Kategori

Jawatan Popular

1 Bronkitis
Ampicillin
2 Klinik
Hidung hidung semasa mengandung: ubat dan ulasan
3 Laryngitis
Otitis: Adakah saya memerlukan antibiotik?
Image
Utama // Pencegahan

Ibuprofen - arahan untuk kegunaan, harga, ulasan


Adakah saya memerlukan panduan atau testimoni untuk Ibuprofen? Anotasi dalam terjemahan percuma dan pendapat pengguna mengenai ubat boleh didapati di bawah.

Petunjuk untuk menggunakan ubat Ibuprofen

Borang pelepasan dadah Ibuprofen

Tablet, filem bersalut 200 mg; balang (balang) polimer 50 pek kadbod 1;

Tablet, filem bersalut 200 mg; bekas pek 10 pek kadbod 2;

Tablet, filem bersalut 200 mg; pakej sel 10 pek kadbod 5;

Tablet, filem bersalut 200 mg; balang (balang) polimer 50;

Tablet, filem bersalut 200 mg; pek lepuh sel 10;

Tablet, filem bersalut 200 mg; pakej sel 10 pek kadbod 5;

Tablet, filem bersalut 200 mg; balang (balang) polimer 50 pek kadbod 1;

Tablet, filem bersalut 200 mg; bekas pek 10 pek kadbod 2;

Tablet, filem bersalut 200 mg; dibungkus 10 kad pek 10;

Tablet, filem bersalut 400 mg; pakej sel 10 pek kadbod 5;

Tablet, filem bersalut 400 mg; balang (balang) polimer 50 pek kadbod 1;

Tablet, filem bersalut 400 mg; bekas pek 10 pek kadbod 2;

Tablet, filem bersalut 400 mg; dibungkus 10 kad pek 10;

Farmakodinamik

Tidak selektif menghalang COX-1 dan COX-2, mengurangkan sintesis PG.

Kesan anti-radang dikaitkan dengan pengurangan kebolehtelapan vaskular, peredaran mikro yang lebih baik, pengurangan pembebasan perantara keradangan dari sel (PG, kinin, LT) dan penekanan bekalan tenaga proses keradangan.

Kesan analgesik adalah disebabkan oleh penurunan intensitas keradangan, penurunan dalam pengeluaran bradykinin dan algogenicitynya. Dalam arthritis rheumatoid, ia terutamanya memberi kesan kepada eksudatif dan, sebahagiannya, komponen proliferatif tindak balas keradangan, mempunyai kesan analgesik yang cepat dan ketara, mengurangkan bengkak, kekejangan pagi dan mobiliti terhad di sendi.

Pengurangan keceriaan pusat pengawalan haba diencephalon menyebabkan kesan antipiretik.

Keterukan kesan antipiretik bergantung pada suhu badan awal dan dos.

Dengan dos tunggal, kesannya berlangsung sehingga 8 jam.

Dalam dismenore utama, tekanan intrauterin dan kekerapan kontraksi rahim dikurangkan. Secara beransur-ansur menghalang agregasi platelet.

Farmakokinetik

Apabila pengingesan diserap dengan baik dari saluran gastrousus. Cmax dicipta dalam masa 1 jam, apabila diambil selepas makan - dalam masa 1.5-2.5 jam.

Mengikat protein plasma - 90%. Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, tetapi bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

Aktiviti biologi dikaitkan dengan S-enantiomer.

Selepas penyerapan, kira-kira 60% daripada R-bentuk secara tidak aktif secara farmakologi perlahan-lahan berubah menjadi bentuk S-aktif.

Tertakluk kepada biotransformasi. Terdapat 3 metabolit utama yang dikeluarkan oleh buah pinggang. Dalam bentuk tidak berubah dengan air kencing tidak lebih daripada 1% dikeluarkan.

Ia mempunyai kinetik biphasic penghapusan dengan T1 / 2 dari plasma 2-2.5 h (untuk retard bentuk, sehingga 12 jam).

Penggunaan dadah Ibuprofen semasa mengandung

Contraindicated pada trimester kehamilan III, pada trimester I dan II - dengan berhati-hati.

Pada masa rawatan harus berhenti menyusu.

Contraindications

Kesan sampingan

Dos dan pentadbiran

Di dalam, selepas makan. Dalam arthritis rheumatoid - 0.8 g 3 kali sehari; dengan osteoarthritis dan ankylosing spondylitis - 0.4-0.6 g 3-4 kali sehari, dengan artritis remaja rheumatoid - 30-40 mg / kg sehari dalam beberapa dos.

Untuk kecederaan tisu lembut, keseleo - 1.6-2.4 g sehari dalam beberapa dos.

Dengan sindrom kesakitan sederhana - 1.2 g sehari.

Berlebihan

Gejala: sakit perut, mual, muntah, keletihan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, hipotensi, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium dan penangkapan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (hanya pada jam pertama selepas pengingesan), karbon aktif (untuk mengurangkan penyerapan), minuman beralkali, terapi diuresis, dan terapi gejala (pembetulan KHS, tekanan darah, pendarahan gastrousus).

Interaksi dengan ubat lain

Penggunaan serentak dua atau lebih NSAID perlu dielakkan kerana peningkatan risiko kesan sampingan. Dengan penggunaan serentak ibuprofen mengurangkan kesan anti-radang dan antiagregat asid acetylsalicylic (mungkin untuk meningkatkan insidensi koroner akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic kecil sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen). Apabila digunakan dengan ubat thrombolytic (alteplazy, streptokinase, urokinase) pada masa yang sama meningkatkan risiko pendarahan. Ibuprofen meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik.

Induktor pengoksidaan microsomal (phenytoin, etanol, barbiturat, rifampisin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko menghasilkan reaksi hepatotoxic yang teruk. Inhibitor pengoksidaan microsomal mengurangkan risiko tindakan hepatotoxic.

Antacids dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen. Kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen. Cefamundol, cefoperazone, cefotetan, asid valproic meningkatkan kejadian hypoprothrombinemia.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisitas ibuprofen. Persediaan siklosporin dan emas meningkatkan kesan ibuprofen pada sintesis PG di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoxicity. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya. Dadah menyekat rembesan tubular, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Ibuprofen mengurangkan kesan ubat antihipertensi (termasuk perencat BPC dan ACE), aktiviti natriuretik dan diuretik furosemide dan hydrochlorothiazide, keberkesanan ubat urikosurik. Menguatkan kesan sampingan mineralocorticoids, glucocorticoids, estrogen, etanol. Meningkatkan kesan ubat hypoglycemic oral dan insulin. Meningkatkan kepekatan darah digoxin, persediaan lithium dan methotrexate. Ibuprofen boleh mengurangkan pelepasan aminoglikosida (dengan pelantikan serentak boleh meningkatkan risiko nefrotoxicity dan ototoksisiti).

Ibuprofen untuk / dalam pengenalan tidak boleh bercampur dengan ubat lain.

Langkah berjaga-jaga apabila mengambil dadah Ibuprofen

Rawatan ibuprofen perlu dijalankan dalam dos berkesan minimum, kursus pendek yang paling singkat. Semasa rawatan jangka panjang, adalah perlu untuk mengawal gambar darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

Memandangkan kemungkinan mengembangkan NSAIDs-gastropathy, ia disusun dengan berhati-hati kepada orang tua, dengan riwayat ulser gastrik dan penyakit gastrousus lain, pendarahan gastrousus, dengan terapi serentak dengan glucocorticoid, NSAID lain, dan untuk terapi jangka panjang. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan (termasuk menjalankan esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin, hematokrit, dan ujian darah okultisme fecal). Untuk mencegah perkembangan NSAIDs, gastropathy disyorkan untuk digabungkan dengan ubat PGE (misoprostol).

Peringatan diberikan kepada pesakit yang mengalami gangguan hati dan fungsi buah pinggang (pemantauan secara tetap terhadap tahap bilirubin, transaminase, kreatinin, kepekatan ginjal) adalah mandatori, hipertensi dan kegagalan jantung kronik (pemantauan harian diuretik, berat badan, BP). Jika penglihatan berlaku, kurangkan dos atau hentikan ubat.

Pengambilan alkohol semasa rawatan tidak digalakkan.

Tidak mustahil untuk memohon pada permukaan luka terbuka, kulit yang cedera; Elakkan mendapatkan krim, gel atau salap di mata dan membran mukus.

IBUPROFEN

Penyediaan: IBUPROFEN
Bahan aktif: ibuprofen
Kod ATX: M01AE01
KFG: NSAIDs
Reg. nombor: P №015575 / 01
Tarikh pendaftaran: 07/18/07
Reg Owner. Hon: Pekerjaan Farmaseutikal Polfa di Pabianice Bersama Saham Syarikat

BORANG DOSIR, KOMPOSISI DAN PEMBUNGKUSAN

20 keping - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.

Huraian ULASAN AKTIF.
Maklumat saintifik yang diberikan adalah umum dan tidak boleh digunakan untuk membuat keputusan tentang kemungkinan menggunakan ubat tertentu.

TINDAKAN FARMAKOLOGI

NSAIDs, terbitan asid fenilpropionik. Ia mempunyai kesan anti-radang, analgesik dan antipiretik.

Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan aktiviti COX - metabolisme enzim utama asid arakidonik, yang merupakan pelopor prostaglandin, yang memainkan peranan utama dalam patogenesis keradangan, sakit dan demam. Kesan analgesik adalah disebabkan oleh kedua-dua periferal (secara tidak langsung, melalui penindasan sintesis prostaglandin) dan mekanisme pusat (disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin dalam sistem saraf pusat dan periferal). Mengurangkan agregasi platelet.

Apabila digunakan secara luaran, ia mempunyai kesan anti-radang dan analgesik. Mengurangkan kekakuan pagi, meningkatkan pelbagai gerakan di sendi.

PHARMACOKINETICS

Apabila pengambilan ibuprofen hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal. Pengambilan makanan serentak memperlahankan kadar penyerapan. Diabolisme di hati (90%). T1/2 adalah 2-3 jam

80% daripada dos yang diekskresikan dalam air kencing terutamanya dalam bentuk metabolit (70%), 10% - tidak berubah; 20% diekskresikan melalui usus sebagai metabolit.

INDIKASI

radang sendi dan degeneratif dan penyakit tulang belakang (termasuk reumatik dan artritis reumatoid, ankylosing spondylitis, osteoartritis), sindrom bersama semasa gout kepahitan, artritis psoriatik, ankylosing spondylitis, tendonitis, radang kandung lendir, sciatica, keradangan trauma tisu lembut dan otot radas. Neuralgia, myalgia, kesakitan pada penyakit berjangkit dan peradangan di atas saluran pernafasan, adnexitis, algomenorrhea, sakit kepala dan sakit gigi. Demam dalam penyakit berjangkit dan radang.

MODUS DOSING

Tetapkan secara individu, bergantung kepada bentuk penyakit nosologi, keparahan manifestasi klinikal. Apabila diambil secara lisan atau tepat untuk orang dewasa, dos tunggal adalah 200-800 mg, kekerapan pentadbiran adalah 3-4 kali / hari; untuk kanak-kanak - 20-40 mg / kg / hari dalam dos dibahagikan.

Luaran digunakan dalam masa 2-3 minggu.

Maksimum dos: untuk orang dewasa apabila diambil secara lisan atau secara lurus - 2.4 g.

KESAN-KESAN ADVERSE

Di bahagian sistem pencernaan: sering - loya, anoreksia, muntah, ketidakselesaan epigastrik, cirit-birit; perkembangan luka-luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus mungkin; jarang, pendarahan dari saluran pencernaan; dengan penggunaan yang berpanjangan, disfungsi hati mungkin.

Di bahagian sistem saraf pusat dan sistem saraf periferal: sering - sakit kepala, pening, gangguan tidur, gangguan, gangguan visual.

Dari sistem hemopoietik: dengan penggunaan berpanjangan, anemia, trombositopenia, agranulocytosis mungkin.

Di bahagian sistem kencing: penggunaan jangka panjang mungkin merosakkan fungsi buah pinggang.

Reaksi alergi: kerap - ruam kulit, angioedema; jarang - meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun), sindrom bronkospastik.

Reaksi tempatan: apabila digunakan secara eksternal, hiperemia kulit, sensasi terbakar atau kesemutan.

CONTRAINDICATIONS

Luka yang berair dan ulseratif pada saluran gastrointestinal dalam fasa akut, penyakit saraf optik, "aspirin triad", gangguan hematopoietik, kelainan buah pinggang dan / atau hati; hipersensitiviti kepada ibuprofen.

KEHILANGAN DAN PERKAKASAN

Jangan gunakan ibuprofen pada trimester kehamilan ketiga. Penggunaan dalam trimester kehamilan I dan II hanya dibenarkan hanya dalam kes di mana faedah yang dijangkakan kepada ibu melebihi kemudaratan mungkin pada janin.

Ibuprofen diekskresikan dalam jumlah kecil dengan susu ibu. Gunakan semasa menyusu dengan sakit dan demam adalah mungkin. Sekiranya perlu, penggunaan atau penggunaan jangka panjang dalam dos yang tinggi (lebih daripada 800 mg / hari) harus menentukan penamatan penyusuan.

ARAHAN KHAS

Digunakan dengan berhati-hati semasa hati dan buah pinggang penyakit seiring, kegagalan jantung kongestif, dengan gejala suram sebelum rawatan selepas pembedahan, dengan tanda-tanda sejarah pendarahan dari saluran gastrousus dan penyakit gastrousus, tindak balas alahan yang berkaitan dengan mengambil NSAID.

Dalam proses rawatan memerlukan pemantauan sistematik fungsi hati dan ginjal, gambar darah periferal.

Ia tidak boleh digunakan secara luaran di kawasan yang rosak pada kulit.

INTERAKSI OBAT

Dengan penggunaan serentak ibuprofen mengurangkan kesan agen antihipertensi (penghambat ACE, beta-blocker), diuretik (furosemide, hypothiazide).

Dengan penggunaan secara serentak dengan antikoagulan dapat meningkatkan tindakan mereka.

Dengan penggunaan serentak dengan SCS meningkatkan risiko kesan sampingan dari saluran gastrousus.

Dengan penggunaan serentak ibuprofen boleh menggantikan dari sebatian protein plasma anticoagulants tidak langsung (acenocoumarol), derivatif hydantoin (phenytoin), agen hipoglisemik oral derivatif sulfonylurea.

Dengan penggunaan serentak dengan amlodipine, sedikit penurunan dalam kesan antihipertensi amlodipine adalah mungkin; dengan asid acetylsalicylic - mengurangkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah; dengan baclofen - menerangkan satu kes peningkatan tindakan toksik baclofen.

Penggunaan serentak dengan peningkatan warfarin dalam masa pendarahan adalah mungkin, mikrohematuria, hematoma juga diperhatikan; dengan hydrochlorothiazide - sedikit penurunan dalam kesan antihipertensi hydrochlorothiazide adalah mungkin; dengan captopril - pengurangan kesan antihipertensi kapopril adalah mungkin; dengan Kolestiramine - penurunan yang agak ketara dalam penyerapan ibuprofen.

Dengan penggunaan serentak litium karbonat meningkatkan kepekatan litium dalam plasma darah.

Dengan penggunaan serentak magnesium hidroksida meningkatkan penyerapan awal ibuprofen; dengan methotrexate - meningkatkan ketoksikan methotrexate.

Arahan Ibuprofen untuk penggunaan pil dari apa yang mereka dos dewasa

Suntikan, tablet "Artrozan": arahan penggunaan, harga

Selama bertahun-tahun, tidak berjaya berjuang dengan kesakitan pada sendi?

Ketua Institut: "Anda akan kagum betapa mudahnya untuk menyembuhkan sendi anda dengan mengambil 147 rubel setiap hari setiap hari.

Dadro "Artrozan" merujuk kepada kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Arahan untuk penggunaan menunjukkan bahawa ini adalah perencat terpilih COX-2, yang membezakan ubat dari ubat-ubatan NSAID yang lain. Ubat anti-radang menghalang perkembangan proses keradangan, melegakan bengkak di kawasan masalah, tetapi mereka mempunyai kesan buruk pada saluran pencernaan.

  • Apabila "Artrozan" ditetapkan: penerangan dadah
    • Petunjuk
    • Contraindications
    • Berhati-hati
  • Borang pelepasan dadah
    • Pil
    • Penyelesaian suntikan
    • Salap untuk arthritis dan arthritis
  • Dos
    • Bagaimana untuk mengambil tablet "Artrozan"
    • Dos "Artrozan" dalam larutan
    • Apa yang perlu dilakukan sekiranya berlebihan
    • Interaksi "Artrozan" dengan ubat lain
    • Kejadian buruk

Selepas penggunaan dadah kumpulan NSAID, lebih daripada 40% pesakit mengembangkan patologi dalam zon gastroduodenal. Ini bermakna pesakit mengalami penyakit perut, duodenum.

Untuk rawatan sendi, pembaca kami berjaya menggunakan Artrade. Melihat populariti alat ini, kami memutuskan untuk menawarkannya kepada perhatian anda.
Baca lebih lanjut di sini...

Inhibitor COX-2 selektif dapat mengurangkan perubahan patologi dalam saluran gastrousus. Bahan-bahan ini melindungi mukosa dan mengurangkan risiko penyakit. Mereka mengurangkan kesan sampingan ubat anti radang nonsteroid dan mengurangkan risiko manifestasi alahan di dalam badan. "Artrozan" adalah analog dari dadah "Meloxicam", yang dalam komposisinya adalah bahan aktif di bawah nama yang sama.

Apabila "Artrozan" ditetapkan: penerangan dadah

Tablet, suntikan yang mengandungi meloxicam tidak terdapat di pasaran. Anda boleh membelinya hanya dengan preskripsi. Anda boleh membeli salap yang mengandungi meloxicam, tetapi anda perlu menggunakannya dengan berhati-hati.

Petunjuk

"Artrozan" ditetapkan untuk patologi otot dan sendi. Ubat ini bertujuan untuk melegakan simptom penyakit dan menghalang kemusnahan tisu tulang rawan. Doktor menetapkan ubat jika penyakit berikut ditubuhkan:

  • osteochondrosis tulang belakang;
  • osteoarthritis;
  • artritis reumatoid;
  • polyarthrosis; coke - gonarthrosis;
  • ankylosing spondylitis;

Contraindications

Seperti semua ubat, Artrozan mempunyai kontraindikasi. Pada risiko adalah pesakit:

  • yang hipersensitif kepada meloxicam dan adjuvants;
  • menderita kegagalan jantung;
  • semasa pemulihan selepas pembedahan pintasan arteri koronari;
  • menderita asma bronkial;
  • semasa tempoh eksaserbasi alahan bermusim: paling sering menjadi debunga;
  • tidak bertoleransi terhadap ubat-ubatan kumpulan NSAID;
  • yang mempunyai penyakit usus: kolitis ulseratif, penyakit Crohn, pendarahan, ulser perut atau ulser duodenal; penyakit berjangkit usus, pelanggaran mikroflora gastrousus;
  • gangguan peredaran darah di dalam otak;
  • pesakit dengan penyakit hati dalam fasa aktif;
  • kegagalan buah pinggang kronik, hiperkalemia;

Penggunaan ubat untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun tidak dapat diterima. Jangan menetapkan dadah kepada wanita hamil. Jika ada keperluan untuk menetapkan "Artrozan" kepada seorang wanita semasa penyusuan, maka dia disyorkan untuk menghentikan penyusuan susu ibu.

Berhati-hati

"Artrozan" ditetapkan dengan sangat berhati-hati kepada orang tua: menurut skim perubatan, usia tua berasal dari 46 tahun, usia paling tua - dari 66 tahun, dari 90 tahun seseorang dianggap panjang hati. Penggunaan dadah adalah mungkin, tetapi di bawah pengawasan pakar, jika riwayat penyakit berikut:

  • penyakit jantung iskemia;
  • penyakit otak;
  • pelanggaran metabolisme lemak; metabolisme;
  • vasoconstriction periferal;
  • kegagalan buah pinggang: CC 30-60 ml / min;

Penggunaan ubat-ubatan anti-radang yang berpanjangan memerlukan pengurangan dos "Artrozan" untuk mengelakkan gangguan pada saluran pencernaan dan manifestasi alergi.

Borang pelepasan dadah

Dihasilkan "Artrozan" dalam dua bentuk: tablet dan suntikan. Salap yang mengandungi meloxicam mempunyai nama lain: "Amelotex", "Matarin".

Pil

Tablet "Artrozan" - bentuk bulat dengan satu segi, di sepanjang garis garis pusat ada risiko. Warna - lebih dekat kepada kuning. 1 tablet mungkin mengandungi 7.5 atau 15 mg meloxicam, yang merupakan bahan aktif ubat. Bahan tambahan termasuk:

  • laktosa monohidrat; pesakit dengan intoleransi laktosa tidak boleh mengambil "Artrozan";
  • kanji kentang;
  • enterosorbent - povidone K25;
  • natrium sitrat: garam asid sitrik, mempunyai rasa asin masam;
  • makanan tambahan E572 - magnesium stearate
  • penstabil - Aerosil;

Apabila melawat doktor, adalah perlu untuk memaklumkan mengenai sikap tidak bertoleransi terhadap bahan-bahan ini, supaya doktor dapat memilih cara lain untuk terapi.

Tablet itu dibungkus dalam lepuh 10, 15, 20 pcs. Dalam kotak mungkin 1, 2, 3, 5 pcs. lepuh. Kos purata satu lepuh ialah 134 rubel. Analogi "Artrozana" adalah: "Amelotex", "Movalis".

Penyelesaian suntikan

Cecair - warna kuning telus dan kuning. Buat penyelesaian "Artrozan" dalam ampul 2 atau 5 ml. Harga purata penyelesaian ialah 215 rubel.

Meloxicam dalam penyelesaian - dalam 1 ml 6 mg. Bahan bantu:

  • meglumine - mempunyai imunostimulasi, kesan antiviral;
  • Poloxamer: digunakan sebagai dadah bebas: adalah pengganti plasma darah;
  • glycofurol;
  • gliserin - menghalang tindakan neuron;
  • natrium hidroksida: soda;
  • natrium klorida;
  • air untuk suntikan;

Simpan penyelesaian pada suhu yang tidak melebihi 25 darjah, di tempat yang dilindungi dari matahari. Analogi "Artrozan" dalam penyelesaiannya boleh: "Movasin", "Movalis".

Salap untuk arthritis dan arthritis

Di farmasi, anda boleh mencari salap, yang digunakan untuk arthrosis, arthritis, osteochondrosis. Namanya adalah "Artrosan": hanya satu huruf berubah. Ini bukan analog "Artrozan". Ubat tidak mengandungi meloxicam. Ini adalah ubat homeopati.

Komposisi salap termasuk: bryonia putih, wort St. John, crocus musim gugur, rosemary, racun ivy, lilin, jeli petroleum, minyak zaitun. Alat ini mempunyai ubat penghilang rasa sakit, kesan anti-radang. Pengilang mendakwa bahawa "Artrosan" adalah alat yang baik untuk regenerasi tisu rawan.

Salap disapu ke kawasan masalah 3 kali sehari. Selepas menggunakan ubat, kawasan pelincir dibalut. Terapi berlangsung sehingga 2 minggu. Jika semasa penggunaan salap pada kerengsaan kulit muncul, maka penggunaan ubat dihentikan.

Dos

Bergantung pada keparahan penyakit, kehadiran kontraindikasi, doktor menetapkan pil atau suntikan dan memilih rejimen individu ubat. Anda tidak boleh meningkatkan atau menurunkannya sendiri.

Bagaimana untuk mengambil tablet "Artrozan"

Ambil pil dengan lebih baik dengan makanan. Dos harian boleh menjadi 7.5-15 mg:

  • dengan arthritis rheumatoid - 15 mg: dos boleh dikurangkan jika terdapat risiko kesan sampingan untuk pesakit;
  • osteochondrosis apa-apa jenis - 7.5 mg: skema ini boleh diubah jika rawatan tidak berkesan;
  • penyakit progresif kronik sendi tulang belakang, ankylosing spondylitis - 15 mg;

Sekiranya pesakit mengalami kegagalan buah pinggang, dia berada di hemodialisis, maka dia tidak menunjukkan lebih daripada 7.5 mg sehari. Sekiranya perlu, kurangkan dos.

Dos "Artrozan" dalam larutan

Suntikan "Artrozan" ditadbir intramuscularly. Arahan penggunaan alat ini menunjukkan bahawa pentadbiran intravena penyelesaian Artrozan tidak boleh diterima. Ia tidak boleh bercampur dengan ubat lain dalam picagari yang sama.

Dos penyelesaian untuk suntikan setiap hari 7.5-15 ml. Pesakit dengan kekurangan buah pinggang yang berada di hemodialisis, masukkan penyelesaian tidak lebih daripada 7.5 ml sehari.

Apa yang perlu dilakukan sekiranya berlebihan

Sekiranya pesakit mengambil pil secara rawak atau terdapat ubat yang berlebihan dalam bentuk penyelesaian untuk suntikan, gejala berikut mungkin berlaku:

  • mual dengan muntah berikutnya;
  • pening;
  • sakit di zon gastroduodenal: perut, duodenum;
  • gangguan atau pendarahan dalam saluran penghadaman;
  • kegagalan hati atau buah pinggang;
  • penangkapan pernafasan, kegagalan jantung;

Sekiranya anda melihat tanda-tanda ini, anda mesti memanggil rawatan perubatan kecemasan. Di rumah, overdosis ubat tidak boleh dikeluarkan. Lavage gastrik mudah tidak akan membantu. Memerlukan diuresis dipaksa: dadah dikeluarkan, meningkatkan jumlah air kencing.

Pesakit di hospital meletakkan titisan dengan saline dan glukosa. Kateter dimasukkan ke dalam pundi kencing untuk menganalisis kadar pengeluaran air kencing. Diuresis paksa sering digunakan dalam amalan perubatan untuk menyahtoksik badan.

Interaksi "Artrozan" dengan ubat lain

Sebelum menetapkan dadah, doktor akan meminta pesakit mengenai ubat-ubatan yang telah diambilnya. Ini adalah perlu untuk mengelakkan akibat yang serius untuk badan dan overdosis dadah. Apakah kesan "Artrozan" jika diambil dengan ubat lain?

  • dengan NSAID - kesan negatif yang kuat ke atas saluran gastrousus: pendarahan, ulser;
  • ubat antihipertensi untuk mengurangkan tekanan darah - mengurangkan keberkesanannya;
  • ubat-ubatan yang termasuk litium: digunakan untuk mengubati gangguan kelenjar yang berpengaruh, pengumpulan litium dalam badan, terdapat risiko mabuk;
  • dengan ubat "Methotraxate" - terdapat peningkatan dalam tindakan ubat ini; meningkatkan risiko leukopenia, anemia; perlu melakukan ujian darah yang berterusan untuk mencegah kesan sampingan ubat;
  • diuretik, ubat diuretik, dan "Cyclosporin" - perkembangan kegagalan buah pinggang;
  • Kontraseptif intrauterin - keberkesanan mereka dikurangkan;
  • "Warfarin" dan antikoagulan lain, "Fibrinolysin" dan ejen thrombolytic lain - risiko peningkatan pendarahan; Ujian pembekuan darah perlu dilakukan;
  • dadah "Kolestiramin" - ubat menyumbang kepada penyingkiran meloxicam secara cepat; keberkesanan "Artrozan" menurun;
  • ubat lain dengan COX-2 - pendarahan gastrousus boleh berkembang;

Dengan ubat "Artrozan" anda perlu berhati-hati. Sekiranya terdapat pil dari terapi terdahulu, maka anda tidak perlu mengambilnya tanpa berbincang dengan doktor.

Kejadian buruk

Seorang pesakit yang tidak pernah mengambil "Artrozan" tidak dapat tahu bagaimana tubuhnya akan bertindak balas terhadap ubat itu. Kesan sampingan dadah hampir tidak ada. Menurut statistik, hanya 1% pesakit yang dapat melihat perubahan selepas menggunakan "Artrozan". Antaranya ialah fenomena negatif berikut:

  • sistem pencernaan: berat di perut, sakit, cirit-birit, loya, pendarahan, perkembangan ulser duodenal;
  • organ hematopoietik: anemia, pengurangan bilangan sel darah putih dan platelet dalam darah;
  • kulit: gatal-gatal, manifestasi urtikaria; Sindrom Lyell boleh muncul: kulit yang melecur;
  • sistem pernafasan: kekejangan di bronkus;
  • CNS: kelemahan, pening, kelainan;
  • sistem kardiovaskular: pengumpulan bendalir dalam tisu lembut, rupa edema; pendarahan jantung, pembilasan muka, peningkatan tekanan;
  • sistem kencing: meningkatkan kepekatan urea; kegagalan buah pinggang akut, ekskresi protein kencing, rupa sel darah merah dalam air kencing;
  • organ penglihatan: konjungtivitis;

Jika pesakit telah melihat apa-apa manifestasi selepas mengambil Artrozan, maka penggunaannya adalah terhad, mengurangkan dos, atau dibatalkan. Jika anda mengalami mengantuk atau pening, anda mesti berputus asa memandu kenderaan.

Migran triptans adalah ubat-ubatan yang, menurut ahli saraf, dapat benar-benar melawan penyakit ini, mempunyai kesan kuat dalam arah yang berbeza. Alat ini kuat dan mempunyai beberapa sekatan ke atas penggunaannya, tetapi dalam bentuk penyakit yang teruk, ia mungkin satu-satunya yang berkesan, memberikan kelegaan kesakitan.

Triptan moden untuk sakit kepala - ubat yang semakin meningkatkan komposisi mereka. Sejumlah dana generasi kedua sedang diuji di Persekutuan Rusia, walaupun sudah digunakan di luar negara. Penggunaan triptans mesti diluluskan oleh doktor - pengambilan diri adalah berbahaya dan boleh menyebabkan kesan sampingan. Maklum balas mengenai kesan ubat ini kebanyakannya positif, dan jika diambil dengan betul, kebarangkalian kesan yang baik adalah sangat tinggi.

Mekanisme tindakan dadah

Migrain adalah gangguan neurologi yang disifatkan oleh sakit kepala yang teruk atau jarang berulang; Walau bagaimanapun, sakit tidak dikaitkan dengan perubahan tekanan darah atau tekanan intrakranial. Dalam patogenesis penyakit ini, mekanisme serotonin adalah yang paling biasa.

Serotonin (5-NT) terbentuk daripada tryptophan (dibekalkan dengan makanan) dan memainkan peranan penting dalam memastikan nada vaskular, dipisahkan di bawah pengaruh enzim. Penyebab migrain adalah peningkatan mendadak dalam kadar serotonin, dan apabila 5-HT terikat kepada reseptor, vasospasm berlaku. Jumlah monoamine oxidase yang berlebihan disuntik ke dalam darah, yang secara drastik mengurangkan nada vaskular - arteri melimpah dengan darah dan bengkak. Tekanan pada reseptor yang terletak di dinding vaskular merengsa mereka dan menyebabkan sindrom kesakitan yang tajam. Apabila tahap serotonin perlahan stabil, ia akan membaiki hujung serangan.

Triptans adalah sekumpulan ubat-ubatan berdasarkan derivatif serotonin yang agonis reseptor 5-HT 18 / D. Mereka mempunyai kesan berikut: mereka menyekat kapal-kapal serebrum dengan mempengaruhi reseptor 5-HT 1B mereka, yang menahan pulsasi kesakitan; menggalakkan pembebasan protein vasoaktif dan algogenik dari gentian saraf trigeminal, mengurangkan keradangan neurogenik dan kesakitan; menjejaskan reseptor nukleus saraf trigeminal dalam saraf tunjang, mengurangkan kepekaan kesakitannya. Kesan yang kompleks ini memberikan bantuan serangan migrain.

Kelebihan menggunakan triptans

Bertindak di bidang ini, ubat-ubatan mempunyai kesan terapeutik yang berkesan kerana ciri-ciri berikut:

  1. Triptans bertindak secara langsung pada reseptor yang terletak di dinding saluran darah, yang menyebabkan kapal hanya sempit apabila perlu.
  2. Perubatan ini untuk migrain mempunyai selektiviti yang tinggi, yang menjamin kesannya hanya pada kapal-kapal dura mater otak tanpa menjejaskan fungsi kapal periferi dan koronari.
  3. Menyekat sindrom kesakitan dilakukan dengan pendedahan langsung kepada serat saraf trigeminal, yang meningkatkan keberkesanan pelepasan nyeri.
  4. Kesan gabungan ubat ini membolehkan anda membuang sindrom kesakitan latar belakang (mual, fotofobia, kepekaan akustik dan penciuman yang meningkat), serta mengurangkan pengulangan sawan.

Varieti ubat

Migrain mempunyai beberapa jenis ciri yang berbeza dalam etiologi. Oleh itu, triptan dikembangkan untuk kes-kes yang berlainan, dan pilihan yang betul adalah syarat penting untuk rawatan penyakit.

Senarai kumpulan utama (kelas) berikut triptans untuk migrain diedarkan: almotriptan, sumatriptan, eletriptan, zolmitriptan, frovatriptan, rizatriptan, naratriptan. Sumatriptan adalah ubat generasi pertama; Ia telah dibangunkan untuk masa yang lama, dan kesan terpilihnya pada reseptor 5-HT 1B / D telah dikaji dan disahkan dengan baik dalam amalan untuk melegakan serangan migrain. Baki triptan adalah ubat generasi kedua dan mempunyai formula yang lebih baik dengan ciri-ciri farmakologi yang lebih baik; Walau bagaimanapun, keberkesanan praktikal mereka belum disahkan sepenuhnya. Sebagai contoh, triptan kelas Almotriptan, eletriptan dan frovatriptan belum diuji sepenuhnya di Persekutuan Rusia dan tidak termasuk dalam senarai yang dibenarkan digunakan untuk rawatan migrain.

Alat yang disyorkan

Dadah untuk merawat migrain berdasarkan triptan dilaksanakan dalam dua bentuk utama - tablet dan semburan. Antara dadah yang digunakan, hanya menentukan doktor yang menetapkan ubat itu. Triptan berikut adalah yang paling biasa:

Untuk rawatan sendi, pembaca kami berjaya menggunakan Artrade. Melihat populariti alat ini, kami memutuskan untuk menawarkannya kepada perhatian anda.
Baca lebih lanjut di sini...

  1. Sumatriptan: imigran, sumamigren, sumatriptan, amigrenin. Tindakan bahan itu berlaku dalam masa 20-25 minit selepas pentadbiran, tidak boleh digunakan bersamaan dengan dana yang mempunyai ergotamin dalam komposisi.
  2. Zolmitriptan: Zomig. Berkesan 15-20 minit selepas pentadbiran, boleh diresepkan semasa kehamilan, berkesan untuk migrain haid, sesuai dengan hampir semua analgesik.
  3. Eletriptan: relapaks. Kisah 0.5 jam selepas pentadbiran, boleh diambil oleh wanita hamil, tidak mempunyai sebarang kesan sampingan.

Arahan untuk digunakan

Penghapusan serangan migrain dicapai dalam lebih daripada 60% kes penggunaan triptan, dan keberkesanannya meningkat dengan mengurangkan masa mengambil ubat tersebut setelah bermulanya serangan. Keberkesanan ubat yang paling terkenal dalam masa 3-4 jam selepas pentadbiran dan berlangsung selama beberapa jam.

Untuk melegakan serangan migrain biasanya cukup satu pil. Oleh itu, dos optimum dipilih seperti berikut: sumatriptan - 50 mg (dos harian maksimum - 300 mg), eletriptan - 40 mg (dos harian - tidak lebih daripada 160 mg), zolmitriptan - 2.5 mg (dos harian - tidak melebihi 15 mg). Penggunaan ubat berikut boleh dilakukan hanya selepas 2-3 jam.

Trimatans seperti sumatriptan sebagai semburan ditadbir secara intransial dalam jumlah 20 mg (dalam satu lubang hidung). Kekerapan dan tempoh ubat tidak boleh melebihi 10 hari sebulan.

Jika migrain tidak betul-betul disahkan, dan sindrom kesakitan bertambah secara beransur-ansur, maka untuk permulaan, adalah lebih baik untuk merawat dengan analgesik. Jika analgesik tidak berkesan, anda boleh mengambil triptan untuk migrain. Sekiranya diagnosis migrain disahkan, maka penggunaan triptans boleh digabungkan dengan ubat-ubatan untuk melegakan kesan-kesan sampingan (misalnya, muntah), tetapi selepas berunding dengan doktor.

Memandangkan kesan kuat dadah ke atas badan apabila diambil, mustahil untuk membenarkan penggunaan berlebihan dan tidak berasas. Rawatan sedemikian adalah disyorkan migrain. Pada permulaan serangan, ambil aspirin, motilium dan minuman berkafein yang manis. Jika kesakitan tidak merosot dalam masa 30-40 minit, maka triptan diambil. Dalam kes perkembangan migrain dengan aura, pada permulaan aura, aspirin diambil, dan sekiranya kesakitan, triptas dari migrain. Jika semasa serangan sebelumnya (3 kes) analgesik tidak membawa kelegaan, triptan diambil segera.

Sekatan penerimaan

Penggunaan triptans untuk migrain mempunyai beberapa batasan apabila penggunaannya boleh menyebabkan kesan yang tidak diingini. Kontraindikasi mutlak: iskemia jantung, gangguan sirkulasi intrakranial, hipertensi, arrhythmia jantung, angina sifat spontan. Kontraindikasi relatif, iaitu. Penggunaan adalah mungkin dengan pematuhan langkah berjaga-jaga dan di bawah penyeliaan seorang doktor: kehamilan, laktasi, kegagalan buah pinggang dan hepatik, intoleransi individu terhadap ramuan tertentu ubat. Ia tidak disyorkan untuk menetapkan anak-anak triptan semasa remaja.

Apabila mengambil ubat harus sedar bahawa ia boleh menyebabkan beberapa kesan sampingan yang serius:

  1. Sifat neurologi: gangguan pancaindera, pening, mengantuk, rasa kekakuan pada lengan dan kaki, asthenia, perasaan kenaikan suhu.
  2. Reaksi sistem otot: kelemahan otot atau myalgia.
  3. Gangguan sistem pencernaan: loya, sakit perut, cirit-birit, kolitis, mulut kering, infark limpa.
  4. Gangguan kardiovaskular: angina, takikardia, hipertensi, kekejangan vaskular.
  5. Gangguan air kencing: poliuria, peningkatan kencing.
  6. Reaksi alahan.

Selalunya, ubat ini boleh diterima dengan baik oleh badan, dan kesan sampingan boleh berlaku dalam masa 3-4 jam selepas mengambil ubat. Proses yang tidak diingini dapat dilihat dengan penggunaan bersama triptans dan ubat antivirus dan antijamur, antidepresan dan beberapa antibiotik, serta analgesik.

Berlebihan dadah atau penggunaan yang kerap menyebabkan kesan sampingan.

Migran triptans adalah berkesan dalam melepaskan serangan penyakit dan mencegah gegaran. Ulasan pakar mengenai penggunaan alat ini hanya mempunyai penilaian yang positif. Beberapa ulasan yang berhati-hati terhadap orang yang menderita migrain biasanya disebabkan oleh preskripsi jenis dadah atau dosnya yang tidak sepatutnya. Pentadbiran diri triptans adalah fenomena yang berbahaya; pelantikan mereka hanya dibuat oleh seorang doktor.

Tablet Ibuprofen: arahan untuk digunakan

Tablet ibuprofen tergolong dalam kumpulan farmakologi klinikal dadah ubat anti-radang nonsteroid. Mereka mempunyai kesan antipiretik dan analgesik dan digunakan untuk mengurangkan gejala gejala yang sepadan dalam pelbagai proses patologi.

Borang dan komposisi pelepasan

Tablet ibuprofen mempunyai warna merah jambu atau merah muda, bentuk biconvex bulat dan permukaan licin. Bahan aktif utama ubat adalah ibuprofen, kandungannya dalam satu tablet adalah 200 mg. Ia juga termasuk komponen tambahan, yang termasuk:

  • Magnesium stearate.
  • Kanji kentang.
  • Koloid silikon dioksida.
  • Beeswax.
  • Gelatin.
  • Azorubin sebagai pewarna.
  • Povidone berat molekul rendah.
  • Natrium hidroksikarbonat.
  • Vanillin.
  • Tepung gandum.
  • Titanium dioksida.
  • Sucrose.

Tablet dibungkus dalam pek padu sebanyak 10 keping. Pek karton mengandungi 1, 2 atau 5 lepuh dengan jumlah tablet yang sepadan dan arahan penggunaan dadah.

Tindakan farmakologi

Kesan klinikal dan farmakologi tablet Ibuprofen adalah disebabkan oleh penurunan dalam sintesis pengantara utama tindak balas radang prostaglandin, yang bertanggungjawab terhadap perkembangan sakit, bengkak tisu dan peningkatan suhu badan. Pengurangan kepekatan prostaglandin berlaku kerana ibuprofen menyekat enzim cycloxygenase (COX 1 dan 2), yang memangkinkan penukaran asid arakidonik kepada prostaglandin semasa perkembangan reaksi keradangan.

Setelah mengambil pil Ibuprofen di dalam, bahan aktif dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap ke dalam peredaran sistemik dari lumen usus kecil. Ibuprofen mencapai kepekatan darah maksimum dalam 2 jam. Ia hampir sama rata di semua tisu badan. Ia menembusi halangan darah-otak ke dalam struktur sistem saraf pusat, dan juga boleh memasuki tubuh janin yang sedang hamil semasa mengandung dan menyusu semasa menyusu. Ibuprofen dimetabolisme di dalam hati untuk membentuk produk yang tidak aktif yang dikeluarkan dari badan dengan air kencing.

Petunjuk untuk digunakan

Mengambil pil Ibuprofen ditunjukkan dengan adanya gejala tindak balas keradangan dalam pelbagai patologi, yang merangkumi:

  • Patologi radang sendi dan tulang belakang dengan sindrom kesakitan - arthritis dari mana-mana asal, termasuk infeksi, arthrosis (patologi degeneratif-dystrophik sendi), osteochondrosis (lesi degeneratif tulang belakang), proses autoimun di sendi.
  • Sindrom nyeri yang sederhana dari asal dan lokalisasi yang berbeza - Migrain (sakit kepala paroxysmal), sakit gigi, algomenorrhea (haid yang menyakitkan), sakit pasca trauma atau postoperative, neuralgia (keradangan aseptik saraf periferal), myalgia (sakit otot).
  • Sindrom demam pada latar belakang mabuk menular dengan demam dan sakit badan, termasuk ARVI (jangkitan virus pernafasan akut).

Penggunaan tablet Ibuprofen tidak menjejaskan perkembangan proses patologi, kegunaannya terutamanya melibatkan terapi gejala.

Contraindications

Tablet ibuprofen benar-benar kontraindikasi dalam beberapa keadaan patologi dan fisiologi badan, yang termasuk:

  • Intoleransi individu terhadap ibuprofen, serta intoleransi salib kepada mana-mana ahli kumpulan farmakologi nonsteroidal ubat anti-radang, intoleransi kepada mana-mana komponen tambahan tablet Ibuprofen.
  • Kompleks gejala yang dicirikan oleh intoleransi patologi terhadap asid acetylsalicylic (merujuk kepada ubat anti-radang nonsteroid), perkembangan polyposis mukosa hidung, dan asma bronkial.
  • Patologi organ-organ pelbagai bahagian saluran pencernaan, termasuk kerosakan ulseratif-erosive pada membran mukus perut atau duodenum dan dicirikan oleh kursus akut (kolitis erosif-ulseratif, penyakit Crohn, ulser peptik perut atau duodenum).
  • Pendarahan gastrousus pada masa permulaan ubat atau mengalami masa lalu.
  • Tempoh pemulihan selepas pembedahan pintasan arteri koronari.
  • Penyakit usus radang.
  • Gangguan sistem pembekuan darah dengan kekurangannya (hemofilia, diatiesis hemorrah).
  • Patologi aktif hati (tempoh akut) atau kekurangan teruk aktiviti fungsinya.
  • Pendarahan intrakranial.
  • Kehamilan
  • Umur kanak-kanak sehingga 6 tahun.

Dengan berhati-hati, ubat ini digunakan pada orang tua, mereka yang mempunyai jantung yang agak berat, kegagalan hati atau buah pinggang, wanita semasa penyusuan. Sebelum anda mula menggunakan tablet Ibuprofen, anda mesti memastikan bahawa tiada kontraindikasi.

Dos dan pentadbiran

Tablet ibuprofen diambil sepenuhnya di dalamnya, tanpa mengunyah dan meminum banyak air. Dos biasa untuk orang dewasa dan kanak-kanak adalah 200 mg (1 tablet) 3-4 kali sehari. Menurut tanda-tanda (diucapkan proses keradangan dengan sindrom kesakitan), dos boleh ditingkatkan hingga 400 mg (2 tablet) 3 kali sehari, dan apabila diperlukan untuk mencapai kesan klinikal dan terapeutik, dosis dikurangkan. Tempoh masa antara mengambil ubat tidak boleh kurang daripada 4 jam. Dos harian maksimum yang dibenarkan tidak boleh melebihi 1200 mg (6 tablet). Kursus rawatan adalah purata 5 hari, keperluan untuk lanjutannya ditentukan oleh doktor. Untuk mengurangkan kesan negatif ubat pada organ saluran pencernaan, tablet disyorkan diambil selepas makan.

Kesan sampingan

Tablet ibuprofen boleh menyebabkan perkembangan reaksi yang tidak diingini daripada pelbagai organ dan sistem, termasuk:

  • Sistem pencernaan adalah gastropathy yang dicetuskan oleh pendedahan kepada ubat anti-radang nonsteroid, yang dicirikan oleh mual, muntah-muntah sekejap-sekejap, berat dan rasa sakit di perut (wilayah epigastrik). Ia juga boleh merosakkan selera makan, pedih ulu hati (membakar sensasi di belakang sternum yang disebabkan oleh peningkatan keasidan jus gastrik), cirit-birit, ulser mukosa gastrik, yang mungkin rumit oleh perdarahan gastrointestinal atau pembengkokan ulser (pembentukan lubang), kekeringan mukosa mulut, aphthous stomatitis, ulser gusi, hepatitis (keradangan hati).
  • Sistem saraf - sakit kepala, pening kepala yang terputus-putus, insomnia pada waktu malam dan waktu tidur yang mengantuk, peningkatan kerengsaan, kemurungan (penurunan mood yang berpanjangan), kekeliruan, kurang halusinasi dan meningitis aseptik (tidak berjangkit).
  • Sistem kardiovaskular - takikardia (peningkatan kadar denyutan jantung), peningkatan tekanan darah (hipertensi), kegagalan jantung.
  • Organ saraf - kehilangan pendengaran, bunyi bising atau tinnitus, kerosakan toksik kepada saraf optik, penglihatan kabur, diplopia (penglihatan berganda), scotoma (tempat penglihatan), kekeringan, kerengsaan mata konjunktiva, edema kelopak mata.
  • Darah dan sumsum tulang merah - anemia hemolitik atau aplastik (anemia yang dikaitkan dengan peningkatan kemusnahan atau pembentukan sel darah merah yang tidak mencukupi dalam sumsum tulang merah), thrombocytopenia (penurunan jumlah platelet per unit darah) hingga purpura thrombocytopenic.
  • Sistem kencing - perkembangan kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi (keradangan tertentu buah pinggang), poliuria (peningkatan dalam pengeluaran air kencing), cystitis (radang pundi kencing), sindrom nefrotik, yang disertai dengan edema tisu umum yang teruk akibat kehilangan protein plasma dalam air kencing.
  • Petunjuk makmal - peningkatan kadar kreatinin dalam darah, peningkatan dalam aktiviti enzim hati transaminase (AST, ALT), yang menunjukkan kerosakan pada hepatosit, peningkatan dalam pembekuan darah.
  • Reaksi alergi - ruam pada kulit, yang sering berlaku dalam bentuk urticaria (menyerupai pembakaran nettle), gatal-gatal kulit yang teruk, angioedema (pembengkakan tisu lembut pada muka dan organ kelamin luar), kejutan anaphylactic (pengurangan tekanan arteri sistemik dan kegagalan organ banyak ), asma bronkial (reaksi bronkus dengan kekejangan mereka dan perkembangan sesak nafas). Reaksi alergi yang teruk juga boleh berkembang pada kulit dalam bentuk erythema multiforme (sindrom Stevens-Johnson), necrolysis epidermis toksik (sindrom Lyell).

Risiko untuk membangunkan tindak balas negatif meningkat dengan penggunaan tablet Ibuprofen yang berpanjangan. Kemunculan mana-mana gejala ini adalah asas untuk menghentikan dadah.

Arahan khas

Sebelum anda mula mengambil tablet Ibuprofen, anda perlu membaca dengan teliti arahan untuk ubat itu. Terdapat beberapa arahan khas yang perlu anda perhatikan sebelum menggunakannya, ini termasuk:

  • Rawatan perlu dijalankan dalam dos berkesan minimum dan kursus kecil, yang tidak melebihi 5 hari.
  • Dalam hal penggunaan jangka panjang tablet Ibuprofen, pemantauan makmal berkala terhadap fungsi fungsi hati, ginjal, dan pembekuan darah diperlukan.
  • Pentadbiran bersama dengan ubat lain dari kumpulan farmakologi ubat anti-radang nonsteroid tidak disyorkan.
  • Jika perlu, penentuan makmal tahap ketenteroid dalam darah, 48 jam sebelum kajian, ubat dibatalkan, kerana penerimaannya boleh menjejaskan kebolehpercayaan keputusan.
  • Bagi kanak-kanak berusia 6 hingga 12 tahun, ubat ini hanya boleh digunakan di bawah pengawasan seorang doktor.
  • Semasa mengambil ubat disyorkan untuk menahan diri daripada aktiviti yang memerlukan peningkatan kepekatan dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Di dalam rangkaian farmasi, tablet Ibuprofen boleh didapati tanpa preskripsi. Sekiranya perlu, penggunaannya selama lebih daripada 5 hari (tiada kesan penting secara klinikal), kemunculan soalan atau keraguan, anda perlu berunding dengan doktor anda.

Berlebihan

Lebih banyak dos terapeutik yang disyorkan disertai oleh sakit perut, mual, muntah, kemurungan, mengantuk, sakit kepala, tinnitus, peningkatan kadar jantung. Dalam kes ini, membasuh perut, usus, menerima sorben usus (diaktifkan karbon) dan terapi gejala. Tiada penawar yang spesifik hari ini.

Analog daripada Ibuprofen Tablet

Sama seperti bahan aktif dan kesan terapeutik untuk tablet Ibuprofen adalah ubat Nurofen.

Terma dan syarat penyimpanan

Tablet ibuprofen mempunyai jangka hayat 3 tahun. Mereka mesti disimpan pada suhu udara tidak lebih tinggi daripada + 25 ° C dalam jangkauan kanak-kanak.

Harga purata

Kos purata 10 tablet Ibuprofen di farmasi di Moscow berkisar antara 38-43 rubel.

IBUPROFEN

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - bank-bank kaca gelap (1) - kadbod pek.

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - kaleng polimer (1) - pek kadbod.

NSAIDs. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Mengurangkan faktor anti-radang, mengurangkan pengagregatan platelet. Ia menghalang cyclooxygenase 1 dan 2 jenis, melanggar metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin dalam kedua-dua tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, menghalang fasa keradangan dan proliferatif proliferatif. Mengurangkan sensitiviti rasa sakit dalam keradangan. Menyebabkan kelemahan atau kehilangan sindrom kesakitan, termasuk dengan kesakitan pada sendi pada rehat dan dengan gerakan, pengurangan kekakuan pagi dan bengkak sendi, meningkatkan pelbagai gerakan.
Kesan antipiretik akibat penurunan keceriaan pusat dikawal suhu diencephalon

Ibuprofen dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal, iaitu Cmaks dalam plasma mereka dicapai dalam 1-2 jam selepas pengambilan, dalam cecair sinovial - dalam 3 jam, ia dikaitkan dengan protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. T1/2 daripada plasma, ia mengambil masa 2-3 jam. Ia dikumuhkan oleh buah pinggang sebagai metabolit (tidak lebih daripada 1% dikeluarkan tidak berubah), dan lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen sepenuhnya dihapuskan dalam masa 24 jam.

- ketegangan sakit kepala dan migrain;

- kesakitan, kesakitan otot,

- kesakitan di belakang, belakang belakang, sciatica;

- kesakitan dengan kerosakan ligamen;

- Demam dengan pilek, selesema;

- Rheumatoid arthritis, osteoarthrosis.

NSAID bertujuan untuk terapi gejala, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada masa penggunaan, tidak menjejaskan perkembangan penyakit.

- Perubahan erosif dan ulser membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;

- penyakit radang usus dalam fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;

- Data Anamnestic mengenai serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);

- kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;

- Kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;

- hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;

- dalam tempoh selepas grafting arteri koronari;

- kehamilan (trimester III);

- Umur kanak-kanak: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;

- hipersensitiviti ke mana-mana ramuan yang membentuk dadah.

Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).

Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.

Tablet perlu ditelan dengan air, sebaik-baiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.

Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari.

Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berunding dengan doktor.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam

Dalam dos yang disyorkan, ubat biasanya tidak menyebabkan kesan sampingan.

Di bahagian sistem pencernaan: NSAID-gastropathy (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan), cirit-birit, kembung perut, sembelit; ulser mukosa gastrousus, yang dalam beberapa kes rumit
perforasi dan pendarahan; kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut, sakit di mulut, ulser membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Di bahagian sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Di bahagian indra: gangguan pendengaran: kehilangan pendengaran, deringan atau tinnitus; Kerosakan visual: kerosakan toksik kepada saraf optik, penglihatan kabur, skotoma, kekeringan dan kerengsaan mata, edema konjungtiva dan kelopak mata (alahan asal).

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Sejak sistem kardiovaskular: kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Di bahagian sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alahan, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis.

Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya erythematous atau urticaria), pruritus, angioedema, tindak balas anaphylactoid, kejutan anaphylactic, bronkospasme atau dyspnea, demam, eritema multiforme (termasuk edema sindrom erythema (termasuk sindrom SJS termasuk demam, distrofi, eritema dan erythema, Lyell), eosinofilia, rinitis alergi.

Dari sisi organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), thrombocytopenia dan purpura thrombocytopenic, agranulocytosis, leukopenia.

Lain-lain: berkeringat meningkat.

Dari penunjuk makmal: masa pendarahan (mungkin meningkat), kepekatan glukosa serum (mungkin berkurangan), pelepasan kreatinin (mungkin berkurang), hematokrit atau hemoglobin (berkurang), konsentrasi kreatinin serum (mungkin meningkat), aktiviti transaminase hepatic ).

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, tekanan darah menurun, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, kegagalan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (hanya dalam masa satu jam selepas pentadbiran), karbon diaktifkan, minum alkali, dipaksa diuretik, terapi gejala (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan darah).

Pada dos terapeutik, ibuprofen tidak memasuki interaksi yang signifikan dengan ubat yang digunakan secara meluas.

Penunjuk enzim pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol, barbiturates, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko menghasilkan mabuk yang teruk. Inhibitor oksidasi microsomal - mengurangkan risiko tindakan hepatotoxic.

Mengurangkan aktiviti hiperensif vasodilators dan kesan natriuretic furosemide dan hydrochlorothiazide.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Ia meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan).

Menguatkan kesan sampingan kortikosteroid mineral, glukokortikosteroid (meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hypoglycemic derivatif sulfonylurea.

Antacids dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan darah digoxin, persediaan lithium dan methotrexate.

Pelantikan serentak NSAID yang lain meningkatkan kekerapan kesan sampingan.

Kafein meningkatkan kesan analgesik (analgesik).

Dengan pelepasan serentak ibuprofen mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (mungkin untuk meningkatkan insidensi koroner akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic kecil sebagai agen antiplatelet selepas memulakan ibuprofen).

Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, asid valproic, plykamytsin meningkatkan kejadian hypoprothrombinemia dengan pelantikan serentak.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.

Cyclosporine dan persiapan emas meningkatkan kesan ibuprofen pada sintesis prostaglandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoxicity. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Dadah yang menghalang rembesan tiub, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.

Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Top