atau melalui telefon.
Efferalgan - arahan penggunaan, ulasan, analog dan bentuk pelepasan (lilin 80 mg, 150 mg dan 300 mg, tablet effervescent 500 mg UPSA dan vitamin C, sirap kanak-kanak, penyelesaian 3%) ubat untuk rawatan kesakitan pada orang dewasa, kanak-kanak dan kehamilan. Komposisi
Dalam artikel ini, anda boleh membaca arahan untuk menggunakan ubat Efferalgan. Ulasan ulasan pengunjung ke laman web - pengguna ubat ini, serta pendapat doktor pakar mengenai penggunaan Efferalgan dalam amalan mereka. Permintaan besar untuk menambah maklum balas anda terhadap ubat lebih aktif: ubat ini membantu atau tidak membantu menghilangkan penyakit ini, apa komplikasi dan kesan sampingan yang diperhatikan, yang mungkin tidak dinyatakan oleh pengeluar dalam penjelasannya. Analog Efferalgan dengan analog struktur yang ada. Gunakan untuk merawat kesakitan dan mengurangkan suhu pada orang dewasa, kanak-kanak (termasuk bayi dan bayi), serta semasa kehamilan dan penyusuan. Komposisi dadah.
Efferalgan - antipiretik analgesik. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Menghalang COX-1 dan COX-2 terutamanya dalam sistem saraf pusat, yang menjejaskan pusat kesakitan dan thermoregulation. Dalam tisu yang meradang, peroksidase selular meneutralkan kesan paracetamol pada COX, yang menjelaskan ketiadaan hampir kesan anti-radang.
Ia tidak menjejaskan metabolisme garam air (pengekalan natrium dan air) dan mukosa saluran gastrointestinal kerana kekurangan pengaruh pada sintesis prostaglandin dalam tisu periferi.
Komposisi
Paracetamol + excipients.
Farmakokinetik
Penyerapan Efferalgan penuh dan pantas. Pengagihan paracetamol dalam tisu berlaku dengan cepat. Penapaian kepekatan ubat dalam darah, saliva dan plasma. Komunikasi dengan protein plasma adalah rendah (10-25%). Ia menembusi penghalang darah-otak (BBB). Metabolisme berlaku di hati. Dieksperimen oleh buah pinggang sebagai metabolit, terutamanya konjugasi. Output tidak berubah adalah kurang daripada 5%.
Petunjuk
- sebagai febrifuge untuk jangkitan pernafasan akut, influenza, jangkitan masa kanak-kanak, tindak balas vaksin dan keadaan lain yang melibatkan demam;
- sindrom kesakitan yang rendah atau sederhana: sakit kepala, sakit gigi, migrain, neuralgia, sakit otot, sakit belakang belakang, sakit akibat kecederaan dan luka bakar, sakit tekak, algomenorrhea.
Borang pelepasan
Sirap untuk kanak-kanak 30 mg.
Tablet berprotein 500 mg Efferalgan UPSA.
Suppositori rektum 80 mg, 150 mg dan 300 mg.
Penyelesaian oral (untuk kanak-kanak) 3%.
Tablet berkekalan dengan vitamin C.
Arahan untuk kegunaan dan dos
Dadah digunakan dengan tepat. Selepas melepaskan suppository dari pakej, masukkan ke dalam anus kanak-kanak (sebaik-baiknya selepas enema pembersihan atau pengosongan spontan dari usus).
Purata dos tunggal Efferalgana bergantung kepada berat badan kanak-kanak dan 10-15 mg / kg 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 60 mg / kg.
Kanak-kanak yang berusia dari 5 tahun hingga 10 tahun (dengan berat badan 20 hingga 30 kg) diberikan 1 lilin (300 mg) 3-4 kali sehari dengan selang 4-6 jam. Jangan gunakan lebih daripada 4 supositori sehari.
Kanak-kanak berumur 6 bulan hingga 3 tahun (dengan berat badan 10 hingga 14 kg) diberikan 1 suppository rektum (150 mg) 3-4 kali sehari dengan selang 4-6 jam. Jangan gunakan lebih daripada 4 supositori sehari.
Kanak-kanak berumur 3 hingga 5 bulan (dengan berat badan 6 hingga 8 kg) diberikan 1 suppository rektum (80 mg) 3-4 dengan selang 4-6 jam. Jangan gunakan lebih daripada 4 lilin setiap hari.
Tempoh rawatan adalah 3 hari apabila digunakan sebagai febrifuge dan sehingga 5 hari sebagai analgesik.
Tablet harus dibubarkan dalam segelas air (200 ml) dan mabuk.
Berikan di dalam 0.5-1 g (1-2 tablet) 2-3 kali sehari pada selang waktu tidak kurang daripada 4 jam.
Dos tunggal maksimum ialah 1 g (2 tablet), setiap hari - 4 g (8 tablet).
Tempoh rawatan (tanpa perundingan doktor) tidak lebih daripada 5 hari apabila digunakan sebagai analgesik dan 3 hari sebagai febrifuge.
Dos tunggal purata bergantung kepada berat badan kanak-kanak dan 10-15 mg / kg berat badan 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum tidak boleh melebihi 60 mg / kg berat badan. Jeda antara dos ubat harus 4-6 jam. Ia perlu mematuhi selang masa yang tetap antara mengambil dadah.
Untuk kemudahan dan ketepatan dos, anda perlu menggunakan sudu ukur. Pada sudu ukur terdapat tanda yang menunjukkan berat badan kanak-kanak: 4, 6, 8, 10, 12, 14 atau 16 kg. Bahagian yang tidak ditandakan sepadan dengan berat badan pertengahan: 5, 7, 9, 11, 13 atau 15 kg.
Kanak-kanak seberat 4 hingga 16 kg
Isikan sudu ukur untuk tanda yang sepadan dengan berat badan kanak-kanak, atau tanda yang paling dekat dengan makna berat badan kanak-kanak. Contohnya, jika berat badan kanak-kanak adalah 4 hingga 5 kg, isi sudu ukur hingga tanda yang bersamaan dengan 4 kg. Sekiranya perlu, ubat itu perlu diambil setiap 4-6 jam.
Kanak-kanak berumur 16 hingga 32 kg
Isikan sudu ukur hingga tanda sepadan dengan 10 kg, kemudian isi semula sudu pengukur untuk tanda dengan cara sedemikian untuk mendapatkan berat badan keseluruhan anak. Sebagai contoh, jika berat badan kanak-kanak adalah dari 18 hingga 19 kg, isikan sudu ukur untuk tanda sepadan dengan 10 kg, kemudian isi semula sudu ukur hingga tanda 8 kg. Sekiranya perlu, ubat itu perlu diambil setiap 4-6 jam.
Kesan sampingan
- ruam kulit;
- gatal;
- angioedema;
- kejutan anaphylactic;
- anemia, trombositopenia, methemoglobinemia;
- cirit-birit;
- sakit perut;
- mual, muntah;
- tenesmus
Contraindications
- fungsi hati abnormal yang teruk;
- kerosakan buah pinggang yang teruk;
- gangguan darah;
- ketagihan alkohol kronik;
- kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
- 1 dan 3 trimester kehamilan;
- tempoh laktasi (menyusu);
- Umur kanak-kanak sehingga 15 tahun (untuk tablet effervescent, perlu menggunakan bentuk khas kanak-kanak dadah: sirap atau lilin) (berat badan kurang daripada 50 kg);
- kanak-kanak sehingga 1 bulan (untuk penyelesaian Efferalgan);
- kanak-kanak sehingga 3 bulan (untuk suppositori rektum mengandungi 80 mg paracetamol);
- kanak-kanak sehingga 6 bulan (untuk suppositori rektum mengandungi 150 mg paracetamol);
- umur kanak-kanak sehingga 5 tahun (untuk suppositori rektum mengandungi 300 mg paracetamol);
- hipersensitiviti kepada ubat.
Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan
Ubat ini dikontraindikasikan dalam 1 dan 3 trimester kehamilan dan semasa menyusu (menyusu).
Arahan khas
Dengan sindrom febrile yang berterusan dengan penggunaan paracetamol selama lebih dari 3 hari, dan sindrom kesakitan selama lebih daripada 5 hari, rundingan dengan doktor diperlukan.
Membantah prestasi ujian makmal dalam penentuan kuantitatif asid urik dalam plasma.
Untuk mengelakkan kerosakan toksik pada hati, Efferalgan tidak boleh digabungkan dengan pengambilan minuman beralkohol, dan juga harus diambil oleh orang yang terdedah kepada penggunaan alkohol kronik.
Risiko kerosakan hati meningkat pada pesakit dengan hepatosis alkohol.
Penggunaan ubat yang berpanjangan adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati.
Efferalgan dalam tablet effervescent mengandungi 412.4 mg natrium setiap 1 tablet, yang harus diambil kira oleh pesakit pada diet garam rendah yang ketat. Tablet mengandungi sorbitol, jadi ubat tidak boleh digunakan dengan intoleransi fruktosa, penyerapan rendah glukosa dan galaktosa, kekurangan isomaltase.
Interaksi dadah
Induktor pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol (alkohol), barbiturat, rifampisin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi paracetamol, yang memungkinkan untuk membasmi mabuk yang teruk dengan overdosis dadah yang kecil.
Inhibitor pengoksidaan microsomal (termasuk cimetidine) mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik paracetamol.
Efferalgan mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.
Apabila digunakan secara serentak dengan paracetamol, etanol (alkohol) menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut.
Analogi ubat Efferalgan
Analog struktur bahan aktif:
- Akamol Teva;
- Aldolor;
- Apap;
- Acetaminophen;
- Daleron;
- Panadol kanak-kanak;
- Tylenol kanak-kanak;
- Ifimol;
- Calpol;
- Ksumapar;
- Lupocet;
- Mexalen;
- Pamol;
- Panadol;
- Panadol Junior;
- Tablet larut Panadol;
- Paracetamol;
- Perfalgan;
- Laluan;
- Laluan untuk kanak-kanak;
- Sanidol;
- Strimol;
- Tylenol;
- Tylenol untuk bayi;
- Febritset;
- Cefekon D.