Apa tablet Ibuprofen membantu: arahan untuk digunakan
Ibuprofen - antipiretik, analgesik, ubat anti-radang.
Petunjuk untuk digunakan - pelbagai proses keradangan yang disebabkan oleh pendedahan kepada prostaglandin radang. Penyediaan mengandungi dua molekul pelengkap yang menghalang pengubahsuaian negatif metabolit asid arakidonik.
Pada halaman ini, anda akan menemui semua maklumat mengenai Ibuprofen: arahan lengkap untuk digunakan untuk ubat ini, harga purata di farmasi, analog lengkap dan tidak lengkap dadah, serta ulasan orang yang telah menggunakan tablet Ibuprofen. Ingin meninggalkan pendapat anda? Sila tulis di komen.
Kumpulan klinikal dan farmakologi
Terma jualan farmasi
Ia dilepaskan tanpa preskripsi doktor.
Berapa kos ibuprofen? Harga purata di farmasi adalah 25 rubel.
Borang dan komposisi pelepasan
Tablet ibuprofen adalah bulat, licin, biconvex putih.
- Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif.
- Pengecualian - magnesium stearate, talc, lactose, kanji kentang, silikon dioksida koloid, Povidone 25.
10, 20 dan 100 keping setiap pek.
Kesan farmakologi
Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.
Ibuprofen paling berkesan untuk kesakitan keradangan. Kesan antipiretik agak dekat dengan asid acetylsalicylic. Ia menghalang lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan keamatan keradangan. Apabila digunakan secara luaran, Ibuprofen sebagai salap mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan kemerahan, kekejangan pagi dan bengkak.
Ubat ini termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang paling penting dalam Pertubuhan Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.
Petunjuk untuk digunakan
Apa yang membantu tablet Ibuprofen? Tanda-tanda utama untuk menetapkan ubat adalah:
- Penyakit radang tulang belakang dan sendi (termasuk rheumatoid dan rheumatoid arthritis, ubah bentuk osteoarthritis, ankylosing spondylitis, arthritis gouty).
- Sederhana atau sindrom kesakitan yang lemah dari asal-usul yang berlainan (termasuk migrain, sakit kepala, myalgia dari penyakit tidak reumatik dan reumatik, sakit gigi, sakit postoperative, neuralgia, algomenorrhea primer, sakit tekak dan telinga, sakit selepas trauma).
- Sindrom demam dalam penyakit berjangkit dan "sejuk".
Contraindications
- perubahan erosif dan ulcerative membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;
- kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;
- hiperkalemia yang disahkan;
- hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;
- dalam tempoh selepas pembedahan pintasan arteri koronari;
- kehamilan (trimester III);
- penyakit usus radang pada fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;
- data anamnestic pada serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);
- kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;
- kanak-kanak berumur: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;
- hipersensitiviti kepada mana-mana ramuan yang membentuk dadah.
Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).
Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan
Ibuprofen adalah ubat pilihan untuk kesakitan dan kepanasan semasa mengandung, kerana dalam tempoh masa ini lebih selamat untuk tubuh wanita daripada kebanyakan analgesik dan antipiretik lain.
Pada 2 trimester pertama kehamilan, ia tidak menjejaskan perkembangan janin, tidak menimbulkan pendarahan (tidak seperti aspirin), dan tidak membuat ancaman keguguran.
Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan yang terakhir.
Pertama, dadah menghalang penguncupan otot-otot rahim. Kedua, penggunaannya boleh menyebabkan penutupan saluran Botallova dan perkembangan hipertensi pulmonari pada anak. Ketiga, ubat ini mempunyai keupayaan untuk menghalang hormon yang bertanggungjawab untuk proses generik.
Ibuprofen semasa menyusu tidak menjejaskan kualiti dan rembesan susu, jadi ia boleh digunakan untuk merawat wanita penjagaan.
Arahan untuk digunakan
Arahan untuk penggunaan menunjukkan bahawa ttbletki harus ditelan dengan air, sebaiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.
- Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.
- Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam
Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari. Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor. Jangan melebihi dos yang ditentukan!
Kesan sampingan
Terdapat beberapa kesan sampingan dalam spektrum badan yang berbeza yang perlu anda perhatikan:
- masalah biasa - keletihan dan kelesuan;
- di saluran gastrousus - ulser dan gangguan usus, perut kembung, dispepsia;
- fungsi imun - hipersensitiviti, asma, anafilaksis;
- sistem buah pinggang - disfungsi organ, nefropati dan nefritis;
- sistem darah dan limfa - leukopenia, trombositopenia, anemia;
- sifat berjangkit - meningitis, rhinitis di hadapan gangguan autoimun;
- deria - masalah dengan penglihatan, pendengaran, sensasi bunyi bising, pening;
- aktiviti kardiovaskular - edema, masalah pengekalan cecair, kekurangan;
- CNS - kegelisahan dan masalah tidur, kemurungan yang berpanjangan, neuritis, sakit di kepala, mengantuk.
Pematuhan dan mengambil kira faktor-faktor ini memastikan pemulihan cepat. Maklumat mengenai ubat ibuprofen, arahan untuk penggunaan tablet, harga, ulasan, analog diberikan untuk tujuan maklumat.
Berlebihan
Jika dos harian atau tunggal Ibuprofen terlampaui, gejala berikut berlaku:
- asidosis metabolik;
- koma;
- kegagalan buah pinggang akut;
- menurunkan tekanan darah;
- detak jantung cepat atau perlahan;
- sakit di perut, mual, muntah;
- kelesuan, mengantuk, kemurungan;
- sakit kepala, tinnitus;
- fibrilasi atrium dan penangkapan pernafasan.
Di bawah syarat-syarat ini, rawatan digunakan:
- lavage gastrik (berkesan untuk jam pertama selepas mengambil ubat itu);
- karbon diaktifkan (digunakan untuk mengurangkan penyerapan ubat-ubatan dalam saluran gastrousus);
- alkali dan minum diuresis;
- terapi gejala (memantau tekanan darah, kadar denyutan jantung dan keadaan umum).
Apabila langkah pertama diambil, adalah perlu untuk mendapatkan bantuan yang berkelayakan dan memanggil pasukan ambulans.
Arahan khas
- Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.
- Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.
- Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.
Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.
Interaksi dadah
- Kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen;
- Apabila berinteraksi dengan penyekat reaksi serotonin, risiko pendarahan gastrousus meningkat;
- Apabila merawat dengan pendorong pengoksidaan microsomal, risiko kenaikan mabuk;
- Ibuprofen tidak disyorkan semasa mengambil NSAID lain pada masa yang sama;
- Apabila ditadbir dengan antikoagulan, risiko pendarahan meningkat;
- Barbiturates dan persiapan dengan etanol meningkatkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah;
- Mengurangkan kesan vasodilators, furosemide dan hydrochlorothiazide;
- Meningkatkan aktiviti agen antiplatelet, antikoagulan tidak langsung, fibrinolitikov, ubat hipoglikemik dan insulin, derivatif sulfonylurea;
- Dengan rawatan serentak dengan cephalosporins, kekerapan peningkatan hipoprotrombinemia, risiko peningkatan nefrotoxic dan hepatotoxic meningkat;
- Kolestiramin dan antacid mengurangkan penyerapan ibuprofen.
Ulasan
Kami mengambil beberapa ulasan orang mengenai ubat Ibuprofen:
- Larisa. Sebelum ini, dari sakit perut, Nurofen menggunakan nasihat rakan dan saya berpuas hati dengan keberkesanan dadah. Selepas farmasi di farmasi dinasihatkan untuk mengambil Ibuprofen lebih murah dan seimbang. Sejak itu saya telah meminumnya dari sakit kepala, sakit haid, dan sakit gigi. Kesan sampingan alat ini tidak memberi saya.
- Igor Ibuprofen, Paracetamol dan ubat-ubatan anti-radang membantu saya dengan baik. Satu-satunya perbezaan antara cara pertama dan lain-lain adalah kadar tindak balas. Jadi, jika anda minum pil ini, ia menjadi lebih baik selepas satu jam. Paracetamol memerlukan lebih banyak masa untuk bertindak. Untuk harga kedua-dua ubat adalah kos rendah dan tersedia untuk sesiapa sahaja.
- Victor Dadah yang sangat kuat. Terdapat suhu 40, demam, delirium, meletakkan kakinya selama 3 dos, tetapi segera menjadi jelas bahawa anda tidak boleh makan gula-gula dan merawat dengan dos minimum yang mungkin. Saya juga menyedari pengaruhnya terhadap persepsi, ia mempunyai sedikit kesan memabukkan, ia sangat menenangkan dan hanya meninggalkan kenangan yang menyenangkan dari penerimaan (sesuatu yang serupa dengan kesan narkotik, sukar untuk memandu kereta selepas ia diambil). Secara peribadi, saya secara nyata melanda buah pinggang, dan oleh itu, secara peribadi untuk diri saya, saya menyimpulkan bahawa ia harus dibersihkan dengan banyak air. Sangat gembira dengan harga dan keupayaan untuk menggantikan dadah mahal seperti theraflu atau pentaflucin. Saya membuat pilihan untuk diri sendiri, dalam hal rawatan pengairan atau selesema saya akan menjalani ibuprofen, ia berbaloi.
Menemui ulasan buruk tentang Ibuprofen dalam pil, lilin atau sirap, mungkin, adalah mustahil. Ubat itu dianggap sebagai cara yang berkesan dan cukup selamat.
Kelebihannya ialah:
- harga rendah;
- kesan cepat;
- kemungkinan penggunaan untuk rawatan wanita hamil dan kanak-kanak dari mana-mana umur;
sebilangan besar bentuk dos (ini membolehkan anda dengan betul memilih dos berkesan minimum).
Sebagai minus dalam ulasan biasanya menyebutkan kehadiran kontra dan risiko perkembangan ciri-ciri kesan sampingan NSAIDs.
Analog
Analog pada bahan aktif adalah ubat berikut:
Sebelum menggunakan analog, dapatkan nasihat doktor anda.
Syarat penyimpanan dan jangka hayat
Ubat ini disyorkan untuk menyimpan di tempat yang mempunyai kelembapan rendah pada suhu tidak melebihi + 25 ° C.
Hayat rak tablet adalah 3 tahun. Jauhkan daripada kanak-kanak!
Ibuprofen
Arahan untuk digunakan:
Harga dalam farmasi dalam talian:
Ibuprofen adalah ubat sintetik bukan steroid yang mempunyai kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.
Tindakan farmakologi
Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.
Ibuprofen paling berkesan untuk kesakitan keradangan. Kesan antipiretik agak dekat dengan asid acetylsalicylic. Ia menghalang lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan keamatan keradangan.
Apabila digunakan secara luaran, Ibuprofen sebagai salap mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan kemerahan, kekejangan pagi dan bengkak.
Ubat ini termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang paling penting dalam Pertubuhan Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.
Borang pelepasan
Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk tablet, penggantungan, dan salep.
- Tablet ibuprofen adalah bulat, licin, biconvex putih. Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif. Pengeksport - magnesium stearate, talc, lactose, kanji kentang, silikon dioksida koloid, Povidone 25. 10, 20 dan 100 keping setiap pek;
- Tablet Ibuprofen bersalut dengan tindakan yang berpanjangan. Setiap tablet mengandungi 800 mg bahan aktif. 7, 14 dan 60 keping setiap pek;
- Tablet untuk menghisap. Setiap tablet mengandungi 200 mg bahan aktif;
- Kapsul bertindak panjang. Setiap kapsul mengandungi 300 mg bahan aktif;
- Suspensi Ibuprofen untuk pentadbiran lisan homogen, kuning, dengan bau oren. 5 ml penggantungan mengandungi 100 mg bahan aktif. Dihasilkan dalam botol 100 ml, dalam kadbod dengan sudu ukur;
- 5% krim dan gel untuk kegunaan luaran.
Petunjuk untuk penggunaan ibuprofen
Ibuprofen ditunjukkan untuk:
- Rawatan gejala influenza dan SARS;
- Osteoarthrosis;
- Arthritis psoriatik;
- Spondylosis serviks;
- Sindrom Barre-Lieu;
- Migrain serviks;
- Bursitis;
- Ankylosing spondylitis;
- Amyotrofi neuralgik;
- Myalgia;
- Sindrom Nefrotik;
- Hipotensi postural (semasa mengambil ubat antihipertensi);
- Negeri-negeri fisis pelbagai etimologi;
- Keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal;
- Sindrom Arteri Vertebral;
- Neuralgia;
- Tendinite;
- Hematomas.
Ibuprofen juga ditunjukkan dalam rawatan keselamat ligamen, radang sendi rheumatoid, radiculitis dan sindrom artikular (dengan keterlaluan gout).
Sebagai tambahan, Ibuprofen ditunjukkan untuk digunakan dalam:
- Pneumonia;
- Postoperative, pergigian dan sakit kepala;
- Penyakit ENT yang berjangkit-inflamasi - faringitis, tonsilitis, rhinitis, laringitis, sinusitis;
- Bronkitis;
- Panniculite;
- Dysmenorrhea primer;
- Algodismenoree;
- Proses keradangan di pinggul;
- Adnexitis
Contraindications
Ibuprofen dikontraindikasikan mengikut arahan:
- Hypersensitivity to the drug;
- Pembacaan ulser gastrik atau ulser duodenal dan kolitis ulseratif;
- Penyakit saraf optik dan penglihatan warna terjejas;
- Aspirin "asma;
- Hipertensi;
- Scotome;
- Amblyopia;
- Gangguan buah pinggang atau hati yang diucapkan, serta sirosis hati dengan hipertensi portal;
- Kegagalan jantung;
- Edema;
- Hemofilia;
- Hypocoagulation;
- Leukopenia;
- Patologi radas vestibular;
- Kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
- III trimester kehamilan.
Mengikut arahan Ibuprofen ditetapkan dengan berhati-hati apabila:
- Kegagalan jantung kronik
- Penyakit hati dan buah pinggang yang bersamaan,
- Enteritis;
- Sejurus selepas pembedahan;
- Dengan gejala-gejala dyspeptik sebelum rawatan;
- Gastrik;
- Kolitis;
- Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.
Apabila menggunakan Ibuprofen, perlu memantau sistem periferal darah secara sistematik, serta fungsi hati dan buah pinggang.
Arahan untuk penggunaan Ibuprofen
Menurut arahan Ibuprofen diambil selepas makan di dalamnya.
Dos harian dadah bergantung kepada penyakit ini:
- Dalam osteoarthrosis, algomenorrhea, arthritis psoriatik dan spondyloarthritis ankylosis, orang dewasa ditetapkan 400-600 mg 3-4 kali sehari;
- Dalam artritis reumatoid, ambil dos tambahan 800 mg 3 kali sehari;
- Untuk kecederaan tisu lembut dan keseleo, tablet Ibuprofen dengan tindakan yang berlanjutan digunakan - 1600-2400 mg sekali sehari, lebih baik sebelum tidur;
- Dengan kesakitan sederhana, ambil 1200 mg sehari;
- Untuk sindrom febrile yang telah timbul selepas imunisasi, 50 mg digunakan, jika perlu, pentadbiran boleh diulangi selepas 6 jam, tetapi tidak lebih daripada 100 mg sehari.
Apabila kanak-kanak febrile berusia lebih 12 tahun, dos Ibuprofen dikira untuk mengurangkan suhu badan:
- Di atas 39.2 darjah C, 10 mg setiap 1 kg berat badan sehari;
- Di bawah 39.2 darjah C, 5 mg setiap 1 kg berat badan sehari.
Tablet ibuprofen untuk resorpsi digunakan untuk merawat penyakit ENT, melarutkan di dalam mulut di bawah lidah. Kanak-kanak yang berumur lebih dari 12 tahun dan dewasa ditetapkan 200-400 mg 2-3 kali sehari.
Suspensi untuk pentadbiran lisan biasanya ditetapkan kepada kanak-kanak. Purata dos tunggal untuk kemasukan 3 kali sehari ialah:
- Dari 1 hingga 3 tahun - 100 mg;
- Dari 4 hingga 6 tahun - 150 mg;
- Dari 7 hingga 9 tahun - 200 mg;
- Dari 10 hingga 12 tahun - 300 mg.
Terutamanya menggunakan gel atau krim Ibuprofen, memohon dan menggosoknya sehingga diserap sepenuhnya di kawasan yang terkena 3-4 kali sehari. Rawatan boleh dilakukan dalam masa 2-3 minggu.
Kesan sampingan
Mengikut arahan, Ibuprofen adalah ubat yang agak selamat dan biasanya diterima dengan baik. Apabila menggunakan, beberapa kesan sampingan boleh berlaku:
Sistem pencernaan: cirit-birit, muntah, mual, anoreksia, ketidakselesaan epigastrik, luka erosif dan ulseratif pada saluran gastrousus lebih kerap berlaku; fungsi hati yang kurang ketara atau pendarahan dari saluran gastrousus.
Sistem saraf: sakit kepala atau pening, gangguan tidur atau pergolakan, dan gangguan visual mungkin berlaku.
Sistem peredaran darah: kesan sampingan diperhatikan hanya dengan penggunaan ubat - trombositopenia, anemia, agranulositosis yang berpanjangan.
Sistem kencing: disfungsi buah pinggang boleh berlaku dengan penggunaan berpanjangan Ibuprofen.
Reaksi alergi boleh dilihat apabila mengambil ubat di dalamnya, dan apabila digunakan secara luaran dalam bentuk kemerahan kulit, ruam kulit, angioedema, sensasi terbakar. Sindrom bronkospastik dan meningitis aseptik berlaku lebih kerap.
Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan ketiga. Permohonan dalam trimester I dan II mungkin dilakukan dengan ketat mengikut keterangan doktor.
Semasa penyusuan, ibuprofen boleh digunakan dalam dos yang rendah untuk kesakitan dan demam. Oleh kerana dadah dilepaskan ke dalam susu ibu, gunakan dalam dos lebih daripada 800 mg sehari adalah kontraindikasi.
Syarat penyimpanan
Ibuprofen boleh didapati di preskripsi. Hayat rak - 3 tahun.
Ibuprofen: apakah pil ini dan bagaimanakah ia digunakan dalam perubatan? Arahan dan dos ubat
Kebanyakan penyakit yang dihadapi oleh seseorang adalah disebabkan oleh proses keradangan. Dan tidak kira apa sistem organ yang berkenaan, tisu mana pun boleh terjejas, bahkan tulangnya. Oleh itu, adalah penting untuk selalu ada cara yang boleh dipercayai untuk menghapuskan manifestasi utama keradangan, tetapi supaya ia juga tidak dapat mengalahkan tubuh. Ibuprofen sangat sesuai untuk peranan ini, dari mana setiap ibu mengetahui pil ini.
Gejala utama keradangan
Keradangan sentiasa mempunyai manifestasi ciri yang akan berlaku tanpa mengira punca perkembangan pelanggaran tersebut:
Kesakitan dijelaskan oleh kepekaan sensitiviti tisu saraf dalam lesi, sehingga walaupun patogen paling tidak penting, sebelum ini tidak dapat dilihat, kini boleh menyebabkan serangan sakit akut. Lazimnya, pesakit menunjukkan titik tertentu ini sebagai aduan utama.
Perubahan warna berlaku disebabkan kemasukan darah arteri ke tapak keradangan. Bekalan darah ke tapak bertambah baik, bahagian kecil darah boleh meninggalkan katil vaskular. Kesempurnaan salur darah tisu yang meradang tidak hanya membawa kepada perubahan warna tetapi juga peningkatan suhu bahagian badan.
Manifestasi pertama keradangan
Gabungan semua faktor di atas membawa kepada perkembangan dua gejala berikut:
Edema
Disfungsi
Ekstremiti atau sebahagian tubuh secara visual meningkatkan jumlah.
Motivasi dan keupayaan untuk melakukan gerakan kecil terganggu.
Peningkatan ini disebabkan peningkatan bekalan darah tisu.
Organ dan anggota yang terjejas tidak dapat melaksanakan fungsi asal.
Bahan aktif secara biologi mengambil bahagian aktif dalam proses pembangunan.
Oleh kerana kepekaan kesakitan yang meningkat, adalah mustahil untuk dihubungi dengan alam sekitar.
Ibuprofen: tanda-tanda untuk digunakan
Apabila menetapkan ubat, doktor tidak dibimbing oleh keinginannya sendiri, tetapi oleh norma dan algoritma tindakan yang telah ditetapkan. Ibuprofen biasanya digunakan apabila dikesan:
- Pneumonia;
- Neuralgia;
- Migrain;
- Bronkitis;
- Proses keradangan di peringkat pelvis kecil;
- Myalgia;
- Hematomas;
- Bursitis
Asas semua penyakit ini adalah keradangan, tetapi ia boleh menjadi etiologi yang berbeza. Untuk sebahagian besar, ibuprofen hanya melepaskan manifestasi utama proses keradangan, tanpa dengan cara apapun memerangi penyebabnya sendiri. Sebagai contoh, jika pesakit mempunyai radang paru-paru, selepas ibuprofen ditetapkan, suhunya berkurang, ia akan menjadi lebih mudah untuk bernafas.
Tetapi bakteria atau virus yang menyebabkan penyakit itu sendiri, ubat tidak akan menjejaskan. Ia tidak direka untuk ini.
Gunakan semasa hamil
Walaupun ibuprofen diresepkan walaupun untuk kanak-kanak, terdapat beberapa batasan dalam tempoh kehamilan. Secara rasmi, pengeluar mendakwa bahawa ubat itu tidak boleh digunakan semasa trimester ketiga, dalam tempoh yang terakhir. Terdapat bukti bahawa penggunaan pil boleh menyebabkan keterlambatan dalam melahirkan anak, yang membawa kepada kelahiran kanak-kanak selepas umur.
Mengenai trimester pertama, kontroversi ini masih tidak dapat diselesaikan. Ada yang mengatakan bahawa pada masa ini ubat ini tidak berbahaya, dan ia boleh digunakan dalam jumlah biasa. Lawan mereka mengatakan bahawa pelantikan ibuprofen pada peringkat awal pasti membawa kepada pembentukan gangguan perkembangan pada bayi baru lahir.
Walaupun semua ini, wanita hamil:
- Boleh menggunakan ibuprofen sebagai agen nonsteroid anti-radang;
- Tidak harus takut akan kesan pada ibu dan janin disebabkan penggunaan tunggal dadah;
- Selalunya menggunakan pil ini.
Menyusu
Walaupun selepas melahirkan, sekian lama seorang wanita harus menghadkan dirinya dalam pelbagai cara, terutamanya berkaitan dengan tabiat buruk dan penggunaan dadah farmakologi. Dan segala-galanya dalam jangka masa laktasi yang panjang, sementara ibu menyusu anaknya. Pada masa ini, bersama-sama dengan susu ibu, segala-galanya yang ada dalam darah gadis itu boleh sampai kepada bayi.
Ia akan membantu untuk mengetahui bahawa tidak ada tempoh laktasi dalam senarai kontra untuk penggunaan ibuprofen:
- Anda boleh memohon ubat dalam sebarang formula;
- Adalah disyorkan untuk menjalani rawatan di bawah pengawasan seorang doktor;
- Dadah praktikal tidak masuk ke dalam susu, kepekatannya terlalu rendah;
- Adalah lebih baik menggunakan pil itu sebaik selepas proses pemakanan, untuk mengurangkan lagi peratusan ibuprofen dalam susu ibu.
Bilakah ubat yang ditetapkan?
Ibuprofen digunakan untuk memerangi keradangan, ia amat berkesan semasa:
- Pneumonia;
- Bronkitis;
- Neuralgia;
- Buruan;
- Artritis;
- Ankylosing spondylitis;
- Sindrom Nefrotik;
- Hematoma;
- Sakit yang disebabkan oleh sebarang sebab. Kecuali kesakitan jiwa.
Ibuprofen video
Dalam video ini, Dr. Komarovsky akan memberitahu anda sama ada ibuprofen boleh digunakan bukan paracetamol untuk mengurangkan suhu badan kanak-kanak sekiranya sakit:
Ibuprofen: Apa pil ini?
Ibuprofen adalah anestetik sejagat, tetapi paling sering ia diambil untuk migrain dan sakit kepala, manakala kos ubat seperti itu mampu untuk semua orang. Ia juga membantu mengurangkan suhu badan dan mengurangkan keradangan. Ubat ini diberikan kepada orang dewasa dan kanak-kanak dengan selsema dan arthritis.
Apa lagi pil ini membantu? Adakah mereka mempunyai sebarang kontraindikasi dan kesan sampingan? Mari cuba fikirkan.
Apakah ibuprofen?
Ubat ini biasanya dikeluarkan dalam bentuk tablet yang mempunyai warna merah jambu atau putih, bergantung kepada komposisi shell dan pengilang. Ibuprofen adalah ubat nonsteroid dengan kesan anti-radang. Tablet membantu mengurangkan demam dan menghilangkan rasa sakit, bahkan artikular. Mereka tidak mempunyai kesan negatif yang kuat ke atas perut, tidak seperti ubat penahan sakit lain, seperti Aspirin, tetapi tidak diingini untuk meminumnya sekiranya kegagalan buah pinggang dan hati, ulser gastrik, tindak balas alergi, atau intolerans individu terhadap komponen dadah.
Ibuprofen amat berkesan untuk sakit kepala. Di samping itu, ia membantu dalam situasi berikut:
- jika ada keradangan sendi dan reumatik;
- dalam penyakit yang menyebabkan gangguan pergerakan;
- jika seseorang mempunyai myalgia dan neuralgia;
- dengan sakit pergigian dan postoperative, yang berlaku dalam bentuk akut;
- untuk rawatan penyakit berjangkit atas saluran pernafasan;
- dengan pendarahan haid;
- jika seseorang mempunyai selesema dan ARVI;
- untuk menghapuskan demam dan hyperthermia.
Selepas mengambil penggantungan atau tablet, mereka mula bertindak dalam masa 10 minit, kerana ini, ejen sedemikian dianggap sebagai salah satu ubat yang bertindak pantas. Tindakan akhir Ibuprofen datang dalam dua jam dan berlangsung selama lima jam.
Ibuprofen sakit kepala
Adakah ibuprofen membantu dengan sakit kepala? Jawapannya hanya ya. Sakit seperti sakit kepala ketegangan, di mana seseorang mempunyai perasaan bahawa kepalanya diperah oleh sesuatu, sangat biasa di kalangan orang muda. Kesakitan itu sakit dan membosankan, keamatan sederhana, dan boleh menutup seluruh kepala atau hanya bahagian tertentu (occiput, parietal region, dahi). Terdapat sakit kepala ketegangan yang selalu pada siang hari dan dapat bertambah hebat walaupun setelah melakukan kerja keras. Penyakit ini adalah ciri orang yang terlibat dalam kerja mental, kerana ia disebabkan oleh kecacatan mental.
Ketegangan sakit kepala berlaku:
- episodic - sehingga 15 sawan berlaku setiap bulan, yang berlangsung sekurang-kurangnya 30 minit;
- kronik - lebih daripada 15 serangan berlaku setiap bulan.
Bagaimana untuk mengambil ibuprofen untuk sakit kepala? Sekiranya berlaku episod, maka semasa serangan perlu mengambil 400 mg. Sekiranya serangan tersebut berlaku lebih kerap 15 kali sebulan, maka disarankan untuk mengambil ubat tiga kali sehari, 400 mg selama 21 hari. Dari sakit kepala ketegangan yang kronik, nasib pesakit hanya boleh meredakan penggunaan kursus antidepresan, dan Ibuprofen akan tidak berkesan dalam kes ini.
Ibuprofen untuk migrain
Terdapat banyak punca serangan penyakit seperti saraf. Migrain boleh bermula sekiranya seseorang gugup atau memakan sesuatu yang salah. Keadaan patologi ini mempunyai tiga fasa. Apabila fasa pertama berlaku, kebimbangan dan kebimbangan muncul pada orang itu. Yang kedua dicirikan oleh kesakitan yang tidak tertahankan di satu sisi kepala sahaja. Biasanya ia pecah, denyut dan bertambah secara beransur-ansur. Seseorang mula mengganggu segala-galanya: cahaya, bau, bunyi. Semasa fasa terakhir, sakit kepala menurun secara beransur-ansur.
Sekiranya migrain berlaku, perlu mengambil pil sedemikian pada fasa pertama, supaya semasa sakit kedua tidak begitu sengit. Kesan terbesar dicapai jika anda mengambil 200 atau 400 mg dadah dua jam selepas permulaan serangan. Sekiranya fasa kedua sudah tiba, maka 400 mg ubat perlu diambil dengan serta-merta. Ini dapat mengurangkan tempoh serangan, dan kepala tidak akan menyakiti. Jika penyitaan tidak hilang selepas 5-6 jam, maka disyorkan untuk minum jumlah ubat yang sama.
Cara minum ibuprofen?
Di farmasi, ubat tersebut boleh didapati tanpa preskripsi, tetapi tidak disyorkan untuk mengambilnya tanpa preskripsi. Tablet mempunyai banyak kontraindikasi dan mempunyai kesan sampingan, jadi anda perlu membaca dengan teliti arahan untuk mengelakkan berlebihan. Dengan berhati-hati, ibuprofen digunakan semasa mengandung dan menyusu.
Dos
Memandangkan tablet Ibuprofen ditetapkan kepada orang dewasa dan kanak-kanak, perlu mematuhi dos mengikut umur.
Remaja berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa harus mengambil tidak lebih dari 3-4 tablet 200 mg sehari. Jika dos ini tidak membawa kesan yang diingini dan kesakitan tidak hilang, maka doktor boleh menetapkan dua tablet (400 mg) sekali gus tiga kali sehari. Untuk penyerapan ubat yang cepat, dos pertama perlu diambil pada waktu pagi sebelum makan. Tetapi adalah dinasihatkan untuk mengambil Ibuprofen selepas makan, kerana ini mengurangkan kesan sampingan. Anda tidak boleh mengambil lebih daripada 6 tablet sehari.
Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun, beratnya lebih daripada 20 kg, perlu mengambil sehingga 4 tablet sehari, membuat selang 6 jam antara selang waktu. Bayi perlu diberikan tidak lebih daripada 10 mg dadah setiap hari.
Lebih daripada 5 hari pil tidak boleh diambil. Sekiranya atas sebab apa-apa ubat itu tidak dijawab, tidak perlu mengambil dos dua kali pada masa akan datang, kerana terdapat kebarangkalian yang berlebihan. Sekiranya tiada kesan dari mengambil Ibuprofen tiga hari selepas permulaan rawatan, adalah lebih baik untuk tidak teragak-agak, tetapi untuk berjumpa doktor. Juga, rawatan perubatan mungkin diperlukan dan rupa kesan sampingan.
Semasa mengandung dan semasa menyusu, hanya doktor yang menetapkan dadah. Ubat ini tidak mampu merosakkan janin, dan ia secara praktikalnya tidak masuk ke dalam susu ibu, tetapi ia harus diambil dengan segera setelah memberi makan bayi supaya kepekatannya serendah mungkin.
Kesan sampingan
Ubat biasanya lebih baik daripada Aspirin, Indomethacin dan Diclofenac. Walau bagaimanapun, Ibuprofen boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:
- pedih ulu hati, muntah, cirit-birit, kehilangan selera makan, loya, sembelit;
- angioedema, ruam kulit, gatal-gatal;
- peningkatan berpeluh, demam, anemia, rhinitis alergi;
- pening, insomnia, kerengsaan, sakit kepala, kebimbangan;
- takikardia, kegagalan jantung, boleh meningkatkan tekanan darah;
- sakit dan mulut kering;
- kejutan anaphylactic;
- bronkospasme atau sesak nafas;
- kehilangan pendengaran atau bunyi (bunyi) di telinga;
- mengantuk, kemurungan, halusinasi, kekeliruan;
- agak jarang - penglihatan kabur atau penglihatan berganda di mata, edema kelopak mata, mata kering, konjunktiva;
- perubahan komposisi darah - thrombocytopenia, agranulocytosis, leukopenia.
Apabila fenomena di atas muncul, perlu berhenti mengambil ubat dan berunding dengan doktor.
Bilakah ibuprofen dikontraindikasikan?
Tablet ibuprofen dikontraindikasikan dalam kes berikut:
- jika pesakit menderita asma bronkial;
- hypocoagulation darah dan hemofilia;
- di hadapan diatesis hemoragik;
- dalam tempoh selepas operasi, apabila pembedahan pintasan arteri koronari dilakukan di hati;
- dengan intolerans individu untuk NSAIDs, yang ditunjukkan oleh urticaria, rhinitis atau bronkospasme;
- dalam kes eksaserbasi proses keradangan dan ulseratif-perosak dalam perut dan usus;
- jika pendarahan intrakranial telah berlaku, serta pendarahan dalam usus atau perut;
- dengan lebihan kalium dalam badan, kerosakan buah pinggang yang serius dan kegagalan hati;
- jika terdapat hipersensitiviti terhadap komponen dadah;
- kehamilan
Bolehkah berlaku berlebihan?
Kemungkinan ini berlaku jika Ibuprofen diambil dalam dos yang salah. Ini boleh menyebabkan gejala seperti muntah, loya, mengantuk, sakit perut, tinnitus, irama jantung yang tidak normal, dan dalam kes-kes yang teruk, penangkapan pernafasan dan koma.
Dalam keadaan ini, pesakit perlu membasuh perut, memberikan arang diuretik dan diaktifkan. Jika perlu, doktor menetapkan terapi gejala.
Oleh itu, Ibuprofen adalah ubat yang sangat berkesan dan cepat bertindak yang melegakan pelbagai sakit, terutama sakit kepala. Agar dia membawa hasil yang diinginkan, perlu membiasakan diri dengan kontra dan kesan sampingan sebelum mengambilnya.
Apa yang membantu tablet ibuprofen?
Perkembangan kebanyakan penyakit dikaitkan dengan penampilan kesakitan dan kepanasan. Dalam kes-kes terutamanya yang akut, apabila perlu untuk melegakan kesakitan dan sekurang-kurangnya sementara memperbaiki kesejahteraan, banyak pesakit mengambil tablet Ibuprofen.
Menghapuskan gejala-gejala yang menyakitkan adalah mudah jika anda tahu bagaimana Ibuprofen berfungsi dan apakah pil-pil ini lebih baik untuk anda.
Huraian umum dadah
Ibuprofen adalah pil putih, satu bentuk ubat dengan bahan aktif yang sama. Alat ini merujuk kepada sebatian anti-radang nonsteroid, julat yang agak luas.
Selalunya, tablet Ibuprofen diambil untuk selesema - ciri antipiretik dan analgesik ubat ini diketahui oleh kebanyakan pengguna. Selain itu, ubat ini telah diedarkan secara meluas kerana reputasi sejenis yang tidak berbahaya dan selamat yang dapat diberikan kepada bayi.
Walau bagaimanapun, dengan menggunakan alat ini, pesakit jarang membaca arahan yang mengiringi tablet Ibuprofen. Apa ubat ini membantu, dan bagaimana kesannya berlaku - maklumat bahawa setiap orang yang menderita kesakitan pelbagai etiologi mesti tahu.
Mempunyai kesan farmakologi
Komposisi kimia bahan aktif Ibuprofen, yang mendasari semua jenis ubat dengan nama yang sama, adalah derivatif asid propionik (juga propana) - cecair yang tidak berwarna, tetapi lebih berbahaya dengan bau pedas.
Tidak ramai yang tahu bahawa asid propionik pada skala perindustrian digunakan sebagai bahan pengawet untuk produk, kerana ia mempunyai sifat menghambat pertumbuhan bakteria dan mikroorganisma berbahaya. Ciri-cirinya dibezakan oleh Ibuprofen terbitannya - salah satu ubat yang paling terkenal dan popular di kalangan rakyat.
Memahami apa yang dibantu oleh tablet Ibuprofen tidak sukar - ciri-ciri farmakologi ubat yang terkenal:
- aktiviti anti-radang;
- kesan analgesik;
- kesan imunomodulator.
Sebagai peraturan, Ibuprofen juga diperlukan untuk menormalkan suhu - ubat ini amat berkesan dalam membantu selsema.
Kualiti ubat ubat adalah disebabkan oleh keupayaan bahan aktif untuk menghalang biosintesis prostaglandin, yang meningkatkan rasa sakit. Di samping itu, ubat ini dapat merangsang pembentukan interferon dalam badan dan dengan itu, mengaktifkan sistem imun.
Potensi terapeutik ubat
Oleh sebab sifat anti-radang, Ibuprofen membantu mencegah manifestasi sejumlah besar penyakit yang dikaitkan dengan kepekaan sensitiviti endings saraf di bahagian tertentu badan:
- patologi sistem muskuloskeletal - osteochondrosis, neuralgia, arthritis, rematik, gout, sciatica;
- sindrom kesakitan - migrain dan sakit kepala, sakit gigi, proses keradangan pasca trauma dan postoperative;
- kesakitan dalam onkologi;
- keradangan organ pelvis;
- melahirkan anak.
Di samping itu, Ibuprofen diperlukan untuk mengurangkan suhu dalam selesema, sakit tekak, selesema dan lain-lain luka infeksi. Sebagai bantuan, ubat ini digunakan untuk penyakit organ ENT, radang paru-paru, bronkitis, dan sindrom nefrotik.
Oleh kerana keberkesanan darjah tinggi dan kebarangkalian reaksi negatif yang rendah, Ibuprofen dimasukkan dalam senarai ubat-ubatan WHO yang paling digemari dan disyorkan oleh Kementerian Kesihatan Persekutuan Rusia.
Kontra untuk ubat
Walaupun senarai besar petunjuk untuk penggunaan Ibuprofen, ada penyakit di mana anda harus menahan diri daripada mengambil ubat, kerana sifatnya boleh membawa kepada perkembangan komplikasi.
Walaupun ubat ini mempunyai sifat analgesik, tablet Ibuprofen tidak boleh diambil dari:
- lesi usus ulser, serta gastritis atau kolitis;
- sirosis hati atau kegagalan hati;
- sakit di hati;
- peningkatan tekanan;
- kegagalan buah pinggang.
Di samping itu, terdapat beberapa kontraindikasi lain untuk penggunaan Ibuprofen. Pertama sekali, mengambil ubat ini boleh merosakkan pesakit dengan gangguan pendarahan.
Oleh itu pesakit perlu bertanya tentang apa pil ini, dan sebelum mengambilnya, berunding dengan doktor anda.
Ciri khas dadah
Bahan aktif produk ini membantu meningkatkan aliran darah, jadi penggunaannya boleh menyebabkan pendarahan atau memburukkan keadaan pesakit dengan:
- hemofilia;
- diatesis hemorrhagic;
- pendarahan intrakranial;
- leukopenia;
- anemia;
- diabetes;
- kecederaan otak traumatik;
- penyakit buah pinggang progresif;
- tekanan intrakranial meningkat.
Juga, Ibuprofen tidak disyorkan untuk digunakan dalam tempoh kehamilan tertentu. Tetapi memandangkan pil ini membantu kesakitan, penggunaan satu kali ubat dibenarkan.
Bagaimana untuk mengambil dadah
Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk tablet, sirap dan penggantungan, salap dan gel untuk penggunaan dalaman dan luaran. Setiap spesies berbeza dalam jumlah bahan aktif dalam mg, tahap pendedahan, petunjuk dan harga. Tetapi, walaupun banyak pilihan bentuk dadah, pil kekal di kalangan ubat-ubatan yang paling popular.
Menurut doktor, Ibuprofen patut mendapat perhatian sebagai ubat yang berkesan dan selamat mempengaruhi tubuh untuk kesakitan etiologi yang berbeza. Untuk mengelakkan akibat yang tidak diingini, penerimaan dana mesti dikawal ketat.
Dos ubat dikira, bergantung kepada jumlah bahan aktif dan berat badan pesakit - Ibuprofen digunakan tidak melebihi 3 kali sehari, satu tablet pada satu masa. Setiap pil dicadangkan untuk minum air.
Mengambil Ibuprofen, harus diingat bahawa ubat ini tidak dapat menyembuhkan penyakit ini, tugasnya adalah untuk meringankan keadaan pesakit untuk jangka waktu tertentu. Oleh itu, jika gejala-gejala penyakit masih berterusan, adalah perlu untuk berjumpa doktor dan diperiksa.
Sumber:
Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=
Mendapati kesilapan? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter
Apakah ibuprofen dan apa yang membantu
Pergi ke farmasi, kita boleh melihat beratus-ratus nama pelbagai jenis ubat. Setiap daripada mereka mempunyai kesan sendiri, tanda-tanda penggunaan, bahan aktif dalam komposisi, ciri-ciri penggunaan yang lain. Adalah dipercayai bahawa kebanyakan pelanggan farmasi pergi ke sana untuk ubat penghilang rasa sakit. Kesakitan boleh berlaku pada semua orang, dan pada pelbagai titik di dalam tubuh kita. Salah satu ubat yang paling berkesan yang bertindak dengan cara yang sama ialah Ibuprofen, yang hanya ubat ini tidak membantu kami! Hari ini kita akan bercakap mengenai bagaimana ubat ini berfungsi, mengapa ia ditetapkan, apa kontraindikasi wujud untuk kegunaannya. Kami juga akan menganalisis secara terperinci bahan yang mendasarinya.
Bagaimana ibuprofen
Ubat ini ditandai dengan segera oleh beberapa kesan positif pada tubuh manusia. Ia membolehkan anda menghapuskan atau menyingkirkan kesakitan sebahagian, mengurangkan keradangan, dan juga menurunkan suhu badan manusia. Analogi alat ini adalah ubat-ubatan yang terkenal seperti Ibuprom dan Nurofen. Mekanisme tindakan ubat ini menghalang sintesis biologi prostaglandin. Ibuprofen memperlahankan pecahan cyclooxygenase, dengan itu mencapai semua kesan dakwaan utama.
Ibuprofen adalah ubat untuk kegunaan dalaman. Ia biasanya terdapat dalam tablet atau kapsul.
Selepas masuk ke dalam saluran gastrousus manusia, darah diserap, secara beransur-ansur mencapai kepekatan maksimum. Ini memerlukan masa berikut:
- Kepekatan maksimum dalam darah - dalam 1-2 jam.
- Kepekatan tertinggi dalam cecair sinovial adalah selepas 3 jam.
Metabolisme dadah itu dilakukan di hati. Untuk separuh hayat Ibuprofen dari badan sudah cukup selama dua jam. Untuk penghapusan bahan dari badan adalah buah pinggang, perkumuhan dilakukan tidak berubah, atau dalam bentuk conjugates.
Bila boleh dan bila tidak menggunakan Ibuprofen
Seperti mana-mana ubat lain, Ibuprofen mempunyai petunjuk tertentu untuk digunakan. Ingat: ia hanya pakar yang harus menetapkan ubat ini, seperti mana-mana ubat lain. Adalah disyorkan untuk menggunakan bahan dalam penyakit berikut (volum - 6700-8000 ZBP):
- radang rematik;
- osteoarthritis;
- gout;
- lesi neuralgik;
- keradangan beg artikular;
- radiculitis;
- kerosakan mekanikal kepada tisu badan;
- penyakit sifat otolaryngologi;
- sakit kepala;
- sakit gigi.
Kami mengingatkan anda bahawa sebelum menggunakan ubat anda harus berunding dengan doktor anda. Hanya dia mesti menetapkan ubat-ubatan tertentu berdasarkan kehadiran tanda-tanda dan kontraindikasi. Khususnya, Ibuprofen tidak dapat ditugaskan kepada orang-orang dengan masalah berikut:
- ulser gastrik dan luka-luka lain pada saluran pencernaan dalam bentuk akut (contohnya kolitis ulseratif);
- masalah dengan fungsi hematopoietik, penyakit organ-organ sistem;
- kolitis ulseratif;
- kerosakan kepada saraf optik;
- hati, kegagalan buah pinggang, atau penyakit lain organ-organ ini.
Juga Ibuprofen tidak boleh digunakan untuk pesakit terkecil. Umur ambang dadah ini adalah enam tahun. Hanya selepas ia sampai ke dadah itu diberikan kepada anak-anak. Bagi wanita hamil, secara teorinya mereka boleh ditetapkan ibuprofen. Walau bagaimanapun, sekali lagi, banyak bergantung kepada ciri-ciri individu organisma. Oleh itu, ubat ini, seperti mana-mana yang lain, semasa kehamilan boleh diberikan hanya pada cadangan pakar. Penggunaannya tidak dibenarkan. Juga, Ibuprofen tidak boleh dimakan oleh orang-orang yang mempunyai kepekaan individu terhadap bahan ini. Ini juga berlaku, tidak semua orang bertindak balas terhadap dadah tersebut.
Ubat terhad yang diberikan kepada orang yang mengidap penyakit tertentu buah pinggang, hati, jantung. Selain itu, di bawah penyeliaan seorang doktor, Ibuprofen boleh diberikan kepada orang yang menderita ulser perut atau ulser duodenal. Dalam kes-kes yang teruk, ubat ini diberikan kepada pesakit yang mengalami pendarahan dari saluran gastrointestinal. Semasa penggunaan ubat, hati dan buah pinggang sentiasa dipantau dan pemeriksaan darah teratur.
Terdapat juga kesan sampingan tertentu yang boleh ditemui semasa menggunakan ubat. Pertama sekali, masalah dikaitkan dengan masalah saluran gastrousus. Selepas mengambil ubat, kadang-kadang rasa mual atau pedih ulu hati berlaku. Pesakit mungkin mengalami pembentukan gas yang meningkat di dalam usus, cirit-birit, dan sembelit. Dalam keadaan yang teruk, pembentukan luka-luka erosif dan ulseratif dan juga pendarahan. Bagi masalah yang tinggal, sakit kepala dan pening kepala mungkin berlaku. Pesakit sering dalam keadaan teruja, kadang-kadang ada masalah dengan tidur. Manifestasi mungkin alergi boleh termasuk ruam kulit atau penglihatan kabur. Kekejangan bronkial sangat jarang berlaku. Malah kes meningitis aseptik telah dilaporkan. Sebelum digunakan, pastikan anda membaca arahan, yang menerangkan dengan terperinci semua kemungkinan kesan sampingan ubat.
Cara menggunakan dadah
Dos Ibuprofen dalam setiap kes adalah individu. Hanya pakar yang harus memilih dos yang mencukupi. Walau bagaimanapun, terdapat nilai purata yang boleh diberikan dalam keadaan tertentu. Segera harus diperhatikan bahawa pesakit tidak boleh menerima lebih daripada 2.4 g Ibuprofen setiap hari.
Sekiranya pesakit mengalami arthritis rheumatoid, dos yang dianggarkan akan menjadi 0.8 g pada satu masa. Ia perlu menggunakan ubat 3 kali sehari. Jika anda mengalami osteoarthritis, dos tersebut akan menjadi kira-kira 0.4-0.6 g Ibuprofen pada satu masa. Dalam kes ini, ubat diambil sehingga 4 kali sehari. Jika anda perlu menyingkirkan kesakitan semasa kerosakan traumatik kepada tisu lembut, sebagai peraturan, 0.6 g cukup 3 kali sehari. Jika anda sentiasa mengejar kesakitan sederhana, disyorkan untuk minum 0.4 g 3 kali sehari.
Berhubung dengan kesesuaian ubat, ibuprofen boleh diberikan bersama-sama dengan furosemide untuk mengurangkan kesan diuretik. Ubat ini boleh meningkatkan kesan bahan dan kumpulan seperti:
- Difenin;
- antikoagulan;
- coumarins;
- ubat hipoglikemik.
Jika Ibuprofen tidak digunakan seperti yang disyorkan, terdapat kemungkinan berlebihan. Manifestasi dia cukup. Ini adalah gangguan saluran pencernaan (rasa mual, sakit perut, muntah), semakin teruk reaksi, mengantuk, kekurangan mood. Dengan penggunaan ubat yang tidak terkawal muncul tinnitus, sakit teruk di kepala. Gangguan buah pinggang boleh berlaku, menyebabkan kegagalan. Bagi sistem kardiovaskular, fibrilasi atrial dan takikardia dicatatkan di sini. Akibat yang paling serius adalah koma dan penangkapan pernafasan.
Lawan masalah yang anda perlukan serta-merta. Semasa 60 minit pertama selepas berlebihan, perlu segera menyiram perut dan memberi karbon diaktifkan pesakit. Adalah disyorkan untuk memberikan air mineral alkali. Pakar merawat rawatan simptomatik yang bertujuan untuk menghapuskan kesan-kesan yang mungkin berlaku akibat overdosis dadah.
Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk 100 tablet, bersalut dalam 0.2 g. Ia perlu menyimpan ubat di tempat yang kering tanpa akses kepada cahaya. Cuba sembunyikan ubat dari kanak-kanak! Ingat, penggunaan ubat yang tidak terkawal boleh menyebabkan pelbagai kesan. Oleh itu, cuba untuk mengelakkan rawatan diri. Apabila sindrom kesakitan muncul, berunding dengan pakar.