Kategori

Jawatan Popular

1 Pencegahan
Bagaimana untuk menyembuhkan kesejukan pada kanak-kanak
2 Pencegahan
MED-anketa.ru
3 Klinik
Pengecualian daripada pendidikan jasmani selepas ARVI
Image
Utama // Rhinitis

PHARMACITRON


Pharmacytron adalah ubat yang ditetapkan untuk mengurangkan gejala-gejala penyakit inflamasi-inflamasi yang sedang berkembang.

Petunjuk untuk digunakan

Ubat ini disyorkan untuk digunakan dalam penyakit pernafasan dan jangkitan virus, terhadap latar belakang yang ada pembengkakan saluran hidung, demam, sakit di daerah otot, sakit kepala.

Ubat ini dengan cepat menghilangkan rasa sakit yang sederhana (migrain, algomenorrhea, neuralgia dan arthralgia, myalgia, dan juga sakit gigi).

Di bawah tindakan Pharmacytron adalah mungkin untuk menyingkirkan pembengkakan saluran hidung dan rembesan berlebihan dalam sinusitis dan rinitis, termasuk bentuk alahan.

Komposisi

Satu beg dengan kandungan serbuk termasuk komponen berikut:

  • Paracetamol 500 mg dos
  • Asid askorbik pecahan massa 50 mg
  • Pheniramine maleate dalam dos 20 mg
  • Phenylephrine hydrochloride - 10 mg.

Bahan tambahan termasuk:

  • Pemanis (sukrosa)
  • Asid sitrik
  • Komponen pewarna dan perisa
  • Silikon dioksida
  • Sodium sitrat.

Pharmacytron Forte mengandungi dos yang besar paracetamol - 650 mg.

Sifat ubatan

Komponen utama yang terkandung dalam serbuk adalah paracetamol. Ia memberi kesan kepada proses prostaglandin sintesis, ini mengurangkan keterukan kesakitan, menormalkan suhu badan, menunjukkan kesan anti-radang yang sedikit.

Acetaminophen (paracetamol) mampu menembus pembesaran plasenta, melepasi susu ibu, kerana ia hampir sepenuhnya diserap oleh membran mukus saluran gastrointestinal. Kesan bahan ini diperhatikan selama 4 jam dari masa penerimaan. Proses penyingkiran dilakukan oleh buah pinggang.

Pheniramine maleate thermosite kerja reseptor histamin, menguatkan dinding saluran darah dan menghalang pembengkakan tisu, mengurangkan keparahan manifestasi eksudat tempatan. Seiring dengan ini, ia menghilangkan gatal dan gatal yang berlebihan di bahagian hidung. Bahan ini diserap dengan baik, proses biotransformasi berlaku di sel-sel hati.

Phenylephrine menyumbang kepada penyempitan saluran darah, mempunyai kesan merangsang pada alpha-isoreceptors, dengan itu mengurangkan pembengkakan dalam sinus paranasal. Tempoh tindakan phenylephrine adalah kira-kira 20 minit. Metabolisme berlaku dalam sistem pencernaan dan hati, perkumuhan dilakukan oleh buah pinggang.

Asid askorbik mengimbangi kekurangan vitamin. C, sambil meningkatkan rintangan keseluruhan badan kepada penyakit berjangkit. Proses pengumpulan asid askorbik berlaku di dalam sel-sel darah, kepekatan tertinggi bahan ini diperhatikan dalam tisu kelenjar.

Borang pelepasan

Harga dari 558 hingga 630 rubel.

Serbuk granit warna putih krim seragam dikemas dalam paket 23 g masing-masing. Di dalam pakej terdapat 10 pek.

Pharmacytron: arahan untuk digunakan

Sebelum digunakan, perlu membubarkan kandungan sachet bubuk dalam 210 ml air panas (sebaik-baiknya direbus). Kekerapan mengambil ubat - tiga kali sehari, memerhatikan selang tiga jam antara dos. Tempoh rawatan simptomatik tidak boleh melebihi 3-4 hari.

Pharmacytron Forte diambil dengan cara yang sama.

Gunakan semasa hamil dan HB

Kumpulan pesakit ini tidak diberi ubat.

Contraindications

Ia tidak disyorkan untuk minum ubat dengan:

  • Alkohol (bentuk kronik)
  • Patologi hati
  • Kehamilan, GW
  • Hipertensi portal.

Ubat ini tidak diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 6 tahun.

Langkah berjaga-jaga keselamatan

Dengan sangat berhati-hati, ia ditetapkan untuk mengambil ubat itu apabila ia mengesan glaukoma jenis sudut berputar, dengan hiperplasia kelenjar prostat, serta dengan hiperbilirubinemia.

Ubat ini boleh mengurangkan kelajuan tindak balas psikomotor.

Pesakit yang menghidapi diabetes perlu diberi perhatian bahawa terdapat 20 gram gula dalam satu paket dadah.

Interaksi dadah silang

Ubat ini meningkatkan kesan sedatif, perencat MAO, ubat yang mengandungi etanol, dan juga antikoagulan tidak langsung.

Dengan gabungan penggunaan ubat anti-parkinsonian, ubat antidepresan, antipsikotik, serta beberapa derivatif fetiazine, risiko sembelit dan kenaikan kencing yang merosot.

Glukokortikosteroid meningkatkan tekanan intraokular.

Di bawah pengaruh Pharmacitron, kesan penggunaan ubat urikosurik dikurangkan.

Antidepressants kumpulan tricyclic dapat meningkatkan kesan sympathomimetic mereka sendiri.

Apabila digabungkan, halothane boleh menyebabkan aritmia ventrikel.

Pharmacytron mempunyai kesan ke atas manifestasi kesan hipotensi ubat seperti guanethidine, tetapi meningkatkan kesan renostimulasi phenylephrine.

Kesan sampingan

Pada latar belakang resepsi, kesakitan epigastrik, gangguan pada CVS, insomnia, alahan, perubahan ketajaman visual pada latar belakang tekanan intraokular yang meningkat, mulut kering, kadar hemoglobin yang berkurangan dalam darah, keletihan urin perkumuhan, agranulocytosis, dan koagulasi darah dapat diperhatikan.

Dengan penggunaan dadah yang lebih tinggi, dadah, pancytopenia, aplastik dan hemolitik anemia, methemoglobinemia mungkin berkembang. Kesan hepatotoxicik paracetamol diperhatikan, nekrosis papillaria, glikosuria, dan nefritis interstisial berkembang.

Berlebihan

Fenomena yang berdeteksi didiagnosis, pucat kulit, hepatonecrosis dinyatakan, nafsu makan diturunkan, aktivitas enzim hati meningkat. Melawan latar belakang ini, masa prothrombin meningkat. Nekrosis tubular boleh berlaku agak jarang.

Acytilcysteine ​​dan methionine ditetapkan.

Syarat penyimpanan dan jangka hayat

Penyediaan serbuk disimpan pada suhu sehingga 30 ° C, ia sah selama 3 tahun dari saat pengeluaran.

Analog

Maxicold

Harga dari 118 hingga 334 rubel.

Maxicold merujuk kepada ubat-ubatan untuk rawatan gejala pernafasan dan penyakit virus. Bahan-bahan aktif adalah paracetamol, asid askorbik, dan juga phenylephrine. Maxicold dihasilkan dalam bentuk tablet dan serbuk.

Kelebihan:

  • Cepat memperbaiki keadaan keseluruhan.
  • Menghilangkan kesesakan hidung
  • Beberapa bentuk pelepasan.

Cons:

  • Tidak diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 9 tahun
  • Banyak tindak balas yang merugikan
  • Ia tidak digalakkan untuk menggabungkan penerimaan dengan hormon tiroid.

Pharmacytron: arahan untuk digunakan

Komposisi

Bahan aktif: paracetamol (acetaminophen), phenylephrine hydrochloride, pheniramine maleate, asid askorbik;

1 pek mengandungi paracetamol (acetaminophen) 500 mg, phenylephrine hydrochloride 10 mg, pheniramine maleate 20 mg, asid askorbik 50 mg

Pengeluar: natrium, asid sitrik, rasa limau tiruan, pewarna kuning D C No. 10 (E 104), FD merah pewarna C No. 40 (E 129), silikon dioksida, sukrosa, gula.

Borang Dos

Serbuk untuk penyelesaian lisan.

Ciri-ciri fizikal dan kimia utama: berbutir, serbuk mengalir bebas, campuran putih, kuning pucat dan / atau granul oren dengan rasa dan bau lemon. Aglomerasi kemungkinan granul ke dalam sebatian besar (kehadiran ketulan).

Kumpulan farmakologi

Analgesik dan antipiretik. Paracetamol, kombinasi tanpa psycholeptics.

Sifat farmakologi

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan anti-radang yang ringan. Menindas sintesis prostaglandin dalam sistem saraf pusat (CNS) dan menghalang pengalihan impuls sakit.

Pheniramine maleate - penghalang H 1 reseptor, mengurangkan kebolehtelapan vaskular, menghilangkan air mata, gatal-gatal mata dan hidung.

Phenylephrine hydrochloride - α-adrenomimetic, mempunyai kesan vasoconstrictor, mengurangkan bengkak mukosa hidung dan sinus paranasal.

Asid askorbik meningkatkan daya tahan spesies organisma.

Paracetamol diserap dengan baik, menembusi halangan plasenta, sedikit menembusi susu ibu, dimetabolisme oleh sistem cytochrome P450, yang diekskresikan oleh buah pinggang, separuh hayat adalah 1-4 jam. Tempoh tindakan - 3-4 jam.

Maleen pheniramine diserap dengan baik dari saluran penghadaman. Diabolisme di hati dengan cytochrome P450, separuh hayat adalah 16-18 jam, 70-83% diekskresikan oleh buah pinggang.

Tindakan phenylephrine hydrochloride berlaku dengan cepat dan memanjangkan selama kira-kira 20 minit. Ia dimetabolisme di hati atau di dalam saluran gastrointestinal, yang dikeluarkan oleh buah pinggang.

Asid askorbik diserap dengan cepat dalam saluran pencernaan, dimetabolismakan di hati, diekskresikan oleh buah pinggang.

Petunjuk

Rawatan gejala jangkitan dan selesema pernafasan akut:

  • suhu badan meningkat
  • sakit kepala
  • kesesakan hidung
  • hidung berair
  • sakit otot dan sakit.

Contraindications

Hipersensitiviti kepada komponen-komponen pelanggaran berat hati yang teruk hati dan / atau buah pinggang; hiperbilirubinemia kongenital; kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase; phenylketonuria, ketagihan arak, penyakit leukopenia darah, anemia, aritmia yang teruk, tekanan darah tinggi, aterosklerosis, penyakit jantung koronari, hipertiroidisme, pankreatitis akut, hipertropi prostatik dengan kencing pengekalan kandung halangan pyloroduodenal; asma bronkial; glaukoma; pheochromocytoma; trombosis; trombophlebitis; keadaan epilepsi diabetes mellitus peningkatan rangsangan; gangguan tidur, rawatan bersama dengan antidepresan tricyclic, penyekat β, simpatomimetik lain, ubat-ubatan yang menghalang atau meningkatkan pankostimulan seperti nafsu makan dan amphetamine; rawatan bersamaan dan 2 minggu selepas penggunaan perencat MAO.

Interaksi dengan ubat lain dan jenis interaksi lain

Kadar penyerapan paracetamol boleh meningkat apabila digunakan dengan metoclopramide dan domperidone dan berkurang dengan cholestyramine (kesan ini tidak penting jika cholestyramine digunakan selepas 1:00). Dengan penggunaan paracetamol jangka panjang, kesan antikoagulan warfarin dan derivatif coumarin lain dapat meningkat dan risiko pendarahan dapat meningkat. Dengan penggunaan parasetamol sekali-sekala, kesan ini tidak dinyatakan. Barbiturates mengurangkan kesan antipiretik paracetamol. Obat-obatan hepatotoxic dapat meningkatkan kemungkinan peracaran paracetamol dan dos berlebihan. Risiko hepatoksisiti dengan acetaminophen kenaikan mengambil dadah mendorong enzim microsomal hepatik (barbiturat; anticonvulsants - phenytoin, phenobarbital, carbamazepine dan anti - rifampicin, isoniazid). Paracetamol: mengurangkan keberkesanan diuretik boleh memanjangkan separuh hayat chloramphenicol; boleh menyebabkan metabolisme lamotrigine di hati dan dengan itu mengurangkan ketersediaan dan keberkesanan bio. Dengan penggunaan paracetamol dan zidovudine secara teratur, neutropenia dan peningkatan risiko kerosakan hati adalah mungkin. Apabila mengambil probenecid, dos paracetamol perlu dikurangkan, kerana ia mempengaruhi metabolisme paracetamol. Paracetamol boleh mempengaruhi keputusan menentukan tahap asid urik oleh kaedah fosforus-tungsten-oksidatif. Hepatotoxicity paracetamol boleh meningkat dengan penggunaan alkohol yang berpanjangan atau berlebihan. Jangan gunakan secara serentak dengan alkohol.

phenylephrine interaksi dengan perencat MAO menyebabkan kesan hipertensi, antidepresan tricyclic (amitriptyline) - meningkatkan risiko kesan sampingan kardiovaskular dengan digoxin dan jantung glikosida - membawa kepada aritmia dan miokardium dengan sympathomimetics lain meningkatkan risiko tindak balas kardiovaskular buruk dan tekanan darah tinggi boleh mengurangkan keberkesanan penyekat β dan ubat antihipertensi yang lain (reserpine, methldldopa, debrisoquine, guanethidine) dengan peningkatan tekanan hipertensi arteri dan jantung cagaran reaksi vaskular. Penggunaan serentak phenylephrine dengan alkaloid ergot (ergotamin dan methysergide) boleh meningkatkan risiko ergotisme.

Asid askorbik, apabila diambil secara lisan, meningkatkan penyerapan zat besi, meningkatkan etinil estradiol, penisilin, tetracycline; mengurangkan tahap ubat antipsikotik, derivatif phenothiazine dalam darah mengurangkan keberkesanan heparin dan antikoagulan tidak langsung; meningkatkan risiko crystalluria dalam rawatan salisilat dan risiko glaukoma dalam rawatan GCS; dos yang besar mengurangkan keberkesanan antidepresan trisiklik. Asid askorbik hanya boleh diambil 2:00 selepas suntikan deferoxamine, kerana penggunaan serentak mereka meningkatkan ketoksikan zat besi, terutamanya dalam miokardium, yang boleh membawa kepada dekompensasi jantung. Penggunaan jangka panjang dosis besar dalam rawatan disulfiram menghalang reaksi disulfiram-alkohol. Penyerapan asid askorbik dikurangkan apabila mengambil pil kontraseptif, penggunaan jus buah atau sayur, minuman alkali.

Pheniramine meningkatkan kesan antikolinergik atropin, antispasmodik, antidepresan trisiklik, ubat anti-Parkinsonian, menghalang tindakan antikoagulan. Penggunaan pheniramine secara serentak dengan pil tidur, barbiturat, sedatif, neuroleptik, penenang, anestetik, analgesik narkotik, alkohol dapat meningkatkan kesannya yang tertekan.

Ciri aplikasi

Jangan melebihi dos yang disyorkan. Sekiranya gejala tidak bertambah baik dalam tempoh 5 hari atau diiringi oleh demam, demam yang bertahan lebih daripada 3 hari, ruam atau sakit kepala yang berpanjangan, anda harus berjumpa dengan doktor anda, kerana fenomena ini mungkin gejala penyakit yang lebih serius.

Kerana risiko kerosakan teruk pada hati yang berlebihan, jangan gunakan secara serentak dengan ubat-ubatan lain untuk rawatan gejala pilek dan rhinitis (vasoconstrictor, paracetamoluminesis). Langkah berjaga-jaga melantik penyakit Raynaud, tekanan darah tinggi, penyakit jantung, aritmia, bradycardia, penyakit tiroid, hati dan buah pinggang, hepatitis akut, glaukoma, penyakit paru-paru kronik, prostat hipertropi (seperti yang terdapat risiko kelewatan air kencing) untuk warga tua, pada tinggi pembekuan darah, anemia hemolitik, malnutrisi kronik, dehidrasi, pendarahan maag peptik. Risiko hepatotoksisiti meningkat pada individu dengan kerosakan hati alkohol dan penyalahgunaan alkohol.

Dadah mengandungi phenylephrine, yang boleh menyebabkan serangan angina; sukrosa, yang dikontraindikasikan pada pesakit yang tidak bertoleransi dan penyerapan fruktosa, glukosa-galaktosa atau sukrosa-isomaltosa. Sekiranya pesakit dikenali sebagai intoleransi kepada beberapa gula, anda harus berunding dengan doktor anda sebelum mengambil ubat ini, dengan menggunakan pesakit diabetes pesakit yang berhati-hati. Boleh membahayakan gigi.

Sebelum menggunakan ubat, adalah perlu untuk berjumpa doktor untuk: penyakit hati, buah pinggang yang mengambil warfarin atau antikoagulan yang serupa; mengambil analgesik setiap hari untuk arthritis ringan; penyakit bronchopulmonary (asma, emfisema, bronkitis kronik).

Ubat ini boleh menjejaskan keputusan ujian makmal mengenai kandungan glukosa, asid urik, kreatinin, fosfat tak organik dalam darah. Mungkin ada hasil negatif dari kajian darah tersembunyi di dalam tinja.

Pada pesakit dengan jangkitan teruk (sepsis), di mana tahap glutathione mengurangkan, risiko kenaikan asidosis metabolik dengan paracetamol, simptom - dalam, cepat atau sukar bernafas, loya, muntah-muntah, hilang selera makan, maka anda perlu segera berjumpa doktor.

Ia tidak disyorkan untuk mengambil ubat pada penghujung hari, kerana asid askorbik dalam dos tinggi mempunyai kesan merangsang sedikit. Sehubungan dengan kesan merangsang asid askorbik pada pembentukan hormon kortikosteroid, kawalan fungsi buah pinggang dan tekanan darah diperlukan.

Dengan berhati-hati khas pada pesakit dengan gangguan metabolisme besi (hemosiderosis, hemochromatosis, talasemia), yang mempunyai sejarah nephrolithiasis (risiko hyperoxaluria dan oxalate mendakan dalam saluran kencing selepas pengambilan dos besar asid askorbik).

Penggunaan berpanjangan dosis besar asid askorbik dapat mempercepat metabolismenya sendiri, oleh sebab itulah hipovitaminosis paradoks mungkin dilakukan setelah penarikan rawatan. Ia tidak boleh digunakan serentak dengan ubat-ubatan lain yang mengandungi vitamin C. Penyerapan asid askorbik boleh berubah jika terdapat pelanggaran motilitas usus, enteritis, atau rembesan gastrik yang rendah.

Gunakan semasa mengandung atau laktasi.

Ubat ini dikontraindikasikan semasa kehamilan atau laktasi. Kesan ke atas kesuburan tidak dikaji secara khusus. Kajian pra-matang tidak mendedahkan apa-apa kesan tertentu paracetamol pada kesuburan apabila digunakan dalam dos terapeutik. Kajian yang sesuai tentang kesan phenylephrine dan pheniramine terhadap ketoksikan pembiakan dalam haiwan tidak dilakukan.

Keupayaan untuk mempengaruhi kadar tindak balas ketika memandu kenderaan atau mekanisme lain.

Oleh kerana ubat itu boleh menyebabkan rasa mengantuk dan tindakbalas buruk lain dari sistem saraf dan organ penglihatan, apabila menggunakannya, tidak digalakkan untuk memandu kereta atau bekerja dengan mekanisme.

Dos dan pentadbiran

Kandungan pakej dibubarkan dalam segelas air panas (bukan air mendidih) dan minum. Ubat ini boleh diulang setiap 3-4 jam, tetapi tidak lebih daripada 3 paket sehari.

Tempoh maksimum penggunaan adalah 5 hari.

Ubat ini dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah umur 14 tahun.

Berlebihan

Paracetamol: pucat kulit, loya, muntah, anoreksia, dan sakit perut muncul dalam 24 jam pertama. Apabila mengambil dos yang besar, gangguan orientasi, pergolakan psikomotor, pening, gangguan tidur, irama jantung, pankreatitis, dan hepatonecrosis mungkin berlaku. Tanda pertama kerosakan hati mungkin sakit perut, tidak selalu ditunjukkan dalam 12-48 jam pertama, tetapi mungkin berlaku kemudian, sehingga 4-6 hari selepas menggunakan ubat. Kerosakan hati biasanya berlaku maksimum 72-96 jam selepas mengambil ubat. Gangguan metabolisme glukosa dan asidosis metabolik, pendarahan boleh berlaku. Dengan penggunaan jangka panjang dosis tinggi, anemia aplastik, pancytopenia, agranulocytosis, neutropenia, leukopenia, trombositopenia mungkin.

Dalam kes-kes yang jarang berlaku, terdapat laporan kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubulus, yang mungkin walaupun tidak ada kerosakan hati yang teruk, yang ditunjukkan oleh kesakitan lumbal yang teruk, hematuria, dan proteinuria. Nefrotoxicity mungkin: kolik renal, nefritis interstitial, nekrosis kapilari.

Penggunaan dewasa 10 g atau lebih paracetamol dan lebih daripada 150 mg / kg berat badan oleh seorang kanak-kanak, terutamanya dengan alkohol, boleh membawa kepada nekrosis hepatoselular dengan perkembangan encephalopathy, pendarahan, hipoglikemia, koma hepatik dan kematian. Pada pesakit yang mempunyai faktor risiko (rawatan berpanjangan dengan carbamazepine, phenobarbital, phenytoin, primidone, rifampicin, Wort St John, atau ubat-ubatan lain yang mendorong enzim hati, penyalahgunaan alkohol, glutathione cachexia (gangguan makan, cystic fibrosis, jangkitan HIV, kebuluran, cachexia) Permohonan daripada 5 g atau lebih parasetamol boleh menyebabkan kerosakan hati.

Sekiranya berlebihan, rawatan perubatan kecemasan diperlukan. Pesakit harus segera dibawa ke hospital, walaupun tidak ada tanda-tanda awal berlebihan. Gejala mungkin terhad oleh loya dan muntah atau mungkin tidak mencerminkan keterukan berlebihan atau risiko kerosakan organ. Dalam jam pertama selepas berlebihan, arang diaktifkan perlu diambil. Kepekatan parasetamol dalam darah perlu diukur pada 4:00 atau lebih selepas pentadbiran (kepekatan awal tidak boleh dipercayai). Rawatan N-acetylcysteine ​​boleh digunakan dalam tempoh 24 jam selepas mengambil paracetamol, tetapi kesan maksimum berlaku apabila digunakan pada 8:00 pertama, selepas itu keberkesanannya menurun dengan ketara. Jika perlu, pengenalan N-acetylcysteine ​​hendaklah dimasukkan mengikut senarai dos yang ditetapkan. Secara alternatif, jika tiada muntah, methionine boleh digunakan secara dalaman untuk jauh dari hospital.

Phenylephrine: muncul hyperhydrosis, hasutan atau kemurungan sistem saraf pusat, sakit kepala, pening, mengantuk, kesedaran terjejas, aritmia, gegaran, hyperreflexia, sawan, loya, muntah-muntah, cepat marah, kebimbangan, tekanan darah tinggi, dalam kes-kes yang teruk - koma. Untuk menghapuskan kesan hipertensi, penghalang reseptor alfa boleh digunakan oleh mahkamah - diazepam.

Pheniramine: gejala seperti atropin berlaku: mydriasis, photophobia, kulit kering dan membran mukus, hiperthermia, atrium usus. Kemurungan SSP membawa kepada gangguan sistem pernafasan dan kardiovaskular (bradikardia, hipotensi arteri, runtuh). Gejala disebabkan oleh pheniramine potentiation bersama parasympatholytics kesan dan kesan sympathomimetic daripada phenylephrine: mengantuk, yang boleh dibangunkan keseronokan (terutamanya pada kanak-kanak), atau CNS kemurungan, penglihatan kabur, sakit kepala yang berterusan, ketakutan, insomnia, hyperreflexia, cepat marah, peredaran miskin, bradycardia. Tiada penawar yang khusus untuk rawatan berlebihan dengan antihistamin. Pesakit harus diberikan penjagaan kecemasan biasa, termasuk arang diaktifkan, jaksin salur, dan langkah-langkah standard yang perlu diambil untuk mengekalkan sistem kardiorespiratory. Ia tidak dibenarkan menggunakan perangsang; Ejen vasoconstrictor boleh digunakan untuk merawat hipotensi.

Asid askorbik, loya, muntah atau cirit-birit (yang hilang selepas pembatalannya), sakit perut kembung dan perut, gatal-gatal, ruam kulit, kerengsaan. Dos 3000 mg boleh menyebabkan cirit-birit sementara osmosis dan gangguan gastro-usus, metabolisme zink, tembaga, distrofi miokardium, dengan penggunaan yang berpanjangan pada dos yang tinggi mungkin perencatan fungsi radas sempit pankreas dan glycosuria. Berlebihan boleh membawa kepada perubahan dalam perkumuhan ginjal asid askorbat dan asid urik semasa asetilasi air kencing dengan pemendakan calculi oksalat.

Rawatan simptomatik: pada awal 6:00 perlu mengeringkan perut, dan semasa 8:00 pertama - secara lisan masukkan methionine atau cysteamine intravena atau N-asetilcysteine.

Reaksi buruk

Di bahagian kulit dan tisu subkutaneus: ruam, gatal-gatal, dermatitis, urtikaria, eritema multiforme exudative, sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell.

Sistem kekebalan tubuh: tindak balas hipersensitiviti, termasuk kejutan anaphylactic, angioedema.

gangguan saraf: sakit kepala, pening, gegaran, kebimbangan, ketakutan, keresahan, kebimbangan, insomnia, mengantuk, kekeliruan, halusinasi, hasutan, kekeliruan, kemurungan, paraesthesia, tinnitus, dalam beberapa kes - koma, sawan, dyskinesia, perubahan tingkah laku.

Di bahagian sistem pernafasan: bronkospasme pada pesakit yang sensitif terhadap asid acetylsalicylic dan NSAIDs.

Di bahagian organ penglihatan: kemerosotan visual dan penginapan, mydriasis, peningkatan tekanan intraokular, mata kering.

Di pihak saluran gastrousus: loya, muntah, pedih ulu hati, mulut kering, rasa tidak selesa dan sakit perut, sembelit, cirit-birit, kembung perut, aphthae, hypersalivation, pendarahan, kerengsaan membran mukus.

Di bahagian sistem pencernaan: fungsi hati yang tidak normal, hipertransaminasemia, biasanya tanpa jaundis, hepatonecrosis (apabila menggunakan dos yang tinggi).

Di bahagian sistem endokrin: hypoglycemia, sehingga koma hypoglycemic.

Dari sisi sistem darah dan limfa: anemia, termasuk Hemolitik, sulfgemoglobinemiya dan methemoglobinemia (sianosis, sesak nafas, sakit jantung), lebam atau pendarahan, thrombocytopenia, neutropenia, agranulocytosis, leukopenia, pancytopenia,

Di bahagian ginjal dan sistem kencing: nefrotoxicity, nefritis interstitial, nekrosis kapiler, disuria, pengekalan kencing dan kesukaran membuang air kecil, kolik buah pinggang, kegagalan buah pinggang.

Gangguan jantung: hipertensi arteri, takikardia, bradikardia, takikardia, arrhythmia, sesak nafas, sakit jantung, serangan angina.

Lain-lain: kelemahan umum, kelemahan.

Tidak seperti antihistamin generasi kedua, penggunaan pheniramine tidak dikaitkan dengan pemanjangan selang QT dan arrhythmia jantung.

"Pharmacytron": arahan penggunaan, komposisi, analog

Cara yang popular dan berkesan untuk merawat selesema adalah mengambil serbuk berasaskan paracetamol. Ubat-ubatan sedemikian membantu dengan cepat menghapuskan tanda-tanda jangkitan virus pernafasan akut. Berkesan mengatasi dengan tugas ubat "Pharmacytron". Manual ini menerangkan secara terperinci komposisi, petunjuk dan cadangan mengenai penggunaan dadah.

Huraian ubat

Pada musim sejuk, sejumlah besar orang berhadapan dengan pelbagai selsema, yang disertai oleh demam, sakit tekak, kesesakan hidung dan kemerosotan keadaan umum. Keadaan ini mengetuk irama kehidupan yang biasa.

Serbuk larut, yang biasanya mengandungi dosis pemuatan asid askorbik dan parasetamol, membantu dengan cepat mengatasi penyakit. Pharmacitron tergolong dalam kategori ubat ini. Arahan meletakkannya sebagai ubat, yang mempunyai beberapa mekanisme kesan terapeutik sekaligus.

Pakar mengatakan bahawa serbuk sejuk dapat meningkatkan keadaan pesakit dengan ketara dalam masa yang singkat. Biasanya disyorkan untuk menggunakannya sebagai langkah kecemasan apabila tanda-tanda awal jangkitan virus saluran pernafasan muncul.

Komposisi

Apakah komponen ubat "Pharmacitron"? Komposisi ubat ini adalah kompleks, yang membolehkan anda menangani secara berkesan semua gejala penyakit sekaligus. Paracetamol (500 mg) digunakan sebagai bahan aktif - analgesik bukan narkotik yang membantu mengurangkan suhu badan yang tinggi kepada nilai normal. Mengurangkan kebolehtelapan dinding vaskular dan meningkatkan fungsi pelindung asid askorbik badan. Di samping itu, komponen ini terlibat dalam proses metabolisme karbohidrat, sintesis hormon steroid dan reaksi redoks.

Asid askorbik membantu memanjangkan tindakan paracetamol dan meningkatkan toleransi oleh badan. Komposisi ubat mengandungi 50 mg. Untuk mengurangkan pembengkakan membran mukus rongga hidung di antara komponen serbuk "Pharmacytron" boleh didapati phenylephrine hydrochloride. Ia adalah perangsang alpha-adrenoreceptor, yang menyempitkan saluran darah dan mempunyai tempoh tindakan yang singkat (sekitar 20 minit). Pheniramine maleate digunakan sebagai komponen antihistamin.

Juga dalam komposisi terdapat komponen tambahan: rasa limau, silikon dioksida koloid, asid sitrik, selulosa microcrystalline, gula, pewarna.

Borang pelepasan

Ubat ini dibuat di Kanada oleh syarikat farmaseutikal Pharmascience dalam bentuk serbuk berbutir, dibungkus dalam beg kertas. Satu pakej mengandungi 23 g ubat anti-sejuk "Pharmacytron". Ulasan pesakit menunjukkan bahawa bentuk pelepasan ini agak mudah. Serbuk ini mempunyai rasa lemon yang menyenangkan, ia boleh digunakan sebagai teh.

Pakej dengan serbuk di sekeliling itu direalisasikan. Anda juga boleh membeli pembungkusan yang mengandungi 10 kantung kertas sekaligus. Kos ubat - 430-530 rubel.

Bagaimana cara kerja Pharmacytron?

Arahan tersebut menyatakan bahawa ubat ini mempunyai kesan terapeutik yang rumit dan agak cepat menghentikan gejala penyakit pernafasan akut yang tidak menyenangkan. Paracetamol komponen analgesik mempamerkan kesan antipiretik dan analgesik. Suhu badan mula berkurang seawal 20-30 minit selepas mengambil Pharmacitron.

Antihistamin menghilangkan gatal-gatal mukosa hidung, melegakan tearing and bengkak tisu, mengurangkan risiko tindak balas alahan di peringkat tempatan. Pembentukan saluran darah menyumbang kepada phenylephrine hydrochloride. Komponen menghilangkan kesesakan hidung, bengkak sinus sinus paranasal.

Petunjuk untuk pelantikan

Farmacitron ubat sering diresepkan oleh pakar untuk merawat tanda-tanda pertama penyakit pernafasan akut. Ubat sejagat ini boleh dengan mudah diambil di tempat kerja dan di rumah. Mengikut arahan, ubat ini berkesan dapat menangani kesesakan hidung, peningkatan suhu badan, sakit sendi dan sakit kepala. Di samping itu, ubat boleh diambil dalam kes berikut:

  • migrain;
  • sinusitis;
  • neuralgia;
  • sakit gigi teruk;
  • algomenorrhea;
  • rinitis alergi.

Ubat ekspres membolehkan anda dengan cepat menangkap tanda-tanda penyakit yang tidak menyenangkan dan kesakitan. Walau bagaimanapun, sebelum anda mula menggunakan ubat tersebut, anda harus membiasakan diri dengan kontraindikasi dan berunding dengan doktor.

Kaedah penggunaan

"Pharmacytron" (serbuk) harus dicairkan dalam air masak panas (bukan air mendidih!). Kandungan satu beg kertas hendaklah dituangkan 200 ml cair, kacau rata dan minum sebagai teh. Ia perlu menerima cara pada siang hari tidak melebihi 4 kali. Ubat ini mengandungi dos dewasa paracetamol, jadi pengambilan tambahan ubat antipiretik tidak digalakkan. Tempoh rawatan ubat yang dibenarkan ialah 3 hari.

Siapa yang dilarang mengambil "Pharmacitron"?

Analogi ubat, seperti ubat asal, tidak semua pesakit dibenarkan untuk digunakan dalam rawatan influenza atau ARVI. Ini disebabkan oleh serbuk mengandungi sejumlah besar bahan aktif, yang sering menyebabkan reaksi alahan dan lain-lain jenis komplikasi.

Serbuk sejuk tidak ditetapkan untuk pesakit yang mengalami penyakit pencernaan yang teruk, gangguan di buah pinggang dan hati. Tidak boleh diterima dengan mengambil "Pharmacitron" kepada orang yang menderita alkohol dan hipertensi portal.

Ciri ubat

Semasa mengandung, serbuk anti-sejuk adalah dilarang untuk digunakan pada trimester pertama dan ketiga. Secara eksklusif diberikan oleh doktor, Pharmacitron boleh digunakan untuk rawatan pada trimester kedua.

Pesakit diabetes perlu mengambil kira bahawa ubat mengandungi 20 g gula.

Untuk hiperplasia prostat, glaucoma penutupan sudut, sindrom Gilbertra dan Dubin-Johnson, ubat Pharmacitron digunakan dengan berhati-hati.

Ulasan menunjukkan bahawa jika anda mengikuti semua cadangan yang ditentukan oleh pengeluar, serbuk sejuk dapat memperbaiki keadaan yang telah ada pada hari-hari pertama penyakit.

Adakah ia sesuai untuk kanak-kanak?

Malah rawatan jangkitan virus pernafasan akut konvensional dalam kanak-kanak perlu berada di bawah bimbingan pakar. Hanya doktor yang boleh memilih ubat yang sesuai untuk bayi dari kumpulan umur tertentu. Untuk melegakan gejala pilek, kanak-kanak sering dirawat serbuk berdasarkan bahan antipiretik dan vitamin C. Kategori ubat ini boleh merawat ARVI dan selesema dengan berkesan.

Adakah mungkin kanak-kanak "Pharmacytron"? Menurut arahan, ubat ini tidak ditetapkan kepada pesakit yang lebih muda dari 14 tahun. Ini disebabkan oleh fakta bahawa ubat itu mengandungi dos bahan aktif yang besar yang ditujukan untuk orang dewasa. Jika tidak, terdapat risiko yang sangat berlebihan dan kemunculan beberapa gejala ciri.

Apa yang perlu diganti?

Anda boleh mencari serbuk batuk kanak-kanak di farmasi. Ada di antara mereka yang boleh diberikan kepada anak yang berumur 2 tahun. Cara tersebut termasuk "Antiflu Kids". Penyediaan gabungan mempunyai (160 mg), askorbik (50 mg), chlorpheniramine maleate (1 mg). Ia digunakan untuk rawatan gejala influenza dan selsema pada kanak-kanak dari 2 hingga 12 tahun.

"Ferfex" untuk kanak-kanak adalah analog lain daripada ubat "Pharmacytron". Arahan itu membolehkannya diberikan kepada anak-anak dari 6 tahun. Paracetamol dalam komposisi serbuk ini - 280 mg. Dos harian dadah bergantung kepada kumpulan umur kanak-kanak. Sekiranya berlebihan, gejala seperti mual, kulit pucat, muntah muncul.

Analog untuk orang dewasa

Bilakah saya perlu menggantikan Pharmacytron? Analog dipilih jika tiada kesan terapeutik daripada mengambil serbuk atau intoleran kepada komponennya. Alat efektif yang popular adalah Teraflu. Ia boleh diambil dalam tempoh jangkitan influenza dan ARVI. Susunan mengandungi 325 mg paracetamol, 20 mg pheniramine maleate dan 10 mg phenylephrine hydrochloride.

Menurut arahan, Teraflu mempunyai antipiretik, antiallergik, vasoconstrictor dan tindakan antitussive. Ia boleh diresepkan kepada remaja dari usia 12 tahun

Bagi kebanyakan pesakit, ubat Pharmacitron terbukti menjadi yang paling berkesan. Arahan mengesyorkan menggunakannya sebagai langkah kecemasan.

Pharmacytron

Komposisi Farmacitron

Komposisi 1 paket ubat mengandungi bahan-bahan aktif: paracetamol dalam jumlah 500 mg, phenylephrine hydrochloride dalam jumlah 10 mg, pheniramine maleate dalam jumlah 20 mg, asid askorbik dalam jumlah 50 mg.

Komposisi Pharmacytron Forte berbeza kerana mengandungi lebih banyak paracetamol (650 mg).

Dalam peranan komponen tambahan adalah: natrium sitrat, silika, asid sitrik, perasa, pewarna, sukrosa, gula.

Borang pelepasan

Penyelesaian serbuk untuk pengingesan. Terdapat dalam bentuk serbuk berbutir bebas berbutir.

Tindakan farmakologi

Ubat gabungan, bergelut dengan gejala jangkitan pernafasan yang sejuk dan akut. Ia mempunyai antipiretik, vasoconstrictor, antihistamin, kesan analgesik.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Ia mengandungi: paracetamol (acetaminophen) - mempunyai kesan menindas pada sintesis prostaglandin dalam sistem saraf pusat, menghalang pengalihan impuls kencing, menurunkan suhu badan, mempunyai kesan anti-radang ringan. Acetaminophen melalui penghalang plasenta, diserap sepenuhnya dari saluran gastrointestinal, masuk ke dalam susu ibu. Bertetrolkan dalam sistem hepatik. Sah selama 4 jam. Dieksperimen oleh buah pinggang.

Pheniramine maleate - penghalang reseptor histamin, mencegah pembengkakan tisu, mengurangkan kebolehtelapan dinding vaskular, mengurangkan keterukan reaksi tempatan yang eksudatif, gatal-gatal yang gatal di rongga hidung, kawasan mata, menghilangkan air mata. Ia mempunyai penyerapan yang baik, biotransformed dalam hati.

Phenylephrine hydrochloride membendung saluran darah, merangsang alpha-arenoreteptory, mengurangkan bengkak sinus sinus paranasal, mukosa hidung, adalah sympathomimetic. Tindakan phenylephrine berlangsung selama 20 minit. Bertetrolkan dalam saluran penghadaman, hati. Metabolit dikumuhkan oleh buah pinggang.

Asid askorbik mengembalikan keperluan badan untuk vitamin C dengan jangkitan "sejuk", meningkatkan daya tahan tubuh terhadap tindakan mikroorganisma. Mengumpulkan dalam sel dan plasma darah, kepekatan tertinggi dicatatkan dalam tisu kelenjar.

Petunjuk untuk digunakan

Pharmacytron ditetapkan untuk virus, penyakit pernafasan berjangkit, yang disertai dengan kesesakan hidung, sakit kepala, sakit otot, demam.

Pharmacytron berkesan menekan sindrom kesakitan yang sederhana: neuralgia, sakit gigi, myalgia, migrain, arthralgia, algomenorrhea.

Ubat ini berkesan dalam rhinitis akut, sinusitis, rinitis alergi.

Contraindications

Pharmacytron tidak ditetapkan untuk alkoholisme, hipertensi portal, kegagalan buah pinggang, kehamilan.

Dengan berhati-hati digunakan untuk glaucoma penutupan sudut, hiperbilirubinemia (Gilbertra syndrome, Rotor, Dubin-Johnson), prostat hyperplasia.

Pharmacytron tidak ditetapkan untuk orang yang berusia di bawah 6 tahun.

Kesan sampingan

Kesakitan epigastrik, peningkatan tekanan darah, mydriasis, tidur terjejas, paresis penginapan, pening, alahan, peningkatan tekanan intraokular, trombositopenia, mulut kering, agranulocytosis, anemia, pengekalan kencing.

Dengan pentadbiran jangka panjang Pharmacitron, anemia aplastik, pancytopenia, methemoglobinemia, anemia hemolitik berkembang dalam dos yang besar, tanda-tanda kesan hepatotoxic yang merosakkan paracetamol, nekrosis papillaria, nefritis interstitial, dan glukosuria muncul.

Pharmacytron, arahan penggunaan (kaedah dan dos)

Serbuk dari beg itu dicairkan dalam gelas (200 ml) air panas. Kekerapan penerimaan tetamu - 3 kali sehari (tidak lebih daripada 3 jam antara penggunaan), tidak melebihi 3-4 hari.

Arahan mengenai Pharmacytron Forte adalah serupa.

Menurut arahan Farmacitron untuk digunakan, kanak-kanak yang berumur di bawah 14 tahun dilarang menggunakan ubat ini.

Berlebihan

Oleh kerana kesan paracetamol pada badan: hepatonecrosis, dispepsia, kelesuan kulit, kehilangan selera makan, peningkatan tahap enzim hati, meningkatkan kadar masa prothrombin. Jarang mengembangkan nekrosis tubular, adalah fulminant.

Pengenalan methionine disyorkan, dan selepas 12 h - N-acetylcysteine.

Taktik lanjutan ditentukan oleh keadaan pesakit, tahap paracetamol dalam darah.

Interaksi

Pharmacytron potentiates tindakan etanol, MAO inhibitors, ubat penenang, antikoagulan tidak langsung.

Dengan penggunaan serentak antipsychotic, antidepresan, derivatif fetiazine, ubat antiparkinsonic meningkatkan risiko sembelit, pengekalan kencing, mulut kering.

Dalam kombinasi dengan glucocorticosteroids, peningkatan tekanan intraokular.

Pharmacytron mengurangkan kesan ubat uricosuric.

Antidepresan trisiklik meningkatkan tindakan sympathomimetic mereka.

Dalam kombinasi dengan halothane, aritmia ventrikel boleh berkembang.

Pharmacytron mengurangkan keupayaan guanethidine untuk mempunyai kesan hipotensi, tetapi meningkatkan kesan adrenostimulasi phenylephrine.

Syarat jualan

Tiada resipi diperlukan.

Syarat penyimpanan

Dalam jangkauan kanak-kanak pada suhu tidak melebihi 30 darjah Celsius.

Hidup rak

Tidak lebih dari tiga tahun.

Arahan khas

Pesakit diabetes perlu mengambil kira bahawa 1 sachet mengandungi 20 g gula.

Tidak sesuai dengan etanol.

Mengurangkan kadar tindak balas.

Pharmacytron Analogs

Analog boleh dipanggil ubat: Amicitron, Astracitron, Grippocytron, Maxicold, Theraflu, Parafex.

Ulasan Pharmacytron

Ulasan dadah ini menunjukkan keberkesanannya yang tinggi dalam melegakan sindrom kesakitan dan penyakit katarrhal. Perlu diperhatikan bahawa ubat itu menghapuskan gejala, tetapi tidak menyembuhkan penyakit.

Harga Pharmacitron di mana hendak beli

Ubat ini boleh dibeli di farmasi di Ukraine, di mana harga Pharmacitron adalah 120-140 UAH untuk 10 sachets.

Pharmacytron Forte dijual pada harga 130-160 UAH setiap pek nombor 10.

  • Farmasi Dalam Talian Ukraine Ukraine

Farmasi24

Pharmacytron Pharmascience (Kanada)

Serbuk Pharmacytron Forte untuk Penyediaan Penyelesaian Lisan 23g No. 10 Pharmacesins (Kanada)

PaniaPteka

Liang Pharmacytron. 23g №10 Pharmaceutics

Liang Pharmacytron. 23g №10 Pharmaceutics

BAYI PERHATIAN!
Maklumat mengenai ubat-ubatan di laman web ini adalah rujukan dan ringkasan, yang dikutip dari sumber-sumber awam yang tersedia dan tidak boleh menjadi asas untuk membuat keputusan tentang penggunaan ubat-ubatan semasa rawatan. Sebelum menggunakan ubat Pharmacitron pastikan anda berunding dengan doktor anda.

Top