Kategori

Jawatan Popular

1 Rhinitis
Gigi yang sakit dengan sejuk
2 Laryngitis
Bagaimana pulih daripada antibiotik kepada ubat-ubatan orang dewasa
3 Laryngitis
Jenis bronkitis - klasifikasi, gejala dan ciri rawatan
Image
Utama // Klinik

Apa tablet Ibuprofen membantu: arahan untuk digunakan


Ibuprofen - antipiretik, analgesik, ubat anti-radang.

Petunjuk untuk digunakan - pelbagai proses keradangan yang disebabkan oleh pendedahan kepada prostaglandin radang. Penyediaan mengandungi dua molekul pelengkap yang menghalang pengubahsuaian negatif metabolit asid arakidonik.

Pada halaman ini, anda akan menemui semua maklumat mengenai Ibuprofen: arahan lengkap untuk digunakan untuk ubat ini, harga purata di farmasi, analog lengkap dan tidak lengkap dadah, serta ulasan orang yang telah menggunakan tablet Ibuprofen. Ingin meninggalkan pendapat anda? Sila tulis di komen.

Kumpulan klinikal dan farmakologi

Terma jualan farmasi

Ia dilepaskan tanpa preskripsi doktor.

Berapa kos ibuprofen? Harga purata di farmasi adalah 25 rubel.

Borang dan komposisi pelepasan

Tablet ibuprofen adalah bulat, licin, biconvex putih.

  • Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif.
  • Pengecualian - magnesium stearate, talc, lactose, kanji kentang, silikon dioksida koloid, Povidone 25.

10, 20 dan 100 keping setiap pek.

Kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.

Ibuprofen paling berkesan untuk kesakitan keradangan. Kesan antipiretik agak dekat dengan asid acetylsalicylic. Ia menghalang lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan keamatan keradangan. Apabila digunakan secara luaran, Ibuprofen sebagai salap mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan kemerahan, kekejangan pagi dan bengkak.

Ubat ini termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang paling penting dalam Pertubuhan Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.

Petunjuk untuk digunakan

Apa yang membantu tablet Ibuprofen? Tanda-tanda utama untuk menetapkan ubat adalah:

  1. Penyakit radang tulang belakang dan sendi (termasuk rheumatoid dan rheumatoid arthritis, ubah bentuk osteoarthritis, ankylosing spondylitis, arthritis gouty).
  2. Sederhana atau sindrom kesakitan yang lemah dari asal-usul yang berlainan (termasuk migrain, sakit kepala, myalgia dari penyakit tidak reumatik dan reumatik, sakit gigi, sakit postoperative, neuralgia, algomenorrhea primer, sakit tekak dan telinga, sakit selepas trauma).
  3. Sindrom demam dalam penyakit berjangkit dan "sejuk".

Contraindications

  • perubahan erosif dan ulcerative membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;
  • kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;
  • hiperkalemia yang disahkan;
  • hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;
  • dalam tempoh selepas pembedahan pintasan arteri koronari;
  • kehamilan (trimester III);
  • penyakit usus radang pada fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;
  • data anamnestic pada serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);
  • kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;
  • kanak-kanak berumur: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;
  • hipersensitiviti kepada mana-mana ramuan yang membentuk dadah.

Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Ibuprofen adalah ubat pilihan untuk kesakitan dan kepanasan semasa mengandung, kerana dalam tempoh masa ini lebih selamat untuk tubuh wanita daripada kebanyakan analgesik dan antipiretik lain.

Pada 2 trimester pertama kehamilan, ia tidak menjejaskan perkembangan janin, tidak menimbulkan pendarahan (tidak seperti aspirin), dan tidak membuat ancaman keguguran.

Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan yang terakhir.

Pertama, dadah menghalang penguncupan otot-otot rahim. Kedua, penggunaannya boleh menyebabkan penutupan saluran Botallova dan perkembangan hipertensi pulmonari pada anak. Ketiga, ubat ini mempunyai keupayaan untuk menghalang hormon yang bertanggungjawab untuk proses generik.

Ibuprofen semasa menyusu tidak menjejaskan kualiti dan rembesan susu, jadi ia boleh digunakan untuk merawat wanita penjagaan.

Arahan untuk digunakan

Arahan untuk penggunaan menunjukkan bahawa ttbletki harus ditelan dengan air, sebaiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.

  • Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.
  • Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam

Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari. Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor. Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Kesan sampingan

Terdapat beberapa kesan sampingan dalam spektrum badan yang berbeza yang perlu anda perhatikan:

  • masalah biasa - keletihan dan kelesuan;
  • di saluran gastrousus - ulser dan gangguan usus, perut kembung, dispepsia;
  • fungsi imun - hipersensitiviti, asma, anafilaksis;
  • sistem buah pinggang - disfungsi organ, nefropati dan nefritis;
  • sistem darah dan limfa - leukopenia, trombositopenia, anemia;
  • sifat berjangkit - meningitis, rhinitis di hadapan gangguan autoimun;
  • deria - masalah dengan penglihatan, pendengaran, sensasi bunyi bising, pening;
  • aktiviti kardiovaskular - edema, masalah pengekalan cecair, kekurangan;
  • CNS - kegelisahan dan masalah tidur, kemurungan yang berpanjangan, neuritis, sakit di kepala, mengantuk.

Pematuhan dan mengambil kira faktor-faktor ini memastikan pemulihan cepat. Maklumat mengenai ubat ibuprofen, arahan untuk penggunaan tablet, harga, ulasan, analog diberikan untuk tujuan maklumat.

Berlebihan

Jika dos harian atau tunggal Ibuprofen terlampaui, gejala berikut berlaku:

  • asidosis metabolik;
  • koma;
  • kegagalan buah pinggang akut;
  • menurunkan tekanan darah;
  • detak jantung cepat atau perlahan;
  • sakit di perut, mual, muntah;
  • kelesuan, mengantuk, kemurungan;
  • sakit kepala, tinnitus;
  • fibrilasi atrium dan penangkapan pernafasan.

Di bawah syarat-syarat ini, rawatan digunakan:

  • lavage gastrik (berkesan untuk jam pertama selepas mengambil ubat itu);
  • karbon diaktifkan (digunakan untuk mengurangkan penyerapan ubat-ubatan dalam saluran gastrousus);
  • alkali dan minum diuresis;
  • terapi gejala (memantau tekanan darah, kadar denyutan jantung dan keadaan umum).

Apabila langkah pertama diambil, adalah perlu untuk mendapatkan bantuan yang berkelayakan dan memanggil pasukan ambulans.

Arahan khas

  1. Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.
  2. Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.
  3. Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.

Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Interaksi dadah

  1. Kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen;
  2. Apabila berinteraksi dengan penyekat reaksi serotonin, risiko pendarahan gastrousus meningkat;
  3. Apabila merawat dengan pendorong pengoksidaan microsomal, risiko kenaikan mabuk;
  4. Ibuprofen tidak disyorkan semasa mengambil NSAID lain pada masa yang sama;
  5. Apabila ditadbir dengan antikoagulan, risiko pendarahan meningkat;
  6. Barbiturates dan persiapan dengan etanol meningkatkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah;
  7. Mengurangkan kesan vasodilators, furosemide dan hydrochlorothiazide;
  8. Meningkatkan aktiviti agen antiplatelet, antikoagulan tidak langsung, fibrinolitikov, ubat hipoglikemik dan insulin, derivatif sulfonylurea;
  9. Dengan rawatan serentak dengan cephalosporins, kekerapan peningkatan hipoprotrombinemia, risiko peningkatan nefrotoxic dan hepatotoxic meningkat;
  10. Kolestiramin dan antacid mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Ulasan

Kami mengambil beberapa ulasan orang mengenai ubat Ibuprofen:

  1. Larisa. Sebelum ini, dari sakit perut, Nurofen menggunakan nasihat rakan dan saya berpuas hati dengan keberkesanan dadah. Selepas farmasi di farmasi dinasihatkan untuk mengambil Ibuprofen lebih murah dan seimbang. Sejak itu saya telah meminumnya dari sakit kepala, sakit haid, dan sakit gigi. Kesan sampingan alat ini tidak memberi saya.
  2. Igor Ibuprofen, Paracetamol dan ubat-ubatan anti-radang membantu saya dengan baik. Satu-satunya perbezaan antara cara pertama dan lain-lain adalah kadar tindak balas. Jadi, jika anda minum pil ini, ia menjadi lebih baik selepas satu jam. Paracetamol memerlukan lebih banyak masa untuk bertindak. Untuk harga kedua-dua ubat adalah kos rendah dan tersedia untuk sesiapa sahaja.
  3. Victor Dadah yang sangat kuat. Terdapat suhu 40, demam, delirium, meletakkan kakinya selama 3 dos, tetapi segera menjadi jelas bahawa anda tidak boleh makan gula-gula dan merawat dengan dos minimum yang mungkin. Saya juga menyedari pengaruhnya terhadap persepsi, ia mempunyai sedikit kesan memabukkan, ia sangat menenangkan dan hanya meninggalkan kenangan yang menyenangkan dari penerimaan (sesuatu yang serupa dengan kesan narkotik, sukar untuk memandu kereta selepas ia diambil). Secara peribadi, saya secara nyata melanda buah pinggang, dan oleh itu, secara peribadi untuk diri saya, saya menyimpulkan bahawa ia harus dibersihkan dengan banyak air. Sangat gembira dengan harga dan keupayaan untuk menggantikan dadah mahal seperti theraflu atau pentaflucin. Saya membuat pilihan untuk diri sendiri, dalam hal rawatan pengairan atau selesema saya akan menjalani ibuprofen, ia berbaloi.

Menemui ulasan buruk tentang Ibuprofen dalam pil, lilin atau sirap, mungkin, adalah mustahil. Ubat itu dianggap sebagai cara yang berkesan dan cukup selamat.

Kelebihannya ialah:

  • harga rendah;
  • kesan cepat;
  • kemungkinan penggunaan untuk rawatan wanita hamil dan kanak-kanak dari mana-mana umur;
    sebilangan besar bentuk dos (ini membolehkan anda dengan betul memilih dos berkesan minimum).

Sebagai minus dalam ulasan biasanya menyebutkan kehadiran kontra dan risiko perkembangan ciri-ciri kesan sampingan NSAIDs.

Analog

Analog pada bahan aktif adalah ubat berikut:

Sebelum menggunakan analog, dapatkan nasihat doktor anda.

Syarat penyimpanan dan jangka hayat

Ubat ini disyorkan untuk menyimpan di tempat yang mempunyai kelembapan rendah pada suhu tidak melebihi + 25 ° C.

Hayat rak tablet adalah 3 tahun. Jauhkan daripada kanak-kanak!

Ibuprofen: apakah pil ini dan bagaimanakah ia digunakan dalam perubatan? Arahan dan dos ubat

Kebanyakan penyakit yang dihadapi oleh seseorang adalah disebabkan oleh proses keradangan. Dan tidak kira apa sistem organ yang berkenaan, tisu mana pun boleh terjejas, bahkan tulangnya. Oleh itu, adalah penting untuk selalu ada cara yang boleh dipercayai untuk menghapuskan manifestasi utama keradangan, tetapi supaya ia juga tidak dapat mengalahkan tubuh. Ibuprofen sangat sesuai untuk peranan ini, dari mana setiap ibu mengetahui pil ini.

Gejala utama keradangan

Keradangan sentiasa mempunyai manifestasi ciri yang akan berlaku tanpa mengira punca perkembangan pelanggaran tersebut:

Kesakitan dijelaskan oleh kepekaan sensitiviti tisu saraf dalam lesi, sehingga walaupun patogen paling tidak penting, sebelum ini tidak dapat dilihat, kini boleh menyebabkan serangan sakit akut. Lazimnya, pesakit menunjukkan titik tertentu ini sebagai aduan utama.

Perubahan warna berlaku disebabkan kemasukan darah arteri ke tapak keradangan. Bekalan darah ke tapak bertambah baik, bahagian kecil darah boleh meninggalkan katil vaskular. Kesempurnaan salur darah tisu yang meradang tidak hanya membawa kepada perubahan warna tetapi juga peningkatan suhu bahagian badan.

Manifestasi pertama keradangan

Gabungan semua faktor di atas membawa kepada perkembangan dua gejala berikut:

Edema

Disfungsi

Ekstremiti atau sebahagian tubuh secara visual meningkatkan jumlah.

Motivasi dan keupayaan untuk melakukan gerakan kecil terganggu.

Peningkatan ini disebabkan peningkatan bekalan darah tisu.

Organ dan anggota yang terjejas tidak dapat melaksanakan fungsi asal.

Bahan aktif secara biologi mengambil bahagian aktif dalam proses pembangunan.

Oleh kerana kepekaan kesakitan yang meningkat, adalah mustahil untuk dihubungi dengan alam sekitar.

Ibuprofen: tanda-tanda untuk digunakan

Apabila menetapkan ubat, doktor tidak dibimbing oleh keinginannya sendiri, tetapi oleh norma dan algoritma tindakan yang telah ditetapkan. Ibuprofen biasanya digunakan apabila dikesan:

  1. Pneumonia;
  2. Neuralgia;
  3. Migrain;
  4. Bronkitis;
  5. Proses keradangan di peringkat pelvis kecil;
  6. Myalgia;
  7. Hematomas;
  8. Bursitis

Asas semua penyakit ini adalah keradangan, tetapi ia boleh menjadi etiologi yang berbeza. Untuk sebahagian besar, ibuprofen hanya melepaskan manifestasi utama proses keradangan, tanpa dengan cara apapun memerangi penyebabnya sendiri. Sebagai contoh, jika pesakit mempunyai radang paru-paru, selepas ibuprofen ditetapkan, suhunya berkurang, ia akan menjadi lebih mudah untuk bernafas.

Tetapi bakteria atau virus yang menyebabkan penyakit itu sendiri, ubat tidak akan menjejaskan. Ia tidak direka untuk ini.

Gunakan semasa hamil

Walaupun ibuprofen diresepkan walaupun untuk kanak-kanak, terdapat beberapa batasan dalam tempoh kehamilan. Secara rasmi, pengeluar mendakwa bahawa ubat itu tidak boleh digunakan semasa trimester ketiga, dalam tempoh yang terakhir. Terdapat bukti bahawa penggunaan pil boleh menyebabkan keterlambatan dalam melahirkan anak, yang membawa kepada kelahiran kanak-kanak selepas umur.

Mengenai trimester pertama, kontroversi ini masih tidak dapat diselesaikan. Ada yang mengatakan bahawa pada masa ini ubat ini tidak berbahaya, dan ia boleh digunakan dalam jumlah biasa. Lawan mereka mengatakan bahawa pelantikan ibuprofen pada peringkat awal pasti membawa kepada pembentukan gangguan perkembangan pada bayi baru lahir.

Walaupun semua ini, wanita hamil:

  • Boleh menggunakan ibuprofen sebagai agen nonsteroid anti-radang;
  • Tidak harus takut akan kesan pada ibu dan janin disebabkan penggunaan tunggal dadah;
  • Selalunya menggunakan pil ini.

Menyusu

Walaupun selepas melahirkan, sekian lama seorang wanita harus menghadkan dirinya dalam pelbagai cara, terutamanya berkaitan dengan tabiat buruk dan penggunaan dadah farmakologi. Dan segala-galanya dalam jangka masa laktasi yang panjang, sementara ibu menyusu anaknya. Pada masa ini, bersama-sama dengan susu ibu, segala-galanya yang ada dalam darah gadis itu boleh sampai kepada bayi.

Ia akan membantu untuk mengetahui bahawa tidak ada tempoh laktasi dalam senarai kontra untuk penggunaan ibuprofen:

  1. Anda boleh memohon ubat dalam sebarang formula;
  2. Adalah disyorkan untuk menjalani rawatan di bawah pengawasan seorang doktor;
  3. Dadah praktikal tidak masuk ke dalam susu, kepekatannya terlalu rendah;
  4. Adalah lebih baik menggunakan pil itu sebaik selepas proses pemakanan, untuk mengurangkan lagi peratusan ibuprofen dalam susu ibu.

Bilakah ubat yang ditetapkan?

Ibuprofen digunakan untuk memerangi keradangan, ia amat berkesan semasa:

  • Pneumonia;
  • Bronkitis;
  • Neuralgia;
  • Buruan;
  • Artritis;
  • Ankylosing spondylitis;
  • Sindrom Nefrotik;
  • Hematoma;
  • Sakit yang disebabkan oleh sebarang sebab. Kecuali kesakitan jiwa.

Ibuprofen video

Dalam video ini, Dr. Komarovsky akan memberitahu anda sama ada ibuprofen boleh digunakan bukan paracetamol untuk mengurangkan suhu badan kanak-kanak sekiranya sakit:

IBUPROFEN

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - bank-bank kaca gelap (1) - kadbod pek.

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - kaleng polimer (1) - pek kadbod.

NSAIDs. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Mengurangkan faktor anti-radang, mengurangkan pengagregatan platelet. Ia menghalang cyclooxygenase 1 dan 2 jenis, melanggar metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin dalam kedua-dua tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, menghalang fasa keradangan dan proliferatif proliferatif. Mengurangkan sensitiviti rasa sakit dalam keradangan. Menyebabkan kelemahan atau kehilangan sindrom kesakitan, termasuk dengan kesakitan pada sendi pada rehat dan dengan gerakan, pengurangan kekakuan pagi dan bengkak sendi, meningkatkan pelbagai gerakan.
Kesan antipiretik akibat penurunan keceriaan pusat dikawal suhu diencephalon

Ibuprofen dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal, iaitu Cmaks dalam plasma mereka dicapai dalam 1-2 jam selepas pengambilan, dalam cecair sinovial - dalam 3 jam, ia dikaitkan dengan protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. T1/2 daripada plasma, ia mengambil masa 2-3 jam. Ia dikumuhkan oleh buah pinggang sebagai metabolit (tidak lebih daripada 1% dikeluarkan tidak berubah), dan lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen sepenuhnya dihapuskan dalam masa 24 jam.

- ketegangan sakit kepala dan migrain;

- kesakitan, kesakitan otot,

- kesakitan di belakang, belakang belakang, sciatica;

- kesakitan dengan kerosakan ligamen;

- Demam dengan pilek, selesema;

- Rheumatoid arthritis, osteoarthrosis.

NSAID bertujuan untuk terapi gejala, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada masa penggunaan, tidak menjejaskan perkembangan penyakit.

- Perubahan erosif dan ulser membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;

- penyakit radang usus dalam fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;

- Data Anamnestic mengenai serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);

- kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;

- Kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;

- hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;

- dalam tempoh selepas grafting arteri koronari;

- kehamilan (trimester III);

- Umur kanak-kanak: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;

- hipersensitiviti ke mana-mana ramuan yang membentuk dadah.

Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).

Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.

Tablet perlu ditelan dengan air, sebaik-baiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.

Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari.

Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berunding dengan doktor.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam

Dalam dos yang disyorkan, ubat biasanya tidak menyebabkan kesan sampingan.

Di bahagian sistem pencernaan: NSAID-gastropathy (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan), cirit-birit, kembung perut, sembelit; ulser mukosa gastrousus, yang dalam beberapa kes rumit
perforasi dan pendarahan; kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut, sakit di mulut, ulser membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Di bahagian sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Di bahagian indra: gangguan pendengaran: kehilangan pendengaran, deringan atau tinnitus; Kerosakan visual: kerosakan toksik kepada saraf optik, penglihatan kabur, skotoma, kekeringan dan kerengsaan mata, edema konjungtiva dan kelopak mata (alahan asal).

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Sejak sistem kardiovaskular: kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Di bahagian sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alahan, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis.

Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya erythematous atau urticaria), pruritus, angioedema, tindak balas anaphylactoid, kejutan anaphylactic, bronkospasme atau dyspnea, demam, eritema multiforme (termasuk edema sindrom erythema (termasuk sindrom SJS termasuk demam, distrofi, eritema dan erythema, Lyell), eosinofilia, rinitis alergi.

Dari sisi organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), thrombocytopenia dan purpura thrombocytopenic, agranulocytosis, leukopenia.

Lain-lain: berkeringat meningkat.

Dari penunjuk makmal: masa pendarahan (mungkin meningkat), kepekatan glukosa serum (mungkin berkurangan), pelepasan kreatinin (mungkin berkurang), hematokrit atau hemoglobin (berkurang), konsentrasi kreatinin serum (mungkin meningkat), aktiviti transaminase hepatic ).

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, tekanan darah menurun, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, kegagalan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (hanya dalam masa satu jam selepas pentadbiran), karbon diaktifkan, minum alkali, dipaksa diuretik, terapi gejala (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan darah).

Pada dos terapeutik, ibuprofen tidak memasuki interaksi yang signifikan dengan ubat yang digunakan secara meluas.

Penunjuk enzim pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol, barbiturates, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko menghasilkan mabuk yang teruk. Inhibitor oksidasi microsomal - mengurangkan risiko tindakan hepatotoxic.

Mengurangkan aktiviti hiperensif vasodilators dan kesan natriuretic furosemide dan hydrochlorothiazide.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Ia meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan).

Menguatkan kesan sampingan kortikosteroid mineral, glukokortikosteroid (meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hypoglycemic derivatif sulfonylurea.

Antacids dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan darah digoxin, persediaan lithium dan methotrexate.

Pelantikan serentak NSAID yang lain meningkatkan kekerapan kesan sampingan.

Kafein meningkatkan kesan analgesik (analgesik).

Dengan pelepasan serentak ibuprofen mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (mungkin untuk meningkatkan insidensi koroner akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic kecil sebagai agen antiplatelet selepas memulakan ibuprofen).

Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, asid valproic, plykamytsin meningkatkan kejadian hypoprothrombinemia dengan pelantikan serentak.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.

Cyclosporine dan persiapan emas meningkatkan kesan ibuprofen pada sintesis prostaglandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoxicity. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Dadah yang menghalang rembesan tiub, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.

Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Ibuprofen

Arahan untuk digunakan:

Harga dalam farmasi dalam talian:

Ibuprofen adalah ubat sintetik bukan steroid yang mempunyai kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.

Tindakan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.

Ibuprofen paling berkesan untuk kesakitan keradangan. Kesan antipiretik agak dekat dengan asid acetylsalicylic. Ia menghalang lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan keamatan keradangan.

Apabila digunakan secara luaran, Ibuprofen sebagai salap mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan kemerahan, kekejangan pagi dan bengkak.

Ubat ini termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang paling penting dalam Pertubuhan Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.

Borang pelepasan

Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk tablet, penggantungan, dan salep.

  • Tablet ibuprofen adalah bulat, licin, biconvex putih. Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif. Pengeksport - magnesium stearate, talc, lactose, kanji kentang, silikon dioksida koloid, Povidone 25. 10, 20 dan 100 keping setiap pek;
  • Tablet Ibuprofen bersalut dengan tindakan yang berpanjangan. Setiap tablet mengandungi 800 mg bahan aktif. 7, 14 dan 60 keping setiap pek;
  • Tablet untuk menghisap. Setiap tablet mengandungi 200 mg bahan aktif;
  • Kapsul bertindak panjang. Setiap kapsul mengandungi 300 mg bahan aktif;
  • Suspensi Ibuprofen untuk pentadbiran lisan homogen, kuning, dengan bau oren. 5 ml penggantungan mengandungi 100 mg bahan aktif. Dihasilkan dalam botol 100 ml, dalam kadbod dengan sudu ukur;
  • 5% krim dan gel untuk kegunaan luaran.

Petunjuk untuk penggunaan ibuprofen

Ibuprofen ditunjukkan untuk:

  • Rawatan gejala influenza dan SARS;
  • Osteoarthrosis;
  • Arthritis psoriatik;
  • Spondylosis serviks;
  • Sindrom Barre-Lieu;
  • Migrain serviks;
  • Bursitis;
  • Ankylosing spondylitis;
  • Amyotrofi neuralgik;
  • Myalgia;
  • Sindrom Nefrotik;
  • Hipotensi postural (semasa mengambil ubat antihipertensi);
  • Negeri-negeri fisis pelbagai etimologi;
  • Keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal;
  • Sindrom Arteri Vertebral;
  • Neuralgia;
  • Tendinite;
  • Hematomas.

Ibuprofen juga ditunjukkan dalam rawatan keselamat ligamen, radang sendi rheumatoid, radiculitis dan sindrom artikular (dengan keterlaluan gout).

Sebagai tambahan, Ibuprofen ditunjukkan untuk digunakan dalam:

  • Pneumonia;
  • Postoperative, pergigian dan sakit kepala;
  • Penyakit ENT yang berjangkit-inflamasi - faringitis, tonsilitis, rhinitis, laringitis, sinusitis;
  • Bronkitis;
  • Panniculite;
  • Dysmenorrhea primer;
  • Algodismenoree;
  • Proses keradangan di pinggul;
  • Adnexitis

Contraindications

Ibuprofen dikontraindikasikan mengikut arahan:

  • Hypersensitivity to the drug;
  • Pembacaan ulser gastrik atau ulser duodenal dan kolitis ulseratif;
  • Penyakit saraf optik dan penglihatan warna terjejas;
  • Aspirin "asma;
  • Hipertensi;
  • Scotome;
  • Amblyopia;
  • Gangguan buah pinggang atau hati yang diucapkan, serta sirosis hati dengan hipertensi portal;
  • Kegagalan jantung;
  • Edema;
  • Hemofilia;
  • Hypocoagulation;
  • Leukopenia;
  • Patologi radas vestibular;
  • Kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • III trimester kehamilan.

Mengikut arahan Ibuprofen ditetapkan dengan berhati-hati apabila:

  • Kegagalan jantung kronik
  • Penyakit hati dan buah pinggang yang bersamaan,
  • Enteritis;
  • Sejurus selepas pembedahan;
  • Dengan gejala-gejala dyspeptik sebelum rawatan;
  • Gastrik;
  • Kolitis;
  • Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Apabila menggunakan Ibuprofen, perlu memantau sistem periferal darah secara sistematik, serta fungsi hati dan buah pinggang.

Arahan untuk penggunaan Ibuprofen

Menurut arahan Ibuprofen diambil selepas makan di dalamnya.

Dos harian dadah bergantung kepada penyakit ini:

  • Dalam osteoarthrosis, algomenorrhea, arthritis psoriatik dan spondyloarthritis ankylosis, orang dewasa ditetapkan 400-600 mg 3-4 kali sehari;
  • Dalam artritis reumatoid, ambil dos tambahan 800 mg 3 kali sehari;
  • Untuk kecederaan tisu lembut dan keseleo, tablet Ibuprofen dengan tindakan yang berlanjutan digunakan - 1600-2400 mg sekali sehari, lebih baik sebelum tidur;
  • Dengan kesakitan sederhana, ambil 1200 mg sehari;
  • Untuk sindrom febrile yang telah timbul selepas imunisasi, 50 mg digunakan, jika perlu, pentadbiran boleh diulangi selepas 6 jam, tetapi tidak lebih daripada 100 mg sehari.

Apabila kanak-kanak febrile berusia lebih 12 tahun, dos Ibuprofen dikira untuk mengurangkan suhu badan:

  • Di atas 39.2 darjah C, 10 mg setiap 1 kg berat badan sehari;
  • Di bawah 39.2 darjah C, 5 mg setiap 1 kg berat badan sehari.

Tablet ibuprofen untuk resorpsi digunakan untuk merawat penyakit ENT, melarutkan di dalam mulut di bawah lidah. Kanak-kanak yang berumur lebih dari 12 tahun dan dewasa ditetapkan 200-400 mg 2-3 kali sehari.

Suspensi untuk pentadbiran lisan biasanya ditetapkan kepada kanak-kanak. Purata dos tunggal untuk kemasukan 3 kali sehari ialah:

  • Dari 1 hingga 3 tahun - 100 mg;
  • Dari 4 hingga 6 tahun - 150 mg;
  • Dari 7 hingga 9 tahun - 200 mg;
  • Dari 10 hingga 12 tahun - 300 mg.

Terutamanya menggunakan gel atau krim Ibuprofen, memohon dan menggosoknya sehingga diserap sepenuhnya di kawasan yang terkena 3-4 kali sehari. Rawatan boleh dilakukan dalam masa 2-3 minggu.

Kesan sampingan

Mengikut arahan, Ibuprofen adalah ubat yang agak selamat dan biasanya diterima dengan baik. Apabila menggunakan, beberapa kesan sampingan boleh berlaku:

Sistem pencernaan: cirit-birit, muntah, mual, anoreksia, ketidakselesaan epigastrik, luka erosif dan ulseratif pada saluran gastrousus lebih kerap berlaku; fungsi hati yang kurang ketara atau pendarahan dari saluran gastrousus.

Sistem saraf: sakit kepala atau pening, gangguan tidur atau pergolakan, dan gangguan visual mungkin berlaku.

Sistem peredaran darah: kesan sampingan diperhatikan hanya dengan penggunaan ubat - trombositopenia, anemia, agranulositosis yang berpanjangan.

Sistem kencing: disfungsi buah pinggang boleh berlaku dengan penggunaan berpanjangan Ibuprofen.

Reaksi alergi boleh dilihat apabila mengambil ubat di dalamnya, dan apabila digunakan secara luaran dalam bentuk kemerahan kulit, ruam kulit, angioedema, sensasi terbakar. Sindrom bronkospastik dan meningitis aseptik berlaku lebih kerap.

Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan ketiga. Permohonan dalam trimester I dan II mungkin dilakukan dengan ketat mengikut keterangan doktor.

Semasa penyusuan, ibuprofen boleh digunakan dalam dos yang rendah untuk kesakitan dan demam. Oleh kerana dadah dilepaskan ke dalam susu ibu, gunakan dalam dos lebih daripada 800 mg sehari adalah kontraindikasi.

Syarat penyimpanan

Ibuprofen boleh didapati di preskripsi. Hayat rak - 3 tahun.

Ibuprofen: harga dalam farmasi dalam talian

IBUPROFEN 200mg N20 tab.

IBUPROFEN 200mg N20 tab. bersalut

IBUPROFEN 200mg N20 tab. bersalut

Ibuprofen tablet 200 mg 20 pcs.

Ibuprofen 200 mg 20 tabl

Ibuprofen tablet 200 mg 20 pcs.

IBUPROFEN 5% 25g salep untuk kegunaan luaran

Tab Ibuprofen. p / o tawanan 200mg №50

IBUPROFEN 200mg N50 tab. bersalut

IBUPROFEN 200mg N50 tab.

IBUPROFEN 200mg N50 tab. filem bersalut

IBUPROFEN 0,2g N50 tab. bersalut

Ibuprofen 200 mg 50 tabl

Tablet ibuprofen 200 mg 50 pcs.

Tablet ibuprofen 200 mg 50 pcs.

IBUPROFEN 400mg N20 tab. filem bersalut

Ibuprofen 400 mg 20 tabl

Tablet Ibuprofen 400 mg 20 pcs.

Tab Ibuprofen. p.po. 400mg n20

Ibuprofen tbl p / pl / o 400mg №20

IBUPROFEN suplemen 60mg N10 untuk kanak-kanak

IBUPROFEN 5% 50g gel d untuk kegunaan luaran

IBUPROFEN 100mg / 5ml 100ml penggantungan untuk pentadbiran lisan (untuk kanak-kanak)

Susu Ibuprofen 100 mg / 5 ml 100 ml

Susu Ibuprofen 100 mg / 5 ml 100 ml

Ibuprofen gel d / out. kira-kira 5% 50g №1 Ozon

Suspek Ibuprofen dalaman 100mg / 5ml 100ml n1

IBUPROFEN 5% 50g gel d / penggunaan luar Vertex

Ibuprofen gel d / out. kira-kira 5% 50g №1 Vertex

Ibuprofen untuk kanak-kanak suppositories rectal 60 mg 10 pcs.

Ibuprofen 5% gel 50g

IBUPROFEN MEDISORB 200mg N10 topi.

Gel ibuprofen 5% 50 g

IBUPROFEN 400mg N50 tab. filem bersalut

IBUPROFEN MEDISORB 200mg N20 topi.

Maklumat mengenai ubat ini adalah umum, disediakan untuk tujuan maklumat dan tidak menggantikan arahan rasmi. Rawatan sendiri berbahaya untuk kesihatan!

Halo, untuk kesakitan pada sendi, berapa kali saya perlu mengambil hari dan berapa lama?

Dalam usaha untuk menarik pesakit keluar, doktor sering pergi terlalu jauh. Misalnya, Charles Jensen dalam tempoh 1954-1994. bertahan lebih daripada 900 operasi penyingkiran neoplasma.

Kerja yang bukan untuk orang yang dikehendaki adalah lebih berbahaya untuk jiwa beliau daripada kekurangan kerja sama sekali.

Penduduk Australia berusia 74 tahun, James Harrison telah menjadi penderma darah sekitar 1000 kali. Dia mempunyai kumpulan darah jarang yang antibodi membantu bayi yang baru lahir dengan anemia teruk bertahan. Oleh itu, Australia menyelamatkan kira-kira dua juta kanak-kanak.

Menurut kajian WHO, perbualan harian selama setengah jam di telefon bimbit meningkatkan kemungkinan tumor otak sebanyak 40%.

Ubat alahan di Amerika Syarikat sahaja membelanjakan lebih daripada $ 500 juta setahun. Adakah anda masih percaya bahawa satu cara untuk akhirnya mengalahkan alergi akan dijumpai?

Para saintis dari University of Oxford telah menjalankan satu siri kajian di mana mereka menyimpulkan bahawa vegetarianisme boleh memudaratkan otak manusia, kerana ia membawa kepada penurunan jisimnya. Oleh itu, saintis mencadangkan supaya tidak mengecualikan ikan dan daging dari diet mereka.

Semasa operasi, otak kita membelanjakan sejumlah tenaga yang sama dengan bola lampu 10 watt. Oleh itu, imej mentol di atas kepala pada saat munculnya pemikiran yang menarik tidak begitu jauh dari kebenaran.

Para saintis Amerika melakukan eksperimen pada tikus dan sampai pada kesimpulan bahwa jus tembikai mencegah perkembangan aterosklerosis. Satu kumpulan tikus meminum air kosong, dan jus tembikai kedua. Akibatnya, kapal-kapal kumpulan kedua bebas dari plak kolesterol.

Penggetar pertama dicipta pada abad ke-19. Dia bekerja di enjin wap dan bertujuan untuk merawat histeria wanita.

Seseorang yang mengambil antidepresan dalam kebanyakan kes akan mengalami kemurungan sekali lagi. Jika seseorang mengatasi kemurungan dengan kekuatannya sendiri, dia mempunyai peluang untuk melupakan keadaan ini selama-lamanya.

Buah pinggang kita dapat membersihkan tiga liter darah dalam satu minit.

Tulang manusia adalah empat kali lebih kuat daripada konkrit.

Semua orang bukan sahaja mempunyai cap jari yang unik, tetapi juga lidah.

Menurut statistik, pada hari Isnin, risiko kecederaan belakang meningkat sebanyak 25%, dan risiko serangan jantung - sebanyak 33%. Berhati-hati.

Sebagai tambahan kepada manusia, hanya satu makhluk hidup di planet Bumi - anjing - menderita dari prostatitis. Inilah sahabat kita yang paling setia.

Ramai orang mengingati frasa: "Crimea adalah resort kesihatan kesatuan semua." Dalam expanses bekas Kesatuan Soviet, dan sekarang CIS, dari Laut Baltik ke Lautan Pasifik, mereka tidak mungkin dijumpai.

Ibuprofen: Apa pil ini?

Ibuprofen adalah anestetik sejagat, tetapi paling sering ia diambil untuk migrain dan sakit kepala, manakala kos ubat seperti itu mampu untuk semua orang. Ia juga membantu mengurangkan suhu badan dan mengurangkan keradangan. Ubat ini diberikan kepada orang dewasa dan kanak-kanak dengan selsema dan arthritis.

Apa lagi pil ini membantu? Adakah mereka mempunyai sebarang kontraindikasi dan kesan sampingan? Mari cuba fikirkan.

Apakah ibuprofen?

Ubat ini biasanya dikeluarkan dalam bentuk tablet yang mempunyai warna merah jambu atau putih, bergantung kepada komposisi shell dan pengilang. Ibuprofen adalah ubat nonsteroid dengan kesan anti-radang. Tablet membantu mengurangkan demam dan menghilangkan rasa sakit, bahkan artikular. Mereka tidak mempunyai kesan negatif yang kuat ke atas perut, tidak seperti ubat penahan sakit lain, seperti Aspirin, tetapi tidak diingini untuk meminumnya sekiranya kegagalan buah pinggang dan hati, ulser gastrik, tindak balas alergi, atau intolerans individu terhadap komponen dadah.

Ibuprofen amat berkesan untuk sakit kepala. Di samping itu, ia membantu dalam situasi berikut:

  • jika ada keradangan sendi dan reumatik;
  • dalam penyakit yang menyebabkan gangguan pergerakan;
  • jika seseorang mempunyai myalgia dan neuralgia;
  • dengan sakit pergigian dan postoperative, yang berlaku dalam bentuk akut;
  • untuk rawatan penyakit berjangkit atas saluran pernafasan;
  • dengan pendarahan haid;
  • jika seseorang mempunyai selesema dan ARVI;
  • untuk menghapuskan demam dan hyperthermia.

Selepas mengambil penggantungan atau tablet, mereka mula bertindak dalam masa 10 minit, kerana ini, ejen sedemikian dianggap sebagai salah satu ubat yang bertindak pantas. Tindakan akhir Ibuprofen datang dalam dua jam dan berlangsung selama lima jam.

Ibuprofen sakit kepala

Adakah ibuprofen membantu dengan sakit kepala? Jawapannya hanya ya. Sakit seperti sakit kepala ketegangan, di mana seseorang mempunyai perasaan bahawa kepalanya diperah oleh sesuatu, sangat biasa di kalangan orang muda. Kesakitan itu sakit dan membosankan, keamatan sederhana, dan boleh menutup seluruh kepala atau hanya bahagian tertentu (occiput, parietal region, dahi). Terdapat sakit kepala ketegangan yang selalu pada siang hari dan dapat bertambah hebat walaupun setelah melakukan kerja keras. Penyakit ini adalah ciri orang yang terlibat dalam kerja mental, kerana ia disebabkan oleh kecacatan mental.

Ketegangan sakit kepala berlaku:

  • episodic - sehingga 15 sawan berlaku setiap bulan, yang berlangsung sekurang-kurangnya 30 minit;
  • kronik - lebih daripada 15 serangan berlaku setiap bulan.

Bagaimana untuk mengambil ibuprofen untuk sakit kepala? Sekiranya berlaku episod, maka semasa serangan perlu mengambil 400 mg. Sekiranya serangan tersebut berlaku lebih kerap 15 kali sebulan, maka disarankan untuk mengambil ubat tiga kali sehari, 400 mg selama 21 hari. Dari sakit kepala ketegangan yang kronik, nasib pesakit hanya boleh meredakan penggunaan kursus antidepresan, dan Ibuprofen akan tidak berkesan dalam kes ini.

Ibuprofen untuk migrain

Terdapat banyak punca serangan penyakit seperti saraf. Migrain boleh bermula sekiranya seseorang gugup atau memakan sesuatu yang salah. Keadaan patologi ini mempunyai tiga fasa. Apabila fasa pertama berlaku, kebimbangan dan kebimbangan muncul pada orang itu. Yang kedua dicirikan oleh kesakitan yang tidak tertahankan di satu sisi kepala sahaja. Biasanya ia pecah, denyut dan bertambah secara beransur-ansur. Seseorang mula mengganggu segala-galanya: cahaya, bau, bunyi. Semasa fasa terakhir, sakit kepala menurun secara beransur-ansur.

Sekiranya migrain berlaku, perlu mengambil pil sedemikian pada fasa pertama, supaya semasa sakit kedua tidak begitu sengit. Kesan terbesar dicapai jika anda mengambil 200 atau 400 mg dadah dua jam selepas permulaan serangan. Sekiranya fasa kedua sudah tiba, maka 400 mg ubat perlu diambil dengan serta-merta. Ini dapat mengurangkan tempoh serangan, dan kepala tidak akan menyakiti. Jika penyitaan tidak hilang selepas 5-6 jam, maka disyorkan untuk minum jumlah ubat yang sama.

Cara minum ibuprofen?

Di farmasi, ubat tersebut boleh didapati tanpa preskripsi, tetapi tidak disyorkan untuk mengambilnya tanpa preskripsi. Tablet mempunyai banyak kontraindikasi dan mempunyai kesan sampingan, jadi anda perlu membaca dengan teliti arahan untuk mengelakkan berlebihan. Dengan berhati-hati, ibuprofen digunakan semasa mengandung dan menyusu.

Dos

Memandangkan tablet Ibuprofen ditetapkan kepada orang dewasa dan kanak-kanak, perlu mematuhi dos mengikut umur.

Remaja berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa harus mengambil tidak lebih dari 3-4 tablet 200 mg sehari. Jika dos ini tidak membawa kesan yang diingini dan kesakitan tidak hilang, maka doktor boleh menetapkan dua tablet (400 mg) sekali gus tiga kali sehari. Untuk penyerapan ubat yang cepat, dos pertama perlu diambil pada waktu pagi sebelum makan. Tetapi adalah dinasihatkan untuk mengambil Ibuprofen selepas makan, kerana ini mengurangkan kesan sampingan. Anda tidak boleh mengambil lebih daripada 6 tablet sehari.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun, beratnya lebih daripada 20 kg, perlu mengambil sehingga 4 tablet sehari, membuat selang 6 jam antara selang waktu. Bayi perlu diberikan tidak lebih daripada 10 mg dadah setiap hari.

Lebih daripada 5 hari pil tidak boleh diambil. Sekiranya atas sebab apa-apa ubat itu tidak dijawab, tidak perlu mengambil dos dua kali pada masa akan datang, kerana terdapat kebarangkalian yang berlebihan. Sekiranya tiada kesan dari mengambil Ibuprofen tiga hari selepas permulaan rawatan, adalah lebih baik untuk tidak teragak-agak, tetapi untuk berjumpa doktor. Juga, rawatan perubatan mungkin diperlukan dan rupa kesan sampingan.

Semasa mengandung dan semasa menyusu, hanya doktor yang menetapkan dadah. Ubat ini tidak mampu merosakkan janin, dan ia secara praktikalnya tidak masuk ke dalam susu ibu, tetapi ia harus diambil dengan segera setelah memberi makan bayi supaya kepekatannya serendah mungkin.

Kesan sampingan

Ubat biasanya lebih baik daripada Aspirin, Indomethacin dan Diclofenac. Walau bagaimanapun, Ibuprofen boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:

  • pedih ulu hati, muntah, cirit-birit, kehilangan selera makan, loya, sembelit;
  • angioedema, ruam kulit, gatal-gatal;
  • peningkatan berpeluh, demam, anemia, rhinitis alergi;
  • pening, insomnia, kerengsaan, sakit kepala, kebimbangan;
  • takikardia, kegagalan jantung, boleh meningkatkan tekanan darah;
  • sakit dan mulut kering;
  • kejutan anaphylactic;
  • bronkospasme atau sesak nafas;
  • kehilangan pendengaran atau bunyi (bunyi) di telinga;
  • mengantuk, kemurungan, halusinasi, kekeliruan;
  • agak jarang - penglihatan kabur atau penglihatan berganda di mata, edema kelopak mata, mata kering, konjunktiva;
  • perubahan komposisi darah - thrombocytopenia, agranulocytosis, leukopenia.

Apabila fenomena di atas muncul, perlu berhenti mengambil ubat dan berunding dengan doktor.

Bilakah ibuprofen dikontraindikasikan?

Tablet ibuprofen dikontraindikasikan dalam kes berikut:

  • jika pesakit menderita asma bronkial;
  • hypocoagulation darah dan hemofilia;
  • di hadapan diatesis hemoragik;
  • dalam tempoh selepas operasi, apabila pembedahan pintasan arteri koronari dilakukan di hati;
  • dengan intolerans individu untuk NSAIDs, yang ditunjukkan oleh urticaria, rhinitis atau bronkospasme;
  • dalam kes eksaserbasi proses keradangan dan ulseratif-perosak dalam perut dan usus;
  • jika pendarahan intrakranial telah berlaku, serta pendarahan dalam usus atau perut;
  • dengan lebihan kalium dalam badan, kerosakan buah pinggang yang serius dan kegagalan hati;
  • jika terdapat hipersensitiviti terhadap komponen dadah;
  • kehamilan

Bolehkah berlaku berlebihan?

Kemungkinan ini berlaku jika Ibuprofen diambil dalam dos yang salah. Ini boleh menyebabkan gejala seperti muntah, loya, mengantuk, sakit perut, tinnitus, irama jantung yang tidak normal, dan dalam kes-kes yang teruk, penangkapan pernafasan dan koma.

Dalam keadaan ini, pesakit perlu membasuh perut, memberikan arang diuretik dan diaktifkan. Jika perlu, doktor menetapkan terapi gejala.

Oleh itu, Ibuprofen adalah ubat yang sangat berkesan dan cepat bertindak yang melegakan pelbagai sakit, terutama sakit kepala. Agar dia membawa hasil yang diinginkan, perlu membiasakan diri dengan kontra dan kesan sampingan sebelum mengambilnya.

Top